1,5 ročná pozná abecedu. Vadí to?

dulius
12. apr 2010

Ahojte, ako su na tom Vase deticky?
Nasa Dianka ma 1.5 roka a uz pozna celu abecedu, aj v podstate cislice od 1 po 9
je to OK? ja neviem, je to moje prve dieta, nemam skusenost, kedy sa deti ucia abecedu a tak

tea333
12. apr 2010

podla nazvu temy asi cakas pochvalu, tak gratulujem ..
kazde dieta je uplne individualne vo svojom vyvoji a nikdy by som tak skoro neporovnavala, co sa dieta naucilo, lebo predpokladam ze dieta len memoruje, a nepocita priklady 😀 dieta sa nauci cokolvek jednoduche,akykolvek jednoduchy sklad pismen a cisel, ak si to ma iba zapamatat..
mozte predvadzat navsteve 😉 🙂

dulius
autor
12. apr 2010

necakam pochvalu, ja sa pytam a cakam len odpovede, nic viac za tym nehladaj
dik

gina333
12. apr 2010

a hadam aj cita, aj pise, aj pocita. 😀 😀 😀 to ti tak verim

dulius
autor
12. apr 2010

nie, necita, nepise, nerata
len pozna abecedu

sue
12. apr 2010

Aleee baby, nebuďte na neho zlé 🙂
Ja by som skôr porozmýšľala, že čo tvojej dcére chýba... pretože to ako sa deti učia a v ktorom veku ktoré veci a aký typ vecí sa dá veľmi jednoducho odôvodniť a vysvetliť... a aj keď sa dospelým niekedy zdá, že to ich dieťa sa práve teraz nič neučí, že má "útlm" v rozvoji, tak asi práve vtedy sa v ich hlávkach odohráva toho najviac (napr. ohľadne EQ, ktorá je častokrát dôležitejšia ako IQ...) v tehotenstve som prešla rôznymi obdobiami kedy som kamoškám závidela ročné deti, ktoré poznali všetky značky áut a spievali po anglicky, nemecky a vedeli vymaľovať omaľovanku bez toho aby "prešli za čiaru" až po to, že ja nechcem mať doma žiadneho malého dospeláka, nechcem aby sa moje dieťa učilo to, čo sa má učiť v škole... chcem, aby sa dovtedy naučilo iným veciam... pretože na to slúži batoľací a škôlkarsky vek.,.. na naučenie iných vecí, ktoré ich nikto nikdy už nenaučí...

dulius
autor
12. apr 2010

sue, vdaka ... ako to myslis, ze co mojej dcere chyba ?
apropo, myslis, ze ja ju nasilu ucim pismena, alebo ako?
teraz sme boli u doktorkya v lekarni, nejaky casopis som jej dal, do detskej sedacky, nech si pozera obrazky .. a ona zacala tam nahlas citat pismenka ...
myslis, ze toto sa da nejako obmedzit ?
ono to prislo samo...
teraz tu pri mne sedi a zasa si listuje v nejakej knizke a zasa nieco cita.
myslis, ze ked dieta uz vie pismenka skor ako v skole, ze uz je dospelak?
inak skus mi vysvetlit, co si myslela tym, ze jej nieco chyba, zaujima ma to

junovka
12. apr 2010

dulius, tak vyhladaj s dcerkou psychologa a on ti povie ci je to OK na taketo dieta 😉 ...samozrejme myslela som to v dobrom 😉

dulius
autor
12. apr 2010

letim zasa pracovat, precitam si odpoved zajtra
dakujem

brisilda
12. apr 2010

dulius to ze tvoje dieta pozna abecedu je uzasne no podla mna je na to este priskoro co bude ked bude mat ist do skoly??? jednoducho bude vyrusovat a nebude davat pozor deti v jeho veku sa maju ucit pesnicky basnicky atd. Ako pises tvoje dieta nevie citat cize tu abecedu pozna iby naspamat mozes ho v tom podporovat a skusat mu prehadzovat pismenka aby si ich osvojil + mozes k danemu pismenku doplnit aj obrazok aby dieta malo aj predstavu ale je to vsetko este priskoro ja mam doma 7 rocneho chlapceka a psychologicka mi sama povedala ze ho v ziadnom pripade nemam ucit abecedu no pocitat priklady uz vieme daaavno tie sme sa ucili pri hre s autickami 😉 este ked bol malicky 😉

zuzana76
12. apr 2010

podla mna je kazde dieta individualne, moj poznal celu abecedu tiez tak okolo rok aj 8 mesiacov, ked mal rok aj pol poznal vsetky farby, cisla do 9

tiez si stale listuje a cita v knihach, ale pismena nespaja a nevie precitat slovo, ani nic take, ale je sikovny

a bavia ho aj cudzie jazyky, rad pocuva spanielske a anglicke piesne

podla mna to treba podporovat, ale nerobit zase z dietata,ze je nieco viac

a nemyslim,ze je emocionalne nezrely a nieco by mu chybalo 😉

proste je to tak, bavia ho taketo veci, ale aj ine, samozrejme, ze si este listujeme aj v obycajnych leporelach a podobne, ale neda sa zastavit vyvin, ked sa stale na nieco pyta a chce vediet

gina333
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzana76
12. apr 2010

a tiez nechapem preco by to nemalo byt ok, ved v skole sa zase bude ucit aj ine veci 😉 , pripadne ho dame do nejakej specialnej triedy, to zatial neriesime , tiez ho nic neucime na silu, ale ked sa pyta, a chce vediet, tak mu nemam odpovedat 😉

dulius
autor
12. apr 2010

moment, asi ste ma nepochopili, moje dieta nevie naspamat abecedu od A po Z, ale ona tie pismenka vie normalne, ja ich porozhadzujem ako len chcem a vsetky precita .. to je reakcia na brisidlu ... to ze som napisal, ze nevie citat som myslel tak, ze nevie cele slova precitat, len pismenka
ahojte

dulius
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
brisilda
12. apr 2010

par don az teraz som si vsimla , ze mas dceru 😉 dievcatka su stale sikovnejsie ako chalani moj maly v jej veku zase vedel pomenovat auta 😀 nakolko je velky fanusik auticiek a dodnes pozera aj relaciu o autach 😉 takze drzim place mozno prave vo vasej rodine rastie nadane dieta a tak ako uz bolo spomenute skuste navstivit psychologa 😉 ten vam poradi ako ju v tom podporovat a ako k nej pristupovat 🙂

latvia
12. apr 2010

nevidim dovod preco dietatu odopierat ucit sa nove veci, ak ho clovek nenuti a dieta samo chce, tak moze aj pocitat tazke priklady....nemam dojem ze by sa tym v niecom poskodil jeho vyvoj....a zase to neznamena ze kym dojde do skolky tak uz vude vediet recitovat novely.....ked ma dieta chut nieco nove objavovat, tak objavovat bude a ak ho niekto nebude ucit nasobilku, ale posadi ho pred telku tak sa nauci vyrazy ktore bude pocut v telke....
dulius, ak sa tvoje dieta chce dalej ucit, nevidim v tom nic zle, to ze je take sikovne je ok, ak to samo chce...a verim ze dieta nasilu neucite 😉

zuzana76
12. apr 2010

a malemu sa venujem aj v inych oblastiach, ucim ho aj tomu, ako sa najest, obliect, rozpravame sa o prirode, zvieratach, ale aj autach samozrejme, proste to co ho zaujima.

dulius
autor
12. apr 2010

zuzana76, dakujem za reakciu
uz musim letiet, pa

dulius
autor
12. apr 2010

aj latvia, dik, letim

zuzana76
12. apr 2010

aj moj vie pismenka - pozna ich, nevie naspamat, ale pozna podla tvaru, zatial len velke tlacene, ale uz sa zacina zaujimat aj o male tlacene

zuzana76
12. apr 2010

ja sa tym samozrejme nikde neohanam, ale tu mi nedalo nezapojit sa, kedze ste tu duliusa dost zmietli, ja ho tiez poznam z inej temy, kde mi nesedel, ale takisto nevidim nic zle na tom, ak dieta prejavuje zaujem ucit sa

gina333
12. apr 2010

dulius: Ja som odpovedala normalne a tak ako to citim ja. Je to verejne forum, vyjadrila som iba svoj nazor.

kvetinkaaa
12. apr 2010

gina333 zdielam tvoj názor. moja mala bude mat rok a nechce sa mi verit ze jeho dieta samo pozna pismenka, to by to dietatko musel učit čo sa mi zda vo veku jeho dcérky riadne odveci!!
Ale tak nikdy nehovor nikdy, no nerozumiem čo chcel počut, asi to ze ma genialne dieta, ale skor by som to riesila s psychologičkou ako to bolo spominané.

zuzana76
12. apr 2010

kvetinka, co sa ti na tom zda odveci?

ja sa teda nechcem hadat, ja mam aj video ako moj syn cita pismena , napisat ich este nevie , ani ho to neucime, ani o to neprejavil zaujem, ale kdekolvek ideme a je tam nejaky napis, tak zacne citat po pismenkach

psychologicku mam aj kamaratku na skole, kde som ucila predtym a vobec nic negativne mi na to nepovedala

jelencek
12. apr 2010

Ahoj dulius, podla mna je to ok, malu zrejme zaujali pismenka, tak sa ich naucila, je to sikula. Do tych 5-6 rokov sa deticky vyvijaju rozne, potom sa to vacsinou zrovna. Kludne sa s nou venuj tomu, co ju bavi, len netlac na tu jednu vec, je toho este vela, co sa moze ucit. Rodicia niekedy sice na to citanie vedome netlacia, ale reaguju na niektore veci s vacsim nadsenim ako na ine. Dieta si to vsimne a viac sa na to sustredi.

zuzana76
12. apr 2010

problem je v tom,ze dulius zase zalozil temu na podklade chvalenia sa, ja to ani nikomu nevravim,ze maly pozna abecedu, ale samozrejme, ze sa prezradi, lebo kdekolvek vidi nieco napisane, tak si krati chvilu tym,ze cita

a mame este jedno poznavacie znamenie, stale rozprava, usta sa mu nezastavia

kvetinkaaa
12. apr 2010

Zuzana neviem, ja si myslim ze to prebiehalo tak, ze si dal dieta na kolená a ukazoval mu písmenka a učil ho to. nenapadá ma iny sposob ako by sa to take male dieta mohlo naučit. a to sa mi práve nepáči, akoby dieťa prichádzalo o svoje detstvo a naháňalo sa niekam vopred, aby si rodič riešil nejaky koplex tym, ze sa pochvali svojim šikovným dieťaťom.

ale ak to bolo inak sa ospravedlnujem, no iny sposob ma nenapadá,akoby sa to dieťa naučilo samo. tvoje bábo to vedelo odkial??

zuzana76
12. apr 2010

ale zase napriklad syn nie je vobec na sport, rad si pzorie futbal, hokej s tatinom, okomentuje, ale nejako sa nehrnie, ze by sam chcel hrat futbal a podobne

zuzana76
12. apr 2010

kvetinka, nas maly sa naucil prve pismena ked mal rok aj 4 mesice a to tak,ze mal hasicsku stanicu a tam bolo napisane SOS STATION - tak sa ma pytal co to je a ukazala na pismeno a ja mu vravim- pismeno a potom ukazal na druhe - a toto? - ja zase ze pismeno, ale stale sa na to vypytoval aj na druhy den, potom aj inde zbadal S a A , tak uz som specifikovala blizsie, ze pismeno S a pismeno A s tym,ze to aj tak zabudne, ved povedat mu mozem a on nezabudol a zapamatal si to a na dalsi den mi uz sam ukazal na to a povedal,ze pismeno S a potom ukazal na pismeno A a povedal - pismeno A, prvy mesiac sa vypytoval len na tie pismenka z tej poziarnickej stanice a tak sa naucil len pismena STAION, ale neskor si ich vsimal aj v knihe, tak som pokracovala s tym,ze som mu nejako neprizvukovala,ze toto je pismeno W - zapamataj si dvojite W a podobne, len som mu povedala a on si zapamatal

zuzana76
12. apr 2010

v detskej mame zavesenu aj mapu a tam su tiez pizmena, tak aj tam sa ma stale vypytoval, aj hocikde v casopise ked zbadal, sam sa o to zaujimal