Dať či nedať do školy dieťa, ktoré do školy ísť nechce ?

shee11
3. dec 2019

Ahojte, máme syna, ktorý bude mať koncom júna 6 rokov. Je to šikovný chlapec, ukecaný, nehanbí sa, pozná písmenká, pekne kreslí ... proste zvláda všetko čo by mal taký predškolák zvládať. Ide o to, že on vôbec, ale že vôbec nechce ísť do školy. Vraj on nebude vedieť čo tam má robiť, nebude nič chápať, ...že škola je ťažká... že on chce byť predsa farmár a tí nemusia chodiť do školy 🙂 ... Je taká dosť bojazlivá a veľmi citlivá povaha, od malička bol taký až príliž opatrný, bojazilvý...Napr. situácia - písali sme písmenká a niečo som mu prečiarkla, ale v dobrom, všetko som komentovala, že toto je správne, toto je nesprávne - skončilo to tak, že mal pol hodiny hysák, prečo som mu to prečiarkla, že on to nevie, že už nikdy nebude písať atď. Vysvetlovanie nepomáha. Je aj taký dosť precízny, napr. ked zájde pri vymalovavaní za čiaru, je schopný to celé zahodiť, pokrčiť... Mám fakt veľkú dilemu či ho dať alebo nedať do školy. Lebo každý ho berie, že jasné - ide, veď je šikovný. Ale faktom je, že povaha sa mu tak či tak nezmení. Neviem ako podporiť jeho sebavedomie, možno by stačilo, že za prvý týzden v skole zistí, že je to ok a možno nie ... Neviete poradiť? Stretli ste sa s podobným dieťaťom?

negymama
4. dec 2019

@h2 aj my to mame tak, 8rocneho tretiaka, narodil sa v autuste, 6 rocny siel do skoly, nic extra som ho neucila, je posledny zo 4 deti, tak som uz pravdupovediac ani nemala na to chut.
Od 4,5 roka cital z elektricky napisy z bilboardov, na zastavke hlasil kedy pride aky spoj. Nechcel ostat v skolke, tak sme ho dali do skoly a v pohode zvlada ucivo , ucim sa s nim minimalne, teraz v tretom rocniku uz vobec, jeho netreba kontrolovat, je velmi poriadny a zodpovedny. /viac ako jeho starsi brat 5tak/

Jedine na com bolo vidno ze isiel skor do skoly , ze mu chybal zo skolky obedny spanok, on si rad pospi, vecer ide prvy z deti spat. Prvy rocnik hlavne v zimnych mesiacoch sa casto po navrate z druziny cca o 17,30 vyklopil v predsieni a rovno tam zaspal. Len sme ho povyzliekali a preniesli do postele a spal az do rana. Ulohy si vzdy urobil v druzine.

negymama
4. dec 2019

Ja inak som za odklady... ale pre tie deti, pre ktore boli odklady urcene... deti s rizikom poruch ucenia, s poruchami reci, adhd, poruchami sustredenia, deti s nezrelou nervovou sustavou, napr. pre nedonosenost, so slabsou imunitou atd, z nepodnetneho prostredia, atd.

Ide o to ze proste ak rodic da v tychto pripadoch dietatu opravnene odklad, aby malo sancu aspon trochu sa vyrovnat svojim spoluziakom a dobehnut ich ...minie sa to ucinkom... pretoze vdaka zbytocnym odkladom sa v triede stretne prevazne so starsim i zdravymi prerastenymi detmi kvoli predlzenemu detstvu. a tak je opat len v nevyhode a pozadu.
Preto si treba odklad zvazit, s odbornikmi ci je fakt nutny a podla toho sa zariadit. A inak ja mam skusenost bohuzial aj s tymi centrami a poradnami , kde testuju sk. zrelost, ze casto do posudku daju to co si rodicia praju. Ak rodic predikuje prianie odkladu, tak vacsinou ten odklad aj odporucia.

janickacrazy
4. dec 2019

@negymama Presne tak, hovoríš mi z duše, veľa ľudí dáva odklady len tak, aby si dieta predlžilo detstvo alebo som počula aj taký názor, že daj mu odklad, bude sa ti dobre učiť. Moj najmladší má oneskorený vývin reči a pravdepodobne mu budeme dávať odklad a už teraz sa desím toho, že aj tak bude pozadu, lebo bude mať v triede kopu zdravých odložených detí. No radosť.

negymama
4. dec 2019

Ono treba si uvedomit, ze palica ma dve konce... odklad moze byt na skodu tym , ze pre sikovne starsie dieta je potom prvy rocnik prilis lahky a nemotivuje ho to zabrat, dieta deti dosahuju vysledky prilis zlahka a vo vyssich rocnikoch nie su naucene zabrat a vezu sa dalej na vlne pohodlnosti... ja som na tom tak bola so sestrou, skoro 7 rocne, narodene v oktobre, v skole sme flakali a lajdacili, bolo to pre nas bystre deti velmi lahke a bohuzial nas to nanucilo nezaberat dlhe roky aj na strednej a vyske.

Moj syn mozno z odkladom by bol na cele triedy, tak je obycajny jednotkar s dvojami v ziackej , sem tam i trojocka... ale musi zaberat. predsa cerstvych 8r a tretiacke ucivo uz vcelku narocne... ale mozno je to prenho dobre. Je z neho pracant.

alexandraalexandrova
4. dec 2019

@shee11 ja mam take dieta. Kvoli toma dat odklad by u nas nemalo zmysel, moje dieta je perfekcionista, tazko znasa ked urobi chybu, darmo mu vsetci vysvetlujeme ze to je v poriadku a normalne, prave tym sa uci...je to casom o cosi lepsie, ale je to proste povahova crta a s tym nepohnes...treba vela trpezlivosti, laskavosti, vysvetlovania, uistovania a zvladnete to. Na zapis tak ci tak musite ist, aj keby te davali odklad...takze uvidis este dovtedy, mozno sa to zlepsi aj samo...ale ratat s tym ze v zaciatkoch ta zmena nebude lahka proste musis, skolka je o iecom inom ako skola a kazde dieta si na to zvyka istu dobu...

shee11
autor
4. dec 2019

@negymama
@janickacrazy
@negymama dakujem,takto som nad tym veru neuvazovala.

shee11
autor
4. dec 2019

@alexandraalexandrova dakujem ☺️

letfenixa
4. dec 2019

Opakovane čítam a počúvam, ako je ucivo narocnejsie, aj tu bolo, ze co sa kedysi ucili siestaci, teraz sa ucia tretiaci. Tak to veru ťažko, práveže sa vypustila pomaly tretina osnov, napr na prvom stupni sa vobec neucia písomne nasobit a deliť, len spamäti malú nasobilku.
Určite doporucujem návštevu poradne, a zatiaľ je december, zapis do prvej triedy je v apríli, deti sa menia rýchlo a skokom, uvidíš, čo bude.

negymama
4. dec 2019

@shee11 a inak to co spominas u syna...to su povahove crty. Moj syn je tiez akoby hrdy a narocny na seba, nezniesol dlho prehru a preto si casto vyberal cinnosti len kde sa citil isty. robi to casto v sportovych cinnostiach, je silny atleticky ale radsej neuteka ak citi ze nebude prvy, alebo zhodi figurky sachu ak protihrac ma lepsi tah , pritom ani nemusi este prehravat. dlho mu trvalo kym sa naucil bicyklovat, nie zo strachu z padu, ani nie z nesikovnosti, je silny a obratny...ale neznesie nieco nedokazat hned, nema rad skusanie, neuspesne pokusy, tak si na bicyklovanie vybral az cas ked uz len polozil nohy na pedale a isiel . detto korcule. 2 roky obul, "smyka sa, neudrzim rovnovahu" ...zobul, treti rok vykrocil rovno po lade a bez pomoci korculoval.

montemotherone
4. dec 2019

@shee11 inak ale nebude sa u vás robiť depistáž na posúdenie školskej zrelosti? Väčšinou sa to robí v škôlke v spolupráci s najbližším CPPPaP.

negymama
4. dec 2019

a takisto je citlivy na kritiku a co len naznak posmechu.

nosalinda
4. dec 2019

@letfenixa ja sa tiež čudujem o tom náročnom učive. Za našich čias sa malá nasobilka učila už v 2. ročníku, teraz stačí keď ju vieš naspamäť až v 4. ročníku. Žiadne základné rovnice, nerovnice, v prváku sa učia do 30. Mne sa decká na matike nudili🙂

letfenixa
4. dec 2019

@nosalinda naši prváci do 20

janickacrazy
4. dec 2019

@nosalinda Naši sa učia násobilku v 3.ročníku, ale musím povedať, že deti teraz píšu oveľa viac písomiek a diktátov ako my kedysi. Ono je to veľmi individuálne, lebo ak máš šikovné deti, tak ani nevieš, že chodia do školy, ale pokiaľ má dieťa nejaký problém alebo je celkovo pomalšie, tak je to úplne niečo iné.

nosalinda
4. dec 2019

@janickacrazy áno učia, ale sčítavaním a pokračujú v nej do štvrtého ročníka. Kontrolné písomky a diktáty sú presne stanovené, ostatné je na učiteľovi, pri tých menších je to skôr spôsob diagnostiky, pretože ústne odpovede v prvých dvoch ročníkoch nie sú. Jasné, že je to individuálne, ale to aj vždy bolo a bude. O tom sa ja nehádam, zarazil ma ten názor o množstve učiva a o tom, že sa učia tretiaci, to čo šiestaci. Tak jasné, že na prvom stupni sa zabŕda do viacerých tém, ale neporovnávajme to so šiestackým učivom. A deti boli vždy rozdielne, vždy to niektorým išlo lepšie a iným nie. To žiadne učivo ani počet pisomiek nezmení. Však to sa ani nedá, aby všetci žiaci na tom boli rovnako. Jedným to viac myslí, iní sú lepší v športe, hudbe alebo ani v ničom extra nevynikajú, ale sú to dobré deti. V tom je predsa tá krása. Ja viem, že niektoré detičky sa viac trápia, niektoré zas viac trápia rodičia. Mám pocit, že sa to niekedy berie až príliš vážne. Však keď sú miminká, tak sú deti čo nepresia celú noc do 2 rokov alebo sú náročnejšie a rodičia sa s nimi musia viac natrápiť a povieme si, že je to len obdobie. Aj tá škola je len obdobie. Dieťa dozrieva, mení sa, aj ich prístup. My máme byť oporou. Ja mám šikovné dieťa aj tak sa mi nesplnil sen, že príde domov a urobí si sama úlohy. Jej sa už nechce. A riadok píšeme aj 5 minút, lebo vykecáva, vykecáva...a ja upozorňujem a upozorňujem. Tak to je, večne to robiť nebudem. Ale to je jedno, to sa v tejto téme aj tak nerieši. Myslím, že zakladateľka sa už rozhodla ako bude postupovať. A zovšeobecňovať sa to v tomto prípade jednoducho nedá.

janickacrazy
4. dec 2019

@nosalinda Ono je to možno aj tým, že teraz sa oveľa viac rodičov s deťmi učí ako kedysi, akože so mnou sa nikto neučil, maximálne tak dohliadli na mna v 1.triede, či mám úlohy. Rodičia vtedy ani nevedeli koľko máme úloh, teraz sa všetko veľmi rieši, asi je to aj na škodu niekedy.

elementissa
4. dec 2019

Tak poviem ti tak... To, že deti majú ísť v 6 rokoch do školy je nastavene tak preto, lebo to je optimálny vek, kedy sa už dieťa vie aj co - to trosku sústrediť. Ja som sa narodila 1.oktobra a za mojich čias to bolo tak, že decká, čo sa narodili v októbri museli ísť o rok neskôr. Mňa práveže všetci odporúčali, aby som nastúpila už v septembri (mesiac pred dovŕšením 6 rokov), pamätám si pokec s psychologickou, ktorá povedala, že jasne, treba dat skôr - vedela som plynulo čítať (v troch rokoch som začala čítať) a v piatich som začala písať, takže som vedela čítať, písať a keďže mama bola ekonómka, tak som už ovládala malú nasobilku naspamäť a vedela som scitavat a odcitavat. Vždy v MHDcke mi mama dávala príklady. A moja mama vieš čo zadrela? Ze ona ma nedá do školy, lebo POOBEDE RADA SPÍM (akože wtf... To bude asi moja celoživotná výhovorka, lebo ja by som najradšej prespala celý deň a veru som schopná prespať celý deň. Nemusím kvôli tomu chodiť do roboty? 😅😅🤣)
A celý život jej to vyčítam, že som išla do školy o rok neskôr..chodila som 9 rokov na základku a 5 rokov na bilingval a šla som o rok neskôr do školy.
Môj manžel, ktorý je odo mňa o rok starší išiel do školy normálne, chodil 4 roky na ZŠ a 8 rokov na gympel a maturoval v roku keď ja som končila prvý rok strednej!!
Ešte stále je to najlepší rodinný vtip, že on skončil školu o 4 roky skôr ako ja, hoci ja som len o rok mladšia. A vadilo mi to vždy... Na VŠ boli všetci moji spolužiaci minimálne o dva až tri roky mladší...akoze wtf.. No a to, že som sa nudila v škole, to je druhá vec... Ale ja som sa nudila celu ZŠ, SŠ aj VŠ - moja mama nepochopila, že som mala ísť na školu pre talentované deti (takže som bola na ZS vyvrhel), na strednú som chodila na jednu z najťažších na SR a výšku som si nakoniec vybrala úplne trápne ľahkú...
No ale teda k tvojmu synovi - ak nie je výrazne psychologixke vývinové zaostávanie, nedávaj mu odklad. Raz ti to bude vyčítať, ako polku svojho života zabil v škole (ktorá mu nakoniec bude na dve veci)

negymama
5. dec 2019

@elementissa moj ma este len 8rokov /tretiak/ a uz mi hovori ako sa tesi ze pojde o rok skor na brigadu😀

ja mam este 8 rocnu zakladku, a to bolo ake fajne... mala som spoluziacku na vyske ktora nastupila na VS ako 17 rocna /18 mala v novembri/ a teraz 20 rocni maturuju, dobreze 2 odklady im nedaju, niektori si fakt asi myslia ze odklad = zvysenie IQ.

negymama
5. dec 2019

moje deti chodia na zakladku, kde sa odklad dava fakt vynimocne, najstarsia dcera je v triede kde je 2/3 deti narodených v lete a vsetky isli v termine do skoly. druha dcera mala oktobrove a decembrove spoluziacky , ktore isli do skoly 5 rocne az pocas jesene mali 6 a v pohode zvladaju.

ale u najmladsieho syna je u aj vela odkladovych deti /ach to predlzene detstvo/ a zeby boli az tak popredu sa neda povedat. maju chlapca ktory mal v septembri 10 rokov a moj v auguste 8 r... cize o 2 roky je ten chalan starsi...ale hlavne ze odpisuje od mojho krpca. 😅

Ono je aj tym ze teraz je vela jedinackov, vytuzenych deti v starsom veku rodicov... a rodicia su strasne premotivovani, vela z nich ma predstavu, ako ich dieta musi byt na spici, cisty jednotkar, pretazuju dieta, davaju navyse ulohy, prepisovat kazde slovko, kym nie je uloha dokonala a daju aj ten odklad, staci ze je dieta april maj a je hravy chlapec - eee tak vacsina chlapcov je hravych aj do 50 r 😅

u susedovcov mali syna v podobnom veku, ich aprilovy moj augustovy, som si myslela ze budu spolu v skole a bum...ich starsi je o rocnik nizsie s odkladom. Ukecane, sikovne bystre dieta, nemal ziadne diagnozy ani poruchy, len proste diagnoza "chlapec".

shee11
autor
5. dec 2019

@elementissa
@negymama ved presne toto, ja som tiez isla 6 rocna (som junova), do deviatky som nesla, maturovala som v podstate v 17tich (maj). VS som si predlzila ale to je ine :D o rok po mne uz museli vsetci do 9, takze koncili v 19, 20. Toto sa aj mne zda strasne neskoro.

shee11
autor
5. dec 2019

@negymama dakujem, pekne napisane 🙂

hettinka
5. dec 2019

@shee11 reagovala som presne na prvý príspevok, citujem:
"Napr. situácia - písali sme písmenká a niečo som mu prečiarkla, ale v dobrom, všetko som komentovala, že toto je správne, toto je nesprávne - skončilo to tak, že mal pol hodiny hysák, prečo som mu to prečiarkla, že on to nevie, že už nikdy nebude písať atď."

Ty asi nie si pedagóg, učíš ho veci zbytočne dopredu, zbytočne píšete písmenká, zbytočne komentuješ, čo má dobre a zle a ešte mu to škrtáš...
Ja mám nadaného syna, chodil do triedy pre deti s IQ nad 130, v predškolskom veku poznal písmená, tlačené aj písal, písané som mu ZÁMERNE nedávala písať, počítal, ale nikdy som mu žiadne príklady ja nedávala ... Robil v 5 rokoch osmesmerovky, vypisoval tlačeným krížovky, ale nikdy som to nekomentovala, bola to len hra.
A to som učiteľka, síce nie na 1. stupni, ale presne som si povedala, že čo bude potom robiť v škole, že nie som na toto odborník, neviem aké prístupy dnes sú, či vôbec viem posúdiť techniku písma, sklon a podobne. Som jazykár, a ani tie jazyky som deti dopredu neučila. Veď do školy chodia 13 rokov tak hádam to majú zvládnuť tam.

Asi si ho zbytočne vystresovala, ak je citlivý, tým viac.
Neber to v zlom, len chcem ukázať aj tento aspekt, že módny prístup učiť deti doma dopredu niekedy naozaj môže napáchať viac škody, ako osohu.

lubi40
5. dec 2019

@shee11 Podla mna nie je problem, ze dieta donesie domov stvorku. Problem je, ze z toho robia problem rodicia. znamka odzrkadluje znalosti - evidentne ak nieco nepochopil , tak to nevedel a preto znamka bola adekvatna. Nie je to dovod na demotivaciu, ale je to sposob ako rodicom dat vediet, tu nieco dieta nepochopila. Ja neviem, preco sa znamky beru tak dramaticky. Kazdy musi mat jednotky, lebo je demotivovany. Potom sa necudujem, ze 30% 15rocnych deti nevie citat s porozumenim. no ved ked ich vsetko demotivuje... Ja si pamatam, ze ked som dostala zlu znamku, tak som sa doma bezala rychlo ucit aby som si to opravilo a teda naopak ma to motivovalo.

shee11
autor
5. dec 2019

@hettinka no vidis a ja som reagovala ... "mojou prioritou nie je ho naucit pismenka ani citat. on sa sam pytal, ucil sa pisat svoje meno a potom mi ukazoval co sa v skolke naucil - tam ich totiz tlacene pismenka ucia. Ja sa zameriavam skor na to, aby porozumel citanemu textu, opisal veci a pod." Ja ho neucim veci popredu, ale ked sa dieta pyta,tak ho predsa neodbijem a vysvetlim mu to spravne. Vobec ho do veci nenutim a zbytocne nestresujem,nemam nanho vysoke naroky. On je taky aky je.Je perfekcionista,strasne vsetko hroti, radsej vycuva akoby sa mal aspon pokusit. Cele toto s tymi pismenkami nie je vobec podstatne.Ale dakujem. Uvidim ako sa to vyvinie a urcite sa poradim.

lenadka
5. dec 2019

Dievčatá aj ja som išla do školy 6 ročná (som júnová) a cítila som to tak a doteraz to tvrdím, že to bolo skoro. Od druhej triedy som nemala problém, ale prvý ročník bol pre mňa nočná mora. Keby ma aspoň devina zastihne, ale ani to nie. 🤭 Nevyvinuté, nevyhráté decko som bola a podľa toho som si aj vybrala strednú školu. Až od druháku na strednej som sa zobudila z rozprávky. Podľa mňa je dobré dnes to, že je možnosť psychologického posudku od odborníkov a odklad, to sa voľakedy nenosilo.

hettinka
7. dec 2019

@shee11 správny koment v tomto veku na pokusy písať je “pekne, super, že sa snažíš”. Bez ohľadu na to, ako písmo vyzerá. A aj ostatne veci asi v tomto zmysle, pozitívna motivácia je super. Deti nastupujú do školy v 6 rokoch a má zo svoj zmysel, že práve vtedy, pretože vo väčšine prípadov skôr nemajú ešte vyvinutú jemnu motoriku, aby mohli písať a nervovú sústavu, aby sa vedeli sústrediť a chápať školské veci. Aj v krajinách, kde sa nastupuje do školy skôr, deti v 4-5 rokoch sa učia hrou, ešte nepíšu písanym a podobne. Ešte sa len dokončuje osifikacia ruky, deti sa učia správne držať ceruzku a vhodne je kreslit, vlnovky, špirály, rybičky, krúžky... možno svoje meno tlačeným, ak dieťa chce a zvláda.

shee11
autor
7. dec 2019

@hettinka samozrejme že som myslela tlacene pismenka 😉

dia6
5. mar 2020

Ahoj, ten posudok od psychologičky ti dokopy nič nepovie.
Môj syn bol presne taký... Je júlový. Všetko musel mať perfektné, miluje kreslenie, je tvorivý,v škôlke vždy najlepší (nie v správaní 😅),... Tiež sa vie veľmi demotivovat, do školských súťaží sa len výnimočne zapojí, keď sa mu niečo nepodarilo, radšej rovno roztrhal papier. Dokonca to spravil aj na písomke v 1.ročníku . Nevedel niečo a tak písomku roztrhal, dostal 5 a aj poznámku.
Trápili sme sa aj s p. učiteľov dva roky. No a teraz je tretiak a zistili mu vo výskumnom ústave, že má nadpriemerné IQ.
Už je to s nim lepšie, nemusím s nim toľko bojovať.

dia6
5. mar 2020

Ako ste dopadli u tej psychologičky?

shee11
autor
6. mar 2020

@dia6 neviem ci sa mna pýtaš 🙂 my montálne čakáme na testovanie - prediktory gramotnosti, ktoré majú v škôlke. Ale to nie je zrelosť, ani psych. vyšetrenie, skor diagnostika zameraná na silné a slabé stránky dieťaťa - napr. porozumenie reči, testovanie krátkodobej pamäti a rôzne iné. Na zákl. toho buď pôjdeme alebo nepôjdeme na školskú zrelosť (skôr si myslím, že nepôjdeme ak dopadne dobre), príp. ešte navyše na psychol. konzultáciu. Inak stále je taký, že voooobec nechce ísť do školy, najnovšie aj do škôlky každý deň s veľkým frflaním chodí, že on sa tam nudí, že úlohy čo robia (v rámci predškolskej prípravy) ho nebavia. Ale je aj lenivý, nechce sa mu učiť básnička a pod. Proste má v hlave iba jednu vec, ktorej sa venuje, kt. ho baví, na nu sa zameriava, to rozvíja a všetko ostatné je nuda, zlé. Momentálne je to, že chce vyrobiť nejakého robota, samorzejme, že je to iba jeho fantázia a žiadneho reálneho robota nerobí, ale s tatom idú robiť ason zo súčiastok - vypínač - svetlo, zvuk, motorček a tak, ešte že mám muža elektrikára :D