Dvojročné dieťa vôbec neposlúcha

laksmi
15. máj 2014

Ahojte, mam dcerku 2 r a nepocuva, nezabera ani capnutie po ritke ani po ruke, ani krik, totalne ma ignoruje a dokoca sa vyskiera a papuluje mi, po upozorneni ze to nema robit, skusa a provokuje, sedi na betone aj ked vie ze sa to nesmie, viem ze je to obdobie vzdoru, ale do kedy, a ako si dat rady?? som uz zufala niekedy mi je do revu ze to nezvladam a bojim sa ze mi puknu nervy... v brusku mam mozno novy prirastok a bojim sa ze pri zureni a nervoch potratim ☹
Tuto diskusiu som vytvoria aby ste mi vy matky, mami deti poradili ako ste zvladli obdobie vzdoru, a podporili ma.
Dakujem

syrik
15. máj 2014

@laksmi Som zvedavá na odpovede, mám doma to isté a rovnako starú slečnu 😀

laksmi
autor
15. máj 2014

Je pravda, ze vie byt aj dobra a poslusna... vychovavame u dobre, je sikovna, vsetko rozprava, uz davno sme bez plienok...ale hadzanie sa o zem a vzdorovanie medzi ludmi je des...

nina55
15. máj 2014

@laksmi
@syrik moja slecna je o nieco starsia a mam pocit, akoby si pisala o nej 😀 - nedavno mala 5 rokov a mozem vam povedat, ze stale sa doma nadejame, ze z toho vyrastie. Najskor sme si hovorili, ze bude posluchat hadam ked bude mat 3 roky, potom, že ved hadam v 4-roch to uz bude lepsie, potom, ze v piatich bude mat uz lepsi rozum,..............Teraz vravim, ze uz som stratila nadej. Je to skratka v nej, ze si aj napriek dohovaraniu, pripadne bitke to nase dieta aj tak urobi vsetko podla seba. Vypocut si nas vypocuje, ale akoby som to povedala ehm - jednym uchom dnu a druhym von 😀 - mozem vam povedat, ze som z nej vystavena ako citron (su to galeje), no ale co uz narobim? Je to moje dieta a snazim sa to brat tak, ako to je i ked je to nenormalne tazke 😝

margarita
15. máj 2014

rada by som videla 2 az 3 rocne dieta, ktore poslucha 😀 na slovo a nerobi naschval veci, ktore si mu prave zakazala...
do kedy to potrva, je strasne tazke povedat, cca do 3 rokov vraj 😝 ale budu lepsie a aj horsie dni....mam to teraz uz druhy krat v priamom prenose, a nie je to sranda.
nikto to nezvlada, nie si v tom sama. kym som este nemala deti a videla som matku bojovat s takymto drobcom, lutovala som toho cloviecika, co to ma preboha za matku...teraz ked to vidim, lutujem tu matku 😀 😀 😀
pokial ju nemlatis a neprivazujes o radiator napr 😎 bud pokojna, este je to ok.

a potratu z toho sa neboj, ja som spontanne potratila 3x, ale nikdy nikdy nie od nervov a zurenia.
fakt ze nie 😉

lucya2
15. máj 2014

Prečítala som si Ako hovoriť, aby nás deti počúvali od Adele Faber a Malý tyran od Jiřiny Prekopovej, je to tam vcelku dobre popísané. Povedala by som, že mi to pomohlo.

rebeka11
15. máj 2014

@laksmi Uplne ta chapem...tiez ked moja mala mala 2 roky, som bola v prvom trimestri ( strasne tazke obdobie-hlavne psychicky).. Poradim Ti, trosku vypni, oddychni si napriklad aj od tvojej bambulky, aspom na vikend nech ide k babine, a prides na ine myslienky a budes sa na nu tesit.
Hlavne je vediet, ze dvojrocne dieta este nevie co to znamena posluchat a co od nej vobec chces a preco to co ty chces musi robit... Len sa uci chapat svet okolo seba. Skus sa trosku vzit do jej detskeho sveta, pochopit ju, preco chce robit veci ktore robii.. A tiez si uvedom, ze cielom vychovy nie je aby dieta bezmyslienkovite posluchalo, ale aby s tebou spolupracovalo..
Viem , ze je to tazke, ale ked na to postupne prides co na nu funguje, budete mat prekrasny vztah.. hlavne sa vzi do jej detskej dusicky ;DD ..
Drzim palce

lilysk
15. máj 2014
sante81
15. máj 2014

U nas obdobie vzdoru trva a trva a trva, a to uz budeme mat 5, ale radsej take dieta. Akoby mal posluchat na slovo a sediet s rukami za chrbatom

laksmi
autor
15. máj 2014

Dakujem Vam za Vase slova 🙂 prave som citala tu na MK clanok o obdobi vzoru a budea si ho citat dookola aby som toto tazke obdobie zvladla.

nina55
15. máj 2014

@laksmi neboj, zvladnes - ja castokrat predychavam - aspon na chvilu mi to pomoze 😀 .......casto sa snazim ju unavit na detskom ihrisku - potom, ked je unavena nema tolko sil odvravat a lepsie mi aj zaspi 😵

brady1
15. máj 2014

aj u nas sa to teraz zacalo asi dva tri tyzdne dozadu 🙂 nervy zatial nemam, proste skušaale ja sa nedam, dufam 🙂

slunecko10
15. máj 2014

@laksmi Mam presne ten isty problem, dcerka ma tiez 2 roky. Ked jej nieco prikazem, ignoruje ma...Ked jej nieco nedovolim, alebo nedam lahne si na zem (este ze sa nehadze).Chce to vela trpezlivosti a kedze bitka nezabera, musime najst nieco ine. Niekedy to riesim tak, ze jej ponuknem nieco ine, namiesto toho co chce. Ked nepocuva, pridem k nej, poviem jej nech sa mi pozrie do oci a snazim sa jej vysvetlovat. Alebo, ked si uz neviem rady, dam ju do postielky, nech sa ukludni a po chvili mi krici, ze UZ a zvycajne potom spravi to co som od nej chcela...Jedna mamicka mi poradila, ze hlavne treba byt dosledny...ked raz povieme nieco, treba si za tym stat, az kym to dieta nespravi. A viacero mamiciek mi poradilo knihu "5 dni, ktore zmenia vase dieta". Ja som ju este necitala,ale chystam sa...Len vela trpezlivosti a lasky, predychvat...🙂

laksmi
autor
15. máj 2014

U nas to trva uz dlhsie, s prestavkami, dlho bol klud a vcera to zacalo znova. Plne si uvedomujem, ze chyba je aj vo mne pretoze som unavena, labilnejsia , citliva na vsetko... ach uz aby bolo rano a vystiskam tu svoju potvorku...myslite si je vhodne rano sa snou o tomto co sa dialo vecer (to ze neposluchala) porozpravat? Ci to nechat tak, a pri najblizsom zachvate vysvetlit?

lady511
15. máj 2014

@laksmi jooj toot máme aj my...tak aspon v tom niesom sama..lebo som mala pocit že toto decko ani nieje moje 😀 ..presne čo píšeš ...to sedí na moju malu a trvá do od 2rokov...papuluje mi,,zahána sa na mna,,snažímsa jej venovat kopec času,,rozprávams a s nou,,hráme sa celé dni,,nerozmaznávam ju,,,tak nechápem či to patrí k tomu obdobiu,,,tiež je šikovná plienky máme le v noci,,pekne na svoj vek kounikuje ,,rýchlos a učí,,ale niekedy čo stvára medzi ludmi,,,ktorý o mne zízaju akoby som ju týrala .. 😒

danusskaaa
15. máj 2014

My máme tiež dva a je to to isté. Nepomôže nič, či som na ňu zla alebo príliš dobrá robí si po svojom. Nechávam to tak. Snažím sa aspoň pred ľuďmi jej vyhovieť aby nerobila bordel, doma som prisnejsia a nechám ju vynervacit sa. Musí to prejsť samé... Zaberá aj to že vymyzlim niečo nové pre ňu. Ona je vsak moc nepozorna (dokáže sa sústrediť asi pol minúty na všetko) ale zaberajú všelijaké dobroty vo vrecku, jasné že tradične vydieranie niečo za niečo, alebo uputanie pozornosti na niečo úplne iné...

slunecko10
15. máj 2014

@laksmi Vravi sa, ze by sa to malo riesit za horuca, teda po tom co nepocuvala, aby si to vedela spojit. No myslim, ze tak preventivne sa s nou o tom porozpravat rano bude super. Povedat jej, ze mamka ta velmi lubi a ze musi mamku pocuvat...Niekedy to robim tiez, skusam proste vselico 🙂 No urcite v tom nie ste sama, ked vas to ukludni 🙂

laksmi
autor
15. máj 2014

@danusskaaa no ved to ze ludia si mozu mysliet hocico, ja som rada ze byvam v dome nie v cinzaku...uz aj svokra mala blbe reci ze keby sme vas nepoznali tak si myslime ze ju tyrate...
@danusskaaa aj ja to skusam ze nieco za nieo, ked niexo slubim tak je ako medik chodi za mnou ako chvostik vypytuje sa, uplne ine dieta a ked to dostane zmena na certika, pozname aj to chilku lego chvilku ono hento 😀
Ach som rada ze si mzem aspon takto pokecat

siska53
15. máj 2014

@laksmi dcerka teraz vstupila do obdobia vzdoru,viem,ze to prejde,len,neustupit a viac konat,ako hovorit. Ona,ma take napriek castym revom stale kludnejsie obdoboe vzdoru,ako syn (a pn zacal v 20.m,v case,ked som uz bola vo vyssom stadiu tehotenstva). Ked sa hodil o zem a reval ako najaty vonku,najjednoduchsie bolo ho chytit a odniest. Bez slov,bitiek...doma som presla do inej miestnosti,alebo robila to,co by ho mohlo uputat. To dost zabralo. Take najhorsie obdobie trvalo az do 24m.,v case,ked sa mu narodila,sestricka,to ustupilo a bol relativny klud. Nevravim,ze uz to bolo supis,ale taky stav mi neprekazal. A ako reagovat na,jednorlive situacie,tak to bola,metoda pokus-omyl,lebo urcite veci odporucane z knih a casakov u nas,neucinkovali.
no v tom obdobi si uz dal viac vysvetlit.
ale od 3 a tristvrte roku sa to zas zhorsilo,teraz ma 4r. a 2m. a zacina sa to trochu zlepsovat. Tiez hladame rozne riesenia,podla toho,o aku problemovu situaciu ide.

dost zabera i to,ze ak je dizta nahnevane,len popises,co vidis,napr. Vidim,ze Janko sa hneva.. Ci vyjadrit pohopenie: viem,ze si tu cokoladu velmi chcel,mas na,nu strasnu chut,no najskor spapame obed,potom bude cokolada. Alebo to az zvelicit do uplneho extremu. No skor zavisi od konkretnej situacie a aj od veku dietatka.

vo vasom peipade staci zarial jednoduche nie a odviest dieta prec (ak sedi,kde nema,capne ine dieta-tu sa aj ospravedlnit,to je jasne- prosto ho dat mimo toho,co nechcem,aby robilo).

rozumiem tomu,co prezivas,ja to zazivam 2.x,je to dakedy tazke a clovek pomaly straca nervy a ja ich mam,doma oboch a ked dakedy je zly den,ze obaja naraz,ci na striedacku,tak neviem pomaly,ako sa volam.🙂)
no nie je to take zle,ide skor,o par hodin a maly,ked je dakedy kvoli somarinam "zly",tak ked mu poviem,ze vidim,ze nie je vo svojej kozi,ci ze,je nahnevany,tak aj sam zvykne povedat,ze je unaveny.
mala este nie,lebo nerozprava.

tak drzim paste a ak mas dake otazky,pokojne sa pytaj. 🙂)

siska53
15. máj 2014

@laksmi dobry napad s tym clankom,ja som mala jedno obdobie take na chladnicke,ale skor kvoli mm.. 🙂
mne,inak tiez dost pomohli knizky - dieta ako vyzva,ako hovorit,aby nas pocuvali, 5dni,ktore zmenia vase dieta,preco francuzske deti nevystrajaju pri jedle a i relacia Pestunka v akcii. Z kazdeho som si daco zobrala,zapisala,mam to aj v telefone ako poznamku a obcas si to pripominam citanim. 🙂

siska53
15. máj 2014

@laksmi skor treba detom pripominat,co dobre spravili,nie im vycitat to zle,lebo nadobudnu pocit,ze to zle je zaujimave. Preto aj ked o dietati niekomu rozpravas,tak tie zle veci nespominat,skor tie dobre,aby poculo co je pre nas zaujimave. Ja sa snazim tie nezbedy a neposluchania,hovorit vtedy,ked ma nemozu pocut.

sirell
15. máj 2014

pri dcere som obdobie vzdoru akosi prehliadla. nebolo ziadne hadzanie sa o zem a podobne veci. uzili sme si len niekolko zachvatov revu v obchode ked nedostala to co chcela. hanba nehanba, nechali sme ju revat a ukoncili rychlo nakup. syn, to je ina kapitola. presne ked sa blizili 2. narodeniny, sme pravidelne, hlavne doma zazivali hadzanie sa o zem (ale stalo sa aj vonku na verejnosti), zurive revy ked mu nebolo po voli. tieto jeho prejavy sme ja aj manzel odignorovali a vzdy ked "bezpriciny zuril" poslali sme ho do postielky so slovami: ak chces revat, nech sa paci do postielky". ked bol vzdorovity na verejnosti, nesnazila som sa ho prehovarat, slubovat..., jednoducho som ho zobrala revajuceho na ruky a sli sme domov. vzdy sme boli dosledni a neustupili jeho vzdoru. je to maly tvrdohlavec a stale sa snazi byt "alfa samcom v nasej svorke" 🙂. zda sa ze nasa doslednost a vytrvalost zacala prinasat uspech a z nasho zurivca sa stava poslusne dieta. takze moja rada - neustupovat dietatu, byt dosledny a pochvalit vzdy ked posluchne..

agnesino
15. máj 2014

@lady511 toto isté máme aj my...a môj muž si myslí, že máme niečo extra, ale ja viem, že v tom nie sme sami 🙂

agnesino
15. máj 2014

😝 veru najhoršie na tomto je to ako to vníma okolie...si myslia, že deti sú nevychované, rozmazlené atd. a pritom by im stačil jeden deň a zistili by ako to je...ja moju malú ľúbim nadovšetko, ale hoci mám náročnú prácu tam od jej manierov oddychujem 🙂 , jeden týždeň ju stráži manžel, ten oddychuje potom tiež v práci další týždeň a potom ju stráži moja mama a už sa vždy teší kedy bude víkend, aby už mala voľno 🙂 . tieto deti jednoducho vyšťavia aj piatich ľudí a oni sú stále plné elánu a svojich manierov. kto takéto dieťa nezažil live, toto nepochopí...tiež som si myslela o kamarátke, že to čo má za malého a ani vo sne by ma nenapadlo, že ma čaká to isté!!! a dnes už nesúdim žiadneho rodiča, lebo to čo vidím navonok je nič!!!

kristintie
15. máj 2014

No zda sa ze vacsina 2r.drobcov je rovnakych, moja je este doma no ako tak,vystrelena gumicka,vonku pekelne tornado,ja s nou odmietam nakupovat,lebo mi zdrha,vrieska,hadze sa o zem a kazdy podotykam kazdy na mna zazera ze co je to za decko s matkou 😀 Moja kamoska zijuca v usa hovori ze americania maju na toto prirovnanie terrible 2 and worse 3. A moja tiez nereaguje na nic ani po Nasi, ani krik ani vyhrazky. Ale vsimla som si ze dost dobre zabera odputanie pozornosti a ked jej zacnem spievat,ale samozrejme velakrat vybuchnem zalezi podla nalady,okolnosti,ale je to tazke,niekedy ma vie zlikvidovat za 20 min.inokedy v pohode. Ona je proxte zivel a ide si svoj pribeh. Drzim palce vsetkym maminkam 😀

siska53
16. máj 2014

@agnesino jezis,aj u nas chlapska cast si mysli,ze mame nieco extra! Tak som im vysvetlila,ze to je vzdor.
a teraz uz vzdoruje aj mala,tak hadam pochopili,ze to je len obdobie vo vyvoji cloveka rovnako ako puberta. Len kazdy ten usek preziva inak,niekto velmi intenzivne,u niekoho je to pomaly nepostrehnutelne. 🙂)
tak si zazelajme pevne,nervy a doslednost a nech to dlho netrva. 🙂

syrik
16. máj 2014

Aj ja ju vonku zoberiem na ruky a ide sa domov...horšie je, že mám problémy s krizami a už proste nevládzem.Tak sa motkame pri cinziaku.Alebo ideme V kočíku, ale nesmiem ju dať vonku Z neho dolu, lebo už tam nesadne a tlačím kočiar s ňou na rukách. Za ruku sa málokedy chytí a keď ideme cez cestu, akonáhle ju chytím za ruku, hodí sa o zem. Tak aj cez cestu ju väčšinou nesiem Keby som tehu na rizikovom, ako som bola s ňou, tak neviem.

syrik
16. máj 2014

Takže aj na detské ihrisko chodíme malo,je ďaleko od cinzi V tom zmysle, že ju nesiem s revom na rukách domov.

sakura77
16. máj 2014

No v dvoch rokoch je to uplne normalne. ..dieťa skusa co si môže dovolit a veelmi sa baví na tvojich nervoch 😀 no nam to zacalo v 2 , teraz ma 4, 5 a poviem ti ze pokrok žiadny. .ist s nou niekam znamena ze vzdy adrenalinivy zážitok..no ale to je uz asi iny level a nie obdobie vzdoru..

agnesino
16. máj 2014

@sakura77 ja som sa zapojila, lebo tiež už máme 3,5 a veľký pokrok nenastal...a tiež najhoršie niekam ísť, lebo to neni, že rodinka sa v pohodičke niekde vyberie, ale výlet plný nervov, čo kde malá predvedie...môj muž vždy povie, že už nikam sa nebude chodiť, že budeme len doma sedieť, kým sa malá nezlepší...ale vždy ho presvedčím, že to neni riešenie 🙂 . my sa snažíme byť dosť dôsledný, čo povieme na tom trváme, ale tu v bytovke si tiež mysli, že ju mučíme, a že čo sňou stvárame, lebo nikto z nich nevdidí, že ona hučí ako pavián len preto, že stojíme nad ňou aby niečo splnila nejaký príkaz, si myslia, že ju bijeme a neviem, čo, lebo sem tam utrúsia takú poznámku, že čo sme s ňou robili...takéto deti sú ideálne, aby na nás zavolali sociálku, lebo si myslia, že sú týrané a pritom sa s nimi nič nedeje len od nich niečo očakávate a oni to riešia cirkusom prvej triedy 🙄

celasapremenim
16. máj 2014

prosim ta pekne, kup si knihy proc jsou stastne deti stastne a ich pokracovania... a skus si skocit za nejakou psychologickou (neviem z kade si, nepozeram to, ale odporucam dibarborovu)
preco by ta malo 2 rocne dieta posluchat na slovo? jednak je to obdobie vzdoru a jednak vychovavat sa ma aj formou volby aj hranic, ale musis vediet, ako na ktore ist, tak skus si nieco nastudovat a naozaj ti velmi pomoze dobra psychologicka, vela veci pochopis, aj seba

nepoznam ta, ale mam pocit, ze jednoducho nevies s dietatom spravne komunikovat a nerozumies mu, co prehlbuje vzdor a mate to potom obe tazke

urcite si k sebe najdete cestu, nechaj si pomoct, ak ti to samej nejde a nevyhodnocuj vlastnu dceru, ako papulnatu a podobne v jej dvoch rokoch, je to urcite dobre dievcatko, len je potrebne naucit sa, ako na nu 🙂

budete kamosky, ked popracujes na sebe

kocky, v tejto republike by uz konecne mali pochopit v skolstve, ze existuje aj vychova k rodicovstvu a zaviest to ....len peniaze zo statneho rozpoctu sa radsej tuneluju vo velkom, ako by mali ludom hocijako pomahat, vsakano