22 mesačná dcérka nerozpráva. Ako ju to naučiť?

dufka31
20. sep 2012

Ahojte!Potrebovala by som poradit ako zaujat dcerku; ktora ma tesne po22 mesiacoch a nerozprava...iba mama,tata,brrmbrrrm,da - to je ako daj,ne a sssssss je skoro na vsetko. Zijeme v zahranici som na malu sama, manzel chodi neskoro z prace a konecne sa nam podarilo a zaciname volat cez skype s mojou mamkou tak chcem malu davat pred pocitac aby s nou hovorila len neviem ci je to dobry napad. Dcerka rozumie vsetko, donesie vsetko,ukaze na co jej poviem, dokonca od 19 mesiacov chodi na nocnik, je velmi bystra ale akoby nemala snahu ani opakovat slova.Hovorim na nu bol pokrok ze namiesto babika uz povie babi a ked poviem povedz pes povie psjo... Existuju nejake cvicenia formou hry, viete mi nieco poradit? Dakujem.

buffinko
20. sep 2012

@dufka31, je tu téma o takýchto detičkách poruchy komunikácie, maminky neštandartných detí, skús sa tam spýtať... najlepšie by bolo navštíviť logopéda, ale keď ste v zahraničí...manžel je cudzinec? dvojjazyčné deti niekedy začínajú neskôr rozprávať. naša bola na tom podobne skoro do 3ch rokov, až potom začala viac rozprávať, ale doteraz jej veľa vecí nie je rozumieť a hlavne cudzí jej nerozumejú skoro nič a to už bude mať 4roky. k logopedičke chodíme od 2,5roka, ako je to značný rozdiel, len ešte nás čaká dlhá cesta...

olifcek
20. sep 2012

ved ma len 22 mesiacov... deti v skolkach este nerozpravaju niektore :D vela z triedy OLivky nie tolko, co OLiv, ta melie vkuse 😀 daj tomu cas, do troch rockov sa to zmeni, nesur nic...

to, ze si na malu sama, to je bezne... skoro kazdej z nas je manzel od rana do vecera v praci... 😉

hajajanka
20. sep 2012

Vo veku 22 mesiacov, teda necele dva roky, je bezne, ze vela deti nerozprava, resp. rozprava len niektore slova (brm-brm, tata, mama, baba, toto, tam,dedo a pod.) U niektorych je rec rozvinuta rychlo, u inych to ide pomalsie. Podstatne podla mna je, ze dcerka rozumie vsetkym pokynom.
Je dobre jej neustale vsetko ukazovat a opisovat to,co vidite. Napr. ked papa, tak ukazovat a rozpravat, co papa, co je lyzicka, akej je farby, ci je kovova, umela, tepla, studena a vsetko okolo toho. Nebude to sice opakovat, ale takto male deti nahravaju vsetky informacie do svojich hlaviciek a neskor sa budes len divit, ze veci vie pouzit v spravnej situacii, bude vediet vsetko opisat a bude si vediet vsetko vypytat.
Moj syn nerozpraval do dvoch rokov. Len take tie zakladne slova spomenute vyssie. Po druhom roku pomaly zacal rozpravat, o tri mesiace rozpraval plynule a nakoniec zacal pouzivat vsetky slova, ktore sme mu rozpravali. On uz napr. v jednom roku vedel ukazat spravne farby (do toho bol maniak), ale nevedel ich pomenovat, kedze bol nemy ako ryba 🙂 A ked sa naucil rozpravat, sam od seba vymenuval farby a aj vsetko ostatne. Dlho sme s nim chodili na neurologiu kvoli problemom pri porode a lekarka si ho nechala na pozorovanie az do 2,5 roka kvoli spomalenemu vyvoju reci. Pred par dnami som bola na neurologii s dcerou a bol so mnou aj syn. Tak sa lekarka pytala, ze ako mu ide rozpravanie. A ja na to: "Ved uvidite." A syn spustil, ze sa lekarka skoro nedostala k slovu 🙂 Od toho cca 2,5 roku rozprava a rozprava a ja mam niekedy z neho hlavu ako melon. Dost casto sa stane, ze my s manzelom nemame pocas dna sancu na spolocnu rec, lebo nas syn je v rozpravani nezastavitelny 😀
Nemaj strach, urcite aj tvoja dcerka zacne rozpravat. Nemozeme od vsetkych deti chciet, aby rozpravali uderom prvych narodenin.

marianka0101
20. sep 2012

Nas zacal v 28mesiacoch, sam od seba, zo dna na den, takze je to ok. Hlavne ze vidis, ze je sikovna, ze v niecom napreduje. Kazde dieta je ine

michaela2410
20. sep 2012

moj mladsi syn zacal chodit do skolky ked mal necele tri roky a tiez rozpraval velmi malo a urcite nie plynule, v dvoch rokoch tiez nerozpraval, len tak ako tvoja (brm, mama, tata...) a ja som uz bola nestastna, ze je zaostaly, lebo starsi plynule rozpraval, ked mal menej ako dva, teda velmi skoro... no a zato mladsi je teraz prvacik, rozprava krasne, aj ked mozno pomalsie a dlhsie mu to trva, kym nieco vysvetli, aj r a l sa naucil az po piatom roku ale teraz rozprava krasne...a ked som tu spominala toho starsieho, tak niekedy by som prijala, keby rozpraval menej, lebo ten sa zas nevie zastavit (najhorsie, ze ani v skole cez hodiny a potom su z toho poznamky 🙂 )

Takze sa nestresuj a uvidis, ze to bude lepsie, a ked vidis, ze napreduje v inych veciach uplne normalne, nemusis podla mna to este riesit. Logopedicku by som navstivila a popytala sa az asi okolo troch rokov. No a s tym skypeom si myslim, ze to vobec nie je zly napad, aspon pocuje viac slovenciny aj od inych ludi a postupne sa chyti... drzim palceky.

lubina
20. sep 2012

Nasa starsia dcerka sa tiez narodila v zahranici. Ja som s nou hovorila iba slovensky, manzel zasa svojou recou. Mala rozumela obe reci ale tiez nehovorila.Az tesne po druhych narodeninach sa rozhovorila, ale hned zacala cele vety.Asi v priebehu troch tyzdnov hovorila vsetko. Vsetci pozerali ako to tiche dieta melie ako mlyncek...... 🙂 .
Neviem ci tvoja mala ma aj kontakt s tou inou recou, ale pri bilingualnych detoch je to normalne, ze zacina ju hovorit trosku neskor, ale to v pohode dobehnu. Teraz ma starsia dcerka 7 rokov a plynule hovori dvoma jazykmi a treti ma na dobre urovni. Len to treba vydrzat. Mladsia ma 3 a pol a tiez si uz utriedila v tej svojej hlavicke, ze hovorime doma dvoma jazykmi a uz to aj zacina rozlisovat. Je to super. To dieta sa to nauci bez problemov, to len my rodicia sa bojime, ze dietatko dopletieme, ale nie je to pravda, mam vlastnu skusenost a obe deti su bilingualne a normalne prepnu z jazyka do druheho jazyka, bez akychkolvek problemov. Neboj to pojde. So skypom ti asi neporadim, nase baby nechceli telefonovat velmi dlho, bolo im to asi cudne, teraz sa to pri starsej zlepsuje, ale mensia stale beha okolo pocitaca a iba obcas sa zapoji do telefonovania.Skor skus DVD cka s rozpravkami, to pomaha a velmi aj ked vysledok uvidis mozno az o pra tyzdnov. Drzim palce

cerez
20. sep 2012

Ak vás to upokojí, ja som začala rozprávať až po 3 roku. Všetko som rozumela, ale nerozprávala som. Mama bola zo mňa nešťastná a už sa snažila so mnou dorozumievať ako z nehovoriacou. A v puberte mi neraz povedala, že sa mi pusa nešla zastaviť. Takže sa báť určite nemusíte. Dcérka nasáva slovíčka ako špongiu a jedného dňa tak spustí, že jej otázky nebudú mať koniec. 🙂

rainbow0508
20. sep 2012

Moja, mas drobec ma 32 mesiacov a tiez nic...az teraz tri tyzdne, co zacal chodit do skolky, trochu cosi kdesi pochyti a povie...22 mesiacov je s takouto slovnou zasobou uplne v pohode. A ak ti napr. okolie, ci kamaratky alebo rodina tvrdia ine, nechaj, nech si tvrdia...mala ma svoj cas. Este ta z nej raz budu usi boliet...a to ti pisem nielen ako ucitelka v skolke...ale aj ako mamina 😉

snopkulka
20. sep 2012

tiež by som si z toho nerobila ťažkú hlavu. Kámoška mi raz povedala: "Buď rada, že ešte nerozpráva, lebo príde deň, keď si budeš želať byť hluchá" 😀 😀 😀 Môj malý má 20 mesiačikov a rozpráva toľko čo tvoja maličká, rozumie všetkému, pozná zvieratká, zvláda v pohode základné "pokyny"... ak bude po manželovi, moc toho nenarozpráva za celý život, ak bude po mne, tak sa naštartuje a nezavrie pusu 😀 😀 😀 tak sa nechám prekvapiť 😵

katka_e
20. sep 2012

moj má 30 mesiacov a povie 10 slov....začne,treba dať čas,neni sme všetci dokonalý.....starší syn v 3 rokoch povedal cca 30 slov a teraz sa mu pusa celý deň nezatvorí,podĺa neho viem,že,nemám mladšieho riešiť....

zuzanockamt
20. sep 2012

@buffinko ak dieta v 22m este nerozprava, tak to neznamena, ze ma nejaku poruchu komunikacie 😉 ... netreba zbytocne strasit 🙂 .... logoped aj psycholog tuto situaciu riesi az po 4-tom roku dietata, dovtedy sa tomu nechava volny priebeh ... moj syn ma cerstve 2 roky a tiez nerecituje basnicky a nehovori monology 🙂 😉 ... ma slovnu zasobu a vyjadrovanie primerane veku ... omnoho dolezitejsie teraz je, ci dieta rozumie, a kedze toto dietatko rozumie vsetko, tak nie je o com, len cakat, kym sa rozhovori

kadri
20. sep 2012

dufka, mam zapisany slovnik svojej dcery v 2 rokoch. obsahuje 19 slov typu mama, baba, dede, fa, hapm... 😀 teraz ma 11 rokov, je vyrecna, komunikativna, sikovna recitatorka, moderatorka, dobre sa uci, idu jej jazyky. hovorim, ze dobieha to, co nenarozpravala prve 3 roky. neboj, vsetko je ok 🙂 potrebuje si napocuvat a deti zijuce v dvojjazycnom prostredi zacinaju rozpravat v porovnani s rovesnikmi neskor

ela2710
20. sep 2012

@dufka31 ahoj, moja maly ma za necele tri tyzdne dva roky a povie mama, oco, eli - eli (tak vola svoju sestricku Nelly), ked nieco chce ukaze prstom a povie am /zrejme mysli tam/, nic sa mi nedari ho naucit, ale rozumie uplne vsetkemu 🙂 tak uz asi len cakat, kym sa sam rozhovori 🙂

ivonka720
21. sep 2012

moja ma 17 mesiacov a povie všetko my si musime davať pozor o čom sa rozpravame každe dieťa je ine moje rovesničky maju tak stare deti a nerozpravaju tiež ich to trapi ked vidia moju dcerku rozpravať ,spievať ja si každy den maličku posadim k sebe a rozpravame sa hovorim jej všeličo nech opakuje hrame sa a pritom sa učime neboj nič ono to raz pride.

1234lubka
21. sep 2012

Daj jej cas

evabb35
21. sep 2012

s obrázkovými knižkami. Takými, kde sú samé obrázky a rozprávať o tých obrázkoch.
http://www.martinus.sk/?uItem=90464
Ja som rozprávala celý deň, až ma ústa boleli. Neustále som mlela. Čo robím, kam idem, čo budem robiť ...na prechádzke som kočíku rozprávala a spievala - mojej mame to pripadalo strašne smiešne, že sa takto rozprávam s batoľaťom /s kočíkom/. A k tomu všetkému som vyspevovala ako rádio /samozrejme predtým som sa musela naučiť detské pesničky - ešteže existujú CD od Podhradskej...medzitým som detské básničky recitovala /z leporel som sa naučila/...naozaj som musela vyzerať veľmi čudne....a čuduj sa svete, keď malo dieťa 18 mesiacov povedalo celú vetu - sčasti to bol úryvok z pesničky a doplnilo si aktuálny stav v domácnosti ku tomu. Odvtedy prešlo niekoľko rokov a stretla som len jednu jedinú mamičku, ktorá sa takto rozprávala s kočíkom a vyspevovala kočíku.

steggy
21. sep 2012

Jednoznačne, veľa spievať: ľudové od Čanakiho a podobne.

danka86
21. sep 2012

Ahoj, moja starsia dcerka ako 2r rozpravala tak, ako spominas v otazke. Nemala ani 3r a vedela rozpravat vsetko okrem Ž, Š, Č. Slovo kde sa to nachadzalo, pouzivala bez mekcena. Ale inak krasne R hovorila. No a uz taka 3,5r rozpravala uplne cistucko. Takze sa toho vobec neobavaj. Pokial ti rozumie, tak je vsetko v poriadku. Ona si vsetko nahrava a potom to na teba spusti a budeš v dobrom spominat na tie casy tichucka 😀 😉

lienockaa
22. sep 2012

Mam syna,ktory hovoril od roka vo vetach a mam dcerku,ktora ma 23mesiacov a do svojich 19mesiacov nehovorila skoro nic..ale potom to zrazu prislo,zo dna na den,hovori celkom pekne,aj vety,dokonca spieva a to normalne,nieze nejake lalala..keby mi toto bol niekto povedal v jej 19mesiacoch,ze sa mi do dvoch rokov este takto rozrecni,tak mu neuverim..tym chcem povedat,ze naozaj kazde dieta je ine,zmena moze nastat zo dna na den,doslova..len sa s nou normalne rozpravajte,citajte,spievajte a nevzdavajte sa..😉u nas rovnaka vychova u oboch deti,no aj tak syn hovoril skor,dcerka neskor..a to je mladsia,takze mala doma este aj krasne hovoriaceho braceka a aj tak nezacala skor..netrap sa..a ked je ozaj bilingualna,tak to voobec neries,ona zacne,ved uz par slov vie,nieje uplne nema..

atrami
22. sep 2012

Ja mám 3. synov. Dvaja rozprávali od roka. Najmladší mal 26. mesiacov, keď povedal prvé slová- kia, auto 😀 . Dovtedy nepovedal ani to, čo Tvoja dcérka. Potom to začalo, denne mu pribúdalo aj 10 slov. Za 4 mesiace dobehol rovesníkov, dokonca poznal farby, čísla, písmena.
Teraz bude mať 4 roky. Pusa sa mu nezastaví. Len nevie povedať ,,r". Takže hlavu hore. Nám lekárka odporučila mať pustené rádio, občas televízor.
Držím palčeky. Uvidíš všetko bude dobré. 🙂

zuzanapp
22. sep 2012

nas synator ma 26 mesiacov a teraz sa rozkecal, aj ked stale nevie povedat vsetko ale zacina dost opakovat slova po nas a este stale to niesu nejake vety 🙂 neboj ono to pride ako sa vravi zo dna na den 😀

jarus1
22. sep 2012

ahoj 🙂 tak v prvom rade musíš sa s ňou rozprávať veľa ty. Veľa čítať čítať čítať a klásť otázky. neboj sa aj ked ti neodpovie alebo povie jej hatlaninou, pochváľ ju. Všetko komentuj, rozprávaj sa akoby sama so sebou. Zapájaj ju a "núť" odpovedať, lebo bez jej odpovedi nevieš ako dalej. Skúšaj a nestrácaj trpezlivosť.
Rozprávať sa naučí, je otázke či to bude dieťa, z ktorého budeš stále ťahať slovo ako z chlpatej deky alebo dieťa, ktorému sa ústa nezatvoria. Ale jej prirodzená detská zvedavosť ju donúti pýtať sa 😵
Držím palce

linuska1
22. sep 2012

moja mala ma 28 m...a tiez nerozprava....len tie zaklady... teraz nastupila do skolky.. a volala som s logopedicokou.. ci mame prist alebo nie.. sama logopedicka mi povedala ze jej mam dat cas.. do 3 rokov... pozorovat ci hovori nejake nove slovicko za tyzden... ci robi nejaky pokrok.. ze ak vsetkemu rozumie.... len nerozprava.. tak je s najvacsou pravdepodobnostou ok.. ze aj recove centrum musi dozriet.. 🙂 u niekoho skor u niekoho neskor..🙂 to ci vela rozpravas alebo malo velky vplyv vraj nema... pretoze aj dieta hluchonemych rozprava... je tam vela inych podnetov.. / radio,tv, rozhovor s mm, vonku s kamoskami/ prikladom su aj kamosky.. ktorym jedno rozpravalo uz dvoch zrozumitelne a skoro vsetko a druhe ani v troch rokoch nie.. a venovala sa im rovnako..

mia78
22. sep 2012

moja dcéra tiež tak rozprávala , už má tri a rozpráva ale nie čisto tak detsky a ako nastúpila do škôlky tak sa jej jazyk začína rozväzovať ........tak to chce čas ono to príde....tiež nám na logopédii vravela že ešte máme počkať a potom uvidíme 😎 😉

katkatrnka
18. feb 2021