Logopédia - hravé cvičenia pre deti

erickam
19. máj 2013

ahojte, neviete mi prosím poradiť, raz som v nejakej reportáži zahliadla, že nejaký slovenský páni vymysleli, také hravé logopedické cvičenia pre deti bolo k tomu potreba aj sluchátka aby dieťatko napríklad písmenkom šššššššš posúvalo hada do ciela, so synom cičíme a o tomto som mu rozprávala a teraz ma stále otravuje že by to rád cvičil aj takto, ďakujem za odpovede a tipy

ask
7. mar 2016

@logopedicka Jej, dobry den🙂 Akosi sa mi podarilo prehliadnut upozornenie ze ste mi odpisali ...a cely cas som bola v tom ze marne cakam na odpoved🙂 Prepacte, nie som taka nevdacna, len som si to nenasla🙂
Dakujem Vam velmi pekne, za spravicku🙂 Este sa spytam, myslite ze aj ked sice nastartovane, ale este nie zauzivane r mame a ma trochu problem s vyslovnostou ... ze este stale nehovori mekke spoluhlasky, ale vsade trvde😅 (vek 4roky) ..., ze mozme s tym ist na logopediu? 🙂 Aj podla vasich odpovedi tu, aj podla kamaratky co chodi s dcerkou mam normalne tam chut s malym zajst a venovat sa tomu trochu viac formou na to urcenych cviceni... 🙂 Ze tu v Kremnici mame velmi milu pani logopedicku🙂 Je potrebne pred prvou navstevou ist k detskej po vymenny listok? DAkujem🙂

happyke
7. mar 2016

@logopedicka Dobry den 🙂 Myslite, ze je mozne naucit sa spravne vyslovovat "R" aj vo veku 38 rokov? Mam 4 rocneho syna, ktory R vobec nevie povedat a kedze ho neviem ani ja sama, mam problem vysvetlit mu to. Ako dieta som sice chodila na logopediu a teoriu s vyslovovanim slov ako trpaslik a trnka poznam, ale to je tak vsetko. R vyslovujem hrdlom, nie jazykom. Ked sa sustredim, tak ho dokazem povedat aj spravne, s jazykom hore (teda aspon dufam, ze spravne), ale pri beznej reci je to nad moje sily. So svojim rackovanim som sa uz zmierila, ale kvoli synovi ma to zase zacina trapit. Velmi by som chcela, aby sa to naucil spravne. S navstevou logopeda stale vaham, pretoze ja sama som s mala v detstve s logopedickou zlu skusenost - pani doktorka bola dost neprijemna a ked sa mi nedarilo, tak mi stale davala zle znamky a mojej o pat rokov starsej sestre davala len jednotky. A nezabudla mi pripomenut, ako sa to vsetkym sikovnym detom dari a mne nie... no a moje detske ego to jednoducho nezvladlo. Za socializmu bol problem doktorku vymenit. Skratka - namiesto motivacie to malo presne opacny efekt. Verim a dufam, ze dnes to uz na logopedii funguje inak, no priznam sa, ze uz len pri predstave, ze by som mala znova vstupit do ordinacie logopeda (hoci aj so svojim synom), sa mi sialene zviera zaludok ☹ Vychovavam syna sama, tak tam s nim nemam ani koho ineho poslat. Preto si myslim, ze ak by som sa to R-ko dokazala teraz naucit, tak by som to naucila aj jeho. Myslite, ze je to este v mojom veku mozne? A ak ano, neporadite nieco, co by mi v tom mohlo pomoct? Dakujem 🙂

mmmj
7. mar 2016

@happyke urcite sa to da naucit aj vo vyssom veku. My chodime na logopediu na Furcu-polikliniku, je tam logopedicka Alena Cerna (logopediakosice.sk) a je to jedna parada. Ked donesies vymenny listok od pediatra, nic neplatis (vszp nemala s nou zmluvu, ale uz tiez ma)a je to tam krasne, kopec hraciek, logopedicka je strasne zlata mlada baba, s detmi sa hra a popri tom trenuju.
My sme najprv boli u takej starsej pani logopedicky a moja mala na nu len pozerala, ze ci jej sibe, lebo sa s nou rozpravala takym divnym logopedickym sposobom, ani nic jej nepovedala, len na nu cumela 🙂 ani sa jej necudujem.
Ale teraz u tejto logopedicky mame od decembra krasny pokrok, mala si kazdy vecer pyta obrazky nech ideme trenovat.

happyke
7. mar 2016

@mmmj Dakujem krasne za odporucanie 🙂

logopedicka
9. mar 2016

@ask dobry 🙂 Na 4-rocne dieta takato vyslovnost moze byt v poriadku, ale ak chcete, k logopedovi mozete zajst - iba to urychlite 😉 prave to zvykne mnohym detom pomoct - aj oni sa zacnu viac snazit, aj vy 😉 Pokial idete k logopedovi v zdravotnictve, prineste na prve stretnutie vymenny listok aj karticku poistenca. Najprv k pani logopedicke zavolajte, pravdepodobne Vas objedna na presny termin.

ask
9. mar 2016

@logopedicka Dakujem za odporucanie, prave som volala 13.4 mame termin, tesim sa🙂

logopedicka
9. mar 2016

@happyke ano, mozete sa naucit R aj v dospelosti 😉 Ale ako vravite, chce to vela sebazaprenia. Najtazsie na nacviku vyslovnosti v dospelosti je to, ze musite vsetko opravit. "Vase R" musite vsade zamenit za "nove R".

DOLEZITE ale je toto: napriek tomu, ze syn ma zatial 4 roky a R este nevie - povazujeme to za normalne. Bezne by som neodporucala logopeda. ALE on ma nespravny vzor. Opakuje po Vas, uci sa od Vas, preto je pravdepodobne, ze po Vas bude opakovat aj R - a je viac pravdepodobne, ze sa ho nauci hovorit hrdlom. Preto by ste k logopedovi uz mali ist.

Je to pravdepodobne, ale nemusi to byt pravidlo. Moja neter vie krasne R, napriek tomu, ze obaja rodicia ho spravne nehovoria.

Pristup Vasej logopedicky v detstve ako ho popisujete bol katastrofalny ☹ ale dnes je logopedia aj hrava a zabavna, mnoho logopedov dava aj odmeny a nalepky.. ku mne sa zvacsa deti tesia 😉 a myslim ze aj ku vacsine logopedov. Ak by nie, mozete logopeda vymenit. Skuste si najst niekoho mladsieho - mladsi maju zvacsa viac elanu, vymyslaju viac novych motivujucich hier a viac deti odmenuju. Rovnako by to mohlo platit pre logopedov v skolstve. Poradte sa s maminkami z rovnakeho kraja. Uz Vam tu niekto aj logopedicku odporuca 😉

Pokojne sa skuste ucit R spolocne. Logoped Vam povie a ukaze ako. Mozete mu povedat, ze sa chcete R tiez naucit - urcite to privita! 😉 A tiez Vam povie, ci to vase "snazive R" je spravne alebo nie.

Dalsia dolezita vec: skuste zabezpecit, aby malo dieta casty kontakt aj so spravnym recovym vzorom - babickou, dedkom, tetou, ostatnymi detmi v skolke, na ihrisku, Vasimi kamaratmi.... ktore R hovoria spravne. Tak znizite riziko, ze sa ho nauci nespravne od Vas.

ststst
7. apr 2016

Ahoj, prosím vás viete mi dať meno logopedičky v Kremnici a t.č. Ďakujem 😉

paperinka
25. máj 2016

@logopedicka dobry den chcela by som sa spytat kde by som mohla ziskat viac materialov na cvicenie pismeniek napr. L

logopedicka
25. máj 2016

hmm, u logopeda 🙂 na trhu su niektore volnopredajne, ale vacsinou obsahuju ulohy pre viacero hlasok naraz. vy potrebujete konkretne L? Napiste mi prosim spravu s konkretnejsim popisom a nieco Vam poslem

slavnaolah
17. jún 2016

Dobry den, chcela by som sa poradit. Syn bude mat 3 roky za necely mesiac. Rozpravat viac zacal asi ako 2,5 rocny . Stale je mu ale este tazko rozumiet. Nejdu mu sykavky a ani makcene. Myslite si ze je na navstevu logopeda este priskoro? Alebo sa to da zacat riesit aj v takomto veku. Manzel ma problem s pismenom r, tak by som to nechcela zanedbat. Dakujem

logopedicka
18. jún 2016

@slavnaolah v tomto veku sa skor pozerame na to KOLKO rozprava (napr.ako dlhe vety tvori) nez na to ktore hlasky nevie. Vsimame si tiez ako pouziva tie hlasky ktore uz vie. Ak je ale rec privelmi nezrozumitelna, nezrozumitelna aj pre vas alebo hovori malo slov a kratke vety, navstivte logopeda. Navstivte ho tiez vtedy, ak mate pochybnosti alebo ste si neista. Logoped si urobi podrobnejsie vysetrenie a usmerni vas. Poradi Vam ako ho stimulovat doma a ak ho este nepotrebujete, tiez Vam to povie. Da sa pracovat aj s takym malym, na logopediu nikdy nie je priskoro 😉 napr. do razstepovej poradne chodia aj maminy so 6-mes. detmi, aby sa naucili rozpoznavat nevhodne zvuky,kt. deti s razstepom produkuju a preventivne tak posobit,aby sa ich ani nikdy nenaucili-aby ich potom nemuseli odstranovat 🙂 to len taka pikoska 😉 a naozaj nikdy nie je priskoro,len v mladsom veku sa viac pracuje s rodicom nez s dietatom.

slavnaolah
20. jún 2016

dakujem velmi pekne za Vasu odpoved.

adrika202
2. aug 2016

@logopedicka zdravim , a prosim o radu 🙂 syn v oktobri bude mat 6 ,ide do predškolskej triedy ,k logopedicke chodime 2 roky a zlepšenie žiadne napriek cvičeniu a upozornovanu ,problem ma použivať L v reči ..ked ho upozornim vyslovi pekne ,aj ked cvičime vie ho pekne použit aj vyslovit ,len v bežnej reči ho nepouživa vobec ,vsade dava V ..co by nam mohlo pomocť ?? dakujem vopred

logopedicka
2. aug 2016

@adrika202 mnohym detom pomoze v tomto pripade prave vstup do skoly - spoznaju L ako pismenko a zacnu ho citat - zacnu ho citat ako L, pretoze V budu citat ako V 😉 vela detom to pride prirodzene. Mozete sa skusit naucit pisat nejake prve pismenka a potom vela cvicit dokola a dokola... niektorym "mojim" detom pomohlo aj dohodnut si s rodicom "5minut" kedy budu rozpravat iba spravne (ak nie, vsetci mozu opravovat) a potom to rozsirit na 10 minut, 20 minut, hodinu,... skuste aj nieco z tohto: http://aktivko.sk/2016/02/ako-primat-dieta-k-sp...

ask
3. aug 2016

@logopedicka Dakujem za link na clanok, je tam naozaj vela uzitocnych "trikov" . Presne sme sa dostali do fazy, ked cvicenie doma uz zaujimave nie je🙂

adrika202
3. aug 2016

@logopedicka dakujem krasne 🙂 no snad sa to naučime skor ako pred skolou 🙂 idem citat 🙂

step13
5. aug 2016

@logopedicka dobry den mozem sa nieco spytat kedze ste logopedicka a potrebujem poradit dakujeme :0)

mishkamishka
5. aug 2016

@logopedicka dobry den, prosim, poradte, sme v Belgicku, mala ma akurat 5 rokov, dva rokz stravila v belgickej skolke. ma problem s vyslovnostou L a R, R tvori krasne take to francuzke a L je skor U. Ak by sme boli na Slovensku, uz sme na logopedii peceni vareni, zial, vratime sa az o rok. Poradili by ste nejake cvicenia na L a nasledne R, ktore by sme mohli robit aj v tomto prostredi, doma? Vdaka velka...

katacenka172
6. aug 2016

Dobry den,mozete mi prosim poradit,ci je potrebne navstivit logopeda alebo domacim cvicenim je mozne naucit sa vyslovovat spravne,prip.mi doporucit literaturu:
Mame 4r.,dcera ma problem s F a V a syn s R .
Dakujem.

katacenka172
6. aug 2016

@ logopedicka
Dobry den,mozete mi prosim poradit,ci je potrebne navstivit logopeda alebo domacim cvicenim je mozne naucit sa vyslovovat spravne,prip.mi doporucit literaturu:
Mame 4r.,dcera ma problem s F a V a syn s R .
Dakujem.

logopedicka
7. aug 2016

@ask @adrika202 zamalo 🙂
@step13 nech sa paci 🙂
@mishkamishka zapojte sa aj sem: https://www.facebook.com/groups/180386412362790... su tam logopedi aj slovenske maminy v zahranici. L je este v poriadku, mozno pride aj spontanne, pokojne ho mozete doma strochu stimulovat, jemne zviraznit v reci, dvihat jazyk hore za zuby pri velkych otvorenych ustach. Francuzske "R" je horsie - uz ho tak pouziva? To bude dlhsie trvat a bolo by idealne keby Vas nejaky logoped videl a vedel Vam ukazat ako na to. A najma pozrel preco nejde R a L, ci tam nie je napr. jazykova uzdicka skratena. Na navstevu na Slovensko sa nechystate? Ak ano, skuste si uz teraz na ten termin objednat navstevu logopeda i ked len jednu. Ak nie, pridte niekedy na nas skype "aktivko.sk" aj s malym. napiste mi tam a dohodneme si niekedy konzultaciu 🙂
@katacenka172 aj-aj 😉 doma to nacvicite a logoped Vam ukaze ako a skontroluje, ci to nacvicujete dobre 🙂 raz vidiet je ako stokrat citat. popis typu "dajte jazyk tam a tam a pery do takej a takej polohy" vam nepomoze tak, ako ked Vam to niekto ukaze a potom Vam to ukaze aj na vasich detoch 🙂 F a V su pomerne jednoduche, zrejma ich uz po par navstevach zvladnete a mozno by ste zvladli aj doma. R je uz narocnejsie, to sa uci dlhsie. Syncek ma kolko rokov?

mishkamishka
7. aug 2016

Dakujem velmi pekne za rady. Na Slovensko sa chystame na jar buduceho roka, na zapis a definitivne v auguste buduceho roka. Predpokladam, ze budeme chodit na logopediu, uvidime, kam nas nasa doktorka odporuci.
Mala este francuzske R v reci nepouziva, to je skor take U, len na vyzvanie "povedz r" tak okamzite je to francuzske R a ma z toho, ako ma to hneva, velku zabavu 🙂
L - takisto, nema problem s francuzskym L, ktore je ako nase makke L, znie pre nas hodne smiesne, da aj jazyk za zuby a povie L, ked sa snazi, ale pouzitie v reci je chabe.
K vasmu skype by som sa urcite pripojila. Uz som si objednala aj knihu od Marie Hvoreckej, verim, ze coskoro dorazi aj sem.

katacenka172
7. aug 2016

@logopedicka dakujem za radu...syn ma tiez 4 🙂

mishkamishka
7. aug 2016

Takisto uz mam zdruzenie aktivko.sk na skype. Som misicka522, Michaela Pokorna.

logopedicka
8. aug 2016

@katacenka172 tak to "R" u 4-rocneho je v norme, pokial ho uz nehovori nespravne (napr. "francuzsky") alebo nema napr. skratenu uzdicku. Nemusite sa tym znepokojovat, pravdepodobne pride same. "F a V" v 4.roku by uz dieta malo vediet. Su to vsak pomerne jednoduche hlasky. V sprave Vam napisem ako sa tvoria.

babulka82
8. aug 2016

@logopedicka ahoj ,možem sa aj spytat asi ešte zavčasu ale aj tak.Synček ma 3 roky ,rozprava asi rok a celkom pekne sa uči vie povedat aj L aj š,ž,č ale nie s,z,c ,r .Chcela by som nejaku knižku alebo basničky čo by sme mohli kupit a precvičovat lebo velmi rad sa uči nove veci.Dakujem

logopedicka
12. aug 2016

@babulka82 na logopediu este zbytocne, ale basnicky a knizky pokojne, kolko ho to len bude bavit 🙂 volnopredajne presne na tento ucel su napr. tieto 🙂

logopedicka
18. aug 2016

teda nie "zbytocne" ale skor zavcasu alebo zatial neopodstatnene by bolo presnejsie 🙂

shogun
18. aug 2016

@logopedicka zdravim, poprosim o radu, boli sme 2 x u logopedicky, nejde nam L a R, syn bude mat 6 rokov, skola nas caka ale az o rok. Najprv ze sa naucime L. Dostali sme zoznam slov, ktore precvicovat, ze treba jazyk davat hore za zuby, neslo mu to velmi, tak ze skusime bez slov a cvivit sval jazyka...spajdlu pod jazyk dole a mlasknut zadnou castou jazyka...no syn este menej spolupracuje ako predtym, hneva sa, ze mu to nejde, tak vydrzi len chvilu a stale, ze to nevie dokola opakuje, no hrozne☹, manzel nanho nema nervy a ja tiez neviem dokedy to vydrzim, za chvilu nas caka kontrola a nelepsi sa to☹