Ako naučiť 6 mesačné dieťa hrať sa samé?

suz2
5. apr 2013

Ahojte mamičky, mám 6 mesačného chlapčeka a ten sa nechce ani za svet čo i len chvíľku prehrať sám. Prosím neodsudzujte ma - nechcem od neho, aby sa hral sám polhodinu, ale on mi nevydrží sám ani 5 minút s hrkálkou, dokonca ani ako napr. dnes, že ho mám pri sebe, ležká na deke a ja som pri ňom v miestnosti, vešiam bielizeň na sušiak...a malý mi kvičí, dožaduje sa mojej pozornosti.... dokonca nepomohlo, ani keď mu pri tom spievam, alebo sa s ním rozprávam....asi som urobila chybu hneď na začiatku, že som sa mu stále venovala, lebo som mala pocit, že ho "zanedbám", keď sa mu nebudem aktívne venovať...☹ ale teraz neviem, ako ďalej....Je to moje prvé dieťatko, učím sa čo a ako a teraz už vidím svoje chyby....už je čas na prvé príkrmy a ja mu nestíham ich ani pripravovať, lebo stále kvičí.... a to nehovorím o domácich prácach, alebo o tom, že sem-tam mi treba ísť aj na WC. Skúšam ho brať všade so sebou buď ho dám na deku alebo do kresielka a robím si svoje , ale on proste len mrnčí.... :o( Prosím, poraďte, ako ho môžem naučiť byť chvíľku samého.... Baby mi radili "3dni" - čiže 3 dni ho nechať vyrevať a že potom si zvykne... myslíte, že to zaberie? ďakujem za každú radu.

renatka100
5. apr 2013

@suz2 su proste deti a deti. Nasa mala sa dotaraz nevie hrat sama. To sa neda naucit ide o povahu 😉 ked bude mat tak sest bude to urcite lepsie 😎

sakura77
5. apr 2013

@suz2 🙂 nezaberie..ja som mala cislo jedna takehoto zavislaka na mojej pozornosti,od porodnici stale vyzadoval pozornost len a len na seba a tak to ostalo dlho....🙂ked prisiel mm z prace tak sme si ho po polhodinkach odovzdavali,lebo to sa fakt nedalo nonstop nieco vymyslat co by ho zaujalo 🙂 az ked bol vacsi tak sa to zlepsilo..mala ked sa narodila o tej som ani nevedela ze ju mam🙂 ta si lezala na deke dve hodiny a obzerala si vlastne nohy 😀 sama si vedela od malinka najst zabavu a tak je to doteraz..to je povaha,mozes sa aj rozkrajat 🙂
osobne myslim ze vyrevanie asi moc nepomoze,len vekom sa to zlepsi,zacne sa zaujimat o veci viac...

abbie
5. apr 2013

ano zaberie, tie 3 dni fakt funguju... na zly spanok, na oducenie od dudla, odstavenie od mlieka atd.

abbie
5. apr 2013

@sakura77 a skusala si tie 3 dni, ked pises, ze nezaberie?

olivex
5. apr 2013

no neviem, to vyrevanie sa mi zda byt ako velmi zly napad. 6 mesacne babo je uplne na teba odkazane, predpokladam ze este nevie sediet, lozit.... takze ked ta strati z dohladu/dosahu tak place. ja som to riesila nosicom. skoro stale som ho mala na sebe, ked v tom zaspal tak som ho len prelozila do postele. zlepsilo sa to potom okolo 8-9 mes. ked sa zacal pohybovat a vidiet svet z inej perspektivy 🙂

lukas2012
5. apr 2013

my to mame doma podobne,,, ja som v lete potrebovala hodit pradlo na balkon, ked pracka doprala, a maly vnutri plakal v sedacke , bo ma nevidel,,,
ja si myslim ze to pojde malymi krokmi, sem tam ked sa bude hrajkat, povedat mu ze odbehnes na par sekund ,,,, dufat ze ho hracka zaujme,,, moj maly uz vyse rocny tiez stale musi byt pri mne,, sem tam sa troska prehra, ale inac sa stale dozaduje aby som bola pri nom,,, dufam ze z toho vyrastie,,, jednoducho si poviem ze za par rokov mi to bude aj chybat ked bude velky a uzivam si ho teda... jak inac 🙂

suz2
autor
5. apr 2013

@abbie neskusala...len sa toho bojim.... to si ho mam nevsimat ked place, ci?

bosoriak
5. apr 2013

@suz2 Moja starsia taka bola do 3 rokov. Raz som skusala tu metodu vyplakania, vydrzalo mi to presne 5 minut 😀 Potom som zvazila, ze toto nie je pre mna, kupila som si nosic a bol pokoj. Podla mna je prirodzene, ze ta dieta potrebuje. Trochu som zmenila pristup, ked zacala chodit, v asi 13 mesiacoch. Kym som bola v jednej izbe, tak ak zamrncala, ze je sama, tak som ju len slovne uchlacholila, ze som tu s nou a nech sa pekne hra. Trosku to pomohlo. Ale aj tak, ani v materskom centre, ani na kruzku tancovania, nikdy sa ma nepustila, vzdy musela vidiet, ze som tam v "dosahu". V 3,5 roku prisla z tyzdna na tyzden zmena a ona je najsamostatnejsie dieta v triede v skolke. Takze asi tak. Daj svojmu dietatu cas a som si ista, ze sa ti to vyplati viac, nez "lamanie uhora cez koleno" 🙂

Druha dcera je naopak samostatna az moc, od narodenia, mam pocit, ze keby som odisla na mesiac prec, tak si to ani nevsimne 😀 Obrazne povedane samozrejme.

Takze tak, kazde dieta je ine.
Drzim palce.

abbie
5. apr 2013

@suz2 to som sa teba nepytala 😀 a uz ti maly vie sediet?

suz2
autor
5. apr 2013

@abbie este sa len ucime sedkat...

sakura77
5. apr 2013

@abbie napriklad spanie sme mali bezproblemove od 5 tyzdnov u oboch,naucili sa krasne zaspavat sami.....postupne som ich necahavala śamych za tych istych okolnosti vzdy,mliecko,cumlik,pusa,dobru noc...par dni si poplakali ,ale nenechala som dlho revat,vzdy som prisla dala cumlik alebo len pohladkala a zas odisla (prve noci aj 10krat)a do tydna obaja spali sami..ale to hranie cez den na to nezaberalo nic,proste je narocny a je taky aj doteraz,samozrejme uz nie v takej miere,predsa len ma uz 6 rokov a aspon obcas ho uz nieco zaujme,ale stale vidim ten rozdiel medzi nimi...

yesno22
5. apr 2013

@suz2 dieťa si zvykne na všeličo, ide o to,čo je správne...malý má 6m, myslíš, že ťa k sebe volá len tak? iste, je to o držku byť dieťaťu k dispozícii nonstop /keď je hore/ ale o čo viac pozornosti a starostlivosti mu venuješ teraz, o to skôr sa osamostatní 😉 Ak nevie byť sám, nos ho v nosiči a pritom si aj môžeš porobiť čo treba...môj syn bol dosť "náročný" ale akosi sme to obaja zvládli...dománosť bola druhoradá 😉 dcérka je od narodenia iná, ale ak si vyžadovala moju blízkosť, bola som poruke...veľa času strávila v manduce, hlavne ak bola chorá..tam bola spokojná a ja som nemusela počúvať umrnkané dieťa a bola som v pohode tiež 🙂
nenechávaj malého vyplakať, on nechápe, čo od neho chceš...

josenka
5. apr 2013

@suz2 Ja úplne súhlasím s @olivex. Vyrevanie nie je riešenie, naviac neviem ako ty, ale ja by som to počúvať nedokázala. Mám 7mesačného a tiež vyžaduje moju pozornosť. Kúpila som si ergonosič a dnes ráno som ho šupla do nosiča na chrbát a vytrela som podlahy v celom dome, dala prať, uvarila príkrm. Malý len pozeral, potom začal zaspávať, tak som ho zložila, šupla do postieľky a spal. Keď sa zobudil, ja som mala porobené, tak sme sa hrali.

gaby21
5. apr 2013

@suz2 Ja doteraz ked potrebujem niečo uvarit, alebo popratat, tak pouzivam nosič na chrbat a on spoza mna kuka do hrncov, ze čo robim. V ziadnom pripade nenechat vyrevat, mozes mu sposobit traumu, a tiez ho neuč sedkat, mozes mu poskodit chbatik, sedkat sa nauči sam ked bude stvornozkovat

suz2
autor
5. apr 2013

@yesno22 mala som zapožičaný nosič, len malý mi tam nechcel byť :o( ta ho nosím aj tak všade so sebou, ale je to nezbedník...jasné, milujem ho nadovšetko a domácnosť počká...len niekedy by som chcela ísť aspon raz v kľude cikať.... 😉

josenka
5. apr 2013

@suz2 No, ani náš nebol hneď nadšený, hlavne na chrbte nechcel byť - musíme sa najprv pred zrkadlom vyobzerať a potom sa veľa pohybovať - čiže keď upratujem starším chalanom izby, to je super, tam často nechodieva, tak len pozerá. Ale žehliť s ním nemôžem, to je nuda, na jednom mieste. 😉

sakura77
5. apr 2013

@suz2 😀😀😀 verim...popravde bolo to niekedy o držku..ja som mala pri sebe v kuchyni ohradku ked som varila aby bbol.blizko a videl ma a aspon chvilu som mohla nieco urobit..inak on v jednej ruke a hrniec v druhej a o 13 som zistila ze este nemam zuby od rana umyte ani postele ustlane 😀 no bolo to vesele😀

klincek
5. apr 2013

@suz2 akoby som citala o sebe. u nas to bolo presne to iste, a to mam dvojky.. 😒 . uplne chapem, ako ti je. bohuzial ta tiez nepotesim, zlepsi sa to, az ked syn trosku podrastie a bude samostatnejsi.
zrejme je to naozaj povahou dietata. kamoska si k malemu nikdy do ohradky nesadla, nemusela.. ja som v nej presedela cele dni - aj chodenie na zachod mi orevali, jedavala som pocas ich spanku. varila neskoro vecer alebo skoro rano, zehlila po nociach - to vlastne robim doteraz, lebo baby si stale vyzaduju pozornost (pripadne sahaju na sporak a podobne srandicky 😅 ), ale uz je to podstatne lepsie. prejde to aj u vas, len musis vydrzat. a ak ti niekto moze akokolvek pomoc, treba ju urcite vyuzit, viem si predstavit, aka si unavena 😔

matozazzo
5. apr 2013

@suz2 Nechce lezat, chce pozerat, takze bud kresielko, davaj si ho vsade, kde si a rozpravaj na neho - s nim, nech vie, ze si blizko, pomrnci, ale ma tvoju pozornost a chvilku ho aj nieco zaujme... Alebo ho - za co ma asi ine mamicky odsudia - posad, ak ti este nesedi - ja som posadila do kojacieho vankusa do kresla, nemalo babo ako vypadnut a natiahla pred neho snurku, kde boli zavesene hrkalky... nebolo to na dlho, na chvilku, bolo akoby v polosede, oprete vzadu o vankus, ale zrazu to bol iny pohlad na svet 🙂 a aspon na chvilu bol klud... 😀

miselkaa12
5. apr 2013

@suz2 moj maly sa hra sam aj 45 minut nastastie uz od cca 3mesiacov s hrkalkou so šuchotavym papierikom atd.....skus mu davat nejake nove veci do ruky ..mozno ho to zaujme....nasho zaujme najviac teraz moja pletova voda je v takej fialovej ovalnej flaške a jemu sa to pači vie sa s nou hrat aj polhodinu 🙂 dalej som mu kupila hrkalku na suchy zips na ruku sa to da..a stale mu to hrka aj toho bavi a zaujima..treba ho pozorovat a uvidis..urcite sa mu nieco zapači co ho bude bavit..alebo mu pusti hudbu na youtube na reprakoch to sa nasemu pači 🙂

yesno22
5. apr 2013

@suz2 no je pravda, že ani syn moc nosič nemusel...zo začiatku...tak sme skúšali každý deň troška...až si zvykol, ale nikdy to nebolo na dlho...ale dcérke sa páčil od začiatku...bola to láska na prvý pohľad 😀 a ešte sa u nás osvedčilo kresielko...najprv skoro do ľahu a potom vyššie na hojdanie alebo len tak leňošenie...no a teraz sa z neho kuká telka 😀
každopádne držím palce...skoro každá poznáme dni, keď nestíhame jesť, cikať, ani prezliesť sa z pyžama 😝 😅

olivex
5. apr 2013

@miselkaa12 tak to si asi jedna z toho mala co ma "samohracie" dieta. moj maly ma uz skoro 2 roky a 45 min sa sam v zivote nehral, ani pri telke, lebo aj ked sa hra, tak vyzaduje moju asistenciu napr. hovorim v mene zvierat, vydavam zvuky, komentujem dej ak pozera telku, alebo mi on nieco podava, ukazuje a ja mu to pomenujem, ukazem co s tym..... uplne sam tam max 10min vydrzi, aj to vacsinou zistim ze sa deje nieco "nekale". citame si tiez spolu.... on ma ku vsetkemu vola, sam mi strka hracky do ruky, ze ja s tym mam narabat. bavi ho pozerat sa ako mu robim divadielko 🙂

suz2
autor
5. apr 2013

@sakura77 no to ako keby si o mne pisala....niekedy sa nestiham ani len napit.... ach jaj 😀

suz2
autor
5. apr 2013

@miselkaa12 jeeejda, to Ti v dobrom závidím...ja som už vyskúšala všetko, od hračiek, hrkáliek, papierikov, sáčkov nafúknutých, celú kuchyňu som mu vyložila, všetky mištičky a blbostičky....všetko ho bavilo tak 3 minútky,,,,

suz2
autor
5. apr 2013

@yesno22 nuž, snáď mi z toho raz vyrastie..a hádam to bude skôr, ako sa ožení 😀DDD

simca06022011
5. apr 2013

U nas vzdy zabralo ked som ju nechala pomrncat a neutekala k nej hned... ved tiez potrebujem nieco spravit za den, aj ked sa snazim vsetko ked spi.. ale niekedy sa inak neda... pomohlo to na spanok, pomohlo to aj na hranie... sice vzdy davam pozor co robi, ked je velmi ticho dlhsie tak viem ze bude daco vyvadza a mam tam utekat, lebo ide o zivot, alebo nasla ipad a teraz kontroluje ockovi emaily, alebo nasla mobil a telefonuje na Ekvador a teda tiez tam mam utekat :P Ale mozem zodpovedne povedat ze vzdy vydrzala 30 minut bezo mna,.. v ohradke, postielke, teraz v obyvacke.. atd... aj ked porevala/poreve tak o 5 minut si najde nejaku cinnost a hra sa kym ju to neprejde (to napriklad nevie ked je "vypustena", v ohradke si pekne sadne a bude sa hrat alebo si citat aj hodinu, ked je vonku tak iba "zle" robi a lieta ako sarkan 🙂) )

olivex
5. apr 2013

@suz2 @sakura77 nebojte zlepsi sa to 🙂 jedine pozitivum, ze vdaka tomu malemu zavaziu a nestihaniu sa ani najest som pomerne rychlo dala dole vsetky kila navyse 🙂 to budete mat ako bonus za tu namanu 😝

miselkaa12
5. apr 2013

@olivex hmm no ja neviem on je od narodenia taky samostatny.....rad bol vzdy sam..spinkaval so mnou ,lebo som to tak chcela asi prve 2 mesiace a potom chcel spat aj v noci len sam v kočiku 🙂 mna si pyta casto ale az tak cca po 45 minutach ked uz nevie s cim sa hrat...a v noci len ked je hladny okolo 5tej rano..inak spi od 8mej vecer do 5tej ranna v kočiku 🙂 inde spat nechce tak dlho....je to zvlastne ,ze je taky samostatny az sa cudujem uz tiez tomu ,lebo ja som taka neni ani nikdy nebola 🙂

lenka369
5. apr 2013

@suz2 ahoj tak to je aj moj pripaad. mam 7 mesacnu dcerku a ako vravys non-stop somnou ked idem na wc supnem ju do cestovnej postielky co sa jej samozrejme nepaci, a tak isto ked si robim ranajky krici na mna s postielky ale inak sa to neda potom si ju vezmem a ranajkujem s nou na kolenach. do obeda mi spinka 30min za ten cas jej spravim obed a zacnem obed pre nas. ked vstane tak s nou na rukach co sa mi uz aj vypomstilo ked sa buchla do otvorenej chladnicky nastastie nic vazne ale povedala som si ze radsej nech si place zo zlosti ako by sa jej malo daco stat pri tych hrcoch. Je to kompliokovane zatial mi lozi len dozadu a otaca na brusko a spät a je dost problem zaistit jej bezpecie ked potrebujem odbehnut. 😒 hned je mimo podlozky.

myslim ze niet pomoci len vydrzat ale co pre tie svoje deti neourobime 😀

vonicka
5. apr 2013

@suz2 - nechce sa mi citat prispevky vyssie, pridam len svoj nazor. Ziadne chyby vo vychove si doteraz neurobila, neboj 🙂 Vobec neznamena, ze ked sa dietatu stale venujes, bude si to vyzadovat aj vo vyssom veku. Vela zien ti povie, ze to praveze funguje naopak, ze cim viac sa dietatu venujes, tym viac bude neskor samostatne. A ano, vela zien ti povie aj to, ze si si ho naucila stale sa mu venovat a preto to od teba teraz vyzaduje. Ja si myslim nieco ine, aj ked nic originalne to nie je 🙂 Kazde dieta je podla mna do velkej miery preddefinovane co sa tyka spravania a rodic s tym nemoze moc urobit, minimalne teda bez zbytocne velkej namahy, ktora vak moze mat ine neziaduce ucinky. Nenechaj dieta vyplakat, po prve 6 mesiacov je este malo, po druhe, preco by si to vobec mala robit? Komu inemu by clovek nemal pomoct ako rodic svojmu malemu dietatu? Podla mna ti mrnci preto, ze mu idu zuby, mozno o tom ani sama nevies. Mne moj sym mrncal cely mesiac kym mu vysiel prvy zub, s tymi dalsimi to uz bolo lepsie. No ale k podstate otazky - 6m dieta nemozes nijak naucit hrat sa same, bud to zvlada alebo nie. Nauci sa to az vtedy ked same bude chciet, musis sa s tym zmierit. Ja by som na tvojom mieste asi mala dieta stale na rukach a robila druhou rukou to co ide. Ja viem, ze cibula sa neda krajat jednou rukou, vtedy naozaj bude musiet tvoj maly pockat a on to prezije bez ujmy 🙂 Kazda mame nejake stastie v jednom smere, kym v inom to mame s dietatom tazsie ako ini. Niektore deti sa vedia same zahrat, ale napr. nic nechcu jest a matky su z toho zufale. Ine chcu byt stale na mame, ale napr. velmi dobre spinkaju v noci. Musis to naozaj len prezit, ono ti rychlo vyrastie a zmeni sa, aj ked sa ti to teraz nezda.