Ako má vyzerať strava dieťaťa po dovŕšení jedného roka?

Zodpovedané
27. aug 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom stravy môjho syna.

Keď prestanem synčeka dojčiť v 12. mesiacoch, môžem prejsť na kravské mlieko?

Rada by som ho dávala pred spaním. Doteraz bol výhradne dojčený, plus príkrmy.

Ako je to s mäsom?

Dokáže ho prežuť, keď má 6 zúbkov?

Je po roku potrebné zavádzať potraviny po 3 dňoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

nové potraviny je vždy dobrá zavádzať 3 dni kvôli reakciám.

Po roku, ak má dieťa pestrú stravu a nevypije viac ako 500 ml mlieka denne, tak je možné dávať aj kravské mlieko plnotučné. Ideálne čertsvé, teda nie trvanlivé. Kupuje sa v obchodoch v chladničkovej sekcii - netreba ho prevárať.

Mäsko podávajte aspoň 3x do týždňa.Záleží samozrejme aj od zvyklostí rodiny a ostatnej skladby jedálnička.

Po roku dieťa viac-menej prechádza na rodinnú stravu, len menej dochutenú. To znamená, čo varíte pre Vás môže aj dieťa (mimo hríbov, údenín a surového mäsa).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička