Mám dať dieťa do škôlky?

barborik3
18. apr 2017

Maminky,moj maly bude mat 3 rocky v decembri.kedze momentalne je obdobie zapisu do skolok,tak riesim pre mna dost velku dilemu.moj vnutorny pocit mi hovori,ze by som si ho este chcela nechat doma a do skolky by nastupil az buduci skol.rok.Snazime sa teraz aj o druhe babatko,tak je pravdepodobne,ze ostanem na druhej materskej.tym padom by som si ho kludne mohla nechat doma.ale rozmyslam,co by bolo najlepsie pre maleho.pripadne zvazujem,ze ak by isiel do skolky,tak by som ho tam davala len na doobedie a na obed chodila ponho.ale neviem ci je to dobre.dalsia vec je to,ci by nastupil uz v septembri,alebo to nechat az na ten december? Fakt neviem co robit.bolo by to z hladiska socializacie take hrozne,keby zacal chodit do skolky az buduci rok?chodia vase deticky radi do skolky?Budem velmi vdacna za Vase nazory a skusenosti.

alaguema
19. apr 2017

@barborik3 riaď sa tým, ako to cítiš a ako to chce on. Absolútne vôbec nerieš tzv. socializáciu. Predpokladám, že nežijete ukrytí pred svetom v nejakej jaskyni na konci sveta, ale máte rodinu, známych, kamarátov - to všetko sú ľudia, s ktorými sa deti môžu úplne dostatočne socializovať. Obe naše deti šli do škôlky len do prípravky a úplne v pohode zapadli do kolektívu 🙂 Dôležité je, ako to cíti tvoj syn. Niektoré deti vyslovene bažia po spoločnosti iných detí a vyhovuje im veľká skupina detí. Iné sú introvertnejšie a potrebujú na to dokonale dozrieť. Ani zďaleka to nie je u všetkých paušálne v tých troch rokoch. A nepočúvaj tie reči o tom, čo sa tam naučí tam a doma nie. Všetko sa krásne naučia aj doma, ak sa im rodičia venujú. Naše deti vedeli aj viac, než škôlkári a personál neveril, že predtým nechodili do mš. Pri nástupe do prípravky vedela staršia dcérka čítať a písať, mladšia krásne kreslila, maľovala, ovládali kopec vecí o zvieratách, stromoch, rastlinách, ktoré sme sa naučili priamo v prírode, niekoľko výtvarných techník, o ktorých rovesníci ani nevedeli, že existujú. Proste - je blbosť, že len v mš sa dieťa učí. Učí sa non stop po celý deň a ak má doma dostatok podnetov, žiadnu škôlku nepotrebuje, ak teda samo netúži po kolektíve.

lenocka5685
19. apr 2017

Môj syn mal 3roky a 2 mesiace keď nastúpil do škôlky miloval to tam chcel chodiť do škôlky aj cez víkend a to aj napriek tomu že mi sme mali škôlku ďaleko a vstávali sme ráno o 5:00 vždy sa tam tešil ale strašne veľa záleží od učiteľky naše boli úplne úžasné a venovali sa deťom stále plus zapájali dotoho aj rodicou vždy sme snimi niečo vyrábali (venčeky na Vianoce svietniky maľované vajíčka a podobne)chodili s nimi na výlety no proste súper ja si myslím že môjmu synovi ťa škôlka len prospela

bozzie
19. apr 2017

Neviem no ja by som ho do skolky dala. Podla mna by mu to tam neublizilo a mozno by aj jednoduchsie potom zvladal ten stav ked pride druhe babo a budes sa viac venovat jemu. On by mal svojich kamosom v skolke taky svoj svet. Tak za seba by som ho do skolky teda dala ale sprav si ako myslis ty😉

janickacrazy
19. apr 2017

@alaguema Pekne si to napísala, len nie každá mamička je taká trpezlivá, že toto všetko deti doma naučí, napr. tie výtvarné techniky apod. veci, napr. ja som na kreslenie úplne ľavá a ani ma to nebaví, takže žiadne techniky neovládam, takže ak je mamička tvorivá a baví ju to, je to super, horšie je, ked sa deťom veľmi nevenuje. U nás v školke nastúpilo do prípravky dievča, ktoré nevedelo absolútne nič a deti sa jej smejú, je to smutné. V 5 rokoch sa nevedela obliecť, jedla rukami, nevedela farby, ani jednu básničku, proste katastrofa a to má ísť za chvilu do školy. Jej matka má 4 deti a nevenuje sa ani jednému. ☹

alaguema
19. apr 2017

@janickacrazy tak bavíme sa o normálnych rodičoch. Nie o sociálne slabších, problematických rodinách. Tam je tomu dieťaťu asi lepšie v tej škôlke, aj keď je introvertné. Autorka mi pripadá ako starostlivá mama. A ak aj nie je výtvarne nadaná, tak môže dieťa veľa naučiť. Veď nikde nie je napísané, že práve výtvarné techniky musia byť na programe. U nás v rodine je to v génoch z oboch strán, tak je pochopiteľné, že aj naše deti v tom našli záľubu. Ale dá sa robiť kadečo iné. Nakoniec nie všetky deti baví kreslenie. Treba to prispôsobiť. Každopádne, neexistuje, aby dieťa o niečo prišlo, ak je doma s rodičmi, ktorí sa mu nejakým spôsobom venujú a učia ho základné veci, ako spomínaš ty a potom aj kadečo navyše. Či už v záhradke skúmať, alebo do lesa, na výlet, čítať si, učiť písmenká, ak je záujem, do divadla občas zobrať, do múzea...proste normálny život rodiny, ktorá má aspoň takú priemernú kultúru. Ale ak aj nie sú peniažky na nejaké výlety a kultúru, tak hoci by sa tá mamina venovala len tým, že sa s dietkom rozpráva, že mu kadečo vysvetľuje, číta rozprávky, tak ono bude v pohode.

bale1rinka
19. apr 2017

@barborik3 neviem ako to je, ale keď je narodený až v decembri teraz by ho ťažko zobrali v 09/2017, či? no z vlastnej skúsenosti...ja som bola celá šťastná, že išla dcérka do škôlky a mala som doma "pokoj" druhé dieťa bude pýtať veľa pozornosti, kojenie, varenie, prebaľovanie,nakupovanie, sem tam dáky úrad, uspávanie aby nebolo mrzuté, ja som si psychicky oddýchla keď som išla až o pol 4 po druhé dieťa, rozprávala mi zážitky zo škôlky, spievala a recitovala mi básničky čo sa učili, chodili na divadielka do mesta...so mnou sa doma už nudila...

uhnakova
19. apr 2017

@janickacrazy tak to je teda divne, co dotycna doma krmila styri deti? Moja mamka napriklad je zo styroch deti, vyrastala na samote, skola bola daleko peso a skolka este dalej, takze proste isla az sestrocna rovno do skoly, dovtedy chodila doma past husy 🙂. A cuduj sa svete, bola najlepsia ziacka, ucila sa na ciste jednotky, na gymnazium isla z osmej triedy experimentalne ako jedna z dvoch takto prijatych, potom na vysku - techniku. Pritom predskolske obdobie prezila v izolacii len s najblizsou rodinou - rodicia, surodenci, stari rodicia, teta s rodinou. Podla mna sa to momentalne s predskolskou pripravou trochu dramatizuje, dobreze dieta nema rovno vediet pisat a citat pred prvou triedou. Podla mna sa ma male dieta hrat a napodobnovat najblizsich dospelych. Ostatne pride samo, lebo deti su prirodzene zvedave.

janickacrazy
19. apr 2017

@uhnakova Táto malá je z nich najmladšia a ani jedno dieťa nechodilo do školky až posledný rok, lebo nemajú peniaze. Ja som presvedčená, že keby sa jej tá mama aspon trochu venovala, tak malá by bola úplne šikovné dievčatko. Je pravda, že teraz sa na deti kladú oveľa vačšie nároky pred vstupom do školy ako kedysi. Mám 17ročného syna a ten ked išiel, tak stačilo, aby vedel farby a počítať do 10, niečo vymaľovať a bolo. Teraz musia poznať písmenká, rátať do 20, začiatočné písmeno v slove určit a ked mi na depistáži psychoška zadrela, že nech ho doma učím rozkladať slová na písmenká, tak som len kukala, či to fakt myslí vážne. Neviem, čo ich potom akože budú učiť v škole. 😈

nana1710
19. apr 2017

Ja som mala náročné bábätka a som bola rada keď staršie detičky išli v 3 rokoch do škôlky. Boli tam spokojné, vyhrali sa a zmenili prostredie. A spolu sme aj tak ešte boli veľkú časť dňa od tej 15.30 až kým nešli spať. Mala som už všetko porobené a venovala som sa iba im. Nemám žiadnu pomoc s deťmi a mne teda škôlka pomohla - priznám sa, že ja som popri všetkých povinnostiach s bábätkom a domácnosťou nemala už čas ani enrgiu robiť s väčšími deťmi to čo s nimi robia učiteľky v škôlke, ktoré sa venujú čisto len deťom. A keď bábätko plače a chce byť na rukách a spí polhodinkové spánky a treba navariť, poprať a do toho 3 ročné dieťa ktoré sa samé nudí no za mňa škôlka vyhráva🙂

stepanka274
19. apr 2017

Ako pisu dievcata, rob ako citis, za mna ja by som pockala az na dalsi sk.rok, moze sa citit ako by odstrcene ked bude aj babo. Ja som dala az od 5 a o nic neprisiel, doma mal este aj dvoch mladsich surodencov.

uhnakova
19. apr 2017

@janickacrazy si sa jej mala opytat, ci ona vedela v predskolskom veku rozkladat slova na hlasky. Toto sa vobec kedysi neucilo, jedine co si ja pamatam zo skolky, je pracovny zosit, kam sme robili rozne vlnovky, akoby rozcvicka na pismenka. Ale nikto nas ziadne pismena neucil, ani nic s hlaskami.

26ka
19. apr 2017

moj syn nastupil minuly rok v septembri do materskej skoly a o 4 mesiace v decembri mal 3 roky. doteraz tam nechce chodit, rano place kym sa rozlucime, no ked tam uz je, tak sa napokon upokoji a pekne sa hra, vidim na nom ze je samostatnejsi, ma kamaratov na hranie, chodia na rozne vylety, akcie, takze ja skolku odporucam. tiez mi je sice luto, ze musim chodit do prace a bola by som radsej s nim, ale ked som s nim zas dlhsie, tak som rada ked do tej skolky ide, dieta uz potrebuje v tomto veku kolektiv 🙂

alchemilkazltozelena
19. apr 2017

@barborik3 ano chodi rada od 1.dna...zacala chodit ako 2 rocna...nic lepsie som pre nu nemohla urobit ako dat ju medzi deti a hned 2.najlepsia vec bola dat jej surodenca 🙂 dieta potrebuje byt medzi detmi....

anetka1003
19. apr 2017

ja som dcérku dala do jasličiek, keď mala 2 roky, je rada v kolektíve medzi detičkami a do jasličiek aj do škôlky sa vždy teší, už cez víkend sa vypytuje kedy už ide do škôlky 🙂 ja určite neľutujem, že som ju dala skôr

alaguema
19. apr 2017

@janickacrazy tá pychologička bola asi nejaká premotivovaná...My sme s mladšou dcérkou boli na testy školskej zrelosti, lebo chcela ísť veľmi už do školy a nemala ešte v septembri 6 rokov a psychologička odporučila predčasné zaškolenie bez zaváhania a bez pochybnosti na prvú šupu a to malá ešte nejak extra písmenká nepoznala, ani písať nevedela okrem svojho mena a mama, tato, nič iné.

emilia25
19. apr 2017

Ja som mala deti tiez dlho doma.najstarsi mi isiel do skolky az v 5 rokoch to mal ist do predskolskej som si myslela ale kvoli 5 dnom ho dali do normalnej triedy chodil tam asi pol roka potom sme sa stahovali uz som ho nechala doma a nastupil az dovpredskolskej v nasej dedine.a s nim aj jeho mladsi brat mal asi 4 roky druhorodeny a treti mi nastupil tiez ked mal vyse 3 rokov.no s malou to bude tiez zaujimave ked je marcova.tak bud ju necham doma s babkou alebo ju dam do skolky este pred dovrsenim 3 rokov len tiez neviem ako to bude z rodicakom ci sa to vobec da tak.

salome51
19. apr 2017

@barborik3 môj mal teraz v marci 3 roky a od januára chodí do škôlky na doobedie. O 12 hod chodím po neho. Ja som doma s mladším synom. Veľmu sa mu v škôlke páči. Od prvého dňa tam bol ako doma. Je veľmi spoločenský a potreboval kolektív. Od septembra bude na celý deň. Tak ak máš možnosť skús najprv na 4 hodiny a ak to bude ok daj ho na celý deň. Podľa mňa dieťa od 3 rokov patrí do kolektívu rovesníkov 😉

rutie
19. apr 2017

Moje dve starsie deti boli doma do 5 a 5,5 roka. Dve mladsie sli do skolky trojrocne. V tom, co vedeli - nevedeli nevidim rozdiel, vsetky moje deti 5 rocne citali, aj manipulavolai s cislami do 100. Socializovane su podla povahy, nie podla skolky. Akurat mam pocit, ze s tymi starsimi sme tohjo viac zazili: vylety, muzea, navstevy kniznic, galerii, kupaliska, cestovanie vlakom. Ten cas sa nikdy nevrati. Ked na to pozeram teraz, ocami pracujucej zeny, ktora deti vidi po 17:00, do piatich rokov by som si ten spolocny cas maximalne uzila. Ak ta to tesi, je skoda sa ho vzdat, ved to dieta je teraz taka nasavacia spongia. Mama, ktoru spolocny cas s dietatom tesi a uziva si ho naplno da svojmu dietatu ovela viac podnetov, hodnot nez to dokaze akolvek dobra skolka. Nevzdala by som sa ho len preto, ze vacsina deti je od troch rokov v skolke a lebo akoze "socializacia".
Samozrejme je ine, ak uz matke doma "zasibava" a potrebuje byt konecne aj niekym inym ako len matkou. To je legitimne a OK. Ale vzdat sa casu s dietatom, lebo "socializacia", nuz...