Kedy začali vaše deti rozprávať?

jespera
31. aug 2011

Mam skoro 21 mescnu dcerku - jej slova su mama, sem tam tata a baba a sem tam jej hatlaniny. Rozumie prikazom : chod, otvor, zatvor, sadni si, vstan, vyzuj sa, zoblec sa, pisaj , kakame, umy si ..., vypluj, napi sa..proste vsetko..len akosi slova chybaju- Citam ze v jej veku 200 slov...nehrozi...aka je realita? mam este pockat ci....

olifcek
31. aug 2011

@jespera nestresuj sa tabulkami, tie su na prd a vzdy boli... 😉

my vieme vela slov, neratam ich.. niektore deticky rozpravaju okolo dvoch rockov, ine az o rok na to... rozumeju uz ale vsetko, aspon Olivka teda 😉 😉 vety ale netvori... no to sa moze zo dna na den zmenit, ved deticky robia neskutocne kroky vo vyvoji...

hlavne neporovnavaj... to je to najhorsie... ☹

lucka1987
31. aug 2011

@jespera nase krsniatko bude mat v oktobri 2 roky a vie tiez len par slovicok a to ze : hovno ( ked sa ho mama pyta ze co urobil do plienky, bohuzial toto slovicko pouziva najcastejsie lebo sa na nom vsetci strasne smeju) a potom ze mama, hapam , no, tu, moje( to vyslovuje cosi ako mje) aja (meno ich psa)
ale prikazom tiez pekne rozumie, ale menej hovori, len tak dzavoce, nie kazde dieta je tabulkove.. nemam rada tieto tabulky. v reale su nanic... u mna v okoli ziadne 2 rocne dieta nehovori 200 slov.

lenkaks
31. aug 2011

Ahoj,moj syn ma 32mes ,rozumie uz davno absolutne vsetko,ale rozprava malo ... povie mama,dada,baba,papupa (pupava) ,paprika,havko,pipa (kura) ,bode (boze) a cica...cize nic-moc....vsetko je stale eeee ako nie a ano nepovie,ale len kyva hlavou ze ano... dufam,ze co najskor zacne,lebo poslednych par slov spustil zo dna na den....

spalka
31. aug 2011

netrap sa tym, hlavne jej vela rozpravaj, vysvetluj, citaj, ono sa to rozbehne ani nebudes vediet ako 🙂

desszi
31. aug 2011

Moj syncek ma 2 roky, a ako citam, hovori asi tolko, co tvoja dcerka, zatial vacsinou len ukazuje na to co chce. Pomaly zacina po nas opakovat slova samozrejme svojou recou. Faktom je, ze on ma dvojjazycnu vychovu, ale ja sa tym, ze este nehovori, vobec nezatazujem. Niekedy to pride zo dna na den a potom budeme radi, ze ked boli mensi, tolko nerozpravali 😉

adula3334
31. aug 2011

ahojte,nas drobec bude mat v okt. 2 roky,a tiez vela toho nenahovori...mame dvoch susedov v jeho veku,a oni uz krasne vo vetach...no nic,neporovnavam,len zamrzi...maly ma tiez dvojjazycnu,vie povedat tak cca 40 slov,a teraz asi pred tyzdnom uz konecne zacal opakovat...ale len take jednoduchsie slova...a on teda nema zaidnu hatlaninu,vyjadruje sa slovami,ktore pozna,a inak posunky alebo zvuky...len vecer ked ideme spat,tak obcas vypusti monolog...taky minutovy...no nic,ved este sa ho napocuvame...snad do konca roka to zmakneme 🙂

bubelko
31. aug 2011

@jespera ahoj, tak moj mladsi syn ma tiez 21 mesiacov a povie mama, tata, papa (jest) a tam to konci,. ostatne veci bud ukaze alebo skomoli. tiez rozumie vsetko. ked sme sa bavili naposledy s lekarom (na 18 mesacnej prehliadke), tak povedal, ze na rec ma casu habadej, riesit to budeme ak nebude rozpravat v 3 rokoch. a pritom starsi v tom veku rozpraval ako radio, bez skomolenin. ale deti su rozne, netreba sa stresovat 😉

raganovaj
31. aug 2011

je to v poriadku, moj starsi v roku a pol spieval a recitoval a mladsi nic. v dvoch rokoch ledva mama, tiez uz som sa zacala o to zaujimat a teraz ma dva roky aj dva mesiace a usta sa mu nezastavia. zo dna na den zacal. takze kazde dietatko naozaj zacne rozpravat v inom veku a pokial je vsetko ostatne v poriadku netreba sa stresovat.

mija777
31. aug 2011

Moja má 19mes. a povie takmer všetko,okrem zložitých slov.Kamoškina v 16-tich mesiacoch rozprávala ako veľká slečna a ďalšej 3ročný chlapček naopak,veľa slov nepoužíval.Viem,že každé dieťa je individuálne,niektoré síce veľa toho nepovedia,ale to neznamená,že nerozumejú,alebo že sú menej inteligentné 🙂 Raz to príde a budú rozprávať všetky a nejakými tabuľkami by som sa veľmi neriadila,kým by som videla,že dieťa je šikovné a akokoľvek (aj keď nie vždy slovami) somnou komunikuje 😉

siusinocka
31. aug 2011

no mam dve deti tak ti to viem porovnať.. takýto slovník mal môj starší syn do 3 rokov... bola som hotová, už som to chcela riešiť, ale známa ma presvedčila, že mam počkať, kým nastúpi do škôlky. po mesiaci v škôlke, sa mu puska nezavrela.. narozdiel od neho druhý syn rozpráva od roka a pol všetko.. opakuje snaží sa. každé dieťatko je individuálne, uvidíš, ked nastúpi do škôlky. ale skús sa tváriť, že jej nerozumieš ked niečo chce.. možno sa začne prirodzene snažiť...

jespera
autor
1. sep 2011

Dakujem vsetkymmmm, potesili ste ma.

petruci6
1. sep 2011

moja zacala velmi skoro rozpravat uz v 13mes tak,ze jej bolo rozumiet a pusa sa jej nezatvori cely den,ale to je individualne u kazdeho,nemaj obavy 😉

pimpulienka
1. sep 2011

Nerieš. Veľa sa s ňou rozprávaj, všetko jej komentuj, čitajte knižky, chodievajte medzi detičky.. v takychto pripadoch sa doslovne spusti lavina slov,. keď bude napr. v detskom kolektive,proste to pride to z ničoho nič a začne pomenuvať všetko.Neboj sa, každe dieťa je osobnosť a ma svoje vlastne napredovanie. Tym, že som pred materskou robila s detičkami,. mala som x pripado a osobne skusenosti, že detičky nehovorili takmer nič a pri inych detičkách v detskom kolektive sa časom rozhovorili tak, že som sa nestačila čudovať a sama im nestihala 🙂 Takže nič neboj, pride to

zeleny_cajik
2. sep 2011

jej baby, potešili ste ma. Môj bude mať v októbri dva rôčky, je veľmi vnímavý, citlivý, rozumie všetko, ale nepovie ani ťuk, iba áno, nie, mama, dado, baba, dedo, havo, ham, mňam, halo. A také "ham" na fakt rôzne významy, od jedla, cez dudel až po krokodíla a nosorožca. Aj "bá" je bác, páli, pápá... Rozumiem mu iba ja a tatino trochu. Snažím sa neporovnávať, ale keď stretneme detičky mladšie o niekoľko mesiacov, ktoré zreteľne rozprávajú vo vetách, tak mi to je trochu ľúto a mám pocit, že Tomi je fakt pozadu. No snáď to čoskoro dobehne 😕

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sorciera24
2. sep 2011

moj ma 2 roky a povie presne len par slov dokola a vsetko ukazuje, znakuje, rozumie vsetko, sme odplienkovani dokonca, ale vetu nepovie....dr. vravela, ze ma este cas....a prave nastupil do skolky, tak dufam, ze tam sa rozkeca.... 😅

blondyblond
2. sep 2011

Moj ma 2 roky a 3mesiace a povie iba ( mama gol ham von moje) nic viac ale rozumie vsetkemu,dcerka ked mala 2 roky rozpravala cisto cele vety a plienku nemala od 1,5 roka a on este aj plienky nosi ale je to moj pokladik.

hajanka
2. sep 2011

ako citam a pocuvam, je to veeelmi individualne, moj syn v 1,5 roku sypal slovicka jedno za druhym a vedel sa vyjadrit tak ze sme mu rozumeli a malo to ako-tak aj zmysel 🙂 naopak viem, ze druhe dietatko vobec nemusi byt take ako on a moze sa do tohto stadia dostat neskor 😉

gaby21
2. sep 2011

Tak toto je fakt individualne, treba dat tomu cas. Nas maly si uz vie pekne pytat papat, napit, zopakuje vela slovicok, spontanne pomenuva zvieratka, mna vola po mene, ze Gabika, ale vie krasne povedat maminka. Tak kazde dietatko je ine 😉

bobulienkas
2. jan 2012

Ahoj, mohli by ste mi poradiť s jednou vecou. Mám krsniatko chlapčeka, ktorý ma dva roky a nerozpráva vôbec. Tým vôbec myslím doslova nehovorí nič ani mama ani tata, ked´chce niečo podať len na predmet ukáže a povie niečo také ako ehm. A ono je to stále na všetko. Veľmi ma to trápi, no neviem či je to ešte v norme, alebo nie. Nájde sa tu niekto, komu dieťatko ešte vôbec nehovorilo? ☹

anjelicek26
2. jan 2012

@bobulienkas - no Saska hovorila do 2,5 roka takmer nic, len 5 slov - doslova. Takze se taky vas pripad. Ale ak ta potesim, do mesiaca potom zacala hovorit suvisle vety. v troch rokoch vedela krasne R, nikdy nesuslala ani nic podobne, mala krasnu vyslovnost.

Pokial ROZUMIE, tak je v poriadku. Proste ked pozerate knizku, mal by ti tie zakladne veci vediet ukazat, priniest, posluchnut zakladne prikazy (bez naznacenia gestom, co po nom chces). Ono tie slova pozna, len ich aktivne nevyuziva, ale ma ich v hlavinke ulozene. Vtedy je to len otazka casu, kedy dojdu do aktivnej slovnej zasoby.

Nasa lekarka vravela, ze taketo nieco sa riesi tesne pred dovrsenim troch rokov - aby dieta nemalo problem pri nastupe do skolky. Vela deti ma napr. prirastenu uzdicku pod jazykom, co i rozpravanie stazuje, casto staci maly zakrok + par tipov od logopeda a da sa to do poriadku.

V dvoch rokoch je dolezite ROZUMIET. Deti su odlisne vo vyvoji, casom sa to zrovna, nasu dcerku otestovali ako nadpriemerne inteligentnu, takze... len jej to proste nekecalo od zaciatku... ale vsetko dobehla...

adri2211
2. jan 2012

@bobulienkas no moja mala sice rozprava v 18mes az az. ale mojho byvaleho kolegu syn robil to iste. len ehm-kal,a na vsetko ukazoval,rozrozpraval sa niekedy v 3,5roku. takze myslim,ze to je v pohode, jedno dieta zacne skor druhe neskor.

brumka
2. jan 2012

ahojte, moja dcerka bude mat 22m a neroprava, povie mama, sem tam tata ale ked nieco chce inak hovori len hava heva a havka, a na vsetko prstom a iiiiiiiii. tv mi dako nepozera, cely den sa s nou rozpravam ale som podstate sama s muzom na nu cize sa snazim aspon medzi detit chodit lebo najblyzsia rodina co byva kusok sa ukaze raz za 3m :( , vraj skor rozpravaju deti co su vo velkej spolocnosti. dcerka mi rozumie naozaj takmer vsetko, uz mi zacala hovorit nan a ne ako an o nie co sa tesim. pytala som sa lekarky v cca v 16m ze ci musi prozpravat povedal ze nemusi staci ked rozumie a ze nieje uplne nema. aj co som citala na nete vela deti zacne az okolo 2,5-3r v skolke rozpravat. tajkze ja si z toho nic nerobim len sa mi nepaci ked mi kazdy naznacuje alebo dakto povie ze mam choredieta alebo nerozprava lebo sem tam zvysime hlas a potrestame ale mi mame zive striebro a pre nu kazdy zakaz nic neznamena a myslym ze diety sa musi naucitco moze co nemoze lebo keby neboli tresty tak by bolo vsetko povolene. samozrejme vsetko s mierou. take mudre rady dostavam od takych co deti nemaju alebo sa im vadcinou o deti stara niekto iny. takze myslym ze nestresovat sa a venovat sa detom

brumka
2. jan 2012

a zabudla som ma velmi rada zvieratkaa na kone hovori hiiii a na psov a ine zvierata hava heva a krava je mu

bobulienkas
2. jan 2012

Vdˇaka brumka dosť si ma ukľudnila, ja som si na nete ešte nič nepozerala, ale asi to chce ešte čas. V dvoch rokoch to snádˇ nie je ešte taká katastrofa, myslím že sa nám tie naše detičky ešte rozhovoria 🙂

brumka
2. jan 2012

za malo, ja som bola tiez vystrasena a nebavi ma ked ma niekto poucuje, moja dcerka je zdrava,velmi ziva od narodenia nechcela spavat, cez den 2-3h a v noci 5. proste je ta skupina deticiek co che objavovat a dakte som citala ze staci rozpravat 6slov a rozumiet 70. a mne naozaj vela rozumie len druha vec je ze nechce posluchat, strasne je zvedava 🙂

maranat
3. jan 2012

moja zacala ako dvojrocna, dovtedy tiez nic moc, teraz ma dva roky a tri mesiace a zelam si, aby bola aspon sem tam ticho 😵

awalancha3
15. jan 2012

moja ma 13 mesiacov a neustale nieco rozprava, akurat v nejakej cudzej reči; ale napriklad krasne jej rozumiet ked sa pyta : toto, co toto?" alebo " co je to", "da" (daj), "na", "de tata" (kde je tatino), "tata brrrrrm" (oco ide autom), "pááá" (na prechádzku), "papa" (papať)...viac ani nie, ale zda sa mi ze viac hovori vo vetach ako samostatne slovicka........ no, neriesim, kedy bude hovorit, krasne R uz vie teraz, nemá ani hluchá nebude, takže som v klude, kedy rozprávať bude vtedy bude.... 😉

awalancha3
15. jan 2012

jaja a zabudla som.. rozumie vela... ideme pá, daj havovi bobulku, nesmieš (vtedy spusti vresk), lyzicka, miska, postielka, macik, postav sa, sadni si, ako sa zlieza z postele ....bolo by toho vela na vymenovanie comu vsetkemu uz rozumie

anjelicek26
15. jan 2012

Saska az v 2,5 roku - dovtedy 5 slov. Dolezite je, ze rozumie, jazycek sa moze aj neskor rozviazat. Nasa potom do mesiace cele vety, cisto, spravny slovosled a aj R. Proste jej to len dlho trvalo... pri malom uz nestresujem, tiez je co sa tyka rozpravania uplna "brzda", ale uz mi to az tak nevadi, staci, ze som ohucana z jedneho ukecaneho dietata 😅