Ako odnaučiť dieťa kričať?

evita155
11. júl 2013

Ahojte máme malého chlapca vo veku 2 roky aj 10 mesiacov... a neskutočne ked sa ho niečo opýtame začne kričať, keď mu niečo zakážeme tak je to dvojnásobné, už aj strašenie,aby bol ticho nič neučinkuje aj mu ukážeme niečo iné, aby s tým prestal ale stale nič....ked povieme radšej nám zaspievaj začne kričať a niekedy nenáme už nervy a potom mi kričime nech c tým už prestane lebo nás už hlava boli z neho... a potom nevieme ako ho odnaučiť biť sa.... ak máte nejaké typy.... my sme asi už všetko vyskúšali... zavreli sme ho do izby aby si uvedomil, že urobil zzle... dostal po zadku... hracky sme mu zobrali a vtedy začne ešte krikať jednoducho akoby odporuje... dakujem za vase odporúčania a rady....

katrinka8
11. júl 2013

@evita155 - ahoj. On krici preto, ze sa hneva, resp. ze sa mu nieco nepaci? No to je obdobie vzdoru ako vysite - neboj, to prejde vekom (snad 😀) Nasa ked zacne cirkus (ona nekrici, pre istotu mrnci alebo "narieka" - ked sa jej nieco nedari alebo ked chce nieco, co nemoze atd.), tak ja jej poviem, nech zacne rozpravat normalne, lebo jej vobec nerozumiem a kym nezacne normalne rozpravat, tak si ju proste nevsimam. Nereagujem. Ak stale mrnci, tak jej to v klude zopakujem aj viackrat (jasne, ze obcas aj mne prasknu nervy, tak jej to zopakujem "doraznejsie"), ale snazim sa take vystupy viac-menej ignorovat a naucit ju, ze kym nebude normalne komunikovat, nebudeme sa moct dohodnut. Obvykle sa potom ukludni a (niekedy to trva rychlo, niekedy pomalsie), potom sa dako dohodneme 😉 No a s bitim... to neviem, taku skusenost nemam. Rozhodne by som mu ale za to asi nedala po zadku - lebo vlastne Vy chcete od neho, aby sa nebil, ale pritom Vy bijete jeho. Moze mat potom z toho zmatok. Ked vidis, ze ide niekoho udriet, tak by som asi chytila ruku a povedala "nesmies" + dookola vysvetlovat, ze bit sa nesmie a preco atd. Tu asi nepomoze nic, len vysvetlovat, vysvetlovat, vysvetlovat - dookola vysvetlovat a snazit sa zabranit tomu, aby udrel (ak sa to da). Chce to hlavne vela trpezlivosti, co je obcas veeeelmi tazke 🙂 Drzim paste.

katy1979
11. júl 2013

Nas ma tri a vysvetlujem dookola ze nesmie bit. Vzdy mi na to povie ze smie. Skusali sme aj po dobrom aj po zlom zatial nic nezabralo. Tiez ma z neho bolia usi jeduje sa krici dupe. Aspon ze o zem sa nehadze. Raz to prejde. Len dufam ze coskoro inac ma asi slak trafi

sasenocka2
11. júl 2013

@evita155 Ahoj ja mam to iste ale stvornasobok ked to zacne tak to ignorujem lebo inac sa to neda aj ja som to najprv riesila krikom zakazom rozculovala som sa bolo m stoho vsetkeho do placu ale teraz mam tabulku dobre a zle body skoda ze som na to neprisla skor velmi dobre to funguje iba spomeniem ci treba cierny bod a doma je klud,skus aj ty tabulku ci to zabere a ked bude mat viac bodov dobrych tak mu daj odmenu ja mam 4 dievcata tak si vies predstavit co ja mam doma aj teraz sa hadaju a biju uz som im musela zapisat zle body a hore su sotva ani nie pol hodiny drzim palceky

dendy1
11. júl 2013

Moja keď kričí, tak jej poviem, že ju nepočujem, že ma bolia uši. Nič nepočujem, keď kričíš, povedz mi to normálne. Ak sa jeduje chviločku ju ignorujem a potom opäť dohováram tak aby sa stíšila a reagujem na požiadavku až keď sa primerane stíší. U nás to dosť funguje. Dokonca potom aj cez slzy začne že: maminka a pridá aj prosim si a dakujem. Má 2r+4m.

simca06022011
11. júl 2013

U nas na bitie pomohlo, ked slecnu uhryzol chlapec v jaslickach ked sa natahovali o hracku... odvtedz uz sa nebije, mohli sme predtym vysvetlovat co sme len chceli ... horsie to je s detmi co biju ju teraz, cize jej vravim iba nech sa neda a vrati... a s vrieskanim pomaha jedine ignoracia, teda podla toho co potrebuje.. u nas totiz mala vrieska aj kvoli nicomu, cize nic nechce... ale stoji v strede chodby a vrieska ako sisi... zvresknem na nu ja, bude plac, necham ju tak bude krik... najlepsie je ked ma napadne nieco co ju bavi a len co to spomeniem je ticho a ide si to robit.... cize pisti vrieska mrnci, spytam sa jej ci chce kakavko.. ano a je ticho, ci si chce peciatkovat? a tiez je ticho.. zase ak ma vymyslaci den, tak ju vyhresim.. urazi sa, niekedy poplace a je... ale tak je milion roznych pripadov v kazdom sa individualne chovame inak...

radkanika
11. júl 2013

My sme mali to iste s dcerkou v tom veku. Videla to u bratranca, kde to na jeho rodicov zaberalo, vzala som jej kufor, pobalila veci a postavila zvonku pred dvere, ze nech sa paci, nech ide byvat k nim, lebo my taketo dieta sme nevychovali, my pozname dobru Vikinku, ktora nas lubi a nekrici. Ale ked ona na nas krici, tak sme smutni a radsej budeme sami a jej hracky a izbicku dame inym detickam, ktore budu dobrucke. Nechali sme ju tam, zavreli dvere, neskutocne sa rozplakala, ze ona chce byvat s nami, a po minutke sme jej otvorili s tym, ze naozaj nas mas rada? a uz nebudes kricat? no naslubovala sa hory doly, ale odvtedy ak cosi bolo, ze pozabudla, stacilo povedat: ocko, pod ideme jej zbalit kufor, nechce nas...a uz zacne, nie nie mami, prepac, naozaj. Teraz ma 6 a tieto problemy daaaavno neriesime 🙂

bronia13
11. júl 2013

no u nas je to presne to iste, krici,vrieska,pisti je to hroza a to zacala asi tak len mesiac do zadu, u nas nic nepomaha len jej to dat co chce - hocikedy z nicoho len tak zapisti ked chce pozornost - no a mna slak triafa, nie to ze pisti a vrieska ale este aj drobec sa sem tam prida takze ja to mam 2x doma.... kazdy tvrdi ze som moc meka na nich, ked dohovaram nepomaha, ked kricim tak ony kricia este viacej, nepomahaju prikazy,zakazy,zavretie do izby... ja fakt neviem ci to prestane vekom ci nieco sa da robit????

radkanika
11. júl 2013

@bronia13 hlavne nepovol a nech by si mala od zufalstva aj plakat v izbe, ze uz nevladzes, musis...akonahle ty ustupis, budu vediet, ze mozu. Toto maju svagrina s malym synom, ona tiez nemala nervy a nakoniec mu dala vzdy co chcel. Pamatam si, ako svokra vzdy hovorila, ze jej dcera ma dobru vychovu, ze maly z toho vyrastie a na mna len zazerala, ked sa moja mala rozcertila trebars u nich a ja som hned zakrocila, najprv tym, ze Vikinka prestan a spravaj sa slusne...ked to nepomohlo, zvysila som hlas a zopakovala to a ked to nepomohlo, vzala som ju bez slova, zacala obuvat a ideme domov...a aj sme sli a cestou som jej povedala, ze je mi to luto, ale ze som sa strasne hanbila za to, ako sa sprava a nemozme takto medzi ludi, kym sa nenauci spravat...(je o pol roka j starsia od svagrininho). Teraz maju obaja 6, svagrinin je kazdym dnom horsi a horsi, vrieska po rodicoch, bije ich, za vsetko place, je rozmaznany a fakt neprehanam, moju dcerku kto spozna, vravi, ake je to uzasne mile vychovane dievcatko. A uz aj svokra pochopila.

bashka
11. júl 2013

najskôr tak, že po ňom prestanete kričať, prestanete ho biť a bojovať s ním 😉 Veď on robí len to isté čo vy...

bronia13
11. júl 2013

@radkanika ja sa snazim po nich nekricat lebo ako pise @bashka tak to nepomaha, ale ona je taky maly cert uz neviem co robit...ona ale ked dostane zachvat tak nic nepocuje... aj sa vyhrazam ze nepojde tam a tam a ona ako keby bola hlucha, drobec ked nepocuva tak ho na par minut dam do kuta a je OK, ona to nepozna ona tam nezostane ani par sekund, ja viem ze musim zacat s tym nieco robit lebo mi prerastu cez hlavu.... ked su s cudzimi ci s rodinou ked my tam nie sme tak su ako anjelici obaja :-0 s nami to je pravy opak... ja mam dost som s nimi cele dni sama...

jaruska6
11. júl 2013

Ahojte kočky, môj drobec má 3 roky a 4 mesiace a asi 3 týždne kričí ako najatý, mrnčí pre všetko.....(obdobie vzdoru ako vyšité) .Už som skúsila všetko, po dobrotky, po zlotky(samozrejme aj mne praskli nervy a nakričala som naňho, zavrela ho v izbe zakázala mu obľúbené rozprávky, knižky a pesničky..... nič však nezaberá).Na všetko mi povie, že on už aj tak knihy nechce...., jediné, čo ako tak zaberie, je že každé ráno ma pýta kúpiť čokoládku, čo má rád a keď prídem z práce a v jasliach neposlúchal, aj doma je ako 100 čertov, čokoládku zavriem do skrinky a dostane ju až keď ma presvedčí, že vie celý deň poslúchať.Ale skúsim aj s kufríkom ten nápad sa mi pozdáva, ale najprv vyskúšame tabuľku s dobrými bodíkmi, bože snáď niečo zaberie, lebo asi ma odvezú na psychiatrické liečenie.V robote má človek nervy, príde domov a zas miesto toho aby sme sa pohrali, porozprávali, tak len krik a neposlúchanie už z toho začínam byť na prášky ☹ 😖

radkanika
11. júl 2013

@bronia13 Tak ju skus vazne ignorovat, akurat povedz, ze sa s nou zacnes rozpravat az vtedy, ked ona prestane byt taka aka je...a po tejto vete zareaguj az vtedy, ked zacne byt podla tvojich predstav...dovtedy nech sa aj hadze o zem, nech si je hladna, nech place, vrieska...tvar sa, ako keby tam nebola. Donekonecna vydrzat nemoze, ale ty vyhrat ten boj musis.

bronia13
11. júl 2013

@radkanika dakujem za radu od dneska to skusam, dam si stuple do usi a hadam to pomoze, ona je hroooozne tvrdohlava - absolutne si neda povedat, vsetko chce sama robit, donedavna ked nosila plienky tak si sem tam dokonca davala sama plienku - vsetko len ja ja ja...s nicim jej nemozem pomoct - vraj to prejde ale kedy????

radkanika
11. júl 2013

@bronia13 neboj, prejde, len musi mat stanovene pravidla a musi vediet, ze ak to prepiskne, sama sebe uskodi 🙂 ono dieta ked vidi, ze na teba to nezabera a ze jedine, ako s tebou pohne je to, ze musi byt dobra, pekne poprosit atd., tak si sama casom uvedomi, ze to je aj pre nu lahsie 🙂 drzim prstiky a hlavne pevnu volu, ta je na tom najtazsia aj s nervami,xixi.

ewisam
11. júl 2013

@evita155 skus to riesit s maximalnym kludom a vetou Nepaci sa mi, ze si ma udrel, lebo ma to bolelo. Viem, ze si nahnevany, ale ludom sa nesmie ublizovat. Pekne ma pohladkaj a povedz prepac. Samozrejme sa na zaciatok zhaci a nezareaguje hned, ale casom prejde na rutinu a bude to brat ako samozrejmost. Odporucam knihu Ako hovorit, aby vas deti pocuvali a pocuvat, aby vam doverovali...
Podobne aj s tym krikom. Asi ma privela energie, ktoru potrebuje vybit. Skus nejaku aktivitu, /sport/ co by ho bavila. U nas funguje lopta a po troch hodinach vonku nema chut vymyslat 🙂 Krik a bitka nezabera urcite.

Este ma napadlo ak krici, daj mu do ruky pero a papier, nech nekrici, ale nakresli ti ako velmi chce kricat.../docmara papier, ale prostednictvom toho zabudne na zlost a hnev a chvilu bude klud v chalupe 😀

matozazzo
11. júl 2013

Dieta nas kopiruje,kopiruje spravanie sa rodicov... Nekricat,ale potichu rozpravat pri vsetkom a postupne aj on zacne uberat na intenzite.. ak sa hadate napr.s manzelom, alebo po sebe kricite (niekedy staci aj z izby do obyvacky), je nacase prestat pred nim... Ak trucuje,objim ho pevne a potichu povedz,ze ho lubis ale nerozumies. Potichu... su situa ie,ked nebudes mat nervy tak vtedy zapni hlasno radio a ignoruj ho - to plati aj v aute 🙂 postupne s tym prestane ;)

hradnapani
11. júl 2013

@ewisam absolutne suhlasim s tymto pristupom , pretoze naozaj funguje! ale od rodica to vyzaduje trocha prace na sebe samom, ze? 😉 ale za tu namahu to stoji
dievcata, viac sa o tomto pristupe docitate v knihe Ako hovorit s detmi, aby nas pocuvali - je to tam jasne a prehladne popisane, aj s prikladmi situacii, odporucam!
@evita155 @bronia13

bronia13
11. júl 2013

@radkanika dakujem za radu, urcite to idem od nesda skusit (tvrdy rezim🙂 ) viem ze to bude trvat niekolko dni ale musim to vydrzat lebo to bude len im nadobro do buducna no nie?

kingstonka
11. júl 2013

tak mne pri citani tejto temy pomolo minimalne to, ze viem , ze moje dieta nie je jedine tvrdohlave a este ktomu aj bitkar :( . od kedy to zacal robit (ma 2a pol roka) sa z too neviem spamatat a rozmyslam, kde som urobila chybu. ma starsiu sestru 5 rocnu a pri nej sme nicim takym nemuseli prechadzat ☹

diusik
11. júl 2013

@evita155 toto presne robi nas,som si myslela ze to ma odo mna,lebo zial niekedy sa rozkricim 😀

svano
11. júl 2013

Nedajte mu na javo,že vám to vadí a že vás to rozčuľuje. Keď sa jeho vynaložená námaha vyhne efektu, pochopí že je to zbytočné. Chce to iba veľa trpezlivosti a určite to neriešiť bitkou po zadku,ani krikom. Radšej ho pevne objím,kým sa neukľudní. Nám to tak kedysi poradila psychologička a fungovalo to.

evita155
autor
11. júl 2013

ďakujem Vám za Vaše odporúčania a cenné rady 🙂 vyskúšame niečo z toho 🙂