Čo dokáže skoro trojročné dieťa?

kukuckalucia
6. mar 2016

Ahojte. V lete nastupujem do prace, moj maly bude mat 3 roky, je dost trucovity, nechce ani na nocnik, ani na zachodik. Je marec, co ak ho do septembra nenaucim chodit na nocnik? Co bude v skolke? Navyse ani cumel nechce dat z pusy, pri prebalovani sa hadze, uteka z postele. Neje hocico, nechce ani ryzu ani masko. Hovori par slov, toto, mama, tato, baba, dedo, auto. Vsetkemu rozumie, len nerozprava vela. Mne stale tvrdí okolie, že je pozadu, už to nemôžem počuvať.Že mám isť ku doktorke. Nevie povedať daj, neotáča sa , keď na neho zakričím. Poradte prosim ake mate skusnosti.

janaalzbeta
6. mar 2016

nooo, ak si si nie istá skús si predĺžiť RD, poraď sa s pediatričkou tá ti poradí. Ak pôjdeš k psych. tak to pôjde s ním celý živoť.......Ale ja poznám veľa takých detičiek aj moje krsňa. A škôlku zvláda bravúrne.....

sammy
6. mar 2016

Trucovitost je normalna, ze nechce na nocnik sa moze obratit behom par tyzdnov, to nie je zatial az taka tragedia, u nas sa osvedcilo zo dna na den vziat plienku a skusat. Ked to par dni neslo a stale boli nehody, plienku som vratila a skusili sme zas o par tyzdnov. Moje deti sa vsetky relativne neskoro odplienkovali (po 2,5 roku), ale slo to celkom rychlo a v 3 rokoch to bolo uz uplne v pohode 🙂
Cumel ma kopec deti este aj v 4 rokoch, tiez by som to az tak nasilne neriesila, akurat to nie je dobre na zuby.
S jedenim by som mohla knihu pisat o kazdej mojej dcere, co ktora je ochotna zjest. V skolke bud zje alebo bude hladny, zial je to tak, ale hladom este ziadne dieta chodiace do skolky neumrelo len preto, ze tam nechcelo jest.
S rozpravanim neviem poradit, ale ak sa neotaca na zakricanie, asi by bolo treba zistit, ci je to len ignoracia alebo nema problem so sluchom.

sense
6. mar 2016

No co sa tyka nocnika daj mu cas nenut,...to pride samo, zial od cumla asi len razantne , zobrat a viac nedat, a par dni to vydrzat, popr. sa snazit vysvetlit ze bude mat krive zubky ze na spanie dudlik moze ale cez den nie...u nas to pomohlo cez den uz ddudlik nemala a na spanie mala este dlho, takisto aj v skolke tam musel byt v skrinke a dostala ho len na spinkanie spolu s mojkacou hrackou, a kedze jej nebol treba v skolke a bola bez problemov, nebolo ho treba ani doma....ze nechce ani ryzu ani masko to ako problem nevidim, moja chodi do skolky a tiez neje vsetko, vzdy maju na obed masko, prilohu a zeleninu vela krat zje len zeleninu, alebo zeleninu a prilohu al. zeleninu a masko, ani doma nezje vsetko napr. zemiaky nezje, maso podla nalady, ryb sa nevie dojjest, zeleninu zje vsetku, chlieb zasadne len suchy aj to vynimocne...v skolke z toho problem nerobia , to ze trucuje a vzdoruje je v ich veku normalne...ci je pozadu co sa tyka reci ti nepoviem , lebo nasa vyprava velmi dobre a zrozumitelne v dvoch jazykoch....ak si TY myslis ze je pozadu a treba to riesi povypravaj sa s doktorkou, ale len ak si to ty myslis nie ak ta tlaci do toho okolie , nie kazde dieta je vyvinovo na rovnakej urovni...

vedorka
6. mar 2016

na tvoju otazku ti vedia dat odpoved iba lekari.... ked dieta nerobi co ma, okolie ma pocit, ze zaostava, nerozprava ako ma atd, tak sa ide k psychologovi pripadne aj k logopedke. psycholog ti da aj rady ako ho zvladat, podporit, reagovat na jeho truc a ci je ok a co s tym. logopedka zase aby sa rozrozpraval.
naco cakas? chces to obiehat ked nastupis do roboty?
kamoska mala presne takehoto chlapceka a nachodila sa s nim k psychologicke aj logopedke teda dost, kym dobehol ostatne decka. samozrejme najvacsi progres nastal, ked to s nim zacala riesit s lekarmi, odbornikmi. dovtedy slimacie kroky. proste niektorym detom treba pomoct a nenechavat to tak s vyhovorkami typy, ze je lenivsi, vzdorovity a vyrastie z toho....
PS: cumel okamzite zahod 😀

zuzka_1985
6. mar 2016

Mozno odveci otazka, ale tak mi napadlo, nemoze mat problemy so sluchom?

pribinak
6. mar 2016

ak nereaguje na meno, sla by som na orl, navyse ak malo rozprava, to by len potvrdzovalo hypotezu, ze nemusi dobre pocut a ak dobre nepocuje, zrejme preto malo rozprava

s odplienkovanim by som az tak nerobila paniku, mas este pol roka, jednoducho sa musis nastavit tak, ze jednoho mileho dna sa vam minu plienky a nove uz nekupis, budes tyzden prat ako blazon a potom fesak pochopi co od neho chcete 🙂

erickatt
6. mar 2016

Mozno hlupost. Postav sa za neho a skus lusknut. Tapnut. Ci vydat zvuk. Reaguje?

lune
6. mar 2016

Ahoj, moja bude mat 3 rocky v maji, uz 1/2 roka je bez plienky, rok bez cumla, vie minimalne 20 pesniciek, basniciek, narata do 10 a to aj po anglicky!, pozna niektore farby a to aj po anglicky!, vie ktory prst na ruke je ktory..malicek, ukazovak, prstennik atd. Chape veci a suvislosti, intenzivne komunikuje, chape zartom a aj sa na nich smeje. Na zachod chodi sama, aj sa utrie sama ( vzdy dokoncim alebo aspon dosledujem), naje sa sama bez toho, ze by sa obliala alebo narobila neporiadok. Tak porovnaj...

Mas viac deti a nemala si na neho cas? Ak sa mu venujes a je v stave ako si napisala, nieco mi tam nehra...

anjelicek26
6. mar 2016

Paradoxne baby Benji bol hluchy 4 mesiace ako poleno podla opakovanych merani (po zapale usi) a na lusknutie ci tapnutie reagoval, aj ked som s nim priamo hovorila, robil, co mal... problemom bolo, ked som ho zavolala z ineho poschodia ci izby, nevedel to lokalizovat, mohla som ked spal behat po izbe a proste sa nezobudil, samozrejme pribrzdena rec. Deti vedia taketo deficity uzasne korigovat... Stale to dobiehame a to uz pol roka pocuje uplne normalne... s plienkami ti neporadim, mne prijde, ze je uz na to velky, sme dobre vyse roka bez plienky a to nie je nejaka uzasna hviezda, normalne dieta. Cumel mu dava pocit istoty. Nezbavuj sa ho, kym neporiesis sluch.

daniela7481
15. mar 2016

Moj syn bude mat v juni 3 roky. Tiez sa neotoci na zavolanie, usi ma v poriadku aj vysetrenie BERA potvrdilo. Lyzicu nedrzi, mame plienky, zje maso, cestoviny, privarky, ryzu, zemiaky..... pecivo, pomazanky ani vidiet okrem piskot. Neudrzim ho pri hrackach ani knihach, neposedi, furt je v pohybe. Robi si zo mna zarty, myslim, ze vie co od neho chcem ale neurobi to. Ja som MA, potom este nie zakruti hlavou inak nic, ani papa, ani aky bude velky nic neukaze. Viem, ze mi rozumie, vie mi akurat naznacit ked nieco chce, trebars cajik tak donesie hrncek.... navstevujeme logopedicku aj neurologicku. Je taka povaha, mam este vyckat. Ak nieco napis mi spravu

alexandra206
15. mar 2016

ahoj moja budee mat o mesiac 3 cumel mame na noc plienky stale rozospravami sme sa len rped pol rokou aj to jej vedcinu slov rozumiem len ja...s jedenim ziadna slava ale neriesim kazde dieta je ine hadam do sebtembra sa naucime a ostatne sa douci v skolke

zankaj
15. mar 2016

Tam moja ma tri roky a mesiac a cimel uz nema od 2 rokov na nocnik chodi od 2.5 roka a aj na noc plienky nema od 2.5 roka. Rozprava v pohode nieco tak babatkovsky ale nevadi. Pocita do 20 aj cisla vie jed jej ukazes. Po anglicky a nemecky do 15. Ake zase kazde dieta je ine. Vie farby a nejake pismenka. Kamoska ma maleho 3 rocneho a na serbel chodi len cikat a kakat sa vzdy pokaka na noc plenkuje este. Kazde dieta je ine skus pediatricku mozno poradi.

lunedi
15. mar 2016

Moj mal teraz 3 roky. Uz pol roka je na den bez plienky,dva mesiace na noc. Od roku a pol sa mu pusa nezastavila a skoro od dvoch a pol 4-5 slovne vety. Pamata si piesne,basne ,slovnu zasobu ma velmi siroku,papa sam,vyzlecie si ponozky gate mikinu...pomaha utierat prach,vysavat s domacimi pracami.
Netrap sa,deticky sa neoplati porovnavat. Moj je sikovny na rec ale po pohybovej stranke je trosku drievko. Skus dr,nech ti povie svoj nazor,ale vsetko dobehne ☺ dufam ze bude vsetko ok.

misinka26
15. mar 2016

Ja ťa nechcem vôbec strašiť každé dieťatko je samozrejme iné ale môj v jeho veku vedel pekne rozprávať, taktiež poznal všetky farby, narátať do 10, niekoľko pesničiek a básničiek, geometrické tvary, plienku nemal od 1 a pol roka a cumel od roka ... ešte raz opakujem každé dieťa je iné ale nepríde mi ok ak sa neotáča a nereáguje na meno ... možno sa mýlim ale ja by som to radšej konzultovala s Dr....

gir
15. mar 2016

Nebojte sa, pekne ho dajte do škôlky. Ak by sa Vám ho nedarilo odplienkovať a odučiť od cumlíka nič sa nedeje. V škôlke sa dieťa veľmi zmení. Uvidí, že deti chodia na záchod aj ono bude chcieť, deti nemajú cumlíka ani ono nebude chcieť, svojím spôsobom sa aj deti dokážu hanbiť. Aj keď ste na materskej, mohli ste ho od 2 rokov skúsiť ho dať len na pár hodín tzv. adaptačné vzdelávanie. Poznám škôlky, kde nezoberú deti pokiaľ nie je odplienkované ale to je len finta na rodičov, učiteľka to nemá čo riešiť, samozrejme má viac práce. Takýto dôvod odmietnutia nástupu do MŠ nejestvuje. Podľa mňa je ideálne dieťa do škôlky 2 ročné. Viem o čom hovorím, som učiteľka v materskej škole a mám najmenšie deti a 13 ročnú prax s najmenšími. Pekný deň ...

bibadlo
15. mar 2016

Moj syn bude mat v auguste tri roky, ma cumel, plienku, hovori len par slov. Klud, napokon je kazdy skor, ci neskor bez cumla aj plienky 😂.

petribela
17. mar 2016

Ahoj,no moj maly mal 3 roky,,na wc sme sa naucili hlavne kakat cez vianoce bolo to tyzdnove utrpenie,posadili sme ho rev,vyjednavanie,nevykakal sa na druhy den rev...takto sa to opakovalo nepopustili sme,nakoniec sa podarilo teraz sa vykaka bez problemov....a ten cumlik som mu zobrala jednu noc vypytoval nedala som za 2 dni si odvykol,,ale to uz nemame od 2 rokov...jedovat sa jeduje v jeho veku normal a s rozpravanim sme nemali problem od roku a pol sa to rozbehlo,ale ak uz ma 3 roky by som to riesila u doktorov nie je to hanba,kazde dietatko je ine,,na vsetko treba cas a trpezlivost...teraz od februara je skolkar sam papa aj sa oblieka,ale doma sa necha obskakovat,,ale v skolke mu je dobre ma svoj rezim a pritom na noc este nosi plienku lebo ma tvrdy spanok a v skolke sa mi ani raz nepicikal..
Drzim prsteky

jeennyv
17. mar 2016

Za mna, na cumel davat pozor, ked uz sa nieco deje so zubkami, kym sa nekrivia mate este trosku casu na odvykanie ak uz ano tam to treba riesit, ci uz trikmi ze dudu potrebuje ine babo atd. alebo uz je velky atd.. s tym rozpravanim si starosti nerob..chlapci su celkovo na to rozpravanie lenivejsi, pokial nie je to nejak v genoch dane, ze je z ukecanej rodiny...ja poznam x takych malych co nechceli rozpravat a potom sa rozhovorili, zaklad je ze chape a rozumie...suhlasim s tym, ze ak so slolkou problem nebude aa daptuje sa, tam sa to zmeni, lebo plienky a take veci sa tam uz nenosia plus dieta pochyti od spoluziakov nieco a pride na to, ze ked nieco chce jednoducho musi povedat a dat najavo..z tzch reci si nic nerob..ja mam pocit, ze dnes ludia su sialeni a ze ked ich dieta nerobi nieco podla tabuliek ci nie je nadpriemerne inteligentne ci sikovne uz je vsetko cele zle..ale zabudaju na to, ze kazdy ma svoje tempo a plus dnes je plno knih internet a inych sra..iek co ti kazu co ma robit dieta a to tiez ovpyvnuje niektorych zanietencov...nic neboj casom sa na vsetko pride a vsetko sa nauci 🙂

jurka83
17. mar 2016

Ak to cítiš tak si to zariaď, ak cítiš že návšteva napr. doktorky ti pomôže tak určite choď, ale ak to chceš ty a nie tvoje okolie. Ja mám 2 deti a ti poviem že extrém na extrém. Prvorodený - 1,5r. plynule rozprával, rátal, bol odplienkovaný a 2 r. išiel na svoju žiadosť do škôly (bývali sme oproti MŠ a bol tam zavesený ako pavian , že on sa chce tam hrávať) , ako 4r. vedel čítať a vedel neskutočné veci zo zemepisu. Nebolo to tým že by sme ho biflovali a skúšali, proste bol zvedavý a na otázky mu teda hlavne muž vždy odpovedal a dlho sa s ním rozprával napr. o Afrike a proste má taký dar že všetko vsaje ako špongia ... teraz má 11r. chodí do talentovky a jasné že sme na neho pyšní a tešíme sa - ale tak ako je šikovný , tak je aj neskutočne únavný a nepraktický v obyčajných veciach, ale vieme že sa vo svete nestratí, má veľa priateľov a takú bezprostrednú pohodovú povahu ... keď mal 6 rokov narodil sa nám druhý synček, nielenže sa nepodobajú ale aj povahou sú totálne rozdielni... mladší bol od začiatku tichší, hanblivý...nemohla som ani zvýšiť hlas, od bábatka mal z toho buď štikútku alebo začal jačať ako keby som ho týrala, pri mojej cholerickej povahe, som si musela ja zvykať sa kontrolovať 🙂 s plienkami bol šikovný mal 15 mes. a začal sa sám pýtať na záchodík, tak som bola celá happy, že to bude super všetko pôjde ako po masle lebo odkuká od staršieho . Tak ale pri cikaní to skončilo. Rozprával ako partizán v 2 rokoch len mama tata, baba a tak ... ako 3 ročný ako tak začal aj to len ked on niečo chcel a pritom som sa mu určite viac venovala ako tomu staršiemu lebo tiež všetci lamentovali , či je v poriadku... ale nič mu nie je , doktorka povedala , že každý sa vyvíja indivindi a on je proste taký introvert aj hrá sa radšej sám než s deťmi. Teraz má 3,5 od sept. chodí do škôlky a pomaly si zvyká aj na deti aj na život s nami , lebo ostatní členovia rodiny sme hluční, aktívny a máme radi spoločnosť... život je vážne srandovný 🙂 tak veľa zdaru a neboj sa ono sa to poddá a možno o pol roka bude po období vzdoru a budeš mať tabulkové dieťa ktoré bude uspokojovať predstavy okolia 🙂 PS: niektoré deti u nás chodia s dudlíkom do škôlky a na spanie majú plienku a to sme v meste, asi to záleží na p. učiteľke...

ekka
22. mar 2016

nás má 2,5 roka a pripadá mi, ze píses o nasom, s tým rozdielom, ze cumel nemáme. Plienka je samozrejmost, darmo ho skúšam odplienkovat, on sa pociká a vobec mu to nevadí. Rozpravat vieme iba mama, hav, br, baba a to je asi vsetko. Uz sme boli s ním aj na usnom aj u neurologicky, doteraz nam nic nezistili. Jaj a tvrdohlavi je hrozne, mozem za ním kricat, ani sa neotoci. Ja som z neho casto zúfalá, ale zmeniť ho neviem 😒

sovica
23. mar 2016

Ja sa prikláňam k tým kočkám, čo píšu, že nemusí dobre počuť. Naši kamoši majú dcéru, ktorá zle počula, tým pádom aj málo rozprávala, nespolupracovala... Nakoniec sami odpozorovali, že má asi niečo zo sluchom. Ja si už nepamätám, čo to bolo, ale išli s ňou len na ambulantnú operáciu - t.j. 1 deň v nemocnici a išli domov (mala vtedy cca 5 rokov). Výsledok bol evidentný a takmer okamžitý - kamoška sa smiala, lebo že keď na ňu začali po operácii hovoriť, tak ona im vraj, že prečo kričia 🙂. Bol to pre ňu riaden rozdiel - konečne začala dobre počuť, tým pádom reagovať na okolie, spolupracovať a hlavne rozprávať.
Skúsila by som ísť na riadne vyšetrenie na ORL, ale k odborníkovi. Nenechajte sa odbiť. A asi by som skúsila aj psychologičku. To nie je v dnešnej dobe žiadna hanba. Využite čas, kým ste doma. Možno mu naozaj nič nie je a je len trošku lenivší, ale aj v takom prípade vám dobrý psychológ poradí, "ako na neho", aby viac spolupracoval.
Hneď, ako začne byť teplo, tak by ste mali skúsiť "odplienkovanie". Dať normálne slipky a odpozorovať, kedy mu asi treba ísť na WC, prípadne ho tam posadiť vždy ráno po vypití mlieka atď. Keď pustí do nohavíc, treba ho tak chvíľu nechať, aby cítil, že to nie je príjemné (aj keď sa pokaká). Za týmto účelom som kúpila použité slipky v bazáriku a ak sa stala "veľká nehoda", putovali rovno do koša.
A nezabúdajte, že každé dieťa je iné, každé potrebuje iný čas, či inú metódu na zvládnutie určitých vecí. Netreba porovnávať. Ináč sa z toho zbláznite.
Hlavne myslite pozitívne a držím palce 🙂.

niki264
28. júl 2023

@kukuckalucia môžem sa prosím opýtať ako ste s malým za ten čas pokročili?lebo všetko čo ste napísali je ako cez kopirak o mojom synovi až na ten nočník aspoň to mu ide.

kukuckalucia
autor
26. aug 2023

@niki264 no všetko sa rozbehlo. Začal pekne rozprávať. Chodíme aj k logo. V škôlke bolo fajn. Neplakal. Našiel si kamaratov.s jedlom vymýšľa stále. Nové veci veľmi nechce ochutnať. Ta vzdorovitost troska ostala. Presadzuje si svoje. Co chce a co nechce.