Dieťa sa bojí učiteľky v škôlke

daredelilah
6. máj 2021

Dobrý deň mamičky, potrebujem poradiť ohľadom škôlky. Syn nastúpil teraz v 4 rokoch do Mš ( mal zdrav. Problémi), najprv prvé 3 dní bolo všetko v poriadku, a teraz začal robiť ráno v škôlke doslova scény. Veľmi ma to trápi, popravde som to nečakala lebo deti mal vždy moc rad, nikdy som ho nemohla dostať z ihriska. Snažila som sa sním o tom porozprávať no jedine co mi povie je ze sa bojí, spýtala som sa čoho, s on ze pani učiteľky co ma hnedé vlasy lebo kričí ( ma rannú a vždy keď ju vidí tak začne plakať a nechce ísť do triedy). Pritom pani učiteľka je podľa mňa milá, sympatická, vždy sa opýta ci ho môže zobrať lebo inak on by sa mňa nepustil, a iné deti co si všímam s nou nemajú problém a viem aký je syn, niekedy nepocuvne a ak aj po ňom skrikla chápem to, ako mu ale vysvetlím že mu nechce zle a ze kričí lebo možno sa hádajú deti alebo si ubližujú a ona zo tak nemôže nechať? Ako to vyriešiť s nim aby neplakal ráno a nerobil "scény" aby si dal povedať? Už som skúšalapodplacanie sladkosťami že mu kúpim ak to zvládne, alebo že pôjdeme von, proste ho motivovať ale nepomáha. Zatiaľ je tam len týždeň tak neviem ci to proste samé prejde a musí si len zvyknúť alebo mam ísť za pedagogickou? Som s toho strašne nešťastná, a nemám sa s kým poradiť mam len partnera a ten si myslí že to nic nieje že to mám nechať tak. Ďakujem vopred za rady

dzina007
6. máj 2021

prve tyzden nastupu su najtazsie.. treba vydrzat... place aj ked je rano druha ucitelka?

Inak nam rano pomohlo ked som syna nenosila do skolky ja ale manzel. Nejako to tak bral viac v pohode. Pri nom neplakal pri mne ano

dzina007
6. máj 2021

a prave vacsinou treti den je zlomovy.... kedy deti zacinaju plakat... prve dva dni sa otukavaju a na treti im to dochadza ze je to uz nastalo a preto zacinaju aj plakat...

anjelicek26
6. máj 2021

Prvy tyzden-dva-tri ma takuto krizu hadam kazdy zacinajuci skolkar. Ked pochopi, ze tam bude musiet chodit kazdy den a nie je to len hranie. To, ze ma rad deti na ihrisku je pekne, ale to bola mama stale na dohlad. Tu je sam, musi riesit konflikty sam, ma autoritu novu - ktora nerobi veci ako je on zvyknuty, ktora ma iny sposob komunikacie a vyjadrovania. Na to si proste musi zvyknut. Ano nechaj to tak. Pytaj sa na pozitivne veci - co sa ti dnes v skolke pacilo, co ste papali, aka je tam tvoja najoblubenejsia hracka, ktora je tvoja najoblubenejsia preliezka na dvore atp...

madeleine
6. máj 2021

Skusala ste sa opytat, co by mu pomohlo sa v skolke citit lepsie? Co by pomohlo vyriesit situaciu? Mozno sa potom rozrozprava a dozviete sa viac. Akokolvek absurdne sa Vam to moze zdat, dieta potrebuje spracovat oddelenie od mamy a pochopit, ze patri aj do ineho systemu. Moze mu stacit drobnost od Vas vo vrecku, rano zaspievat pesnicku, uistenie, ze ho lubite a popoludni sa pre neho vratite o tretej (alebo kedykolvek, dieta sice cas nepozna ale presne uistenie je velmi napomocne, pripadne po olovrante, ked pojdete von... )

Aj nam je obcas niekto nesympaticky a neprijemny, takze odporucam len komunikovat, spytat sa ho na to co sa mu tam paci, ci je tam nejake mile dieta, s ktorym by sa chcel hrat a pomoct mu naviazat sa na niekoho z kolektivu, aby si vytvoril bezpecne zazemie. Drzim Vam palce!

deginko
6. máj 2021

Nič,treba iba vydržať .deti budú vymýšľať a hľadať výhovorky všetko možné len,aby nemuseli ísť...moja má 4,5r chodí už druhý rok..prvý rok všetko ok a tento rok teraz v apríli po 2m čo boli doma..si proste odvykla a začala mi ráno plakať,vymýšľať,scény robiť atď len,aby nemusela ísť do škôlky...pritom je tam veľmi obľúbená všetky ucjky ju majú radi aj deti ..trvalo to 2tyzdna,jazde ráno rev,poobede prišla zo škôlky,že ako bolo dobre..a večer v posteli zasa mrnkanie prízemie,aby nemusela ísť...teraz konečne už je dobre a teší sa...musí si len zas zvyknúť.PS:a tiež si začala vymýšľať na učiteľku jednu ako sa jej boji lebo vraj je prísnejšia a kričí a už nevedela čo vymyslieť...i keď je pravda,že naozaj tá jedna je prísnejšia,ale zasa chápem,že občas na deti skriknu keď neposlúchajú a je to ok..a tak som jej to aj vysvetlila...no videla som na dcére, že už to,,prikraslovala,,len aby mohla ostať doma

daredelilah
autor
6. máj 2021

@dzina007 ďakujem, zatiaľ bola len jedna táto ráno celý týždeň, aj to nás s partnerom napadlo ze by ho odniesol on ale tento týždeň bol cely preč v robote až zajtra sa vráti, a bojím sa ze ak aj bude s nim ráno kľudnejší tak si zvykne a keď s ním pôjdem opäť ja tak to bude ešte horšie

daredelilah
autor
6. máj 2021

@anjelicek26 po obede je vždy v pohode, keď sa pýtam odpovie ale nejak ho to neteší veľmi o tom celom sa rozprávať

daredelilah
autor
6. máj 2021

@madeleine skúšala som sa porozprávať ale ráno je v podstate zaťaty a nepočúva vôbec, plače a povie za on ma nechce počúvať co rozprávam, a poobede je ako tak v pohode tak ma nenapadlo to riešiť po návrate domov ale skúsim , ďakujem pekne

anjelicek26
6. máj 2021

Ono cely zivot sa dieta a dospely stretava s ludmi, ktori mu nesadnu, taky je zivot... mozno to proste menej rozpitvavat, dobre 4 roky vyrastal ako pupok sveta a teraz sa musi podriadovat inemu rezimu, je to zmena a velka. Ten pupok sveta myslim v dobrom, v kazdej rodine je to tak, maly uzavrety okruh, kde sa snazime maximalne vyhoviet potrebam toho druheho... Hlavne mu aj porozpravaj, kam ides ty a co budes robit ty, kym bude v skolke, co vsetko musis postihat a ako sa tesis, ked sa zasa uvidite. A ze to tam zvlada perfektne a si na neho hrda, ze je taky velky chlapcek... proste psychologia v praxi.

daredelilah
autor
6. máj 2021

@deginko ďakujem za radu, neviem je to zvláštne, nikdy pred tým si nevymyslal a neklamal ani sa nevykrucal, problém je skôr to ze sa ma drží a nechce sa upokojiť, pustiť sa za žiadnu cenu, trochu sa hanbim lebo musím zaklopať a pani učiteľka ho zo mňa musí strhnúť a preniesť do triedy lebo inak to nejde.

daredelilah
autor
6. máj 2021

@anjelicek26 ďakujem, aj to som skúšala ale on takzvané neguje-nieje pekný nieje statočný, ja si vymýšľam že soh hrdá nieje to pravda.. Nezaujíma ho že prídem poobede alebo ze niečo donesiem kam pôjdeme.. Proste sa zatne a nepočúva co hovorím bohužiaľ

anjelicek26
6. máj 2021

@daredelilah ale to odliepanie deti od rodicov robia prve tyzdne po nastupe ucitelky bezne...vacsina deti nastupuje v septembri, to mas vidiet ten cirkus... to, ze sa ti zda ze to robi on jediny je tym, ze je maj a vacsina deti uz cele mesiace chodi a tuto fazu ma za sebou.

daredelilah
autor
6. máj 2021

@anjelicek26 v to dúfam, je mi ľúto aj tých druhých deti a rodičov co tam ráno sú, lebo ich to znervoznuje a deti sú s toho v rozpakoch..

anjelicek26
6. máj 2021

@daredelilah v septembri uvidis dalsich novych rodicov presne v tejto situacii...chce to cas, neda sa fakt ocakavat, ze to oddelenie od matky bude uplne ciste bezproblemove s usmevom.. ved za cely zivot nic ine nepoznal. Ano su take deti, ale tych je ako safranu...vacsina to musi spracovat, on to spracovava nahlas, ine deti potichu, ale spracovava.

saxana000
6. máj 2021

Presne to iste bolo u nas aj prvy aj druhy rok prve dva dni ukazkove treti den katastrofa krik a rev.ziadne dlhe lucenie prezliect pusa sup do triedy a odchod.musi si zvyknut tiez mi ju ucitelka brala z ruk pomojkala polubila za 5 minut sa hrala s ostatnymi na koberci.musis to len vydrzat o dva tyzdne uz bude lepsie.stale mu prizvukuj ze mama pride ked sa vyspinka... Ked spapa chlebik... Musi mat istotu ze sa vratis a pojde to.ze pani ucitelka krici podla mna vnima len on ak s nim doma hovoris normalne kludnym tonom to ona nemoze ked tam ma 20 deti a ti pistia jeden cez druheho musi ich prekricat.

dzina007
6. máj 2021

vyskusaj nech ho vozi muz ci bude plakat... on ked si zvykne na pokojne rano s muzom zvykne si aj s tebou... deti casto podvedome viac placu pri maminke...
neboj casom si zvykne a bude dobre

veronikazoja
6. máj 2021

aj ja som mala to isté s malou, plače a doslova sme si s učiteľkou dávali z náručia do náručia, aby sa nejako odo mňa odlepila, ale tieto plače vždy trvali len 2-3 minúty a potom bolo dobre
nám pomohlo skoré vodenie do škôlky, keď sú v triede 2-3 deti, prípadne je prvá, ak potrebuje má čas sa porozprávať s učiteľkou alebo si vybrať hračku akú chce a nie čo zostane (teda z jej pohľadu, keďže hračiek majú toľko, že aj kedby ich tam bolo 200, stále sú nejaké voľné), taktiež je šatňa voľná, lebo keď sme chodili po 7:15, tak už tam bolo veľa detí a tiež aj trieda bola plná ale takto skoro keď prídeme pred siedmou, tak potom už sleduje aj ostatné deti ako prichádzajú a že aj ich vodia maminky a potom sa jednoducho ukľudnila a odvtedy je to v pohode

leskovael
6. máj 2021

Nedá sa porovnávať ihrisko a škôlka. Je to obdobie a prejde to neboj.. Deti povedia základnú vec-pani učiteľka kričí. Pritom mohla byť situácia jednoduchá deti sa nevedeli utíšiť, robili zle, tak zvýšila hlas. Chce to len čas a prejde to.. Ale veľa záleží aj od dieťaťa. Môj ked je doma dlhšie, tak má problém sa vrátiť aj do školy (prvák) jednoducho je rád s nami, školu/škôlku má rad, deti tiež, ale nástup po dlhšej dobe je ťažký.
Škôlka bola v našom prípade 3tyzdnova adaptácia, potom ochorel a v polovici októbra sme išli nanovo. Všetky deti už v pohode a môj ešte v polke oktobra plakal🙈 prešlo pár týždňov a chcel chodiť zo škôlky posledný 🙂

kattky
6. máj 2021

Ahojky. Moj syn nastupil v septembri do skolky. Prve 3 dni parada dokonca ked sme prisly domov tak chcel ist naspat do skolky. A potom to prislo. Tiez ked bola jrdna z ucitelkek rano tak syn mal rano triasku, zvracal, prehnalo ho. Som sa bala aby sa z toho nepochorel. Nechcel ani nic ranajkovat, cize isiel hladny. Povedala som to aj dotycnej ucitelke ze sa jej boji. Potom som prisla na to ze sa boji toho ked okrikne deti a on si to bral vsetko na seba, ze si myslel, ze krici na neho. Vtedy som mu zacala kazde jedno rano opakovat, ze ucitelma krici na neposlusne deti nie na neho. Po tuzdni sa to ovela zlepsilo a teraz uz chodi v pohode do skolky. Dokonca ho tak naucily obe ucitelky, ze ked pride rano tak ich ide postiskat nakolko je v triede najmladsi.

daredelilah
autor
6. máj 2021

@anjelicek26 dobre teda ďakujem za rady, vari to teda prejde

daredelilah
autor
6. máj 2021

@saxana000 áno aj som sa ho snažila tým uspokojovať že prídem keď sa vyspi a naozaj som tak vždy keď vstávajú práve, ale ani to nejako nezaberá, jeho to proste nezaujma co bude potom

daredelilah
autor
6. máj 2021

@veronikazoja ďakujem skúsim ísť teda skôr, chodíme teraz na 7 :15 cca škôlku nemáme blízko tak nám to trvá a aj napriek tomu ze chodí spat celkom skoro tak ráno je dlho rozospaty, aj polhodinu je unavený ešte, takže aj keď vstaneme o 6 tak nam to vychádza na tu 7.. Ale skúsim aspoň o 10 minút skôr..

katka0123
6. máj 2021

@daredelilah Nam pomohla fotka. Daj mh so sebou nejaku milu, neutralnu fotku, na ktorej ste spolu. Chvilku to v nom bude vzbudzovat melancholiu, ale casom to bude skor radost. Maminka ma lubi, pride. Mam fotku v skrinke, je tu so mnou.

aljosa1
6. máj 2021

nasa sa prvý rok nerozprávala s učiteľkami vôbec, mala to tam veľmi rada, vždy sa bavila s deťmi ale s učiteľkou ani slovo, len hlava dole a prikyvovala... teraz je už super, aj sa s nimi porozpráva aj všetko... a nakoniec z nej vypadlo, že sa jej nepáči, že jedna nosí okuliare a druhá je "šišatá", t.j. kučeravá ... no ale už je fajn

daredelilah
autor
6. máj 2021

@leskovael ďakujem, aj ja si tak myslím ze sa bojí tej atmosféry keď sú deti pojasene a pani učiteľke nezostáva nič iné iba z zvýšiť hlas tak sa bojí alebo mu je to nepríjemné.. Bohužiaľ naozaj na to asi nieje zvyknutý ja nikdy nekricim

daredelilah
autor
6. máj 2021

@katka0123 myslím ze on nieje na také veci, ale spýtam sa ho ci by mu to nepomohlo ďakujem

daredelilah
autor
6. máj 2021

@aljosa1 to je zlaté 😂, on sa rad rozpráva aj sa do teraz pekne aj s deťmi aj učiteľkou no ale toho 3tieho dňa je ako vymeneni, v jeho očiach mam pocit ze je všetko zlé teraz, aj deti aj učiteľky celá škôlka...

leskovael
6. máj 2021

@daredelilah jasné, ale to bez toho sa v živote nezaobíde, možno bol on v partičke kde robili zle a učiteľka ich okrikla.. Lenže tak to chodí, deti vymýšľajú a 20tim v triede sa nedá vždy len milo povedať. Musí si zvyknúť aj na nové prostredie, na nové autority a fungovanie v kolektíve. Takže neboj nič, prejde to. Držím palce, nech je čím skôr už len radosť zo škôlky.

daredelilah
autor
6. máj 2021

@leskovael ďakujem pekne aj ja už dúfam

liz_lemon
6. máj 2021

moja dcera sa tiez takto bala ucitelky, tiez robila rano sceny, ked som sa jej pytala, tvrdila mi, ze ma p. ucitelku rada (asi len, aby mala klud od otazok), nakoniec sme zmenili skolku kvoli stahovaniu, a teraz mozem povedat, ze do skolky sa tesi, naozaj to tam ma rada, uz ziadny plac, len radost
a nedavno som sa pytala syna, ze ktora ucitelka zo starej skolky bola najhorsia, a bez zavahania menoval tu ucitelku, ktorej sa dcera bala, takze mozno bola prisna az prilis, sama som bola svedkom toho, ako sa spravali aj k inym detom, ale brala som to tak, ze proste deti je vela, a kazdy ma len jedny nervy, a mne keby dieta cely den plakalo, tiez by som asi nebola najprijemnejsia, ale zase jej to jej povolanie, tak by sa mala ovladat, alebo ist robit nieco ine