Je dlhý plač pre bábätko škodlivý?

kamillla56
24. okt 2016

Ahojte, zaujima ma, ci je dlhsi plac pre dieta skodlivy. Napriklad ako pocuvam, tak starsie generacie (ale aj vela z novsej) dieta na rukach zrejme neuspavali, popripade pouzivali metodu vyplakania sa - tak ci tie ich deti maju z toho nejake nasledky oproti tym, ktori boli ,,vychovani" na prsniku a rukach (vztahovou vychovou)?

meluela
25. okt 2016

@bluebarablue taku cestu by som zvazila ak ty mas byt sofer. aspon ja sa pri placi dietata citim priserne (tiez nam strasne vrieskala v aute takze sme jazdili len k lekarom a obcas nejaky kratsi vylet a aj teraz to nie je idealne) a moja pozornost je uplne inde ... ako spolujazdec v pohode, ale soferovat by som pri tom nezvladla

bluebarablue
25. okt 2016

@sardinka336 ked ja musim odchadzat prave v dobe kedy nespava ... budeme v aute len same a vedla seba ju mat nechcem kvoli bezpecnosti ... na zadnom sedadle mame isofixovu sedacku (v protismere) a kedze ide o dlhsiu cestu, nechem brat vajicko na pasy. Proste viem ze ma caka asi riadny plac ... ja len neviem ci ked je to v stadiu srdcervuceho zajakaveho placu, ci treba nevyhnutne zastaviť alebo sa jej nic nestane ... viem ze som pocula nieco ze sa dieta moze od placu zajst ... neviem co to zajdenie vlastne znamena ... ona ma len 4 mesiace, nemozem este posuzit ani finty s tabletom a podobne. Cumlik rada nema, takze ani toto ukludnovadlo sa mi pouzit neda. Mam z toho strasne nervy ...

maciatkolulu
25. okt 2016

@bluebarablue co dieta, ale ty.... 😉 aby si niekde nahodou nenapakovala, ked sa budes malo sustredit a ta sychrava, hmlista cesta....

bluebarablue
25. okt 2016

@maciatkolulu no to ja sa upotim ako mys aj ked s nou idem len desat minut a sustavne place ... dojdem domov mokra ako mys co sa tak nervacim ... preto sa pytam ze ci ked proste bude takto do vysilenia plakat ci sa jej moze nieco stat

meluela
25. okt 2016

@bluebarablue nasa vzdy tak po 20-30 min hrozneho placu zaspala (nepomahalo nakojit, zabavat, prebalit, nic) .. nestalo sa jej ale nikdy nic. Zvaz ale radsej zrusenie cesty, autobus, vlak, zobrat niekoho so sebou bud kto vas odsoferuje alebo aspon niekoho kto bude pri nej sediet aby si ju ty mohla ako-tak pustit z hlavy a sustredit sa na cestu

sardinka336
25. okt 2016

@bluebarablue vieš to su take otazky ,,ci sa jej moze niečo stať,, asi ako ze ,,či padne loteria,,. Tak potom nechaj malu babke, alebo kamaratka nemoze postražiť? alebo ist s tebou v aute....Tipujem...,,nie nemoze,, a ,,nie neda sa,,. Ach jaj....

maciatkolulu
25. okt 2016

@bluebarablue a mhd? alebo teda nejaka ina doprava v kociku? Viem, ze je to menej pohodlne, ale pre klud

bluebarablue
25. okt 2016

@sardinka336 otazka je polozena tak, ze ci ma niekto skusenost ze by sa niekedy niekomu (malemu dietatu) nieco z dlheho placu stalo ... takze sa pytam tych co takuto negativnu skusenost v dôsledku dlhodobeho placu svojho/cudzieho dietata maju, pripadne ziadnu negativnu skusenost (vplyv na zdravie dietata) v dôsledku dlhodobeho placu nemaju ... takze si myslim ze je celkom normalne pytat sa takuto otazku vzhladom na skusenosti inych maminiek ... ked nevies, ziadnu skusenost nemas, nereaguj

bluebarablue
25. okt 2016

@maciatkolulu samozrejme ze este budem zvazovat rozne alternativy ... islo mi len o to, ci mal niekto nejaku skusenost s tym ze sa dietatu nieco stalo, resp. aky maju na to maminky nazor ... proste ze by ma to aspon trosku ukludnilo, ze aj inym takto deti plakavali a vsetko bolo ok, resp. naopak, ze mali nejaky nasledok

aflou
25. okt 2016

Moja mi takto plakala tiež asi do 4m nemala som nikoho, kto by chodil snami. Od tých 4m sa zmenila a už neplače.Dám jej hračku aj zavesím medzi sedačky aby ju niečo zaujalo.

sardinka336
25. okt 2016

@bluebarablue nepoznám pripad dietata, čo by ostalo poškodené koli tomu ze plakalo v autosedačke za jazdy ani ze sa ,,zašlo,, od plaču počas cesty - zvyčajne sa mu matka prihovara, snazi sa ten kontakt udržať. Skor ide o to, ze na šoferovanie sa treba sustredit a toto riadne naruša pozornost, koncentraciu vodiča preto tu mnohí píšu či nie je ina alternativa cestovania, strazenia.

papricka33
25. okt 2016

@sardinka336 len nie v každej je vzťah priorita 🙂

vejula
26. okt 2016

@katarinamarkova čo sa týka potrieb bábätka... jedna vec je naša predstava o jeho predstavách a druhá vec je to, čo dieťa skutočne potrebuje, skutočne očakáva. Ako som písala v predošlých príspevkoch, su malé miminka, ktoré maju, podla teba a teda aj mamičky splnené všetky potreby a napriek tomu plaču. Plač dieťaťa u matky vyvoláva velmi nepríjemne pocity až zufalstvo. Je to normálne, sme tak od prírody nastavené, že v nás plač našich bábätiek vyvolava stres a to kvôli tomu, aby sme na plač zareagovali. Velmi jednoduchá stretegia našej matkyy prírody ako zabezpečiť, aby dieťa neostalo napospas divej zvery 🙂
Takže maminka, novorodenec, týžden, dva, tri... Stále plače, všetko ma, najedený je, prebalený je, vykadený, odgrgnutý.. a stále plač plač plač.. čo už mám s ním robiť. A kedy dieťa spalo... No ano, ten spánok, s tým su problémy, už nespal 4 hodiny a pred tým, len 15 minut a zobudil sa so strašným plačom... Aha.... A skúšali ste ho uspavať? A ako uspavať? Ved však ked je unavený hádam zaspí... No nezaspí. Dieťa unavené, vyčerpané, lebo chce strašne spať, ale mamička s ním namiesto toho aby ho chytila na ruky a uspala cvičí nožkami, lebo si je istá, že su to koliky... Uplne bežne. Uplne. A Mamičky popisuju, že toto je od narodenia, že takto plače, takto zle spí, takže nie zvyk to nieje.
Viem teoria o aktívnom uspavaní babatkaa je dnes mnohými vyvracaná, lebo dieťatko predsa ma vedieť zaspať samo v postielke, ak aj nie samo, tak ok, mama vedla neho, ale v leže, bez pohybu. Už niekde na predošlých stranách som vysvetlovala, prečo mnohé deti očakavaju, že budu zaspávať v pohybe. Tak su "bohužial" evolučne nastavené. U niektorých detičiek je to výraznejšie, u niektorých nie, je mi jasné že su detičky, ktoré v pohode zaspia aj v leže, ale nie všetky... A velakrát ked toto mamička pochopí, tak jej to velmi ulahčí život. Lebo je pre nu jednoduchšie napíklad na 15 minut ísť sa prejsť s dieťatkom napr. v šatke von, v ktorej vytuhne, ako hodiny doma počuvať vresk.
Jaa samozrejme nikoho nepresviedčam, každý nech si robí ako chce, matka rozhodne. Ja len hovorím o určitých princípoch, ktoré jednoducho funguju a matkam a ich deťom často ulahčia život.

vejula
26. okt 2016

A ešte čo sa týka plaču starších detí. Nastávaju situacie, kedy proste pre tie naše deturence život nieje lahký. Prichádzaju do obdobia kedy si vydobíjaju svoje. Moja najmladšia by bola velmi rada taký malý generál a všetko je moje, aj veci čo niesu jej, musia byť samozrejme jej, a ked nie tak zbohom.
Rozdelim nejaku dobrotu na 3 časti, všetkým dam rovnako, ona zje svoju časť a už kmaše sestre z ruky to jej,ta samozrejme kriči zjape. Klasika. Mala vrieska, škrečí... Ako je to možné že niečo čo chcem mi nedá... No tak plače a vrieska. Musí sa vyrovnať s tým, že nie všetko môže mať, i ked ma len 2 roky, že aj ostatní maju svoje práva, ktoré sa musí naučiť akceptovať.Toto su tie bežné frustracie,, s ktorými sa napr naše deti neskôr vyrovnávaju plačom a v ktorých ten plač ani nezastavujem, ani neodvádzam pozornosť, jednoducho si ju chytím vysvetlujem, že ona svoje už spapala, že toto patri sestričke, to väčšinou odmieta, lebo však taka nespravodlivosť, že mama nezasiahla a nedala mi čo chcem... Tak si poplače, a je dobre.
Tým, že mám viac detí, a bližšie pri sebe, tak možno takýchto situacii nastáva viac ako v rodinach jedinačikov, kedy sa jednoduchšie predíde takýmto veciam, čomu som ale v končenom dôsledku rada. Myslím, že určita miera frustrácie, ktorá je primeraná veku dieťaťa nieje na škodu a dieťa sa tak pripravuje do života.

V živote je potrebna rovnováha, neuznávam žiaden extrém, mám rada, ked človek aj vo výchove používa zdravý rozum, intuitívne vie vycítiť, do akej miery sa treba prispôsobovať po zvážení toho nakolko je dieťa schopné vypsoriadať sa s tou ktorou situaciou. Je jasné, že bábätko nas potrebuje na 100% ale ako rastie, dozrieva jeho nervová sustava, tak sa dokaže vyrovnávať s neprijemnými situaciami, ktoré prirodzene v živote nastávaju (aj ked si napríklad poplače) Samozrejme treba aj staršie dieťa chrániť, ale už aj samotná matka podla mna prirodzene cíti, že staršie dieťa so svojou potrebou vie počkať, že už nemusí skákať ako na špagatiku, že už dieťa pochopí ak mu povieme, niečo dorobím, potom sa na to pozrieme. Alebo pochopí ak mu povieme, vieš čo dieťa moje, teraz nie, som unavená,chcem si oddýchnuť, necítim sa dobre... Tak ako neuznávam, ak sa matka k bábätku správa akoby to bola zmenšenina dospelého, tak niekedy badám aj opačný extrem a to ten, že mamička sa akoby zasekne a k dieťatu sa celý život správa ako k bábätku. Vo všetkom treba používať zdravý rozum, hladať rovnováhu.

kp7333
26. okt 2016

@bluebarablue neskusala si sedacku, ktora sa upevnuje v smere jazdy? Mozno jej vadi to cuvanie. Moje decka obidve plakavali v aute, az kym sme nevymenili vajicko za inu sedacku. Su take sedacky, co su od narodenia do15 alebo 18 kg a pripevnuju sa v smere jazdy s tym, ze sa daju sklopit do lahu, takze babatko v nej lezi ako vo vajicku. Alebo skus jej okolo sedacky popripinat hracky, mozno ju to zaujme.

libka28
26. okt 2016

@bluebarablue Len odpoved na tvoju otazku, nie tip na diskuziu pre sardinku. Ja poznam len deti, ktore sa "zasli" teda omdleli (akutnym docasnym nedostatkom kysliku v mozgu)z placu od vzdoru vo veku 2,5-4 roky, teda v obdobi vzdoru. Male babatka, ako uz sa tu spominalo, maju este "obranne machanizmy" a v podstate "nemaju silu" tolko plakat, aby odpadli (skor zaspia). No za seba: vodic som dobry, ale toto by som asi riesila inak nez sama s babom v aute. Mojim detom som vzdy zastavila, urobili sme pauzu a bolo dobre. Ak vies, ze to nepomoze, starostlivo zvaz...

bluebarablue
26. okt 2016

@kp7333 presne takú autosedacku mame ... Aj vajko a nic nepomáha 😆 ... Nevadi, nejako to uz vyriešime alebo časom sa to samo 🙏

katarinamarkova
26. okt 2016

@vejula akosi nechápem prečo mi tak siahodlho vysvetľuješ ako má dieťa zaspávať a kde všade maminky robia chyby.......ja fakt nemôžem za to, že sa jednoducho maminky občas, často, niekedy, vždy, raz-za čas mýlia v tom, čo ich deti potrebujú.

katarinamarkova
26. okt 2016

@vejula súhlas

anjika42
23. nov 2016

nechce sa mi čítať celú diskusiu, mám už 13mesačného syna, ale niekdy keď mu nechcem dať niečo, čo je pre neho nebezpečné (napríklad pero) , tak spustí, niekedy sa aj rozkašle, tak či mu to neuškodí

0902563784m
31. jan 2017

Zdravím dievčata viem že to ti nepatrí ale chcela by som sa opýtať mám synčeka zachvílku 3 mesiace niekedy ked zaspinakava abo spinka sa tak ako keby zajakne tak nehlas neviem ci mu slinka zabehne alebo čo to je ale zlaknem sa vždy nieje to často stalo sa vám to? Ďakujem