Ako naučiť 2,5 ročné dieťa samostatnosti?

hu3hu3
6. apr 2016

Ahojte baby, mam 2,5rocnu dcerku a snazim sa ju uz dlho naucit nech sa sama oblecie a papa. Vobec sa jej nechce. Polievocku sa sem tam snazi sama spapat ale druhe jedlo nie a obliekanie vobec. Poradte mi nejaky sposob ako ju mam motivovat ci naucit sa samu obliekat? dakujem

monikaparson
7. apr 2016

@timea7 Ja by som povedala, že pohodlnosť ako taká sa tiež niekde učí. Jasné, že nie každé dieťa, tak ako dospelý je do všetkého hrrr. Ale ak za mňa niekto, niečo robí, tak nebudem nejak extra javiť záujem o to, aby som to ja robila, robila lepšie, predbiehať sa a pod., jasné sú aj výnimky. Teda neviem, či sa tu správne rozumieme a či obe myslíme to isté. 😀 Určite ty máš s tým väčšiu skúsenosť a viac si toho videla. Ja rada pozorujem hoc kde ako deti reagujú a ako sa k ním rodičia chovajú a v podstate denne vidím, že deti sú veľmi málo nechávané robiť niečo samé, lebo je tam strach rodičov, lebo je tam presne tá pohodlnosť, spraviť si to sám a pod. Tiež, ak sa ponáhľame malú oblečiem, obujem a pod. Len sa jej vtedy snažím vysvetliť, že sa ponáhľame atď. Zasa, ak niekam prídeme, väčšinou je poviem, aby sa vyzula, vyzliekla a nestojím tam nad ňou, ako rýchlo to spraví. Buď sa jej to podarí, alebo ma vyzve, aby som jej pomohla. Ale hej, každé dieťa je iné.

timea7
7. apr 2016

@monikaparson myslím, že obidve hovoríme o tom istom. Ja s tebou úplne súhlasím, že v dnešnej dobe vy rodičia za deti najradšej dýchali a sú pomaly šokovaní z toho, že dieťa v škôlke pri jedle používa príbor, lebo doma ho kŕmia....že sa samé dokáže obliecť, oni sa doma uspokoja s tým, že im predškolák povie, že sa mu nechce, je unavený 😒 😒 😒 😒 . Zabúdajú na to, že dieťaťu vlastne ubližujú, ak mu neumožnia si všetko vyskúšať, čím viac je dieťa samostatnejšie, tým je sebavedomejšie, ľahšie si dokáže s čímkoľvek poradiť. Ak rodič prešvihne čas, kedy dieťa prejaví záujem či už o samostatné jedenie, alebo obliekanie, tak musí čakať na obdobie, keď o to prejaví záujem znovu. V medziobdobí sa to dieťa učí totiž oveľa ťažšie, lebo ho to zrovna nezaujíma. Aj dospelý sa ľahšie učí to, čo ho zaujíma. Ja som len upozornila na to, že sú deti, pre ktoré sú toto nepodstatné činnosti a oni nemajú potrebu s niekým súťažiť, je to črta ich povahy. Mala som v triede dieťa, ktoré poznalo názvy, spôsob života všetkých možných zvierat a živočíchov, malo doslova encyklopedické vedomosti, ale obuť si papuče bol pre neho takmer neriešiteľný problém. Ani tak nie preto, že by sa mu nechcelo, jemu to jednoducho nešlo, mal celkovo problém s motorikou. Samozrejme, že keď bol predškolák, tak všetko zvládol (lebo musel), ale treba aj tu brať ohľad na individualitu dieťaťa. Len takých detí je málo, vo väčšine prípadov je to presne to, čo si písala, že pre rodiča je rýchlejšie a pohodlnejšie to urobiť za dieťa a sú rodičia, ktorí majú pocit, že ešte v piatich rokoch majú doma bábätko. 😒 😒 😒 😒 😒

monikaparson
7. apr 2016

Uh, však toto. Veď stačí len zájsť niekam na ihrisko a keď vidím tie šokované tváre, že moje dieťa samé vylezie na preliezku a napr. sa pustí po šmykľavke. 😀 Mne je to až smiešne, ako ju idú cudzí ľudia automaticky zachraňovať a ona len vystrašene pozerá, čo tá cudzia teta, ujo chcú.

timea7
7. apr 2016

@katka1981 ďakujem, ale nemala si ma chváliť, ja som práve tebe chcela ešte včera napísať (len som už zaspávala), že ja by som predškoláčku neobliekala, ale odniesla do škôlky v pyžame. A školáčku ani náhodou, budila by som ju aj o hodinu skôr, ak by nestíhala a večer by samozrejme išla o hodinu skôr spať, ak by sa ráno motala. Predpokladám, že mala teda ráno dostatok času na to, aby sa nemusela obliekať v strese. So mnou by toto ráno nenacvičovala. Takže dosah na to máme, aj keď takýmto spôsobom, lebo súhlasím s tebou, že sú deti, ktoré výzva na súťaženie ani nepohne. Flegmatici sú aj medzi deťmi.

sam2
7. apr 2016

@hu3hu3 juuuuj poznaaam 😁 Ale teraz je to uz lepsie. Alex ma 32m a az teraz sa konecne dokopal k tomu ze sa sam vyzlecie a vyzuje ked prideme z vonku 😊 Zacali sme pomaly, on nikdy o to neprejavil zaujem, az teraz asi mesiac dozadu. Lebo som mu povedala ze uz je velky a nie male babo a v skolke ja nebudem (aj ked jeho odpoved je vzdy, ze vsak v skolke to budem robit sam 😂😂). Najprv sme to robili tak ze capicu si dal sam, skusal sa rozopnut, nechala som ho pokial mu to islo a potom som mu pomohla. Vyzliekla len jednu ruku a zvysok on. Topanky som ho nechala rozopnut a ukazala mu ako nato... Niekedy islo, niekedy nie (predsa len cizmy v zime isli tazko). Teraz sa uz vyzlecie sam. Proste postupne som pridavala co musi sam... Ale obliekat sa este nevie, ani tricko si vyzliet. Ale trenujeme a dufam ze do septembra to dame.
Co sa tyka jedenia, lenivec veliky to je. Ma dni kedy zje sam, ma dni kedy jeme systemom jednu ja jednu on... Ma dni kedy krmime. Ono u nas je to o to komplikovanejsie ze nechce masko a celkovo je slaby jedak. Maso mu schovavam do ryze, zemiakov, takze preto ho v takomto pripade krmim. A ma proste dni ze keby som mu nedala ja, bude hladny. Takze v tomto sa spolieham na kolektivne vedomie v skolke. Ze ked bude vidiet ine deti, bude jest aj to masko, aj celkovo sam 😊
Ale popravde? Za tento pusun v pred vdacim radam @timea7 ktora mi tu trosku vycistila zaludok a ja som si jej rady a skusenosti vzala k srdcu. Za co jej dakujem. Dufam ze moje dieta bude mat taku ucitelku v skolke

katka1981
7. apr 2016

@timea7, neboj, ona bola odvezena aj v pyzame, a druhykrat aj hola a tretikrat sme odisli bez nej a ostala vrieskat doma, vysledok? ZIADNY. Asi tak. Predtym tomu predchadzali zakazy, tresty, krik, bitka, nepomohlo tiez nic. Takze nie vsetko plati na kazde dieta. Ona rozhodne flegmaticka nie je, je to nervak. A budit ju o hodinu skor nebudem, lebo ani ja nebudem skor stavat, konecne v 6 rokoch spi normalne, pre mna je spanok svaty. O 6.30 alebo 6.40 ked vstane, tak ma dost casu na to aby 7.30-7.40 bola pred domom. Nam pomohol jedine cas. Nic ine.

arwen88
7. apr 2016

U nas dcera (teraz 2,5 roka)jedla od zaciatku prikrmov so.svojou lyzickou v ruke,namacala ju do jedla,oblizovala a pod.,ak som jej zabudla.lyzicku dat,vytrhla mi tu,s ktorou som ju krmila...jedla casto aj rukami a nechala.som ju,nech si jedlo vyskusa aj takto..vsetko bolo sice spinave a strasne vela.som prala,ale teraz vie pekne jest aj pit..jasne,ze sa aj umaze,ale nie je to nic strasne,to sa aj.mne obcas.podari 🙂...obliekat sa.moc nechce,najradsej je hola..a ked.jej dam veci,nech si oblecie,tak nervaci,ze jej to nejde..ale ked chce ist.von,vie sa aj.obut,aj bundu si dat aj capicu,sal a este si to aj farebne zladi 🙂 ..mna zas trapi,ze malo rozprava..a ked povie skomoleninu a opravim ju,tak este ona opravi mna,ze ja vravim zle...a stale plienkuje a ani za svet sa nechce pytat...tak snad cez.leto sa zacne..

katka1981
7. apr 2016

@timea7, a nejdem sa jej zastavat, pri jej diagnoze je dost mozne, ze jej chybali ziviny a mineraly aj preto bola aka bola, ona bola chodiaca mrtvola, chvalabohu, ze sa to uz zlepsilo, neviem si predstavit ako by sa inak dokazala sustredit v skole a nieco si pamatat. Ona je v pohode, pokial nie je unavena, no a rano rozhodne svieza nebyva. A ver mi, spankovy rezim ma od 2 mesiacov, ja som ine neriesila len jej spanok, ona nepozna vikendy, prazdniny ani Silvester, kazdy vecer ju nahanam do postele, to mi uz kamosky hovorili, ze niesom normalne, ze ajked ma prazdniny buzerujem, cize nebude to ani nedoslednostou. A ma este jednu skveluvlastnost, ked sa najviac niekam ponahlame, ona je jak zamrznuta, to je ciste psycho.

lenicko
7. apr 2016

@hu3hu3 Ja som mala malého v tom veku rovnakého a mal aj plienky a nerozprával. Keď mal presne 2,5 dala som ho do súkromnej škôlky. Zrazu obkukal všetko. Je to pohodlnosť, proste vie, že to spravíš ty... nie je to to, že to nevie.

katka1981
7. apr 2016

@timea7, inak som si spomenula, skusala som aj skor zobudit, ale trvalo jej to este dlhsie, paradoxne sa stalo, ze sme zaspali a bola hotova za 5 minut doslova. Ale toto nie je pravidlo. Alebo sa sama zobudla od seba o polhodku skor a suchtala sa strasne, ozaj nie vsetky rady fuguju rovnako na kazde dieta. My sme ozaj skusali kadeco. Skor mam pocit, ze vsetko zavisi od nej momentalneho stavu, ci je dobre vyspata, ci vstala hore ritou, ci nemala zle sny a potom sa to odvija od jej nalady a nepomoze ozaj nic. Nastastie sa to zlepsuje, uz je to ovela lepsie ale sranda to nebola.

timea7
7. apr 2016

@katka1981 to je tvoj názor, ja by som ju neobliekala, vstávať skôr by bolo pre mňa oveľa menším problémom, ako mať denno denne stres. Iné je tolerovať niečo trojročmému, iné školáčke. Okrem toho by počas víkendu to obliekanie trénovala, so mnou by nekývala. A menej by predsa nespala, skôr by išla spať, skôr by vstávala. Bolo tu písané, aby sa mama nenamáhala, že sa v škôlke dieťa naučí. V škôlke je k tomu istému iný prístup, nič viac.

martinusik91
7. apr 2016

Môj má dva roky a tri mesiace este ma plienku ale keď ho dam na nocnik a poviem nech sa vycika spravi to.On je zas taký že on chce všetko sám skúša sa obliekat obúvať sam. Vie si dať tepláky ponozkyponozky... Rozopnut sa a vyzliecť bundu.Vždy ked sa ide kupat sa sám pri vani vyzlečie a má ohromnu radost.Ale zas ked sa mu nedarí je nervak a smari to čo mu nejde prec. Papá sám lebo chce.S tuhou stravou nemá problém keď má polievku dostane take nieco ako košieľku vzadu sa to zapne okolo krku a papá jednu lyžičku mam ja druhu on a na striedačku ho krmim.Niekedy papá sám a ked sa vytrapi pôda mi lyžičku aby som ho dokrmila:D horsie to je vonku bojim sa o neho podľa toho ako zhodnotim preliezky som len pri ňom alebo ho držím za ruku.Ked vidim menšie detičky ako idú samé chytá ma des.Tiež by som chcela aby isiel od septembra do skolky ale asi sa pre veľký počet nedostane.Má strasne rad deti a doma sa nudí strasne by mu trebalo uz ísť medzi deti.ked na ihrisku vidí deti až mu oči zažiarila.Nevie este rozprávať len tou svojou rečou ale keď je pri detoch snaží sa vysvetľuje :D

katka1981
7. apr 2016

@timea7, jasne spankovy rezim funguje tak ako ty povies, len skoda, ze nie u kazdeho. Tiez mi radili aby nevstavala 4.30 dat ju spat neskor, neuveris, nepomohlo. Cez vikendy sa vzdy obliekala sama! A ako som uz pisala, ani skorsi budicek neznamenal ze sa skor oblecie. U nej bolo bezne, ze sa obliekala sama a len nohavicky jej trvali pol hodinu, lebo cumela do blba. A potom mala zas svetlu chvilku, kedy dosla oblecena skor nez sme stihli vstat z postele. Aj teraz urobila cirkus pred spanim, nebola schopna sa vyzliect, lebo uz jej asi preplo z unavy a ajkeby som ju zabila, nezmenim ju. Jedine casom pride zmena ako sa bude menit. Je to povahou. Ja by som ta chcela zazit v skolke velmi, lebo so mnou si nevedela pomoct ani riaditelka so 40 rocnou praxou, bola zo mna na nervy. Nastastie nasa je v skolke ok, teda aspon staznosti nikdy neboli. Cize so mnnou nepohli ani v skolke a asi ani velmi doma. Ajked ma zavrela ucitelka do kumbala kde bola tma a pre deti to bol najvacsi trest, ja som si to uzasne uzila, dodnes na to spominam s radostou, ju skoro porazilo, ze na mna neplatilo nic. Tiez som bola asi svojska 🙂

katka1981
7. apr 2016

@timea7, a v tomto s tebou suhlasim, nenecham vychovu dietata na ucitelov, oni tam maju toho pozehnane. Ale zas vies, s kazdym deckom byva iny problem, my sme s jedenim nemali nikdy problem, dokonca si nedovolila zjest co nemohla, alebo sme nedovolili, nikdy by si nevzala bez opytania, ani na cestu by nevybehla, ja mam skor pocit, ze u nas bol hlavny problem a aj je, unava. Jej vtedy prepne a koniec, aj dnes, proste roztiahnu sa jej zrenicky a nevnima, koniec. Aj na serblik som ju davala od 10 mes. a nebol problem nikdy, ale ktovie, druhe bude mozno pravy opak a na serbel ani nesadne do 3 rokov, clovek nikdy nevie.

timea7
7. apr 2016

@katka1981 sorry, ale ty vždy nájdeš milión ospravedlnení, baví ma najmä slovo únava - rozmýšľam, od čoho asi môže byť unavená ráno, keď sa nechce obliekať....a to som v prvom príspevku tejto témy písala, aby dieťa nestresovala večer s obliekaním ani samostatným jedením, keď je dieťa unavené, takže ja únavu dieťaťa rešpektujem, nerešpektujem iba jeho snahu so mnou vybabrať.

katka1981
7. apr 2016

@timea7, napr. tym, ze ma celiakiu a nizky hemoglobin, ze ma diagnozu, pri kt. je unava sprievodny jav, ze sa v noci viackrat budi, napr. tym. Mala zapalene crevo Mars 3C - horsie stadium je uz len rakovina, tym padom nemala ani vstrebane ziviny. A ver, ze sme ju nikdy neospravedlnovali a hladali sme kde robime chyby, preco taka je. A hlavne som seba vinila, ze nieco robim zle. A to ti aj lekar, kt. lieci taketo deti povie, ze tie deti su ine, az po nasadeni diety doslo k zmenam, ale pomalicky, lebo to crevo sa dava dokopy 2 roky niekedy aj dlhsie. Tie deti su extremne naladove, nervne atd. Aj dospely, kt. si tym presiel by ti vedel povedat. Neboj, nie som z tych a ani manzel, co si nechame skakat po hlavach. Nevravim, ze som nikde nespravila chybu, ale nam sa dcera veru vyspata nebudila. Ona zyvala odkedy vstala a od 16. zas zyvala jak zombik a spavala priserne. Tak si predstav, ze aj dieta sa moze unavene rano prebudit. A stale je anemicka, cize este nie je ok, ale je to o kus lepsie, nastastie. A vecer byva unavena a neposlucha, juj ake mam nervy, to verim, ze ty by si to vedela lepsie riesit ako ja, hlavne s kludom, toto mam velke rezervy. Idem rychlo do vane, rano skoro vstavam, paaa.

timea7
7. apr 2016

@katka1981 čakala som, kedy to vytiahneš a dočkala som sa 😉 😉 😉 😉

katka1981
8. apr 2016

@timea7, tak si to uzi

trdelnik234
8. apr 2016

@katka1981 Teba ucitelka zatvarala do kumbalku? A povedala si o tom doma rodicom alebo si sa bala? Ja viem, ze od veci otazka, ale zarazilo ma, v akej suvislosti to tu pises. Ale to je jedno. Pocuj a dcerka normalne moze do kolektivu, ked ma take zdravotne problemy? Respektuju tam dietu, unavu a ine veci s tym spojene?

katka1981
8. apr 2016

@trdelnik234, vies co nasi urcite o tom vedeli, ale pre mna bol ten kubal uzasny zazitok, ja si dodnes pamatam tu tmu, ticho a ako presvitali svetielka cez dierky. Pre mna najkrajsi zazitok zo skolky, lebo som nemusela nic robit, nic po mne nikto nechcel 🙂 Ja som bola ako dieta velmi smela, nebojacna, mne v 4 rokoch brali mandle, bola som si ce v nemocnici so starsim bratom, ale ja osm ukludnovala jeho, ja som ani slzu nevyronila. Ale tak potom sa to neskor zmenilo a stal sa zo mna presny opak, nasi nechapu ze som sa tak zmenila. Proste posero 🙂 Dcerka je uz vyse 2 roky na diete, takze chvalabohu uz je to ovela lepsie, ale predtym bola jak zombik a nespavala ani poobede, dokonca sme mali dohodnuty rezim, ze isty cas nespala ako jedina zo skolky cez obed, lebo ked spala v skolke, tak vstavala o 3. rano a to bolo strasne. V skolke podvadzala, od deti pytala lepkove, nedalo sa s tym nic robit. Ked porusila dietu, hned to bolo poznat, prisli hned zle noci, nervozita a vsetky priznaky. Trpela tym v skolke velmi. Ale ako chodi do skoly, tak jej deti zavidia jej obedy (v skolke sa jej vysmievali za ovcie jogurty ze su ble a podobne). Teraz je na koni, deti si myslia, ze ona ma chutnejsie jedlo, takze nema potrebu jest lepkove, a tym padom sa jej stav zlepsil. Triedna o jej stave vie a sama povedala, ze vidi na nej, ze ked ma den, ze je oddychnuta, ze jej to pali, ze je bystra, ale ze potom ma den, kedy je unavena a chape, ze vtedy je mimo, ze sa jej tak nedari. Ma velmi zlatu ucitelku, ona ma velmi individualny pristup, ked vidi, ze dieta nejake ucivo nezvlada, tak sa mu venuje navyse. Na gastre mi hovorila dr. ze mala pacientku, kt. ledva ledva dokoncila ucnovku a ze potom nabehla na dietu, ze zistili ze ma celiakiu a ze neskutocne sa jej hlava dala dokopy, a ze nakoniec isla aj na vysku. Ono sa to nezda, kto to nezazil, nepochopil by. Ona mavala zachvaty jak autista kedysi. My sme boli uplne nestastni. Aj zle sny mavala z lepku, aj cikat chodila casto v noci, podla mna ju tie plyny tlacili na mechur. Svokra ma tiez celiakiu ale ona nedrzi striktnu dietu a ona je uplne vydreta, jej by mali zobrat papiere. Jej sa k tomu uz pridruzila aj epilepsia, co si nepripusta aj osteoporoza a ktovie co vsetko. Zaklad je podchytit to vcas a velmi stiktne drzat dietu, inak nepomoze nic. Som zvedava, ked pojdeme teraz na krv, ci sa jej zlepsil hemoglobin, lebo naposledy sa jej este znizil, co mam dost obavy ze preco, ale vraj nemusi byt este to crevo zahojene.

trdelnik234
8. apr 2016

@katka1981 dakujem za odpoved. Super, ze ste natrafili na taku super ucitelku pre dcerku.

katka1981
8. apr 2016

@trdelnik234, nemas zac, ano je velmi zlata, vela s nami komunikuje, pomaha detom, je skvela.

ikissedagirl
9. apr 2016

@hu3hu3 u nas sa osvedcuje zmena prostredia. napriklad nasa mala doma nepapa, a pri babke zrazu chyti vidlicku a pekne sama papa. pri mne stvornozkuje po schodoch a s tatinom chodi po dvoch, ani sa nechce drzat za ruku, atd