Trojročné dieťa nevie skladať puzzle

16. nov 2021

je ok keď trojročné dieťa nevie skladať puzzle ? kedy to vedeli vaše deti ?

hennyinnsbruck
16. nov 2021

Kedy zacala to presne neviem kolo v 1,5roku ,18 tku v pohode sama posklada na vianoce dostane 24ks Puzzle.zaciatkom mesiaca mala 3 roky.

autor
16. nov 2021

@hennyinnsbruck no toto ma znepokojuje mne zloží dva dieliky možno tri .. snažím sa stále sa to učíme aj ju to baví ,ale keď ju nechám samú tak úplne odveci nerozumie..

simona1998
16. nov 2021

U nás vie trojročná už niečo aj anglicky , písať písmeno , skladať detské lego a puzzle ako tak sama , vraj ak je chlapcek tak tí sú pomalší , každé dieťa potrebuje čas ❤️

annm81
16. nov 2021

Väčšina trojročných skladá puzzle. Dokonca mám pocit, že tie vekové odporúčania výrobcov sú dosť podcenené a bežné trojročné dieťa zvládne vykladať aj 100 kusový obrázok ak je ten obrázok dostatočne jednoduchý. Čo ale znamená, že nevie skladať? Má motorický problém vložiť kúsky do seba? Alebo sa snaží umiestniť dielik a nedokáže nájsť správne miesto? A má akékoľvek iné problémy? Lebo ak ide len o tento jeden problém, tak možno ho to len jednoducho nebaví.

teddustok
16. nov 2021

U nas dcera do troch rokov odmietala puzzle. Proste to nechcela skladat. V troch som nakupila viac puzzli s vyslovene kotivmi ktore mala strasne rada a skladali sme spolu a stale dokolecka. Najlepsie zacat s takymi ktore maju ten papier pod tym, ze vidi na ake miesto to pasuje. Po tyzdni bojov ju to zacalo bavit. A teraz vie postavit aj puzzle pre starsie deti... ale teda podla mna nie je pravidlo, ze kazde dieta stavia.. niektore to fakt nebavi

sissy27
16. nov 2021

Mám 40+ a tiež to neviem 😂 teda nemám na to nervy. Také detské do 100ks v pohode, ale nejaké 500+ to budem radšej žehliť a umývať okná 😂
Takže aj u tvojho dieťaťa to môže byť kľudne len tým, že ho to proste nebaví.

hennyinnsbruck
16. nov 2021

Ako dlho skusate ?mozno ju to ozaj nebavi …skladaj s nou a Uvidis ci bude zaujem rast.

ukulela
16. nov 2021

Syara8 pyzzle miloval, mladsi ich uplne dlabe. Ma uz 3 a ani jedno neposkladal. Stavia si z maleho lega, puzzle ignoruje.... neriesim. Nesustred sa ma tabulky. Najdi jej ine aktivity tvorive a skus zase o par mesiacov...

henka123123
16. nov 2021

Moj ma skoro 4 a vie zlozit puzzle z dvoch casti len

jana_eyre_2
16. nov 2021

Nie každé dieťa bavia puzzle, fakt neviem kedy to dokázali moje deti, ale to vôbec nerieš.. veď vidíš čo všetko vie ine, ako reaguje a napreduje?

autor
16. nov 2021

@annm81 no neviem čo si o tom myslieť boli sme u psychologičky ohladne iného problému a čo sa týka iq bola nadpriemer a dám jej doma jednoduché puzzle že 2+ a nevie to zložiť 🙄 vkladať vie ale akokeby vôbec nevidí ten obrázok napr. dielik s okom dáva k nohám a podobne aj jej vysvetlujem že očko bude hore na hlavičke a nič.. 🙄

dusankomoj
16. nov 2021

@henka123123 asi máme rovnaké dieťa🤣 môj tiež tak 2-3kusy. Ale☝zvyšok dokáže veľmi strategicky umiestniť na najneuveritelnejších miestach v dome. Ráta sa to?

nikpa
16. nov 2021

@annm81 Sme na to podobne, náš skoro 4 ročný akoby nechápal ani jednoduché obrázky, presne ten istý problém má. Inokedy pre neho úplne jasné veci, ktoré bežne chápe napr. že čapica sa nosí na hlave a on to pri skladaní puzzle hľadá na zemi pri nohách 🙄🤦

jana_eyre_2
16. nov 2021

A keď roztrihnes obrázok na 4ri časti vie ho zložiť správne? Zrejme je problém to, že sa sústredí na tie výrezy a nesleduje obrázok..

annm81
16. nov 2021

Tak potom len neustále skúšať. Vieš, že s iq nemá problém, skús to využiť a dať jej v tých puzzle ďalšiu nápovedu. Existuje veľa dvoj, trojdielovych puzzle, ktoré sa spájajú nie len pomocou obrázka, ale aj logiky. Nezadaj jej úlohu, že idete skladať obrázok, ale že idete napr. hľadať mláďatku mamičku. Nájde mačiatko, nájde mačku, pri dvojdielnych puzzle je len jeden spôsob ako ich spojiť. Využije svoju logiku a po spojení si všimne, že to do seba zapadá aj graficky.

simsalabim
16. nov 2021

Ja mam 51 a puzzle je pre mna za trest. Nikdy som to nevedela. Ani Lego 🤷‍♀️ Nemam na to v mozgu nejake kabliky zapojene 😅

autor
16. nov 2021

@nikpa presne 🤣🤣 ja už som niekedy nervózna z toho že prečo logicky takú jednoduchú vec pchá niekam úplne odveci

kate_cs
16. nov 2021

Syn má 3 roky a má problém s jednoduchým puzzle. Aj si k tomu sám od seba sadne a uloží pár dielikov a potom má s niektorými zrazu problém, nevie to správne otočiť, odloží to a vybavené, ide sa hrať inak. Neriešim. Od 2 rokov skladá veľké lego a dokáže sa tak hrať hodiny, skladá autá, všetky tie mini dieliky, takze motoriku cvičí aj logiku. Mňa tiež puzzle nikdy nebavili a nemala som na to trpezlivosť.

autor
16. nov 2021

@jana_eyre_2 to som neskúšala, skúsim a tie výrezy tiež nula bodov dáva to tam hocijako, keď ukážem ako to tam ma ísť tak vložiť to vie ale inak sama od seba na to ide úplne zle či už podla obrázku alebo podla výrezu toho dielika

autor
16. nov 2021

@annm81 dakujem skusim to teda takto

leeo
16. nov 2021

ani moje dieta nechce skladat puzzle. nebavi ho to. na tvojom mieste by som sa neznepokojovala a hlavne ak mate potvrdene nadpriemerne iq. to znamena ze tvoje dieta bude vynikat v niecom inom.

breznica
16. nov 2021

Neviem či za môjho detstva (80.roky) vôbec boli puzzle u nás dostupné alebo sme ich nemali doma len my a napriek tomu som bola normálne šikovné dieťa, možno až veľmi múdre na svoj vek. Ak je v iných veciach v norme, nejaké puzzle vôbec nerieš. Naši rodičia, starí rodičia atď ich neskladali ako trojrocni tiež 😃

marianarem
16. nov 2021

Moja sestra ma dve velmi sikovne dcery, uz skolacky. Prva skladala okolo 1.5 roku uz dost komplikovane puzzle, druha v 4 rokoch dala dokopy 4 dieliky 🙂

elizabet173
16. nov 2021

treba mu to ukázať, niektoré to vie, skôr, iné neskôr ale nič to nemusí znamenať, ak to nevie. Pred pár rokmi som bola na návšteve v rodine, kde majú dvojčatá, jedno zložilo dvoje puzzle kým som tam bola, druhé sa snažilo spojiť pár dielikov, ale keď to nešlo, vykašlalo sa na to. Dnes sú stredoškoláci, učia sa rovnako, obidvaja výborne.

luci310
16. nov 2021

Možno ju to nebaví

anjika44
16. nov 2021

ja mám 47 a tiež to neviem

dada0902
16. nov 2021

Nasho to tiež nebaví muž kúpil z lapkovej patroli také penové puzzle a tie spolu skladáme poviem mu zober toho a toho vezme časť ale musím mu radiť kam to dat lebo tiež to barz ako prikladá ale sú dobré tie puzzle sú také vedsie možno by ho to bavilo

elementissa
16. nov 2021

No IQ je súčtom viacerých kategórií myslenia. Ja mám tiež veľmi vysoké IQ, ale ja nemám priestorové videnie, otočiť si akýkoľvek priestorový útvar je pre mňa utrpenie. V škole som bola premiantka, všetkými vychvalovana, napriek tomu som dostala na strednej jednu 5ku a dve 4ky. Päťku som dostala z rezov útvarmi (to bol fakt brutál, ja som tomu nie, že nerozumela, ja som to nevidela, pre ostatných to bola najľahšia časť matematiky za celých 5 rokov) a tie dve 4ky- jedna bola za opravnú písomku na tie rezy (profesor nechcel veriť tomu, w by som mohla niečo nevedieť, bol presvedčený, že som si iba sedela na kábli alebo premýšľala nad frajerom, tak mi dal opravnú písomku, z ktorej som dostala 4ku a to len vďaka tomu, že jeden príklad nechal taký ako v tej pôvodnej a ja som si ho zapamätala :D a tá druhá 4ka bola z informatiky, z testu na ktorom sme "kreslili" v Delphi, mali sme to naprogramovať tak, aby jednotlivé dielce do seba zapadli a vytvorili obrázok Číňana - okrúhla hlava, trojuholníkový klobúk, dve horizontálne čiarky ako oči, malý trojuholník ako nos a polmesiačik ako ústa. No jasné, že každý z tých geometrických tvarov skočil na úplne inom mieste, nebola som schopná si predstaviť tú postupnosť ako to spraviť, takže som síce zadala správe príkazy, ale v nesprávnom priestorovom rozložení. A to som dostala 4ku ibaže milosti, lebo profesorka nám zaručila, že každý, kto príde nemôže mať horšiu známku ako 4. Takže výsledok za 5, ale za účasť a snahu som dostala 4 (z 30 clennej triedy sa nás dostavilo 10, takže 20 mali za 5, lebo neprišli). Čo som tým chcela povedať je, že samotné IQ nehovorí o tom, že daný človek je úžasný vo všetkom. Väčšina nadaných ľudí nie je úžasná vo všetkom, no sú výnimoční v niečom, pričom jedna alebo aj niekoľko oblastí môžu byť slabý priemer až podpriemer. Tvoje dieťa zjavne nerozumie tej logike za skladaním obrazcov, ja som v živote nepostavila ani jedno puzzle sama. Akurát čo som vždy nervy chytila, ze to neviem a nevidím. Rovnako mi nejde tetris, to tiež barsjak otáčam a málokedy sa podarí. Nie všetci majú rovnako zdatnú túto časť mozgu. Môj syn má po otcovi úžasné priestorové videnie, on staval puzzle a skladačky 18+ v 12 mesiacoch a stále sa v tom vyžíva. Neboj sa, nie je to povinnosť mať super priestorové videnie, dcéra bude mať úspešný život aj bez toho 🙂 ak nechce skladať, ani ju nenut, podporuj ju v aktivitách, ktoré jej prirodzene idú

renab
16. nov 2021

A vidi farby? Lebo u nas to bol tento problem.

autor
16. nov 2021

@renab vidi vidi