Ročné dieťatko nechodí. Môžme skúsiť používať chodítko?

mia885
29. sep 2014

Ahojte, potrebujem poradit, moje rocne dietatko este nechodi, vela lozi po 4, je strasne rychle, taktiez popri posteli, alebo dookola ohradky chodi ked sa moze drzat. Taka otazka, ak by som kupila choditko, nevadilo by to ze sa zacne pouzivat takto neskoro? Mozno by to pomohlo, dakujem pekne za nazory a pekny vecer 🙂

zuj
29. sep 2014

klasicke choditko je podla mojho nazoru zbytocnost, maloktore dieta, ktore poznam zacalo chodit v jednom roku, moje dcery zacali chodit az okolo 14-15 mesiaca, ale chodza bola velmi stabilna a zbytocne nepadali...

vinuslava
29. sep 2014

@mia885 Netreba robiť paniku. Začne chodiť, ešte budete rada, že si trošku posedí. Náš začal chodiť v 15. mesiaci a je tu, nič mu nechýba, zdravý ako repa. Chodítka sú podľa mňa zbytočné a taktiež aj veľmi neprospievajú zdraviu dieťatka a navyše sú také veľké, že len zavadzajú, človek o to len zakopáva. Žiaden strach, malé sa raz zabudne a tak sa pustí samo vpred, že nebudete za ním stíhať. 🙂

svetlusska
29. sep 2014

kazde dieta je ine..nas maly zacal chodit sam ked mal cca 14 mesiacov...ked som videla znamu ako chodi so svojimi detmi za jednu rucicku a vykuca im tu rucku dobreze im ju nezlomila, nozicky sa im vykruacli tiez..dieta nemalo ziadnu stabalitu a este sa chvalila ze jak super ze uz chodia....no prosto des..a tiez pouzivala chodaky...moj v chodakoch nebol nikdy naucil sa chodit..takze podla mna sa nie je kam ponahlat...setri si chrbat pokym sa da...a doktorku neries...ak by dietatu nieco bolo tak by ani nelozilo...

blackcat8885
29. sep 2014

Nas zacal choidt terza na 19mes.Nikdy nemal choditko iba to,co sa tlaci,nechodili sme za ruky.Jednoducho ma svoje tempo,je zdravy a to,ze zacal chodit az teraz o nic neprisiel-Bali sme sa ale boli sme u 2neurologov a povedali len,ze je lenivsí.Treba byt trpezlivy

katarinamarkova
29. sep 2014

@mia885 deti co sa naucia perfektne lozit zacinaju chodit neskor...dovod? lebo sa aj tak rychlo dostanu vsade kam potrebuju.
ak uz stoji a posuva sa popri predmetoch- tak vlastne uz beha, len potrebuje nabrat odvahu a prist na to ze to ide aj inak ako lozenim.
choditka-vycnievam tu z davu, neviem si to vynachvali, pouzivali ich vsetky moje tri deti akonahle sa zacali stavat same na nozicky.s tym neskorsim chodenim pre choditka nesuhlasim - behali vsetky do roka - @siska53
ale ked ti uz takto beha popri predmetoch tak to by si zbytocne kupovala na mozno 1den, mozno 1tyzden, mozno 1 mesiac 🙂 prave vtedy ked to nebudes cakat sa za tebou rozbehne 🙂

stankadl
29. sep 2014

4 deti a v každé bolo aj v chodítku ..nevidím problém, iba sa dnes z toho robí veľká bublina...kopec detí okolo...už dospeláci boli v chodítku a nič im nie je.....no ale vo vašom prípade by som nekupovala...ak malá štvornožkuje a ak vie chodiť s vašou pomocou, je len otázkou času kedy začne sama chodiť a kúpiť chodítko teraz by bola zbytočná investícia..naše deti začali samé chodiť keˇdmali 9m, 10m,10 a 8m...ale sú veľmi živé a čiperné...poznám ale veľa detičiek, ktoré začali chodiť až po roku...každé dieťa má svoj čas, nikam neponáhľajte...ak nevidíte nejaký zdravotný problém, tak tomu nechajte voľný priebeh...ani sa nenazdáte a budete sa radovať z prvých krôčikov...

dejka77
29. sep 2014

Nestresuj. Dcera zacala chodit v 17.mes. Mama do mna tiez hucala nech s nou chodim, atd. Nakoniec sa jedneho vecera postavila a zacala chodit. Na ziadne vysetrenie by som s nou nesla, ved lozi tak kde je problem?

lulu369
30. sep 2014

@mia885 Ahoj, neviem čo písali ostatné baby, ale chodítko radšej nekupuj...Ja som síce chodítko mala, no moje detičky v ňom neboli ani mesiac a nanajvýš tam vydržali 5 minút. Nepáčilo sa im v tom, radšej 4-nožkovali. To, že má tvoje malé už rok a nechodí nieje tragédia a ani to neznamená, že nie zdravé...Neboj do 18 mesiacov má ešte času dosť...Aj môj krstný synček začal chodiť až okolo 15 mesiacov 😉

mahulenka87
30. sep 2014

Náš Miško má zajtra 15m a tiež ešte nechodí... Už začína za jednu roku, ale sám sa nechce pustiť. Stále iba po kolenách. Každé dieťatko potrebuje svoj čas...
Do 18m by mal začať... pokiaľ nie, potom sa treba poradiť 😉

marselinm
30. sep 2014

ja mam dve deti a obidve boli v choditku,zboznovali ho,syna sa spustil presne ked ma oslavu jedneho rocika a dcera ked mala asi 13 mesiacov,neviem preco to kazdy odsudzuje,zrazu,uz neviem odkedy sa choditko pouziva a sme tu,aj ja som sa v nom naucila chodit,ale kazdy ma svoj nazor na nieco,ja to nikomu neberiem,ale v tovojom pripade je uz zbytocne choditko kupovat,ma svoj styl behania a ocividne mu to teraz tak staci a ani sa nenazdas a pride za tebou sam po dvoch 🙂 kazde dieta je ine a iba ono vie kedy je prenho ten spravny cas,nestresuj a nechaj to nanho,drzim palce 😉

bocianka123
30. sep 2014

@mia885 podľa mňa zbytočne vyhodené peniaze za chodítko... moji obaja synovia začali naozaj že chodiť sami bez držania 13-14 mesační obaja (a to sú predčasníci obaja) . takže všetko chce čas .. ked lozí, tak nech lozí , prepájajú sa hemisféry a to je dôležité pre dozrievanie mozgu. nič netreba unáhliť. každé dieťa sa vyvíja inak a iným tempom. a hlavne NEPOROVNáVAJ !!! to je ZAKáZANé !!! 😉

bocianka123
30. sep 2014

@marselinm pozerám t vojom pase - termín 9.5.? aj môj syn je narodený v tento deň 🙂 . sorry trochu mimo témy ...

ivetz
30. sep 2014

@mia885 Ale veď chodí - len potrebuje sa niečoho pridŕžať. Aj náš syn bol taký a v jeden večer sa pustil a išiel 🙂 . Manžel prišiel domov a nechápal, keď ho uvidel. Neboj, ono to príde. Ešte Ti bude ľúto, že už nebudeš mať lezúňa 🙂 . Kľud a teš sa na niečo nové.

stanislavao
30. sep 2014

@mia885 urcite netreba choditko. ma len rok a chodi, len neni este osmelena, aby sa pustila. neponahlajte sa, ma este cas. mozno o par dni, tyzdnov sa osmeli a chodit zacne. netreba ju nutit, treba pockat. choditko je uplne zbytocne a podla mna by sa naucila chodit este neskor, ako bez neho.

142230919213
30. sep 2014

My sme pouzivali pavuka od siestich mesiacov. Nie kvoli tomu, aby sa mala naucila v siedmom chodit 🙂 Nie je na tom nic zle, ked tam nieje dieta pol dna.dieta nabera v pavuku techniku chodenia. Nasa v nom bola velmi rada, lebo je farebny a ma vela hraciek.Taky vesely 🙂 No a podla mna, kvoli nemu uz dnes moja 11 mesacna dcerka chodi tri tyzdne sama🙂

sharmana
30. sep 2014

@mia885 nič sa neboj, všetko je v poriadku. Tebe dieťatko chodí, len sa pridrža nabytku. Divím sa tvojej doktorke, že ta takto plaší. Ak by malo dieťa zdravotné problémy, tak by nedokázalo chodit ani popri nábytku predsa 😕 Ono ešte len nenabralo odvahu sa pustiť. Skús ho/ju posmeliť, aby prešlo na jeden, dva kroky k tebe. Mne malá chodila síce skoro, ale pamätám si, že sa dlho pridrzala stola. Jedného dňa sa z ničoho nič zo sedu postavila, ja som sedela na zemi oproti nej, ona sa rozrehotala, rozbehla ku mne a odvtedy sa nezastavila 😀

miku1
30. sep 2014

@mia885 Moja staršia začala chodiť na necelých 15 mesiacov, a mladšia teraz ako 16 mesačná......Takže sa zbytočne nestresuj. Nie všetky deti behajú už ako ročné, a keďže chodí popri nábytku, tak je s malou všetko OK. Tak si užívaj čas, kedy ju máš ešte pod dozorom, lebo keď sa potom konečne pustí, tak jej nebudeš stíhať 🙂 Chodítko je podľa mňa úplná zbytočnosť. Ja som ho nemala ani pri jednej dcére.

gabinecka_
30. sep 2014

@mia885 tvoje dieťatko je úplne v pohode, je veľmi šikovné, nekupuj žiadne chodítko, pozri si toto. http://www.poliklinikaprosek.cz/mapa-nejcastejs...

sense
30. sep 2014

necitala som vsetky prispevky.....ale rocne dietatkjo nemusi vediet v 12mesiacocho chodi, to ze chodi susedine neznamena z etvoje je pozadu....my sme mali choditko byvala v nom tak 5-10minut, lebo to malo vpredu taku konzolu kt. blikala a malo to tlacitka a pripojku na mp3 prehravac, bola v tom rada ale vies co ako nahle vedela lozit a chodit popri nabytku choditko nechcela, lebo ju obmedzoval.....zvycajne deti chodia az okolo 15-18mesiacov... moja sa prvykrat pustila ako 10mesacna parkrat padla a viac chodit nechcela , v podstate sme ju ani nenutili nechcela chodit ani za ruku len sama popri stene a ked si zacala zas viac verit tak sa pustila aj sama a ver mi odvtedy sa nezastavila, ale nemyslim si ze to bolo kvoli choditku lebo ona bola od 4 mesiacov hned tak trosku popredu oproti tomu co pisu tabulky....

sharlotta
30. sep 2014

@gabinecka_ to by malo byt povinne citanie pre vsetkych rodicov!!!!!!!!!!! Prepacte mi, ze sa nezdrzim vyjadrit svoje pocudovanie, ze v dnesnej dobe internetu a dostupnosti k informaciam sa najde clovek, ktory este nevie o skodlivosti choditka. Len som si musela ulavit...pokojne moj prispevok preskocte a nevsimajte si ho.

felycity
30. sep 2014

Existuje chodítko, ktoré si pred sebou tlačíš, čiže nesedíš v ňom, ale je to ako vozíček, aby dieťa malo stabilitu, núti ho zároveň robiť kroky, áno sú rôzne diskusie na tému chodítku, ja som konkrétne toto chodítko /inak určené pre deti 1+/ veľmi využila pri svojom synovi ( má poruch rastu a všeobecne troška oneskorený motorický vývoj) a veľmi nám pomohlo, ale v prvom rade ty si mama a pravdepodobne by si mala vidieť na svojom dieťaťi, že nie je niečo v poriadku, nie každé dieťa bude chodiť 12-14 mesiacoch, sú deti, ktorým to trvá dlhšie, či už preto, že motoricky a svalovo ešte nie sú pripravené alebo je to aj akási pohodlnosť, že takto to ide rýchlejšie ...osobne si myslím podľa tvojho opisuje, že dieťa je ok a chce to len čas... 😉

dominix
30. sep 2014

ahoj, ja by som choditko nekupovala, bolo by podla mna zbytocne...vsetko chce cas a neboj, ani sa nenazdas a bude chodit...nasa zacala sama v 16 mesiacoch - dovtedy len za ruku alebo okolo nabytku...tiez kazdy uz vyzvedal ci sama chodi a liezlo mi to obcas na nervy, ale obrnila som sa voci tomu a nechala veciam volny priebeh 🙂

vincp
30. sep 2014

@mia885 hlavne sa nestresuj ;) my sme zacali v 17.mes. Neporovnavali sme ho a na inteligentne otazky, preco nebeha a ci je v poriadku sme odpovedali,ze sa nabeha este dost. Drobci su rozumni, zacnu, ked budu xciet sami, nema zmysel silit to, na co sa sami necitia ;)

142230919213
30. sep 2014

Sharlota:D Uz ja som vyrastala v chodiku a som tu aj s rovnou chrbticou, a ziadnymi bolestami krizov, aj ked som 5 rokov pracovala na geriatri.Chodila som ako skoro devatmesacna, viem, znie to cudne ale mam to zapisane aj v zdr.karte. Preto deti su chorlave,nemotorne lebo ich rodicia citaju blbosti po internete.A riadia s a nimi. Kde nase stare mamy zbierali skusesenosti ? na internete? nie, ucili ako mysleli a deti vychovali zdrave.

bibianka
30. sep 2014

@mia885 Nekupuj žiadne chodítko a dopraj svojmu dieťatku luxus prirodzeného vývoja. Píšeš, že rýchlo lozí - za to by dostalo zlatú medailu od všetkých detských fyzioterapeutov. Dlhé (a šikovné) lozenie (v poslednej fáze pred chodením fakt všetkými smermi, tj. aj hore 🙂)) veľmi výrazne eliminuje budúce ortopedické poruchy (počnúc krivou chrbticou až po ploché nohy) a úrazovosť z nevyvinutej koordinácie. Uvidíš sama o pár mesiacov, ako je tvoje dieťa na tom omnoho motoricky lepšie, ako tie, ktoré od pol roka viseli v chodítku a kľudne aj tie, ktoré začali chodiť omnoho skôr. A podstatná vec - žiadne chodítko tvoje dieťa chodiť nenaučí.

gabika85
30. sep 2014

Odpovedi mas uz dost, ale pridam aj ja. Starsi syn zacal chodit az ako 23 mesacny, nic mu nie je, lekari tvrdia, ze ma vlastne tempo, nech len cakam. Pokial svornozkuje, je to super, treba ho v tom podporovat. Lekarka na rehabilitaciach mi povedala, radsej nech stvorkuje aj pol roka, kvoli chrbtici. Ale ked tvoj uz cupita okolo nabytku, nebude to dlho trvat.. aspon sa zatial nauci padat 🙂

bibianka
30. sep 2014

@mia885 A ešte doplním obľúbený argument chodítkových mamín - aj ja som vyrastala v chodítku a nič mi nie je. Vek týchto mamín je 20-30. Vo veku 30-40 sa postupne do podobných diskusií prestanú zapájať 😉

142230919213
30. sep 2014

Ano, radsej sa clovek prestane zapajat do tych bludov co tu pisete , lebo niektore mate titul MUDr.pred menom a Csc.za menom.A pritom niektore ani maturitu ...

luciferkax
30. sep 2014

Ahoj, nenúť ho do chôdze.. môj šibal začal chodiť až v 14 mesiacoch a nič nezameškal.... :D ak lozí a je živý, nerieš, nechaj tak, za pár týždnov chodiť začne... ja som síce bola od pol roka v chodítku, ale moja chrbtica dostala zabrať...ak chodák, tak sú také chico alebo možno aj iná značka, čo je ako pultík zhrací a to dieťatko tlačí pred sebou..a le klasický chodák isto nie :D

evickapooh
30. sep 2014

@mia885 doktorka ta vystrasila ze vas chce poslat na vysetrenie,?..ved nech posle nie do spitalu vas chce poslat...bud rada ze vas berie vazne ...a vyserenie nemoze uskodit...a Dr.ma pravdu do 15 tich mesiacov mate cas...aj moja mensia zacala chodit ked mala 15 m.a bola od 7 mesiacov v chodulke...ale ty uz nekupuj pavuka..... uz je na to velka...moze o byt uz pre nu nebezpecne ....moze z neho uz vyliezt,vypadnut..atd. p.s. @bibianka vyrastala som v choditku a mam skoro 37 rokov.... no Bohu zial nie som medzi 20-30/.///