Bilingválna výchova, keď iba jeden rodič rozumie po slovensky

susiecoyne
27. feb 2020

Ahojte dievcata,

Ziem v Irsku a cakam svoje prve dieta, hladam na internete bilingvalnu vychovu a ucim sa ako ju aplikovat na dieta (este je v brusku) ked sa narodi. Rozumiem zatial to, ze jeden rodic, jeden jazyk, ale som frustrovana z toho a preto sem aj pisem, lebo to neviem najst na internete, co robit ked jeden rodic jazyk toho druheho neovlada? Snazila som sa naucit muza slovensky aj ked mu to vcelku islo, neviem mu vysvetlit pady a vseobecne sme to nechali tak. Ako potom mam postupovat pri vychove? Mozem na dieta po slovensky a ked je pritomny otec mu prekladat? a co ked dieta zacne na oca slovensky a nebude vediet co chce? Boli ma z toho uz hlava a bojim sa, sa priznam, ze to dieta nejako pokazim. Ale chcem aby vedelo po slovensky, aby sa vedelo rozpravat so starymi rodicmi. Su tu nejake zeny ktore mi mozu poradit s vlastnej skusenosti?

Dakujem 🙂

evinqua
27. feb 2020

@susiecoyne nie, len samozrejme moze rychlo pochopit ze mama rozumoe aj aj a bude aj s tebou po anglicky skusat ale ty sa nedaj a po slovensky

janaakt
28. feb 2020

Moja sesternica rozpravala na dceru vylucne po slovensky, hoci zije v spanielsku a ma muza spaniela. Mala rozumie po slovensky krasne, aj sa pekne dohovori. Od malicka chapala, na koho moze akym jazykom hovorit. Na otca vylucne spanielsky, na mamku podla toho ako sa jej chcelo, no mamka na nu vylucne po slovensky (hoci spanielsky plynule vie).

janaakt
28. feb 2020

A co sa tyka toho, ze mas obavy, ze ti manzel nebude rozumiet ked sa s babatkom v jeho pritomnosti budes rozpravat slovensky, tak by som povedala, ze aj pre neho to bude dobra jazykova skola. Ty tiez nezacnes na babatko rozpravat rovno rozvinutymi suvetiami 🤣 slovko k slovku a ani nebudete vediet ako a uz si budes musiet davat pozor co pred manzelom babatku po slovensky hovoria 😁😁😁

lula313
28. feb 2020

Ty po Slovenský, otec po anglicky. Niektoré premotivovane matky na deti hovoria Anglicky, aj keď ju dobre neovládajú🤷🏻‍♀️ minule som bola toho v jednom centre svedkom a bolo to hrozne, lebo gramatika matky hrozna a výslovnosť ešte horšia. Podľa mna tak spravi dietatu v hlave ešte viac zmätku.

amelie2017
28. feb 2020

Muz je Katalanec, s malou sa bavi katalansky, ja slocensky, spolu komunikujeme spanielsky. Mala ma 2r2m a komunikuje vo vsetkych 3 jazykoch. Zatial je dominantna slovencina, ale to sa casom zmeni, kvoli kamaratom, kvoli skole. Muz tiez po slovensky nevie, ma len slovnu zasobu potrebnu na prezitie, veci okolo domacnosti, potraviny a pod. Ale uci sa spolu s malou. S dietatom sa tie veci neustale opakuju, plienka, kupanie, spanie, jedlo, cize sa naucil. Ked sme spoli vsetci 3 a nieco robime, normalne sa s nou kazdy bavime po svojom. Muz uz vacsinu rozumie, ked nie, opyta sa. Jedine, kedy na nu rozpravam spanielsky je, ked sme v parku s niekym cudzim, ze sa hra s nejakym dietatom. Mam 2 kamosky, s ktorymi sme takmer denne a pred nimi slovensky. Jedna je Anglicanka a druha Polka a kazda na svoje dieta hovori vo svojom jazyku. Niekedy sa z nas uz smejeme.