Musia mi zobrať 4-ročnú do škôlky v mieste trvalého pobytu?

littlehop
15. apr 2024

Ahojte, pocula som ze je nejaka novela o tom ze mi musia zobrat uz 4 rocnu do skolky. Ako to teda je?

nssv2
15. apr 2024

@littlehop áno je taka novinka že musia, tušim od budúceho roka už od 3 rokov, ale niektoré mestá- vačšinou menšie dediny nato aj tak nemajú kapacity, takže pomaly budujú nové škôlky, takže musia ale nemusia😂😂 ked naozaj ešte nemajú kam

littlehop
autor
15. apr 2024

@nssv2 a ked mi nezoberu malu do spadovej musia mi ponuknut miesto v inej? Tym padom stracam narok na predlzeny rodicovsky?

jazula
15. apr 2024

@littlehop Má nárok na prijatie do škôlky, ak do 31.8. dovŕši 4 roky. Prihlášku musíš podať do 1 spádovej škôlky a ak by tam náhodou z kapacitných dôvodov prijatá nebola, zriadovateľ tej spádovej škôlky ju umiestni do niektorej ďalšej svojej škôlky. Ak by bolo dieťa v súkromnej alebo cirkevnej, berie sa to tiež ako naplnený nárok. Čo sa týka predĺženého RP, s tým by som nerátala vôbec. Neviem lokalitu, ale podľa mňa je veľmi malá šanca, že ti ju niekam neumiestnia. A ak ti ju zoberú a ty sa rozhodneš ju do škôlky nedať, nárok na RP nemáš…
Akurát som to dnes študovala. Moja má síce len 3, ale toto ma zaujalo 🙂. Ja teda veľmi dúfam, že po tých 5 a 4ročných ostane miestečko aj pre ňu 🙂

littlehop
autor
15. apr 2024

@jazula no v predlženom rodičovskom sa spomína len neprijatie do spádovej škôlky. nie najdenie iného miesta. Mne ide o neprijatie a predlženy rodičovsky, poviem to tak na plnu hubu :D tak teraz študujem ako to teda je, či pri ponuknuti nahradneho miesta budem alebo nebudem mať nárok.

nssv2
15. apr 2024

@littlehop to je z mojej strany len taka polemizacia, ale myslim si, ze ked uz je to zakonom danne musia ti dat nejaku moznost a to ze ju neprijmes tak zial, myslim ze to nedaju ako dovod na predlzenie RD

littlehop
autor
15. apr 2024

@nssv2 vdaka no uvidíme teda :D

jazula
15. apr 2024

@littlehop skúsim to nájsť, za spádovú škôlku sa v tomto prípade považujú všetky škôlky daného zriaďovateľa…takže s tým RP by som fakt nerátala. Plus žiadna riaditeľka neriskne odmietnuť 4ročné dieťa z kapacitných dôvodov a zobrať mladšie. Prečítaj si podmienky vašej škôlky, ale tvoje dieťa bude vysoko prioritizované…

littlehop
autor
15. apr 2024

@jazula ale takto to mali aj pred rokom...zriadovateľ bolo mesto kde malo xy škôlok a stačilo potvrdenie len z tej "spadovej". no risknem to, veď napísať riaditeľke že nenastúpime môžeme vždy 🙂

jazula
15. apr 2024

@littlehop a mysliš si, že ti ju nezoberú? To by musela byť celá tá škôlka plná len predškolákov…ja som pozerala podmienky 3 škôlok v Petržalke a všade sú 4ročné deti hneď na druhom mieste po predškolákoch…

littlehop
autor
15. apr 2024

@jazula no neviem, uvidime. Je kopec predskolakov a aj 4 rocnych deti. Sama som zvedava, ale za pokus to stoji. Prakticky ja onic nepridem. Z malou ostanem doma ci ju prijmu alebo nie. Ale aspon tam je mala sanca na predlzeny rodicak.

domka222
16. apr 2024

@littlehop pri 4 ročnom dieťati a jeho neprijatí by mala byť spádová škôlka "povinná " hľadať miesto v inej

bluerose
16. apr 2024

@littlehop Kedy rodič stráca nárok na rodičovský príspevok?
Nárok na rodičovský príspevok zaniká prijatím dieťaťa do inej materskej školy zriadenej územnou samosprávou alebo nástupom dieťaťa na povinné predprimárne vzdelávanie.
Takže áno, ak ti umiestnia inde, RP nedostaneš. Minulý rok to riešilo veľa žien v okolí a deti im umiestnili do iných škôlok. Ani jedno neostalo “visieť”. Aj sme si potom hovorili, že zrazu je kopec miesta a všetky deti pobrali🙈