Dvojročný synček nerozpráva

lukihomamina
6. jún 2013

Ahojte baby,
môj malý má 22 mesiacov, čiže onedlho 2 roky ale vôbec sa mu nechce rozprávať. Jeho slovná zásoba pozostáva z 10 slov + nejaké zvuky zvieratiek a vozidiel. Počuje dobre. Rozumie všetkému, v knižke mi vie všetko ukázať...lenže vôbec nechce rozprávať. Zbytočne sa snažím. Iné deti v jeho veku už majú celkom bohatú slovnú zásobu. Lekárka sa so nou na poslednej návšteve vadila ako s malým deckom, že prečo nerozpráva. Čo mám robiť?

loxa
6. jún 2013

Moj je tak isto stary, tiez nerozprava..Vobec to neriesim ....Pokial vidis ze je v poriadku nema zmysel riesit to este minimalne pol roka🙂

mummy01
6. jún 2013

@lukihomamina no ja mam tiez Lukaska a rozpravat zacal ked mal 2 roky a 3 mesiace a odvtedy sa mu pusa nezavrela 😀 dovtedy vedel povedat len mama a zopar skomolenin....vobec nestresuj,vsetko pride.

dai
6. jún 2013

@lukihomamina ahoj, mam rovnako stareho syna a tiez sa mu nechce rozpravat - inak velky sibal, sikovnicek, vsetko rozumie ale teda on rozprava vela, akurat mu nikto nerozumie😀 my ideme od septembra do skolky tak neviem....
moj je predcasniatko tak chodime do neurologickej poradne, na poslednej sme sa dohodli ze v septembri prideme na kontrolu kvoli tej reci, tak uvidime...
inak co mam kamosky tak mnohe mi povedali ze ich deti sa rozrozpravali tesne pred 2hym alebo po 2hom roku - takze cakam🙂 dcera v jeho veku uz basnicky recitovala - on vie krasne tra la la spievat😀

lukihomamina
autor
6. jún 2013

ved ja by som to ani neriešila, keby nebolo tej reakcie zo strany doktorky a potom ma zneistili aj niektoré mamičky tu na MK, ktoré tvrdia, že ich 2 ročné deti už plynulo rozprávajú dokonca viacerými jazykmi....tak potom neviem, že kde robím chybu...

zuzana76
6. jún 2013

@lukihomamina ak rozumie, tak je to na dobrej ceste , rec sa uz spusti, nas do 2 rokov nerozpraval, len mama, baba, daj a pod. Teraz bude mat 3 roky a keca o 106, dokonca uz aj basnicky recituje, za menej nez rok sa naucil uplne plynulo rpzravat

dai
6. jún 2013

@lukihomamina kazde dieta je ine - ja som videla 14mesacne dievcatko plynulo rozpravat, moja prvorodena plynulo vo vetach rozpravala v 18tich mesiacoch a moja neter isla v 3och rokoch do skolky so slovnou zasobou: TOTO - to bolo jedine co vedela povedat - o 2 tyzdne nato rozpravala cistejsie a krajsie ako moja dcera😉
skus neporovnavat, mna to tiez stve ze este nerozprava lebo by bolo mnoho veci jednoduchsich, ale pokial rozumie a reaguje tak by malo byt vsetko ok😉

nivi
6. jún 2013

moja mala bola taka ista az potom raz spostila a melie od kedy otvori oci az kym ich zas nezavrie :D
este by som tomu dala cas.

monci8888
6. jún 2013

@lukihomamina lekarka je asi vadna potom.. chlapci z mojej skusenosti vacsinou zacnu rozpravat neskor,.. dokonca kamaratkin maly do 3 rokov nepovedal ani slovo, doslova ani slovo... a zrazu jedneho dna zacal a odvtedy sa nezastavil 😀

ritusuk
6. jún 2013

ty nerobis chybu nikde!ja mam dvojcata,muz hra na bubnoch,ja na gitare,obaja vela kecame cely den a deti?akurat tancuju a spievaju,nejake ba a ma tam je,bo,de,ja,ale inac nula bodov,ani nepozdravia.takze vidim,ze rozumeju,vnimaju,ale do hlavky sa im to uklada az teraz a rozpravat zacnu proste casom,hlavne no stress🙂

hradnapani
6. jún 2013

@lukihomamina kazda doktorka ma na to iny nazor. Ta nasa tvrdi, ze do troch rokov je to normalne. Hlavne sa neporovnavajte s realnymi i virtualnymi (najma tymi nie) detmi. Ak mas pochybnosti, mozes zbehnut do logopedickej poradne, kde ta usmernia, ako by bolo vhodne drobca motivovat k rozpravaniu. My sa tam tiez chystame, len tak, pozbierat rady a informacie.

monika15
6. jún 2013

@lukihomamina ti poviem ze tento problem sme riesili aj mi....
a ti poviem ze RELAZX>>>>>> moj zacal rozpravat pred mesiacom..... 2 a 7 mesiacov a len teraz zacal...... 🙂)))
niektore deti maju cas asi to tak vyzera hehehehehe

katuska268
6. jún 2013

moj maly ma 2,5 roka a tiez moc nehovori..hovorí iba nejaké slová.Ja nechápem čo sa s tebou vadí veď má čas do troch rokov preboha,ja poznam mamičky ktorých deti začali rozprávať až v troch rokoch.

zuanach
6. jún 2013

moja dcérka bude mať 2 v auguste a tiež hovorí len niekoľko slov a fráz, zvuky zvierat a pod. rozumie, poukazuje v knižkách....ten správny čas príde🙂

evii
6. jún 2013

@lukihomamina Moj krpaty nerozpraval do 2,5 roka vobec.Ani slovko.Ked nieco chcel,povedal len ííííí a ukazal,co chce.Do skolky nastupoval,ked mal 2,5 roka a asi za 2 tyzdne zacal mrmlat a ako 3 rocny uz rozpraval.Teraz ma 4,5 roka a huba mu melie v kuse..ked nerozprava,tak si spieva,ale nedokaze byt potichu ani minutu.Takze ja by som to neriesila,este sa narozprava v zivote..nic sa neboj.

adamko05
6. jún 2013

@lukihomamina chybu nerobíš nikde... moj prvý syn si tak isto v dvoch rokoch vystačil s asi 10 slovami... a druhý mal 15 mesiacov a dokázal už pekne tvorit jednoduché vety... takže ty nerobíš chybu nikde, ja som mala postoj k obom rovnaký.. a každý začal rozprávat inokedy 😉 ... do 3 rokov, kym musí aspon čo to vediet, aby mohl do školky, by som to špeciálne neriešila osobne... nech sa ti darí 😉

luciaalex
6. jún 2013

Nemas robit nic. Je to v norme. Moj prvy zacal ked mal dva roky a styri mesiace. Dnes ma 7 a pol, papuluje ze az, a ja len spominam na ten cas, ked bol ticho 😀

ivkake
6. jún 2013

no aj nas drobec aj ked ma 17 ale vobec nic len svoje blabla blublobabebooblikakahakapaka a toto nic viac a este povie HAVO nic viac a to ked vidi aj sliepku tak povie havo aj mna sa lekarka pýtala ze ci snim dost rozpravame ale u nas ten problem nieje rozprava s nim kazdy a vzdy 🙂 ked zacne tak zacne nestresujem 🙂

baculka77
6. jún 2013

prosím ťa ak ti môžem poradiť ja, my sme mali presne ten istý problém, bol stále ticho a jeho rovesníci ukecaní. No odkedy chodí do škôlky, teraz má 3,5 fúúúúúú niekedy nemám šancu sa dostať k slovu, papuľovanie ani nehovorím, tiež žaluje všetko, no a telku mi stačí pozerať bez zvuku, lebo je to úplne zbytočné so zvukom, nikdy nič z toho nemám, tak sa neboj on sa rozbehne a nebudeš sa stačiť diviť, bude ukecaný ako stará babka 😀

maminag
6. jún 2013

ahoj, môj starší syn nerozprával až do 3 rokov, okrem takých jednoduchých slov mama, baba, daj, čaj.....a pod., tak sme boli na neurologickom vyšetrení, to dopadlo negatívne, žiadne podozrenie, ďalej krčné vyšetrenie - tam mu pán doktor podstrihoval uzdičku pod jazýčkom 2krát, a potom nekonečné sedenia u logopedičky. Najviac mu však pomohla škôlka, zmenili sme logopedičku, lebo mu robili problém sikavky, a teraz tak strašne rýchlo rozpráva, že ho musím brzdiť, lebo mu niekedy nerozumiem.......chce to veľa veľa sa s ním rozprávať, všetko aby po tebe opakoval, a trpezlivosť.....držím prsty 🙂 🙂 🙂

oblecenieavecicky
6. jún 2013

Môj tiež nerozpráva, už som sa nastresovala dosť a ďalej nemienim. Každé dieťa je iné. Upokojila ma aj neurologička, kopec mamičiek, ktoré mali podobný "problém", aj pani učiteľka v jednej škôlke, kam sa občas chodíme hrať. Ževraj deti, ktoré začnú neskôr, rozprávajú čistejšie. No uvidíme. Každopádne raz začne. Aj Vám držím palce a žiadne stresy! 🙂

tari
6. jún 2013

neboj najneskôr po nástupe do kolektívu sa mu jazýček rozviaže... a to doslova zo dňa na deň 🙂 aj môj bol taký, a poznám kopec takých detičiek zo svojho okolia. Každý ma svoje tempo, je to individuálne 😉 On teraz nasáva slovnú zásobu a potom to jedného dňa spustí a už sa nezastavíííí 😀 😀

lutia
6. jún 2013

@lukihomamina ahoj aj moj maly bude mat o necele 2 mesiace 2roky a vie krasne povedat len mama....ostatne tata,baba,dedo su schomolaniny atd. a rozumie....co sa nechal naucit je prikyvovat hlavickou a teda otazky vzdy smerujem na ano a nie a taka je nasa komunikacia 🙂 zatial to neriesim lebo viem ze su aj ine pripady ale cloveku pride tazko ked vidi omnoho mladsie deticky ako komunikuju...ale isto aj my budeme....

h2
6. jún 2013

@lukihomamina Ahoj, vôbec sa tým netráp, aj môj syn má 22 mesiacov, on síce rozpráva už veľmi pekne, ale zase sa tomu všetci strašne čudujú, že aký je múdry, pretože vraj do dvoch rokov je úplne normálne, ak dieťa nerozpráva, hlavne chlapci, takže ja zase počúvam, že ako to, že rozpráva. 🙂 Nechcem, aby to vyzeralo, že sa tu chválim a ešte viac ťa tým deptám, synovec (bratranec môjho syna) bude mať o pár dní 2 roky a tiež nerozpráva, len prvé slabiky niektorých slov. Neboj sa nič, ono to príde, možno postupne, alebo aj úplne odrazu, ešte si budeš želať, aby bol chvíľku ticho. 🙂

bubu4125
6. jún 2013

Moja je predcasniatko, teraz má 25mesiacov,korig.22mesiacov! A rozprávať? Iba svoju cinstinu! Dokonca ani zvuky mi neopakuje.. Minulý týždeň sme boli u dr na kontrole, lebo brala ATB, tak sa len toľko spýtala, že či vie povedať len mama ( opakovala celý čas len to, lebo jej to celé bolo cudzie), keď som povedala, že keca ona veľa, ale nič zrozumiteľné, povedala, že tak je dobre! Tak isto rozumie všetko čo jej poviem alebo chcem od nej... Žiadne obavy, každé dieťa je jedinečné a potrebuje svoj čas! Človek nedosiahne nič, keď bude tlačiť na pílu, možno akurát tak pravý opak....

alexanotbad
6. jún 2013

@mummy01 ako keby si pisala o nasom synovi 😀

alexanotbad
6. jún 2013

@lukihomamina ahoj, nerob nic, bud v klude. my sme na tom boli rovnako a teraz si niekedy zelam, aby bol obcas chvilu tisko 🙂 . ked mu to poviem, dostanem odpoved : "mama, ja musim rozpravat" 😀 ale preco, to sa uz nedozviem. no rozkosny je 😵

nanulik
6. jún 2013

@lukihomamina no tak to je na tom ešte dobre, moj má viac, a max 7 slovných výrazov vie povedať. aj to nie uplne jasne a presne. zvieratká len nedávno začal opakovať. ale mne rozumie všetko.
mm vraj začal hovoriť v troch tak zatial nerobím paniku.

lukihomamina
autor
9. jún 2013

baby, dakujem Vam velmi pekne za povzbudive slova....verim teda, ze to bude aj u nas v poriadku a malemu sa jazycek rozviaze.....

frick
10. jún 2013

@lukihomamina Ahoj aj môj je rovnako starý a tiež málo rozpráva pár slov a ja som to hovorila doktorke a ona na to nič nepovedala. Inak môj starší rozprával plynulo od roka dokonca aj R vedel a teraz mele tak že je ticho len keď spí volajú ho rádio 😀 tak to asi ozaj je individuálne.Snáď sa to voľakedy naučia.

adkasmolka
10. jún 2013

u nas detto. Ja vstavam kazde rano stym, ze snad dneska sa predsa len rozkecia 🙂 zatial drzi stafetu on vo vytrvalosti 😀