Šikovné septembrové dieťa a jeho posledný rok v škôlke

susik77
12. apr 2015

Ahojte,

mam 5.5 rocnu dceru, myslim, ze je bystra ale nie genius, pozna vsetky pismenka, ma dobru logiku a pamat. Je narodena na zaciatku septembra, uvazovala som ju dat do skoly v necelych 6, teda tento rok od septembra, ucitelky mi to nedoporucili, ze je detska.
Ona sa rada hra, zo vsetkeho si robi srandicky, rada napodobuje.
Rada kresli, je velmi empaticka, ma vela kamaratok, ale je dost hanbliva pred cudzimi. Z tych veci co ma ovladat do skoly vie vsetko, len sa potrebuje vyhrat.
Podme si poradit, co sme na tom podobne, ako rozvijat tieto deti, ked pojdu este dalsi rok do skolky a do skoly nastupia v cerstvych 7.

jolinka
13. apr 2015

@timea7 u nas nezvyknu zlucovat. 😉

timea7
13. apr 2015

@jolinka no stalo sa a bolo to citeľné 😠 😠 😠 😠 😠 ešte aj tú výbornú učiteľku im zobrali a dali ju zase prváčikom....sa šetrí...na deťoch....privádza ma to niekedy do zúfalstva....

jolinka
13. apr 2015

@timea7 fakt neprijemne 😠 😠 😠 mna utesuje ked vidim tych piatakov stale v 2 mensich triedach, a nejake prepadnutie je u nas malo pravdepodobne, skor sa moze niekto odstahovat a tak. To je madar. skola v Kosiciach, oni si potrebuju udrzat deti aj meno, preto nezlucuju, zabezpecuju rodinne prostredie, v druzine sa ucia s detmi a robia ulohy, a chodia tam deti z prevazne vzdelanej strednej vrstvy. u nas spokojnost, nelutujem den ze som tam deti dala a starsia je uz stvrtacka.

susik77
autor
13. apr 2015

@lauricka : no, ona si sadne , zoberie knizku a zacne si citat po pismenkach nadpis 🙂 ja som jej len vysvetlila, ze t-o je to. hned to vedela aplikovat na dalsie slabiky 🙂 a uz precitala mama, tata,baba...ale nejak ju nenutim. starsia dcera je prvacka, ta jej v druzine robi kopec uloh, ziacku knizku a terezu vyucuje 🙂 . Teri hroizne bavi opisovat jednoduche pisane slova - mama, mapa, lala... 🙂 . pocita zatial na tablete prikl. do 10, ked spravne pocita, vyhrava zlaty pohar, tak to ju bavi 🙂
Co robim s nou iniciativne, tak fonematicke rozlisovanie, prvu, poslednu hlasku, druhu, predposlednu, davam jej slova rozloz. po pismenkach - hadanky, co to je, hrame slovny futbal...
Ked starsia dcera robi ulohy, tak mala si vzdy vypyta, ze aj ona chce. Donesiem tu predsk. knihu a dam jej na vyber co chce z toho robit...
Nenutim ju nic nasilu.

timea7
13. apr 2015

@susik77 keď dieťa o písmená prejavuje záujem, pýta sa, treba mu vyhovieť, robíš to dobre.

susik77
autor
13. apr 2015

@timea7 : A ako je to s tym pisanym? Citala som, vraj je nespravne deti ucit pisat pisanym. V podstate, ja to beriem skor ako zabavu. Prvy krat som to urobila, ze som si chcela sukromne otestnut ci je zrela, tu mame cast testu, ze ma pisanym napisat Eva je tu. Ona to napisala uplne krasne, len bodka nad j jej chybala. Nikdy som ju pisane neucila. No a potom si to stale pytala, ze ju to bavi...

timea7
13. apr 2015

@susik77 keď ju to baví, tak ju nechaj, nech opisuje, veď to nepíše za účelom, aby to čítala, len to obkresľuje ako zaujímavý tvar....ale môže sa stať, že bude postupne žiadať, aby si jej napísala určité slová 😀 , snaž sa odpútať jej pozornosť omaľovankami, skús mandaly, to by ju mohlo zaujať.

susik77
autor
13. apr 2015

@timea7 : no, prave, uz vyzadovala, hadaj ake 😀 . Tie od jej slavnych spoluziakov 😀

susik77
autor
13. apr 2015

@timea7 ona stale zo seba robi sasa, uz jej hovorim, ze je taky kasparek 🙂 . Sme sa dnes rozpravali, ze pojdeme pozriet na ten divadelny kruzok 🙂 Tak suhlasila, ze chce hrat princeznu 🙂

avanti
13. apr 2015

@timea7 - ano, je bezne, ze deti vedia citat a poniektore aj pisat, napriklad v zahranici ich to ucia uz aj skor. Ved maju dnes aj ovela viac podnetov, aj rodicia sa mozno viac venuju.
A verim tomu, ze p. ucitelky zvlast v 1. triedach maju asi aj nerovnomerne zlozenie deti, co sa tohto tyka. A nielen tohto, ale aj vekove - moze tam nastupit vekovo "regulerny" 6-rocny prvacik, ako aj povedzme dieta s odkladom, ktoremu napr. navyse zle vychadzaju roky a uz je tam skok ako hrom 🙂.

susik77
autor
14. apr 2015

@avanti : Ja myslim, ze tie odkladove deti vacsinou su radi ked su radi a kludne tie cerstve 6 rocne ich mozu aj predbehnut v uceni.
Podla mna, ak dieta - predskolak nie je pripravene a motivovane, tak bude odmietat to drilovanie citania rodicov . A ak sa o to zaujima same, tak preco mu nepomoct? Ja som zacala chodit uz v skolke do kniznice, cez zakladku som precitala skoro vsetky knihy 🙂 . Ale zase som nemala moc kamaratky, som sedela len v uceni. Ale mala som taku vnutornu motivaciu, hrozne ma zaujimala biologia, chemia, doma som robila pokusy 😀 a studovala som si detske naucne knihy 🙂 .

bleee
14. apr 2015

ja som septembrová, išla som do školy, keď som mala čerstvých 7. Posledný rok v škôlke sa ma všetci pýtali, do ktorej triedy chodím. V škole som bola vždy najväčšia, ostatní boli akýsi malí, detskí. Bol to rozdiel o rok, ktorý som cítila celú ZŠ. Zmenilo sa to až na strednej, tam som konečne nadobudla rovnocenný pocit. Naopak manžel je augustový, do školy šiel presne 6ročný. Vždy bol ale najlepší žiak. Stále som si priala aby mojim deťom nevychádzali zle roky, aby nemuseli ísť do školy 7 ročné a prežívať rovnaké pocity ako ja. Samozrejme, jedno je októbrové, druhé novembrové. Som sama zvedavá ako to budem riešiť 😉

avanti
14. apr 2015

@bleee - ani mi nevrav, ja by som si teraz najradsej zelala, aby som mala vsetky deti s dobre vychadzajucimi rokmi a neriesila taketo dilemy. Tak si vravim, vdakabohu aspon za to posledne - marcove dieta 😀
(pri nom uz odmietam cokolvek riesit, pojde do skoly, kedy ma, aj keby co bolo 🙂 )

jolinka
14. apr 2015

@bleee my sme raz mali v skolke taketo dievcatko, septembrove, isla do skoly skoro na 7 ...a ten posledny rok bol pre nu trapenie v skolke ,,,vysoka, vyspela fyzicky aj psychicky, kreslila ako starsie deti, komandovala vsetky mladsie deti /este v nasej triede su deti zmiesane vsetkeho veku , cize aj 2,5 rocne 😉 / vyskakovala dopredu na besiedkach , prekrikovala vsetkych, no koniec... Vzdy som si hovorila "dievca, ty si uz mala byt davno v skole" 😕 😕

bleee
14. apr 2015

V Prešove máme školy s nultými ročníkmi, zdá sa mi to pre jesenné dieťa lepšie riešenie ako zaberať miesto v škôlke. Len v našej spádovej ZŠ zatiaľ nultý ročník nieje, takže uvidíme čo vymyslím....

susik77
autor
14. apr 2015

@bleee Vero chodila do nulteho, ale mala blbu druzinarku. Ta nevedela nic o jej problemoch / co to je receptivna dysfazia, a stale nas buyerovala, ze s nou musime cvicit pexeso, lebo oni kazdy pondelok sutazili a Verca furt prehravala, lebo ju to nebavilo. Stale nam hovorila, ze ma Verca zlu zrakovu percepciu co bola blbost, psychol.hovorila, ze ma elmi dobru a sama sa naucila aj citat. Ta druzinarka a ucitelka sa do mna obuli, vraj moze mat dyslexiu, moze preskakovat riadky, ze musime preto hrat pexeso. Nakoniec mi normalne psychologicka povedala, nech napiseme ucitelke aj druzinarke potvrdenie, ze si neprajeme aby tam Verca hrala pexeso...
Treba davat pozor, co su ucitelky zac, obcas je to peklo...

susik77
autor
14. apr 2015

@bleee : ucitelka asi citala blesk, detom rozpravala take veci, ze na ukrajine je vojna, za chvilu sa bude bojovat aj tu...Alebo im hovorila ako Hitler kupal deti v plyne...
Manzel sa jej pytal, ze preco im to rozprava, vsak su este mali. A ona, ze proste, deti musia vediet, co sa deje vo svete...

susik77
autor
17. apr 2015

Baby, tak najnovsie sa mala uci anglicku pesnicku z rozpravky Frozen.Som jej to vcera pustila v cakarni potichu u Dr, zacala si ti tam spievat-hotove arie🙂.Boli sme u ortopeda, potesilo ma, ze je v poriadku, vraj nema ani skoliozu ani ploche nohy, resp. ze ma malo a netreba ani zvlastne cvicenie ani vlozky, super.

avanti
18. apr 2015

@susik77 - ked spominas tu anglinu, aj nas ani neviem ako a kde sa naucil po aglicky od 1-10, tento tyzden sa ma len tak cestou do skolky pyta, co je to "ejtin a naintin" a ze nech ho po anglicky naucim 11 a 12. Predvcerom prisiel ku mne asi o 21.30 h do spalne a pyta sa, mami - 12 + 10 je 22? Vcera po ceste zo skolky som len tak mimochodom zistila, ze vie uz spocitavat do 20 a to pred 2 tyzdnami len do 10.
Mam dojem, ze zrie kazdym dnom a to doslova a nielen v uceni....jaj, dilema tazka.... 😝

lucinka133
18. apr 2015

Moja je 9.9. 2009 a taktiez pozna abecedu do 20 vie scitavat, nasobit atd. ale ostava v este rok v skolke. 🙂

susik77
autor
18. apr 2015

@avanti : to je super, sikulka 🙂 . Teri je este mimi psychicky, myslim...taky maznacik 🙂
Myslim, ze v skolke jej bude lepsie.
Inak, zase mame dalsi pokrok. Manzel povedal, ze ju dnes ucil logopediu a uz vie posledne pismenko, co este nemala uplne dotiahnute: ř 🙂 . Takže logo uz nemusim buduci rok vobec riesit 🙂 . A zacina sa uz podpisovat pisanym, len chcela pomoct s malym k 🙂

susik77
autor
18. apr 2015

@avanti : Inak., vraj deti od 5 do 6 rokov robia obrovske skoky, zvlast pred 6. timi narodkami 🙂 .
Teri uz berie Verce aktovku, uz by tiez chcela...No, som zvedava na koniec roku, ci jej nebude smutno, ze tie jej najlepsie kamaratky uz idu do skoly ☹

avanti
19. apr 2015

@susik77 - ved prave tie skoky... no ved uvidime, aj tak este bude musiet absolvovat tie intelig. testy, bez toho si aj tak sama rozhodnut nemozem a pravdupovediac by som bola najradsej, keby sa to tak nejako vyriesilo "samo", ze napr. neprejde tymito dalsimi testami a nebudem mat nad cim rozmyslat.

susik77
autor
19. apr 2015

@avanti : Verim, mna doteraz stve, ze sme aspon neskusili na zapis. I ked myslim, ze malu to nestve vobec, asi to rozhodnutie nechat ju v skolke bolo spravne 🙂 .
Je sikulka ale pred cudzimi strasne nesmela, trenerka na tanecnej pripravke mi hovorila, vraj je nepriebojna...
Dnes inak bola pochvalena na plavani: mala 2.lekciu, pekne skakala do bazena zo stoja , plavala s pasikom, a skusila aj kusok bez pomocok 🙂 . Ja som mala vacsi strach ako ona 🙂

susik77
autor
20. apr 2015

@avanti : Inak, mne pride este lepsie nie len tie schopnosti- ze mala vie scitavat a pismenka, ale celkovo, ako vie logicky rozmyslat. Podla mna citat a pocitat sa moze naucit aj mechanicky, ale prave tu logiku vyuzije najlepsie v zivote 🙂

lelask
21. apr 2015

@susik77 Tiez mame doma sikulku, aj zapis spravila, ale nedam ju. Je tiez velmi hrava. Takisto ma fenomenalnu pamat, dufam, ze jej to vydrzi 🙂, cita od 4,5 roka. Urcite vsak nemam v plane ju brzdit len preto, aby bola na tom rovnako ako ine deticky v triede. Urcite sa tam najdu deti, kore budu lepsie hrat na hudobny nastroj, spievat, kreslit, cvicit alebo budu hrat sach a tiez im nikto nebude zakazovat robit to, len preto aby boli vsetci na tom rovnako. Prislo by mi nefer stavat vsetkych na rovnaku liniu a nerozvijat ich potencial. Necitala som vsetky prispevky, urcite su tu pre aj proti nazory.

susik77
autor
21. apr 2015

@lelask presne takto rozmyslam😊.Tiez dam malu na flautu a zacneme nej.sport😊

susik77
autor
21. apr 2015

Tak sme naspat od neurologicky a Terezka ma vraj ADHD.Dobre,ze som ju nedavala do tej skoly id septembra...Povedala ta Dr., ze Teri je ticha, tak de facto nikoho v skolke by to nenapadlo...

gangulienka
19. máj 2015

ahojte...riesim podobny problem aj ked az buduci rok bude mat dcerka 6 rokov v septembri..a tiez neviem ako dalej ... chcem vas len poprosit o info ake testy ste museli absolvovat ...ci u hociakej psychologicky alebo ? a ked y ste to riesili ( myslim ako dlho pred zapisom) dakujem 🙂