2,5 ročný syn nerozpráva a nič mi nerozumie

viki_izakova
3. mar 2022

Ahojte ženy idem si kvam po radu. Mám 2,5 ročného syna ktorý nerozpráva, povie iba mama a to tiež raz do týždňa, neukáže keď niečo chce len ma ťahá ze niečo chce. Keď mu ukazujem hračku alebo obrázok alebo sa sním hrám vôbec ma nevníma aj keď ho upozorňujem správa sa ako keby ma nechápal, nevedel co mu hovorím. Keď robí niečo zlé a zvýšim na neho hlas vôbec ma nevníma. Volala som minule nasej doktorke ci by som mohla ísť snim k logopedovi ale povedal ze nie ze ma stále čas do 3 rokov rozprávať. Ale ja už som zúfalá snažím sa ho učiť rozprávať ale nevie povedať ani jedno slovo nevydrží ani na jedno mieste je veľmi hyperaktivny. Keď som sa pred Vianocami o tomto rozprávala z doktorkou povedala mi ze nieje autista len ze on z toho nevyrastie ale ja sa bojím. Mohli by ste mi vy ženy niečo poradiť prosim vas ? Ak ste niečo podobné zažili ako ste to riešili? Ako ste sa pomali učili rozprávať? Ako vás vnimal? Za každú radu ďakujem 🙂

amelia89
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
amelia89
3. mar 2022

@viki_izakova
Tento dotaznik nam davali v 18m, robi vacsinu veci z tohto? (Nie by malo byt myslim len pri tej otazke ohladne sluchu,precitlivelosti na hluk a pohybom ruk ored tvarou)

A napodobnuje napr zvuky zvieratiek? Ked mu povies daj mi toto alebo vyhod toto do kosa tomu rozumie alebo nie?

viki_izakova
autor
3. mar 2022

@amelia89 zo sluchom nemá problém riešila som to minulý rok cez leto lebo aj to ma napadlo ze preto sa tak správa ale sluch ma v poriadku . Zvieratká nenapodobnuje vôbec. Len minule asi dva krát vyhodil plastovú fľašu medzi plasty keď som mu ju podala

drahusa333
3. mar 2022

@viki_izakova od 2rokov sme chodili k liecebnej pedagogicke, prve bolo vysetrenie u psychologicky, tak ta liecebna, a trvalo to roky, vsetko islo hravou formou, vysvetlila mi co s nou robit, ako, vyrabala som si karticky pomocou ktorych sme sa ucili poznavat predmety, zvieratka aj ked do 4rokov nerozpravala...chodili sme tam do jej 8rokov.urcite riesit cim skor a necakat ze sa vsetko samo poriesi

viki_izakova
autor
3. mar 2022

@drahusa333 a to ma musí naša doktorka odporučiť ci môžem ísť sama ?

angelheart
3. mar 2022

Ahoj, odporúčam klinického logopéda. Nečakaj. Niektoré deti sa rozrozprávajú a niektorým treba pomôcť ...
My chodíme už rok, dcéra má cez 3 roky. Nehovorila, neznakovala, ale rozumela, dovolím si povedať, že všetkému. 4 návštevy u logo a začala postupne znakovať, najprv základy jesť-piť-spať, potom aj zvieratká.. neskôr sa to pomaličky začalo preklápať do reči, ale teda veeeeeľmi pomaly. Stále povie len máličko slov, ale hlavne, že napreduje. Od septembra chodí do škôlky.

ankare
3. mar 2022

@viki_izakova určite to ries. A čím skôr, tým lepšie. Začni napr. u logopeda alebo psychológa, alebo špeciálnej pedagogicky. Čím skôr sa začne s takýmto deťom pracovať, tým lepšie. Držím palce!

drahusa333
3. mar 2022

@viki_izakova myslim ze sme nemali odporucanie, treba sa opytat, objednat sa lebo mozno budete dlhsie cakat na termin.my kym sme sa dostali na pravidelne hodiny k liecebnej, trvalo to dost dlho

rajc1nka
3. mar 2022

@angelheart mohla by som sa opytat: klinicky logoped pdporuca znakovanie? Lebo moja dcera znakuje vela zvieratiek a potrieb, vsetko jej rozumieme, ona vsetko vie naznacit co chce/nechce, len moja mama si mysli, ze ju to brzdi vo vyvoji reci, preto by ma zaujimal postop klinickeho logopeda, lebo postup reci u vasej dcery ma zaujal. Drzime palce

angelheart
3. mar 2022

@rajc1nka nie, nebrzdí, nám povedala, že najprv musí pochopiť, že musí aspoň naznačiť potrebu niečoho (naša malá proste iba plakala alebo cuckala palec a my sme mali hádať, čo chce...neukázala na nič). Tu sa ozaj ako prvé naučila znak na jesť, potom piť atď. Teraz už znak na "jesť" vynecháva a nahradila ho slovom "ham". Vraj je to správny postup. Dieťa postupne znaky vymení za slová.

denisa098
3. mar 2022

@viki_izakova ak nerozumie reči, či len veľmi máličko, neukazuje na veci, ťahá tvoju ruku aby si mu niečo dala, a sam si to nevie vziať, používa tvoju ruku na veci, ktoré chce dosiahnuť, nepozerá ti do očí co i len veľmi málo, si samomluvec, nepočúvaj koníka ale chod s nim k psychologičke najlepšie k psychiatričke. Ak potvrdí že je podozrenie pre autizmus, neboj sa, sú to výnimočné deti, aj oni napredujú, vyvíjajú sa, len to pôjde pomaly, dôležité je aby si začala co najskôr, pretože keď začneš skôr začne sa skôr posúvať dopredu.Ak budeš čakať, zbytočne stratíte čas. Vlastná skúsenosť. 2, 5 ročne dieťa nemusí hovoriť ale musí rozumieť

denisa098
3. mar 2022

@denisa098 a chod aj k usnemu

angelheart
3. mar 2022

@rajc1nka základ je porozumenie. Vy jej rozumiete, ako píšeš, rozumie aj ona, čo od nej chcete? Keď povieš, aby niečo odniesla do pračky, odnesie? Alebo daj na stôl 3 veci, ktoré by mala poznať, napr. lyžička, pohár, tanier a nech Ti podá pohár alebo potom druhá verzia - spýtaj sa, z čoho pijeme ...
Ja som s malou bola aj u psychologičky, poslali nás tam z genetiky (tam zas riešime niečo iné, ale podľa neurológa vplyv na intelekt by to mať nemalo), či nezaostáva (okrem reči aj inak). Boli sme, keď mala mesiac pred 3r. a porozumenie jej vyšlo na 3,5 roka. Reč na slabých 20 mes., celkovo 3r.1 mes.
Pre Tvoj pokoj by som určite už niečo riešila. Presne ako píše @denisa098 nemusí hovoriť, ale rozumieť musí. Nestrácaj čas. Sú deti, ktoré treba akoby "postrčiť", potiahnuť, pomôcť im. Zbytočne vyčkávať a potom rýchlo, rýchlo riešiť, nakoniec Ťa sprdnú, kde si bola doteraz. A na logo sú čakačky neskutočné. Mne v januári ponúkla termín na leto 😅 Som si vtedy pomyslela, že dovtedy ma picne, dodnes chodíme súkromne, dali termín o 3 týždne. Pálky ako sviňa, ale kým malá napreduje, tak neľutujem ani euro.

petruldo
3. mar 2022

@viki_izakova objednaj syna na diagnostiku https://www.csppjamnik.sk/liptovsky-mikulas/ špecializujú sa na deti s NKS

adya
3. mar 2022

Necakat a riesit. Pozrite si aj na instagrame profil tejto detskej logopedicky, doda vam odvahu https://www.instagram.com/p/CYgZXBBKO8I/?utm_me...

andrejka1974
3. mar 2022

Ries to čo najskôr my sme to riešili v dvoch rokoch ,keď mi prestala dcéra rozprávať a v dva a pol roku potvrdili detský autizmus a ťažkú mentálnu retardaciu a u nej je to stále rovnako žiaľ už rozprávať nezačala a to o mesiac bude mať 10 rokov ,ale mám aj staršiu dcéru a tá sa rozrecnila až v troch rokoch dovtedy reč bola pre ňu strata času

rajc1nka
3. mar 2022

@angelheart tak moja mala rozumie a znakuje (dokonca vie ze ked chce mlieko, znakuje mlieko, znakuje zvieratko ked vidi konkretne zvieratko), ale ona zatial nerozprava,lebo ma len 14 mesiacov. Ja som sa len pytala z pohladu znakovania, lebo moja mama vravi,ze mala okrem mama nepovie ani slovo,lebo jej vsetci vsetko rozumieme, ze ju ako keby to znakovanie “brzdi”, lebo syn aj znakoval ale ovela menej, ale v tomto veku uz hovoril viac ako 1 slovo. Tak som sa len informovala ci aj klinicky logoped doporucuje znakovanie.

maickamf
3. mar 2022

@viki_izakova znamu poslali s 3rocnym na neurologiu a logopediu. Nic nestratis, ak sa objednas...

angelheart
3. mar 2022

@rajc1nka ospravedlňujem sa, pomýlila som si Ťa s autorkou.. 🤦 som sa tu domotala úplne..ach 🤦 Jasné, na 14 mesiacov super 👍 Logo nám aj odporučila, že vždy keď ukáže znak, napr. piť, cupneme si k nej, aby sme boli na rovnakej úrovni a ukážeme znak piť a zároveň sa opýtame "dáme piť?" alebo vodu alebo čo používate. Ideálne zo začiatku, kým si to osvojí, tak to isté slovo. Nie raz ham, inokedy jesť a na tretíkrát papať.. ked už si to osvojí, reaguje, potom už môžu byť aj iné pomenovanie.

angelheart
3. mar 2022

@rajc1nka a k tým zvieratkám, tiež znak postupne nahrádza najprv zvuk, ktorý zviera vydáva a potom samotné pomenovanie. Aj keď samozrejme každé dieťa je iné, takéto sú zatiaľ moje skúsenosti. Na Tvojom mieste by som si nerobila starosti. Keby sa to okolo 2 rokov nemenilo, možno až potom by som sa skúsila informovať ale skôr nie. Keď pekne reaguje, snaží sa, myslím že nie je dôvod.

ivangeline
3. mar 2022

Nepozera telku ci videa?

nwnw
3. mar 2022

@viki_izakova vymen pediatra a objednaj sa ku klinickemu logopedovi a nech Ti da pediater na to vymenny listok.
Uz by som zvazila aj psychologa.

rajc1nka
3. mar 2022

@angelheart dakujem velmi pekne za rady, zatial sa neobavam, len sa snazim ziskat viac info aj od inych ludi, chodila som so synom aj na kurz babyznakovania, mam nacitane nejake knizky, len ma to zarazilo ako poznamka od mamy, ze by ju to mohlo brzdit. Tak snad nebude 🙂 Dakujem a autorke drzim palce

ankare
3. mar 2022

@rajc1nka ano, aj logopedi odporúčajú znakovanie, v tomto mamu nepocuvaj. Držím palce!

viki_izakova
autor
4. mar 2022

@ivangeline pozera telku a videa

ivangeline
4. mar 2022

@viki_izakova Vypni/obmedz a rozpravaj sa s nim. Citaj knihy. Komentuj vsetko,co robis. Pytaj sa,ci je to atak a tak. Komentuj,co robi on. Ako sa citi. A pod. Ak nemas cas,skolka to vyriesi. :D

noemi125
1. júl 2022

@viki_izakova dobry, co je s vami od tej doby?

viki_izakova
autor
7. júl 2022

@noemi125 dobrý deň stále to iste máme v našom meste jednu lokooedicku ktorá je momentálne na dlhodobej dovolenke a pri ktorej čakám na termín objednania od marca lebo dlhy poradovník

niki264
9. dec 2022

@viki_izakova môžem sa opýtať, že ako ste dopadli? U nás máme to isté, a tiež už začinam stresovať.

viki_izakova
autor
15. dec 2022

@niki264 zistil sa detský autizmus