Hovorí vaše 2 ročné dieťa?

nina88
13. jún 2012

Ahojte,chcem sa poradit,ci si myslite,ze je vhodne uvazovat o logopedii u 2 rocneho dietata,moj syn bude mat o mesiac 2 roky a moc toho nehovori teda. Nespaja vobec nic,povie asi tolko: mama,tato,dada,dedo,bubo,havo,kaka (kacica,vtak), tata (caj) da (daj), ham, hada (hajat), dida (prso), Ava (Laura-sestra),papa, bak bak (cikat,kakat,spina)uo (ujo) teta,toto,tu,babo,bobo, iso (Riso-jeho meno)cica, ado (zajo). Takze asi 20 slov. Mam vsak pocit,ze tieto slova vie uz dlho a nijake nepripudaju. Snazim sa ho stimulovat nech opakuje,no nic. Myslite,ze je to v norme? Viem,ze porovnat by sa nemalo,ale dcera v jeho veku uz krasne rozpravala... Inak reaguje na otazky ano,nie,rozumie vela,len ta komunikacia je taka rukami nohami...
Dakujem za vsetky rady

bocianka123
13. jún 2012

@nina88 - odpoviem priamo - pre tvoj osobný kľud a pokoj - áno, navštív logopéda - aspoň ti povie, ako s malým pracovať, ako ho motivovať. u vás je veľká výhoda , že máš ešte aj staršiu dcérku - ktorá ho určite potiahne vpred. ja som so svojim starším synom začala chodiť na logopédiu práve dvoch rokoch, on nerozprával ani toľko, čo tvoj teraz - a nám to pomohlo.
A ako čítam - tak tvoj synček vie toho naozaj dosť 🙂 . Dôležité je aj to, že všetko rozumie, čo mu hovoríš. rovnako to bolo aj u nás - syn mi všetko rozumel, ale rozprával veľmi málo.
a tomu porovnávaniu sa nevyhneš, to sa nedá - ľahko sa to povie neporovnávaj - hlavne ked už máš staršie dieťa - hm aj ja porovnávam a nielen so starším synom, ale aj môjho mladšieho synčeka s jeho rovesníkmi ...

karinka2105
13. jún 2012

moja mala ma pestry slovnik velmi,aj doktorka nas chvali ze rozprava ako 4rocnaa,ale kamoskyn malyje starsi od mojej o emsiac a nevie povedat nic skoro,,iba rukami ukazujee a blabocee
takze kazde dieta je ineee..ale ak cches chod snim,opytaj sa doktorky co ti povie

matita
13. jún 2012

ahoj, my chodime k logopedicke uz viac ako pol roka (to aby si vedela, ze aj s takymi malymi detmi sa moze chodit k logopedovi 🙂 ), ale moj syn sa narodil predcasne, takze nas vo vsetkom viac sleduju. dnes povie tak cca 35 slov. ale logopedicka to nepovazuje za nejaky problem. pokial dieta rozumie, udrziava dostatocny ocny kontakt, reaguje na svoje meno, tak by tam nemal byt nejaky problem. niekedy deti zacnu neskoro hovorit, ked sa nenaucili dostatocne skoro hryzt kusky stravy. takze mixovanie stravy dlhsie ako do 9 mesiacov moze sposobit oneskorenie nastupu reci...

murinka
13. jún 2012

nasa v dvoch rockoch vedela rozpravat vsetko cisto 😉

mircalla
13. jún 2012

Chlapci su v tomto vacsinou pomalsi. Moj maly ma 22 mesiacov a doteraz nic moc, teraz v priebehu 2 tyzdnov asi 40-50 novych slov, normalne ziram....Doteraz sme ich vedeli cca 20-25. Vsetko si ale doteraz ukladal do pamate, len to nevedel povedat.
Podla mna to je ale uplne v norme. 2 rocne dieta ma vediet cca 25 slov, samozrejme mnohe deti vedie aj viac, ale chlapci su ozaj v tomto pozadu. Oni sa skratka rozhovoria neskor, samozrejme su vynimky
A inak poznam chalanov,co su na tom uplne podobne, takze si myslim, ze ozaj v norme

matkaasebko
13. jún 2012

ani mi nerozpravame tiez iba tak 20-30 slov, vety tvorime napr. mama ham, baba caj...mna logoped ani nenapadol...naco sak sa este narozprava...ohucana som uz teraz a nie este ked bude vediet vsetky slova... 😀 zaklady vieme, dorozumiet sa dorozumieme, chapat chapeme...ja ho uz neporovnávam lebo to nemá zmysel, len sa teraz smejem lebo nas 9 mesacny sused vie poveda mama a to sme sa mi naucili az v 18 mesiacoch...ja to beriem tak hlavne ze sme zdravy...ani ty neviem vsetko presne tak ako vie nejaka tvoja rovesnicka co sa tyka napr. prace....niekto sa nauci nieco skor a nieco neskôr...

magali
13. jún 2012

NERIESIT - NEPOROVNAVAT!!!!!!!!!!
neporovnavat s cudzimi ani so svojimi.. kazde dieta je ine, podla mna neplati ani to ze dievcata su sikovnejsie ako chlapci.. pokial dieta vsekto chape tak by som z toho nerobila vedu, napisala si podla mna dost slov ktore pouziva.. moj syn v 17m vedel povedat asi cez 50 slov, potom zrazu v 18m zacal opakovat a teraz o mesiac neskor uz zacina spajat dve slova , zacalo to z nicoho nic, proste nato dozrel cas, susedkin syn rovnako stary, nevie asi ani 10 slov, zacal rozpravat az teraz, nas maly uz zacina rozpravat lepsie ako jeho dvojrocny kamarat, dokonca to skonstatovala aj jeho mama a neleti preto hned k logopedovi.. toto je podla mna podobna tema ako temy o nocnikoch... chce to cas.. synovec nerozpraval do troch rokov a po pol roku v skolke vedel plynule rozpravat cele vety, druhy synovec zasa rozpraval pekne a v skolke sa dostal medzi mladsie det a rec sa mu pokazila ze este tera v 4,5 roku nevie sykavky a teraz riesia logopeda.. podla mna je pre vas este skoro

fiffinkaa
13. jún 2012

to má podla mojich skúsenosti krásnu slovnú zásobu, nevidím dôvod na obavu, moj prvý syn začal hovoriť tieto slovíčka čo tvoj ovláda v dva a pol rokoch, okrem mama a tata to hovoril od 1 roka..ale aj tak bol šikovný, lebo v rodine sme mali 3ročného čo nehovoril ani mama, len ukazoval a divné zvuky vydával ale nakoniec sa naučil..moj druhý syn 2 r a 2 mesiace hovorí to čo Tvoj a my sme spokojnučkýý,,🙂

terina25
13. jún 2012

podľa mňa je ešte skoro na logopeda.keby mal napr.4 roky a viac,tak áno.ale má ešte čas.poznám veľa mamičiek,kt.deti nehovorili skoro vobec do 3 rokov a potom sa rozhovorili.u mojho syna - o mesiac má 2 roky - to ale neplatí.ten kecá jedna báseň.niekedy má z neho a z jeho sestre - 3 roky - bolí až hlava,čo toľko kecajú.

ale ja by som to určite ešte neriešila logopedom.držím palce.

dioliana1
13. jún 2012

hovorí až až, neboj pride do MŠ a budeš spomínať, že málo hovoril... 😀

zuzkalenka
13. jún 2012

aj naša Lenka začala neskoro rozprávať asi tak pred 3m sa postila tak riadne. Netráp sa ono to príde ešte budeš aj spomínať na tie časy keď bol ticho 😀

rolak
13. jún 2012

Starší synovec ako 3 ročný veľmi málo rozprával,tak s niím švagriná začala chodiť k logopédovi, cvičili aj doma....veľmi ten pokrok nebolo vidieť.... s dvojročným by som k logopédovi nešla, ani jeden synovec na dva roky toho moc nenahovoril... starší má dnes 4 a niečo a rozpráva rád, hoci ešte nie veľmi pekne, a mladši 2apolročný sa už tiež pomaly rozhovoril.... moja malá je stará ako tvoj a kecá veľmi rada, o pol roka starší kamarát nehovorí vôbec nič a nikto to nerieši,jehoo sestra na tom bola podobne,rozhovorila sa na 3 roky.... v mojom okolí je naozaj kopec detí,ktoré na 2 roky pramálo rozprávali....tak má každý z našej Kiky srandu 😀 😀 😀 😀

katrinka8
13. jún 2012

Ahoj, nasa dcerka mala 2 roky pred tyzdnom a rozprava ako radio 😀 V celych vetach, hovori aj suvetia a vyslovuje zrozumitelne (obvykle jej rozumeju aj cudzi ludia). Ale tak ona je vraj v tomto dost extrem - ja som to nikdy neriesila, lebo som netusila, ako ma vyzerat slovna zasoba 2-rocneho dietata. Ona zacala uz v roku rozpravat , velmi skoro prisli 2-slovne vety, v roku a pol uz hovorila viacslovne vety. Ale vsimla som si, ze ona sa ucila slova tak, ze ked zacula nejake pre nu nezname slovo, viackrat si ho po sebe sama pre seba zopakovala a asi si to tak fixovala. Teraz sa tiez stale na nieco vypytuje - asi sa zachvilu zacne to obdobie "Preco?" No a tiez je maniak na knihy, odmalinka cita obrazkove knihy, aj my jej "musime" stale citat riekanky, basnicky... dokonca vie asi zo 4 basnicky aj sama povedat - co som ani netusila, zrazu ich len tak vychrlila 😨 Synovcek je o 4 mesiace starsi od nej a tiez dlho nerozpraval a po svojich 2. narodeninach sa rozhovoril - takze ziaden strach, je to velmi individualne, ako povedali baby 😉

mia258
13. jún 2012

Moja začala len teraz nedávno, asi v roku a pol povedala prvé slovo, dovtedy nič. Teraz rozpráva o dosť viac, určite nie ako dospelý človek 😀 ale snaží sa, "učíme sa" spolu stále rozprávať, nové slovíčka objavujeme, atď. 🙂

smajli
13. jún 2012

hm... nina ... mozno este cakaj... ale...
tazko je cakat... a neporovnavaj.... a to sa velmi neda... mozno este vo veku tvojho cakaj,skusaj ho motivovat napr. aj tak ako ti napisala tu odpoved "stipec" druha ci tretia v poradi.... je to zaujmave... skusim to...
ja mam doma mojho chlapceka, v oktobri bude mat 3 roky a dost toho vela nepovie, nas poslala detska doktorka k neurologicke a ta nam dala liecik lucetam na prekrvenie mozgu....zlepsienie metabolizmu cukru v mozgu.. robili nam eeg a vsetko bolo v poriadku,myslim,ze nas riesli tak,lebo moj synovec je autista,tak pre istotu,ale inac tiez citam o tom,rozmyslam, snazim sa neporovnavat a cakam,kedy sa mi rozhovori... a je tazke cakat.. byt trpezliva... ono cakame a komunikujeme,pomaly to ide, vsetkemu rozumie,ale su chvile,ked ma to mrzi,ze mu nerozumiem,ked mi nieco velavyznamne blaboce,gestikuluje,vidim v jeho tvari,ze je to dolezite,ale "figu borovu rozumiem" skoda,ale inak verim,ze sa mi z toho dostane,ze sa rozhovori...inak agpar skore sme mali 6 a po minute 8... ono sa to vsade skuma... 🙄 ale som vecny optimista a verim,ze sa nam rozhovori... len to chce fakt trpezlivost,tak drzim palce v tvojej trpezlivosti... a napr. rozpravky pustat take,kde hovoria... aj ked na mojom malom viem,ze prave tie mu nevonaju... a moj zo zaciatku dlho nechcel knizky,odmietal ich.... a potom z nicoho nic zacal citat sam a teraz uz vysvetluje obrazky sam... co vidi... knizky si uz oblubil,samozrejme s helikopterou a nie s havkom... takze len trpezlivost a verit ...

nikasik
12. júl 2012

moj Simi hovori od 1,5 roka a ked mal 1,9 m tak uz hocoril aj vety....od dvoch rokov s nami vyjednaval...patri k tym ktori velmi ryxhlo hovoria ale este nikdy sa neoslovil slovom ze "JA"....stale len Simi chce papat...Simi chce vodicku....mamka Simi je unaveny a chce spinkat...ostatnych oslovuje normalne menom.... ;) ale neriesim....len je to pre mna zaujimave skor

00matula
13. júl 2012

moja mala ma 23mesiacov, ma zasobu cca 80 slov aj s citoslovcami...pomalicky to z nej ide ako z chlpatej deky...ale tiez nic moc...skor take lalotanie, akoby uz uz chcela rozpravat ale jazyk sa jej zamota... 😀 😀 😀 napr spaja 3 slova, ale po jej.. : mama tata dede neje / zaluje tatovy, ze mama nechce dat prso{didi} 😀 😀 😀 auto je stale brm, motorka, traktor, kombajn je brman, konecne sa uci povedat ano, doteraz to bolo len take jej natrasanie s hlavou hore dole a uhm, vtacik, voda, a vsetko vlastne co nevie este pomenovat je kaka, a uvidime, ci po prelomeni 2 rockov sa pohneme..🙂 u nej su prelomove obdobia asi uz taky ritual...vzdy sa daco nove nauci zo dna na den ale na prelome...ked mala 10 zacala chodit za ruku, v 11 stvornozky, v 12 bez pomoci, v 18 bez plienky, v 21 cez noc bez plienky....vcera mala 23 no zatial nic nove .. 😎 😀 😀 asi si musime pockat na jubileum 😀

ejuska79
13. júl 2012

až moc, rano sa zobudi a ako sa vravi, cely den sa jej usta nezavru...rozprava krasne, da sa s nou normalne porozpravat, slovnu zasobu ma velku a tiez vsetko opakuje...dokonca zacina byt hadavá 🙂) rozpravat zacala tak po 15 mesiaci a takto krasne sa nam rozrozpravala asi v 20 mesiacoch..o mesiac ma dva roky..

gabika_83
13. júl 2012

Podla mna to este netreba riesit, daj tomu volny priebeh, ved je este maly a niektore deti proste zacinaju hovorit neskor. Moj maly v jeho veku hovoril este menej (tak 10 slov max.)...dlho, dlho nic a zrazu, ked mal 2 roky a 7 mesiacov zacal davat kopec slov a spajat do viet a teraz sa mu pusa nezastavi 😖 mam pocit ako keby sa to stalo za noc, proste len tak zrazu sa to same rozbehlo. Mame suseda, kt. bude mat o chvilu tri roky a hovori len mama, auto, ale aj on sa urcite kazdu chvilu pusti rozpravat.

rainbow0508
13. júl 2012

Ahoj...az mi srdce poskocilo, ze nie sme sami...nas drobec ma teraz 15ho 2,5 roka a jedine co vyhulakava na celu dedinu, ked vidi autobus...az na opacnom konci ho pocut ako hulaka: "ba, ba, ba..." a ba je aj auto...vlak je VA, ked chce jest poviem HAM...a pes je HA...ha je aj vsetko ine okrem medvedika...to povie MA...ale inak ani za svet nic. Ked sis polu citame, zopkajue, ze prasiatko robi KIK a potom akoby zabudol...a este vie, ze macka je MAU...a obcas na suseda krici UJO MAU...lebo maju macku...ale inak ani za svet hovorit...my tiez ideme k logo...aspn poradi a ked nie liecba, aj prevencia a stimul su dobre...moj nazor...

brisilda
13. júl 2012

u nas sa rozprava ale kedze mam lenive dieta tak si vsetko ulahcuje skracovanim slovicok .......ma to po mne 😀 napriklad chce povedat "tato parkuje auto " tak povie " ta pa auto " 😀 ja mu rozumiem ale inak nikto 😀 pokial sa ho niekto opyta ako sa vola tak odpovie "Ja" cokolvek chce povedat tak pouzije skratku .....ale neriesim to este, lebo pokial bude vediet rozpravat tak sa nezastavi ani v noci 😀

nanulik
13. júl 2012

moj má len 20 mesiacov ale o hovorení môžem snívať, jediné čo povie voda je "da", ryba je "ba" auto je "au" a najoblubenejšie je memememem, to som ja, ked chce piť, ked chce jesť, ked chce čokolvek, už sme si zvykli 😀

tinkag
13. júl 2012

neporovnavaj. Moja najstarsia nastupila v septembri 2008 do skolky, nevedela len asi tolko co tvoj, v novembri uz kecala vsetko aj R krasne a 1.12. mala 3 rokt. Prostredna nastupila do skolky v septembri 2010, nevedela ani polovicu co tvoj, cikat chodila sama, sem tam povedala psss-psss, 8.11. mala 3 roky a hned zaciatkom prazdnin sa uplne rozkecala, nevie R, a dost skaredo vyslovuje slova, este to neriesim a aj sa to zlepsuje. Najmensia mala vo februari 2 roky, vedela toho asi ako tvoj maly, pritom mama povedala ako 9 mesacna, aj tata a baba. Este vo februari sme zacali chodit na plavanie ( a nemala este 2 roky) - dojcenske plavanie a tam boli deti v jej veku a vedeli vsetko hovorit, tam sa rozkecala a teraz toho vie strasne vela. Spaja slova, niekedy cele vety krasne povie. Vynajde sa ked nieco nevie a vie mi vsetko vysvetlit. V septembri nastupuje do skolky, pekne sa pyta cikat. Snazi sa opakovat, zatial R nevie. Neries to este, potrebuje cas, kazde dieta je ine. Logoped da riesi bud po 4. roku alebo az v predskolackej triede. On to dobehne. Hlavne ze ti rozumie a urobi co od neho ziadas.

dejnas
13. júl 2012

hlavne neporovnávaj! každé dieťa je iné, inak napreduje... myslím, že do 3 rokov by mali deti zvládnuť aj reč, s odborníkom by som to zrejme riešila až v tom veku...dcérka sa rozkecala, približne 2,5 ročná .... doslova zo dňa na deň... denne bolo aj 5 -6 nových slovíčiek... synček (mladší) rozprával veľa už pred dovŕšením 2 rokov, teraz má 2 roky a 3 mesiace a povie už takmer všetko, nemá problém, okamžite zopakuje nové slovo

rainee
13. júl 2012

poznam dieta ktore do 3. rokov nerozpravalo - jednoducho asi nebylo o cem 😀 rodicia ho brali k lekarovi, robili si starosti a pritom maly pekne vsetko vedel a chapal len proste nerozpraval, rozbehol sa az v skolke. takze je to fakt individualne, kazde dieta je ine. moja mala rozprava od 2 rokov skoro vsetko (fakt zasnem co uz vie take male dieta) aj cele vety, normalne vedieme vazne rozhovory 🙂 brlble proste cely den vkuse, uz aj "preco obdobie" budeme mat pomaly za sebou, ja uz ani nestiham odpovedat 🙂

daniella_vivien
13. júl 2012

moja ma 20mesiacov pekne sa rozkecala pouziva viac ako 50slov..poznam chlapceka ktory bude mat 2r. a povie len mama. Ale to nic neznamena, je sikovny urcite v inych veciach.... 😎 inak osobne nepoznam chlapceka ktory by rozpraval pred 2r. baby si ukecanejsie uz od mala 🙂

haslerka31
13. júl 2012

Moj syn ma 2 roky a 3 mesiace a povie este menej ako ten tvoj,zijeme sice v zahranici a doma sa rozpravame po slovensky a ked ide obcas do skolky a vlastne vsade inde sa k nemu prihovaraju anglicky.Rozumie ale vsetkemu v slovencine a vela veci uz aj v aj.Najzlatsi je,ked sa luci s tatikom,ked ide do prace:Ajoj,papa a "baaj"-v anglictine🙂)))nech ta netrapi,ze moc nehovori,ty sa s nim ale stale rozpravaj,vysvetluj,ukazuj a uvidis,jedneho dna sa mu pusa nezastavi🙂)

vinifred
13. júl 2012

.u nás rozpráva ako maďar a to má už 5 rokov...k logopedičke chodím už rok,no,uvidíme..

babaka
13. júl 2012

absolutne sa nemusis trapit, ked dieta nezacne rozpravat do 3 rokov, vtedy by sa mal vyhladat dr. ale ani to nemusi byt problem, deti su individualne a tak ich aj treba brat 🙂 nenut ho, pride to same 🙂 ahoj

katulienka.
13. júl 2012

Ahoj.
Nasa dcera rozprava az moc, a pouziva aj podmienovaci sposob a trpny rod.
Intelektualne je na tom velmi dobre.
Na pieskoviskach mi mamicky ani neveria, ze ma 2 roky 🙂
Ale zase sme vzdy zaostavali vo veciach ako sedenie, chodenie, lezenie,... Vsetko, co sa tyka zase tych telesnych schopnosti..
Taktiez az teraz zacala mala konecne sa ucit byt bez plienky.
Kazde dieta je ine...
Urcite neries logopedicku. Niekto je sikovnejsi v rozpravani, niekto v chodeni...
Pokial tvoje dieta rozumie, co mu hovoris, a rozpravanie nestagnuje - stale rozprava viac a viac, aj ked pomalym tempom, tak to nechaj tak, a tes sa z kazdeho noveho slovicka 🙂
A realne si predstav, ze prides k logopedicke - myslis, ze 2-rocne dieta s nou bude spolupracovat???
Nie som odbornik, ale moja dcera by urcite nespolupracovala..

Napriklad jedna znama ma chlapceka o rok starsieho od mojej malej. Ked mala moja dcera 15 mesiacov a naucila sa slovicko okuliare, tak som sa s tym chvalila, a ona mi hovori, ze moj maly mi este ani nepovedal mama.
O pol roka rozpraval plynule dvomi jazykmi - anglicky aj slovensky.
A vo vseobecnosti su baby viac ukecane 🙂