2,5-ročné dieťa a škôlka

21. aug 2022

Ahojte,
dali by ste 2,5 ročne dieťa od januára do štátnej škôlky i keď ešte do 3 rokov s nim môžete byť doma?
Najskôr som bola rozhodnutá, že ho dať, aby bolo medzi deťmi, ale teraz keď nad tým viac premýšľam, tak neviem, čo robiť. Či ho dať už od toho januára do štátnej, alebo keď dovŕši 3 roky, tak do súkromnej (prípadne jasličiek) a do štátnej až od ďalšieho septembra 🤷‍♀️
Ja neviem, vždy nad všetkým veľmi dopredu premýšľam a bojím sa, čo bude, či som urobila dobre a tak... stal sa zo mňa veľmi úzkostlivy a nerozhodný človek🙈
Ďakujem veľmi pekne za váš čas a názor!

mareka49
21. aug 2022

Skus.

adkalu
21. aug 2022

Ja som dala obidve deti v takom veku a samozrejme tiež som mala dilemu, od plakala som si to, ale deti super, adaptácia bezproblémová, až teraz ma mladšie 3 a škôlku milujú. Chodia do štátnej a hneď na celý deň.

fineta
21. aug 2022

Pokiaľ by bolo dieťa pripravené - dlhodobo odplienkované, komunikatívne a spoločenské, tak áno. Ty musíš cítiť, či to bude v prípade Tvojho dieťaťa na prospech alebo naopak. Moja bude mať 2 roky a 5 mesiacov, keď nastúpi a tiež nemusí. 😊

luccija
21. aug 2022

Uvidis...do januara podrastie, zmeni sa.Januar a zima su na choroby najhorsie.Zalezi ci Ta to doma naplna ake je dieta...nepride o nic toho sa neboj ja som za to, aby isli starsie deti, ale ty si poznas dieta...

ailiba
21. aug 2022

Ja mam 2,5 rocne dieta, ale som na materskej s dalsim babatkom, takze ho do skolky nedam... Az buduci rok. Takze za mna, ak by som bola doma, tak by som ho nedala... Ten spolocny cas sa uz nikdy nevrati a potom uz bude stale v skolke, skole... Ale ak musis do prace, tak pravdaze ano.

lenvam
21. aug 2022

Daj aj tak kým získa kolektívnu imunitu bude september

jaond19
21. aug 2022

Starsi syn tak isiel, 3 roky mal az nakonci januara, dobre som spravila pretoze adaptacny proces bol jedna katastrofa, neviem si predstavit to riesit pri ponahlani sa do prace po 3.rokoch. Pri druhom synovi to budem tiez podobne riesit ak sa bude dat a bude dost miesta v nasej dedinskej skolke ze mi ho vezmu a bude odplienkovany v 2rokoch a 3mesiacoch (tak vychadza nastup do skolky v septembri, pripadne najneskor v januari ako 2r a 8m)

glorikarebeka
21. aug 2022

Čím je dieťa menšie tak si lepšie zvyká
Moje obe baby išli ako 2,5 ročné a neľutujem....
Začiatky neboli ľahké,ale neboli ani nejak dramatické
Takže keď vieš buď rada,že vôbec dieťa zobrali lebo tiež to nieje vždy možné....

elizabet173
21. aug 2022

ak je dieťa koľko toľko samostatné, vie sa samo lyžicou najesť, napije sa z pohára, vie si držať chlieb a odhrýzať z neho, je odplienkované, dokáže si obuť papučky a navliecť aspoň pyžamové nohavice, nie je príliš na teba naviazané, dala by som ho, ale neskôr ako v januári, niekedy v marci, ak ti to škôlka umožní. Nebudú už toľko zúriť detské choroby a ak by nejaké schytalo, tak ty budeš ešte doma a nebudeš mať problém s OČR. Môžeš po neho chodiť na obed, spinkať bude poobede doma., Ty si doobeda porobíš a povybavuješ čo treba a keď sa poobede vyspí, budeš sa venovať už len jemu.

zuzkaa1991
21. aug 2022

Ja som dala od 2.5r (je marcova) a v septembri mala.2.5r. Chodila aj tak bola viac menej doma kedze.bol lockdown a druhy rok bola uplne skoro doma výdržala max 4dni v skolke teraz zacina treti rok tak uvidime.....ale.zalezi ake je zrele.dieta moja nevedela rozprávať ale.ostatne veci ovladala ucitelka ju chvalila....takze fakt zalezi od.dietata zas skolka pomohla.rozkecala 🙂

lucinka1988
21. aug 2022

to musíš vedieť najlepšie ty- ako sa cítiš Ty a Tvoje dieťa... Ak vy dvaja budete ok s tým, ako sa rozhodneš, absolútne nezáleží na tom, čo si myslí a vo Ti radí okolie..resp. spoločnosť..Ja len za seba poviem- mám 4,5 ročného a 1,5 ročného syna, keďže s mladším pokračujem na RD doma, staršieho som do škôlky nedala, pôjde až do predškolskej a je to to najlepšie rozhodnutie, aké som kedy urobila. Pritom syn je mimoriadne vyspelý, rozumný, šikovný a okolie sa čuduje, že má len 4 roky, každý si mysli, že aspoň 6-7. Z môjho pohladu by ho škôlka brzdila🤷‍♀️ má to pre neho obrovský benefit a som veľmi vďačná, že som aspoň pri ňom mala na výber. Dôvodov je veľa, jednoducho takto je to super a absolútne ma nezaujíma okolie, ani priblblé otázky okolia, mamičiek na ihrisku ani známych- nechce sa mi im nič vysvetľovať, nie je to vôbec dôležité..A je mi maximálne jedno, čo si myslia..Je to ale veľmi individuálne, čo je pre koho najlepšie..

monika5481
21. aug 2022

Dobrý večer, tiež som dávala dcérku ako 2,5 ročnú do škôlky, bola plne odplienkovana a bolo na nej vidno, že už potrebuje kolektív. Myslím, že som urobila dobre, dala som ju hneď na celý deň, zvykla si veľmi rýchlo 🙂aj jej to veľmi pomohlo čo sa týka rozprávania 👍 teraz som na materskej s druhou dcérkou a chystám sa urobiť to isté

kris_tin257
21. aug 2022

Ja som dala syna do škôlky keď mal 2 roky, lepšie som nemohla urobiť, škôlka mu dala veľmi veľa 😊

sterea
21. aug 2022

Ja som dala decká do normálnej škôlky od 27 mesiacov a super, len som ich mohla možno dať rovno na celý deň, po pol roku sa sami pýtali na celý deň. Mali vynikajúcu učiteľku, deťom sa páčilo. Samozrejme zo začiatku padli aj nejaké slzičky aj moje aj ich. Bola som proti tomu aby deti v tomto veku išli do škôlky, presadil si to manžel, ale nakoniec musím povedať, že to bolo dobré rozhodnutie, decká už potrebovali kolektív a to mám dvojičky. Učiteľka s nimi robila veci, ktoré by mňa ani nenapadli.

zuzanockamt
21. aug 2022

Moje prvé dieťa nastúpilo ako 2 ročné do MŠ, druhé ako 2,5ročné (polroka bol v jasliach od 2 rokov). Ale ja som chodila/chodím do práce. Ak by som bola doma, dieťa je tiež doma.

lucmirka124
21. aug 2022

Moju som dala ako 2,5 r na pol dna sme skusili lebo menej rozpravala,,, moje naj rozhodnutie,,, co tyzdnen to nove slova,, a ona deti velmi chcela len konverzacia nam nesla,, ale tam sa rychlo rozrozpravala☺️ Dnes uz ma 5,5 r a mele rozprava v kuse🤣

autor
22. aug 2022

Žienky, všetkým vám veľmi pekne ďakujem za odpovede - za vaše rady a skúsenosti 😊
Situácia sa ma tak, že drobec ešte nie je odplienkovany a ma ešte aj cumlik...ale do toho januára sa možno podarí odplienkovať 🤔 (popravde, nesúrila som s tým, lebo mi bolo povedané, že ho do škôlky v tomto školskom roku určite nezoberu, tak som sa s tým zmierila, že budem s nim doma do 3 rokov a potom pôjde do jasiel a zrazu sa situácia zmenila a bude môcť nastúpiť).
Papa pekne sam lyžičkou, vidličkou - síce nie je veľký papkáč, ale papať vie pekne. Pije z pohárika. Obliecť sa ešte nevie sam, ale snaží sa-tričko dat, papučky, to už sa mu podarí. Rozprávať ešte tiež moc nerozpráva - ako, povie všetko, čo chce, pozdraví, poprosí, poďakuje, ale len tak jednoslovne hovorí.
Doma sme len dospelí, súrodenca ma tiež skoro dospelého, preto som ho chcela dať aj do škôlky, aby bol medzi rovesníkmi.
A ako hovoríte, keď sa nám podarí odplienkovať, tak ho asi do tej škôlky skúsim dať a keby som videla, že ešte nie je pripravený, tak si ho potom ešte do 3 rokov nechám doma...potom už musím nastúpiť do práce a jemu by som musela nájsť nejaké jasle.
Poviem pravdu, že už 2 týždne ani nespavam, čo nad tým stále rozmýšľam 🙈 Ale ved za 4 mesiace sa toho ešte pri takom drobcovi veľa pomeni 🤷‍♀️
Ešte raz Vám ďakujem a prajem pekný deň!

lucmirka124
22. aug 2022

Za 4 mesiace sa velmi vela zmeni, to sa neboj, vela zavisi aj od skolky, uciteliek, proste porozpravj sa s riaditelkou hlavne,cumlik viem ze nie, ale u nas tak malym detom aj plienku na spanie dali ak bolo treba,,, alebo malinke deti chodia na 3-4 h pohrat sa,, moje dieta si vsetky ucitelky ziskalo ze bola zo skolky unesena, deti, vsetko zboznovala, ziadny plac nic,, s oblecenim ked bolo treba pomohli, my sme mala dedinska skolka, ale deti tu ma velmi velmi,, v malej triede sa papa len lyzickou,, a ucitelkam nevadilo ani ze menej rozprava, len chceli vediet ci vsetko rozumie😁 ja naozaj som vdacna im velmi ona do mesiaca tolko rozpravala novych slov,, hru s detmi, komunikaciu s rovesnikmi nic nenahradi, tym ze musela, chcela kvoli detom to slo,,, my sme chodili na 4 hodiny ucitelky zo zaciatku takchceli mech si na vsetko zvykne,,, revala ked som po nu o 12 chodila🤣🤣 ze nejde🙈 nema surodenca dcerka, tak ten kontakt s detmi velmi chybal

nikka055
22. aug 2022

Moj starsi siel do skolky ako 2r nemal problem s nicim, teraz v septembri nastupuje dcera tiez cerstvo 2r ... kazdy okolo mal aj maju reci preco ich davam tak skoro 🙈 ja som sa o neho nebala a o malu sa nebojim tiez verim,ze si zvykne