Čo dokáže vaše 20 mesačné dieťa?

fantagiro31
6. máj 2012

Čo dokázali? Mne stale tvrdí okolie, že je pozadu, už to nemôžem počuvať.Že mám isť ku doktorke. Rozpráva tak že nikto nerozumie. Iba tak mama. Nevie povedať daj, neotáča sa , keď na ňu zakričím.Vie dať babíke piť a ukázať, kde je očko.

fantagiro31
autor
6. máj 2012

začala chodiť v 16. mesiacoch aj to stale riešili.

halienka
6. máj 2012

@fantagiro31 A keď si bola naposledy na poradni tak doktorka vravela čo? Veď hádam by si všimla, že niečo nie je v poriadku...S tým, že začala chodiť v 16. mes. si vôbec hlavu nelám, sú aj také čo začali aj neskôr a sú zdravé, vraj sa to rieši až keď dieťa nechodí v 18. mes. ešte, ale ono väčšinou je už skôr vidieť, že sa niečo deje. A že nehovorí poriadne, to tiež je v poho, mnohé deti ešte ako 3-ročné povedia len pár slov, je to úplne normálne, hlavné že sa snaží čosi bľabotať, ono z toho nakoniec tie jasné slovíčka budú, neboj. A že sa neotáča ke´d na ňu zakričíš, to mi skôr príde, že ju natoľko zaujíma niečo iné, že proste sa otočiť nechce, moja malá to tiež robila, na ulici som musela na ňu aj 5x zakričať a aj tak to niekedy nezabralo, a viem že hluchá nie je, len proste nechcela ma počuť a trebars sa zastaviť, lebo to čo ju zaujímalo bolo pre ňu dôležitejšie. ťažko to je z tých pár slov čo si napísala posúdiť, ale nepripadá mi to dáke zlé. Možno máš len blbých ľudí naokolo, čo sa furt do niečoho potrebujú rýpať. Ak sama porovnáš rovnako staré deti na ihrisku trebars príde ti, že je nejaká pozadu za ich schopnosťami? Ak nie, tak to nerieš a takým ľuďom čo do teba furt rýpu povedz, že si bola u doktorky a tá povedala že je v poriadku, ak sa aj tebe dačo nezdá, tak k tej doktorke pre pokoj duše zájdi 🙂

latvia
6. máj 2012

@fantagiro31 nevie este ani abecedu???? 😕 😅 😉 mas pocit ze dieta zaostava? to, ze niekto ma genialne dieta ktore v 2 rokoch krasne rozprava v suvetiach, vie povedat r a opise ti cele ludske telo aj s odbornymi nazvami neznamena ze ine dieta zaostava. ty ako matka musis citit ci je tvoje dieta ok a ci sa aspon trosku pomalicky zlepsuje. ak sa na zavolanie neotaca, moze to mat suvis aj s tym, ze dobre nepocuje. nema zvacsenu nosnu mandlu? niektore deti slabsie pocuju prave kvoli tejto mandli a potom kedze nepocuju dobre, tak ani nevedia dobre rozpravat.

lentilka29
6. máj 2012

moja ma 16 mesiacov a vyjde hore schodami uplne sama,aj dole..chodi,vie vliezt aj vyliezt z postielky.ona je cislo riadne....vie asi 10 slovicok,ale aj tie pouziva len ked sa jej chce...ona je skor pohybovo moc zrucna...a mame len 6 zubov a teraz sa nam nejake asi prerezavaju. ☹

lentilka29
6. máj 2012

no zacat chodit v 16 mesiacoch nie je az tak neskoro.pokial ja viem,do 2 rokov je ok...aj ked vacsina zacne urcite skor..moja v 9 mesiacoch....teda koncom 9 mesiaca uz robila samostatne kroky....

stvura
6. máj 2012

@fantagiro31 pozri, kazdy pediater ma vlastne predstavy o vyvoji a tabulky...neda sa zhrnut vsetko na jedno dietatko, neexistuje ideal. Mne vytykali ze mam chude deti, malo priberaju, neskorsie zacali rozpravat...to ze chodili obe velmi skoro (10 a 11m), su motoricky strasne popredu voci rovestnikom, akonahle zacal rozpravat krpec sa mu pusa nezastavila a ma taku slovnu zasobu ze o rok, dva starsie deti mu v niektorych vyrazoch nesiahaju po clenky vsak uz nikto nepochvalil...absolutne sa tym netrap.
Ona sa rozhovori a urcite to bude skoro...moj maly okolo dvoch rokov a krasne cisto rozprava, slovna zasoba supis. Mala ma 19m, ale tiez este menej rozprava (pediatricka ma s tym problem), no ja si hovorim, ze nema k comu, ked bude mat pricinu sa rozhovori, zatial jej staci ze si ukaze, povie co chce v svojej reci. A ze sa neotaca? No ja mam obe deti svojhlave, ak nieco nechcu, tak ma ignoruju, proste pohoda... 😎

crapula
6. máj 2012

ahooj ja mam o mesiac starsiu bambulku, vie celkom viac veci ako opisujes, ale mam svokru pediatricku a ta hovori, ze deti su rozne jedno zacne skor ako druhe, ale proste pokial chodi a aspon co to si dzavoce, tak je to uplne v pohode. einstein zacal hovorit vraj ako 6 rocny ci tak nejak 😎
podla mna to tvoje dieta neskor rychlo dobehne

latvia
6. máj 2012

@fantagiro31 moj bude mat v juli 3 roky, vie povedat par viet, ale ide to z neho pomaly, niekedy mu ani sama nerozumiem 😅 chodit sa naucil ked mal 13 mesiacov, doteraz nevie striedat nohy pri chodeni po schodoch,ukazovat kde co ma uz vie, ale trvalo mu to tiez dost dlho, bez plienok je od 30.mesiaca.a neotaca sa ked na neho zakricim, ale zrejme z toho, ze ma teraz to svoje obdobie kedy na vsetko povie Nie 😝

bonaquaba
6. máj 2012

@lentilka29 to akoby si pisala o mojej malej, ona tiez je take sidlo,ked sme na preliezkach tak ona si tam sama vylezie aj zlezie a ja uz vidim vsetkych svatych a ona uplne vysmiata si tam chodi hore dole a mame aj take prelizeky ze ides po lanach hore a ona si tam veselo vyjde, ale teraz sa snazim conajviac vyhybat ihriskam, lebo je to tam fakt n ebezpecne este pre nu a zubky tak tie mame 4 - 2 hore,2 dole, ale uz sa jej prez=rezavaju ocne a vsetky stolicky naraz, tak mame doma veselo 😀

kveta
6. máj 2012

@fantagiro31 Nereaguje na zvuky všeobecne? Neotáča sa za zvukom? Možno je problém so sluchom... Môj vie chodiť sám, zdvihne bez sadnutia si hračku zo zeme, rozumie všetkým hovoreným situáciam z bežného jeho života, povedal už jednorázovo asi tridsať rôznych slov /ale za deň povie len asi dve slová/. Vie ukázať časti tváre na bábike, volant a kolieska na aute, vie si dať dole voľné tričko, oznámi, keď kaká. A keď mi ktosi tvrdil, že treba lekára, lebo zaostáva, tak som ho navštívila a mám čierne na bielom, že je dieťa ok. 😉

berryvajt
6. máj 2012

hlavne nerieš,čo riešia iní...kašli na to...aj keď je pozadu trošku to nič neznamená. 🙂
a mám tiež 20 mesačné dvojičky.Jedna chodí od 14 mesiacov,rozpráva veľa a pekne a druhá začala chodiť až v 18.mesiaci,nerozpráva skoro vôbec iba mama,tata,baba a nejakú hatlaninu(občas)..Dôležité,že všetko rozumie,čo od nej chcem..ani ona sa neotáča vždy,keď na ňu zakričím. 😀 Sú rovnako vychované a predsa je medzi nimi obrovský rozdiel.....kým pôjde do škôlky naučí sa všetko,čo ostatné deti.. 😉Takže ti prajem veľa trpezlivosti.
@fantagiro31

crapula
6. máj 2012

ja neznasam tie mamicky, co sa pretekaju a pysia sa pokial jedno dieta zacalo nieco skor ako to druhe. ved je to smiesne, ked sa nad tym zamyslis 😀

estterka
6. máj 2012

no uvedte ma do problematiky a ak by nezapadlo do dakej tabulky tak co by sa s nou robilo? ako nejaky kurz rozpravania pre male deti alebo co? 😕 neries tabulky,ved ani dospeli nie se vsetci rovnaki 😉

lentilka29
6. máj 2012

@bonaquaba no presne..nase male vela spolocneho.aj moja vylezie uplne hore..ma energie na rozdavanie..futbal kope o106 🙂 pokial ide o rec,ma asi 10 slovnu zasobu..mama tata baba gaga daj cica mica vie kyvat ano nie....vie ukazat prstom a robit nonono..to sme ju s muzom naucili...pomaly vsetko pride,nejak to nesilim vsetko ma svoj cas...hlavne ze je zdrava...tak sa drzte kocky.... 🙂

bonaquaba
6. máj 2012

@fantagiro31 kazde dieta je uplne ine, , takze si nelam hlavu nad tym, ci tvoje dieta rozprava alebo nie, ono sa len vyvija a aj rec sa mu len vyvija, ja to vidim na m ojich detoch, kym najstarsi chodil ako 1 rocny a tiez plynule rozpraval ako dospely suvetia a mohol si sa snim rozpravat o hocicom, to sa neda povedat teraz, je k=skor utiahnuty a jednu suvislu vetu z neho dostat je teeda umenie, ale snad sebavedmie ziska nejakym sportom,alebo neviem cim, myslim tym, ze nebude sa bat a hanbit ropravat pred ludmi, dcera mi zacala rozpravat az ked mala 2 roky, no a teraz posledna dcera hovri take zakladne slova a to ma 18 mesiacov, takze kazde dieta je osobnost a kazde sa vyvija inak, urcite si z toho starosti nerob, ked vidis,ze dieta je v poriadku, tak je to ok

fantagiro31
autor
6. máj 2012

@halienka mne príde normálna, ale nevie ukazovať bruško. Ale ak uvidí sponku, vie, že si ju má dať do vlasov. Vidí klúče pchá ich do dierky. Zabudla som ešte povedať, že je predčasne narodená.
V poradni sme neboli, vôbec nás už nevolajú, že až v 3 roku.

monyccka
6. máj 2012

Tak som otvorila pamatnu knizku, ze kuknem presne a nasa 20 mesacna plynule rozpravala tak, ze jej rozumel ktokolvek, okrem "r" . Vedela asi 20 basniciek a pesniciek, povedat, ktore zvieratko sa ako vola, poznala zakladne farby (cervena, zelena, zlta, modra, hneda, cierna), napocitat do tri.. ALE!!! Nie je pravda, ze je to to, co by dieta v takomto veku "malo" ovladat. Isla proste rychlejsie. Do 16 mesiacov ani slovo, potom naraz za dva mesiace komplet debata aj s cudzimi bez tlmocenia. Zrazu sa na nu vsetko lepilo, nijako som to nemusela tlacit, ani silit, islo to samo.. Dva krat si vypocula pesnicku a uz sa zapajala, doplnala rozpravocky, co som jej citala atd.. Farby sme objavili nahodou, tiez jej ich nikto nehovoril nasilu- pytala sa "toto je aka farba?" a po par zopakovaniach ju u zp ovedala sama..

V tvojom pripade, istotne by som zasla k lekarke, hlavne kvoli tomu neotacaniu sa, ked na nu zavolas. Moze to signalizovat problem so sluchom, co je dobre zistit co najskor a prisposobit tomu vychovu a vzdelavanie. Ak problem so sluchom nie je, zvysok nie je co riesit. Nech sa pekne svojim tempom rozvija. Neda sa to nijako urychlit ani uplasit. Citat, kreslit, ukazovat, debatovat..ale to predpokladam robite 🙂 Prajem hlavne pokoj pri radach okolia, mna islo z toho porazit,ked mi vraveli, ze by nemala tolko chodit a ze by sme mali ucit ju menej veci.. akoby som nad nou sedela s palicou a nutila ju ;) okoliu proste nevyhovies - raz je to prirychlo-raz pripomaly ;)

fordikford
6. máj 2012

moja dcerka začala chodit v desiatom mesiaci ale chalani až ppo roku a čo ved každe dieta je ine ona tiež nerozprava suvisle ale čo chce tak povie a ešte sa bude aj hadat aspon mame srandu 🙂 hlavne že vie kde ma hladat a opytat svoje ham chutovku

kveta
6. máj 2012

@fantagiro31 Keď je predčasne narodená, tak ju porovnávaj s jej vrstovníkmi, ako keby sa narodila v normálmom termíne, teda ak sa Ti narodila o tri mesiace skôr ako sa mala narodiť, tak ju porovnávaj so /20 mesiacov reálneho veku minus tri mesiace predčasného narodenia =/ 17mesačnými.

stvura
6. máj 2012

@fantagiro31 no tak to je ine...presne ako ti kveta napisala, treba porovnavat s vekom aky by mala...ale zasa, skutocne neporovnavaj a nevsimaj si negativne reakcie okolia...vytahovanie sa co ktore dieta vie je ako "stafeta mamiciek", tiez to neznasam...
este jedna otazocka, kedze je predcasne narodena, chodili ste na cvicenie a k neurologicke, takze predpokladam ze vas uz vyradili...takze nemala by mat ziadne problem so sluchom, recou a pod, ze?

anjelicek26
6. máj 2012

@fantagiro31 - moja prosim fakt neni treba porovnavat, moja dcerka vedela do 2,5 roka povedat 5 slov a potom spustila cisto cele vety, nesusle, nezvatla, nadherne rozprava dnes uz v troch jazykoch, vedela povedat R medzi prvymi v okoli ako tych 2,5 rocna... kazde dieta je ine, netreba nechat na seba dolahnut, ze niektory maju deti ukecane, ine motoricky zdatne, pri nastupe do skolky to uz nebude vidno.

Nasa lekarka jej skontrolovala sluch, zrak, uzdicku pod jazykom, kedze toto bolo v poriadku, viacej neriesila. Dnes je nasa mala jedno z najsikovnejsich deti v triede, pekne pise, cita, v matike exceluje... to, ze kedysi bola vyvojovo "sto rokov za opicami" - no na tom sa dnes len smejem.

matat
6. máj 2012

@anjelicek26 toto sa krasne cita...aj to chcem uz zazit a takto spominat 😒

anjelicek26
6. máj 2012

@matat - pozri skontroluj uska, skontroluj uzdicku, ak to nie je tym, proste treba pockat, kym pusti sama od seba. Toto neunahlis. Saske inak okamzite pomohlo, ked prisla do kolektivu. Rozrozpravala sa dva tyzdne po tom. A to sme chodievali na detske plavanie, gymnastiku, do materskeho centra, to je je nepomahalo vobec. Az ked tam bola sama - bezo mna - u opatrovatelky - akosi ju to prinutilo otvorit usta. Ale tu pasivnu zasobu uz mala, inak by po dvoch tyzdnoch nezacala rozpravat cele vety, len jej to asi ku stastiu dovtedy nechybalo 😀

fantagiro31
autor
10. máj 2012

@stvura ano, vyradili nás.Nemala, len vtedy ešte vôbec nerozpravala, len blabotala.

abbie
10. máj 2012

@fantagiro31 Ahoj, tvoju malu si dost malo opisala ... to akoze aj doma sa neotaca, alebo iba vonku? lebo vonku su deti ako uthnute z retaze a casto vidim, ze rodicia na ich kricia .. a ostatne casti tela uz ukazat nevie?

sidus
10. máj 2012

@fantagiro31 každé dieťa je iné, má svoje tempo a hlavne, keď je malá skôr narodená. Na nejaké základné pokyny by mala vedieť reagovať - daj, urob pá. Ukazuje prstíkom? Keď niečo chce, ako to dáva najavo? Ako sa hrá? Mala by vedieť napodobňovať. Nezáleží až tak, že nerozpráva, má čas, ako skôr či rozumie.

berryvajt
24. máj 2012

@fantagiro31 aj my sme predčasne narodené v 26tt..ešte nevyradené, ale aj toho sa dočkáme..a fakt ako som ti písala hore neporovnavaj...jedna je šikovnejšia,druhá menej...dôležité,aby vedela reagovať,tk ako tu predomnou písali..nezáleží až tak,že nerozvpáva,ale aby rozumela...a keď si nespokojná,tak ju zober na pedapsychologické vyšetrenie,okolo dvoch rokov by vas mali poslať,ale keďže ste vyradné,tak skús cez obvodnú.

fantagiro31
autor
6. jún 2012

@berryvajt teraz sme boli u doktorky a že je pozadu ☹

xlucia
6. jún 2012

@fantagiro31 co presne sa dr. nezdalo a co ti poradila. na ake vysetrenia vas poslala?

martinka17
6. jún 2012

@fantagiro31 vieš ako vzniká priemer? Jedno je vpredu a druhé vzadu a tretie je vývojom uprostred...a tak vznikne priemer😀 Neboj, poznám deti, ktoré na 3 roky nerozprávali a všetko je OK 😉