Dvojročné dieťa mi nerozumie, alebo nechce rozumieť

mamina91262
8. feb 2022

Ahojte , idem si po radu. Možno tu nájdem maminku ktorá má rovnaký problém a vyriešila ho .
Dcérka 2 roky dosť živé dieťa . Od narodenia zdravé čulé vnímavé dieťatko. Už od roka som spozorovala istý nezáujem o opakovanie , nereagovanie na meno ale však mala len rok každé dieťa má vlastné tempo čiže do teraz som nič neriešila . Dcérka zopakuje gestá , napríklad kolo kolo mlynské vie ...zopakuje gestami bac bac bum bac ...ukáže ahoj reaguje na meno . Keď chce papať zoberie má za ruku a postaví na k linke alebo ukáže na pohár keď chce piť ...ale nevyslovi nič . Len svoju hatlaninu . Jedine slovo ktoré povie je ahoj aj to veľmi ťažko . Nechce povedať ani mama stále len svoje hatlanina. Poviem jej ukáž bábiku neukáže , daj bábiku ...nevie čo od nej chcem ...keď jej poviem ideme tata absolútne má nechápe . Nechápe urob hojda babe , alebo pod ideme . A také základné . Ani zvieratká neukáže napr. Nechcem znej robiť choru ani nechcem aby vedela všetko už ako 2 ročná. Ale dieťa uz by malo chápať ľahkým pokynom m ako by ste to riešili alebo riešite . Oslovili ste pediatra alebo ste to ešte nechali tak. To rozprávanie , verím že do toho príde ale porozumenie , chápanie . Mám taký pocit že chápe len tomu čo ona chce . Je to ťažké keď o pár mesiacov by mala ísť do škôlky . Prosím o radu tie ktoré majú rovnaký /podobný prípad a nie správy tipu ( čo by si chcela od 2 ročnej ) ja hľadám radu ďakujem 🙂

deti95060810
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mariska1989
8. feb 2022

@mamina91262 skoro ako keby som čítala o mojej dcére 😂 až na to že ona vie povedať možno dokopy 15/20 slov

ancora
8. feb 2022

Ja by som sa určite poradila s dr a zvážila aj návštevu centra včasnej intervencie.

negymama
8. feb 2022

ano, ja som mala presne taku dceru, mala poruchu porozumenia, - receptivnu dysfaziu. skuste znakovat a pouzivat komunikacne karticky, my sme chodili ku klinickej logopedicke...velmi ju to posunulo.

mamina91262
autor
8. feb 2022

@mamina91262 sa zabudla som dodať že ešte trepoce stále rukami ako keby vedela ako zo seba dostať energiu , aj keď leží a teší sa alebo sa jej niečo zapáči tak sa celá trepoce ako batoľata , len hmka uteká hore dolu až moc aktívna .

ukulela
8. feb 2022

@mamina91262 u nas to iste. Po 2r sme sli na logopediu. Bol vo vyvine reci rok pozadu. Rozhovorit nepomohlo, ale nasmerovala nas, ako s nim komunikovat. Potom korona, lockdowny, tak sme prestali chodit. Ked mal vyse 2a pol roka, zacal davat cele vety. Rovno sklonoval. Ale ako 2r presne ako pises. Ani mama nepovedal. Neposluchol, navyse len krical a vynucoval si veci krikom. Boli sme aj u psychologicky, povedals, ze je mervoznyzyoho, ze nevie komunikovat.
Skuste logopedicku, zaklad je jednoduche vety, jasne pokyny, pouzivat gesta.

mamina91262
autor
8. feb 2022

@negymama a v akom veku ste to začali riešiť ...najprv ste oslovili pediatra ?

mamina91262
autor
8. feb 2022

@ukulela presne tá logopedicka aj mňa napadla lenže som nevedela aký vek je vhodný . Všetci naokolo že čo z nej robím že ju mám nechať tak ale ja chcem pomôcť nie ublížiť

mamina91262
autor
8. feb 2022

@ancora otom som ešte nepočula ani neviem čo to znamená

negymama
8. feb 2022

@mamina91262 pediatricka to neriesila, bola taka typicka stara garda, vsetko som si vyhladala sama aj tu logopedicku. Dcera veci kde netrebalo verbalne porozumenie celkom ovladala, okukala co treba robit, motoricky bola sikovna, jazdila na odrazadle, najedla sa sama, pozobliekala, presne tie jednotduche hry s detmi ako sypat piesok, tocit sa dookola, tlacit kociariky, auticka, smykanie hojdanie -- k tomu sa vedela pridat. akonahle bolo nieco z rozpravanim, citanim kniziek , riekanky atd...nula zaujem.

deedol
8. feb 2022

hlavne treba hladat klinicku logopedicku, nie obycajnu, alebo sa pripadne opytat, ci pracuje aj s nehovoriacimi malymi detmi. inak uz by som sla, v 2r nemusi rozpravat, ale mala by aspon nieco rozumiet.

selest
8. feb 2022

Skus klinicku logopedicku alebo cvi. Moj rocny uz viac komunikuje a rozumie. 3 rocny s dg presne v tom veku vobec. Mozno ti len nerozumie..

negymama
8. feb 2022

@mamina91262 okolo tych 2,5rokov sme zacali s edukaciou a rozvojom porozumenia, rozumela fakt velmi malo a nezlepsoalo sa to, samozrejme ani rec samotna. kebz sme to nechali tak, je na tom horsie.

mogaa
8. feb 2022

@mamina91262 vo veku 2rokov je obrovský rozdiel či dieťa niečo nechce alebo nevie...lebo v tomto veku robí dieťa väčšinou len to čo chce a reaguje na to čo chce.....takže skôr rieš či ti rozumie na otázku ideme von? chceš čokoládu/cukrík?ak ti bude reagovať na toto tak rozumie🙂jasne že nemusí rozumieť všetkému, ale málo detí v tomto veku ti urobí čo po ňom chceš a to sa týka aj opakovania....skúšaj jej často hovoriť jednoslabičné slová(nechci aby opakovala, lebo na požiadanie opakovať nebude), takže slová daj, ham, bum, páči, čau, havo, cica a podobne......hovor na ňu jednoduché slová, jednoduché vety, žiadne zložité súvetia.....keď sa oteplí, denne s ňou chodievaj na ihriská kde sú deti.....ale v tomto veku tomu naozaj daj čas, možno o pár mesiacov bude niekde uplne inde a to aj s porozumením aj s rečou....najlepší ťahač detí čo sa týka rozprávania a snahy dorozumieť sa, sú iné deti a zvieratá......

luccija
8. feb 2022

@mamina91262 veci, ktoré píšeš by už mala v 2 r.vediet aspon bežne slová či priniesť, ukázať ..chod s ňou na vyšetrenie

marianna_peskova
8. feb 2022

Ja mám trojročného syna, ktorý do dva a pol roka povedal len "mama a tata". Navštívili sme psychologičku, povedala, že je vporiadku, len je trochu pozadu. Mesiac po návšteve sa zo dňa na deň rozhovoril. Od troch rokov navštevujeme logopedičku, aby mu pomohla sa posunúť v rozprávaní.

ancora
8. feb 2022

@mamina91262 My do CVI ideme budúci týždeň 1.krát. Mali by vás nasmerovať, poradiť vám čo robiť a ako s malou pracovať ďalej. A určite si nájdi dobrú logopedičku, ktorá vie pracovať s neverbálnymi deťmi.

pipina00
8. feb 2022

My máme v rodine chlapčeka v máji bude mať tri roky a jeho slovná zásoba je tiež veľmi skromná len mňa trápi že v takomto veku nosí ešte plienky a pije z fľaše tiež sa mi zdá že to nie je v poriadku len nechcem sa moc do toho starať ale myslím že bude tiež niekde problém.

henka123123
8. feb 2022

@mamina91262 to trepotanie ruk.nereagovanie na meno.ziadne porozumenie...moze aj znacit poruchu autistickeho spektra.aj nemusi...zasla by som psychologicke a klinickej logopedicke

vafinka
8. feb 2022

@mamina91262 presne tak môže ísť o autizmus,prípadne aj porucha sluchu či porozumenia.pytajte sa na odborné vyšetrenia.pokual na vaša dcérka niake ritualy či iné činnosti čo dookola opakuje môže byť aj autizmus

thereisabear
8. feb 2022

Určite to riešte čím skôr, nemáš na čo čakať. A na pediatričku sa nespoliehaj, tá sa v tom nemusí vyznať.

mamina91262
autor
8. feb 2022

@vafinka nemyslim si že autizmus ..niesom doktor môže byť aj nemusí ....ona je dosť rozumná , len reč.nula bodov a porozumenie ...autisti sú najradšej sami ...lenže ona chce neustálu pozornosť , nemôžem sa ani otočiť stále musím mať oči len na nej ..každý kto k nám príde musí sa jej venovať ....

thereisabear
8. feb 2022

@mamina91262 je dosť autistov, čo si vyžadujú pozornosť. Nie všetci krútia v kúte pól dňa koliesko. Ale samozrejme, nemusí to byť autizmus, no určite treba vyhľadať pomoc, aby sa mohla posúvať ďalej.

henka123123
8. feb 2022

@mamina91262 to nenj pravda ze autisti chcu byt samy....kazdy je iny..moj je pritulny az az

mamina91262
autor
8. feb 2022

@thereisabear budem to riešiť čím skôr

henka123123
8. feb 2022

@mamina91262 alr nrmusi to byt vas pripaf ale urcite by som uz mala v sebe vykricnik ze nieco nie je uplne ok a isla za odbornikom..radsej neh to vyvrati

luccija
8. feb 2022

@mamina91262 porucha autistického spektra je strašné široká, ale netreba na to myslieť možno má úplne iný problém.Pediatri strašne často zľahčujú

vafinka
8. feb 2022

@mamina91262 môj syn je autista a tak ti poviem že každý autista je iny

zuzanaete
8. feb 2022

Je dolezite si aj vsimat, co dieta zdiela pozornost. Aj neverbalne dieta, ak nieco zaujme, tak ukazuje na to rukou a pozrie sa na rodica a chce tym povedat - Aha, tam je lietadlo. Vidis ho aj ty? Pozri sa. Deti s PAS toto nerobievaju. Vsimnu si to lietadlo, zacnu sa tesit, ale nezdielaju to s okolim, neukazuju. Ale dieta treba posudzovat komplexne a odbornik si vsimne, co rodicia prehliadaju. V tomto veku su mnohe priznaky zhodne pre viacere diagnozy a zaroven nemusia nic vazne znamenat, dieta vyrastie a narazovo dobehnu rovesnikov.

ariannazara
8. feb 2022

@pipina00 môj bude mať v júni 3 roky nieje odpliemkovany a pije fľašku 😅 a???? Nie každé dieťa musí byť odplienkovane v 2 rokoch. Zato vie celú abecedu, čísla do 10 po slovensky-anglicky všetky zvieratá a ďalej nebudem menovať 🙂 prečo ľudia musia vždy skatulkovat a porovnávať iné deti? Ja som do 6 rokov mala plienku na noc a čuduj sa svetu som tu živá-zdravá. Niekedy ľudia neriešili také kraviny a teraz každá matka porovnáva dieťa s iným a potom tu sú nonstop také témy. Proste každé dieťa sa vyvíja inak jedno sa odplienkuje v 2 rokoch niektoré v 2,5 niektoré v 3 a niektoré neskôr a? Neboj sa do 18 plienku mat nebude a vlastne nieje to ani tvoje dieťa tak nechápem čo máš starosť. Toto fakt zbožňujem riešiť iné dieťa 🙅‍♀️