Škôlka na pól dňa verzus celý deň?

janaaaaaaaaa
12. sep 2019

Mamičky, rada by som sa spýtala, čo si myslíte, že dieťa môže získať alebo stratiť, ak chodí do škôlky na pól dňa verzus celý deň.
Naša 3,5 ročná dcéra chodí na pól dňa, podľa mňa vďaka tomu zvládla nástup do škôlky v podstate bez problémov, ranného plaču a trhania odo mňa. Učiteľka tvrdí, že kvôli tomu, že je v škôlke len pol dňa si nevytvorí také priateľstvá. Iní mi zase tvrdia, že vzťahy v tomto veku sú ešte veľmi slabé tak či tak.
Keď sa jej pýtam, či by nechcela v škôlke aj spinkať tak spustí plač, že ona tam spať nechce.
Čo si o tom myslíte?

mogaa
12. sep 2019

@janaaaaaaaaa a doma ti leží resp.spí? v škôlke deti nemusia spať, ale ležať.....to ktoré chce spať si pospinká, ostatné si oddýchnu....a je pravda že po spánku sa spolu napapajú(olovrant) a hrajú sa a také deti sa už hrajú spolu, či dievčatká s bábikami alebo na dvore vonku sa spolu naháňajú alebo si hádžu loptu.....Doobeda majú síce čas na hranie ale robia sa hlavne aktivity....trochu máš aj ty zlý prístup keď riešiš s dieťaťom či tam chce spať🙂každé deťa ti povie že nechce spať a to aj doma🙂

veronikaszabova
12. sep 2019

@janaaaaaaaaa nas chodi doobeda a ma kamaratov habadej. 🙂
Vezmem ho po obede (12:00) domov, decka idu spat o 12:20, spia do 14:30, olovrant a uz si pre nich chodia rodicia. Cize o vela nepride 🙂

mmoni89
12. sep 2019

@janaaaaaaaaa ja mam syna predskolaka a chodi tiez len na pol dna

lubina
12. sep 2019

@janaaaaaaaaa obe nase dcerky chodili cely cas do skolky len na pol dna a nic nestratili. VObec nie je pravda, ze by nemali kamosky. Ved ked oni isli domov po obede, tak deti isli spat a potom uz aj ostatne deti pomaly odchadzali domov. A ozajstne priatelstva si zacali az tak vytvarat az na zakladnej skole. Ak chces, aby dcerka chodila len na pol dna, tak to je len tvoje rozhodnutie. Nam to tak vyhovovalo, lebo deti na obed nespavali a ja som ich nechcela stresovat, ze v skolke sa spi, tak chodili po naobedovani sa domov. Deti spokojne, vyhrate a ziaden stres, ze musia spat....vobec im to nechybalo a skolku zvadli obidve normalne...

janickacrazy
12. sep 2019

@janaaaaaaaaa Tak pokiaľ nechodíš do práce, tak ju kludne nechaj na pol dna, ak tam spať nechce, niektoré deti majú so spánkom problém, že nezaspia hocikde alebo už spať nepotrebujú, no v školke sa musí. Možno neskor sa rozhodne, že tam aj spať bude, moj najmladší chodil prvý mesiac len na pol dna a potom sme skúsili, že bude aj spinkať, tak jeden den protestoval, ale dalšie dni už v pohode si zvykol aj spinkať, dokonca vždy prvý zaspí, ale ja som už išla do práce, tak preto sme ho dali na celý den.

livia341
12. sep 2019

@janaaaaaaaaa môj začal chodiť od septembra na celý deň do škôlky, doma spával aj 2-3 h. tam spi len 1,5h tak je nervózny, čo mu spánok chyba ale aspoň večer mi zaspí rýchlo. Ale jeho kamarát zo škôlky čo doma nespaval vôbec tak nespi ani v škôlke a reve, že nechce spať, že si zoberie domov pyžamo, papuče a ďalší kamarát doma spával a v škôlke tiež štrajkuje že nechce spať, že nepríde pon mama. Aňa pol dna je to krátko, keď by ste nedajbože nastúpili do roboty a potom ho dáte na rýchlo na celý deň alebo si aspoň viac oddýchnete a po robíte si domáce práce. Ja som ho dala aj staršieho a mladšieho na celý deň, potom tie deti v škôlke vnímajú a nechápu, že preco ta ide domov a my tu ostavame. Ako sa rozhodnete, vyplakať musí ci tak a zvyknúť si ved celý život nebude len spať.

mogaa
12. sep 2019

@janaaaaaaaaa ešte sa zamysli nad tým či tvoje dieťa sa samo doma naje a samo sa oblieka aj vyzlieka🙂lebo v škôlke si deti zdokonalujú aj tieto zručnosti🙂rovnako ak učiteľka niečo povie - napr.ideme jesť, doma môže byť protest že ešte nie alebo nechcem ale v škôlke sa ide jesť a hotovo - dieťa ked vidí že to robia všetky deti okolo tak sa prispôsobí....🙂🙂veľa mamičiek ak vidí že dieťa sa neprezlieka do pyžamka - urobia to zaňho a to je práve tá "opičia láska"

janaaaaaaaaa
autor
12. sep 2019

@mogaa už je dosť veľká na to, aby sa obliekla a vyzliekla sama, nerobím jej slúžku, ale raz za čas jej samozrejme pomôžem, ak sa do niečoho zamotá a už sa z toho nedokáže sama vymotať 😀

janaaaaaaaaa
autor
12. sep 2019

@mogaa niektoré deti sa samé pýtajú, že už chcú spať s kamarátmi. Nerozumiem prečo by som sa jej nemohla spýtať na názor. Nech sa učí rozhodovať a niesť za to aj následky. Aj my sme tak boli vychovávaní odmalička. Ja som jej vysvetlila že sa detičky po tom, čo sa vyspia môžu spolu ešte hrať a keď tam nespí tak o to príde.

janaaaaaaaaa
autor
12. sep 2019

@lubina rada by som sa rozhodla správne, preto sa pýtam na názor mamičiek, ktoré s tým majú skúsenosti. Dcéra má detičky rada, nechcela by som ju ukrátiť o dôležité priateľstvá ak by to bolo skutočne tak, že o ne poldennym pobytom príde. Ale som rada za každý názor a postreh. Osobne mi tiež poldeň príde úplne ok a presne ako píšeš je to v pohode a bez stresu.

lenka2710
12. sep 2019

@janaaaaaaaaa Ja dávam malú tiez na pol dna, má 5, od dvoch rokov mi cez deň vôbec nespava, takže neviem či by aj vôbec dokázala lezat,lebo je dosť živá
Ja to tiez tak vidím,že deti idú po naobedovani sa spat, potom majú olovrant a mamicky si už po ne pomaly okolo tej 15-16 chodia! Ja som rada,že je to takto,lebo doobeda ma aktivity,teda ten vyucovaci proces absolvuje a na obed ideme ešte spolu von,na ihrisko a trávime čas spolu
Som spokojná, najesť,obliecť,obuť sa vie,takže o nic nepríde a ma kamarátov nielen v triede ale aj z okolia,z ihriska a podobne 😊

janaaaaaaaaa
autor
12. sep 2019

@livia341 naša tiež doma spí aj 2-3 hodiny a presne tohto sa bojím že tam dá 1 hodinu a bude jej to chýbať.

janaaaaaaaaa
autor
12. sep 2019

@mogaa doma spí, má pevný režim, ráno ju budím a naobed si môže "vybrať", či bude len ležať a oddychovať alebo spať. A aj tak vždy zaspí...

janaaaaaaaaa
autor
12. sep 2019

@lenka2710 a sama sa nepýtala zatiaľ, že by chcela s deťmi zostať?

pininka1
12. sep 2019

Niesom zástanca toto aby chodilo dieťa celý čas na obed domov, treba trocha myslieť aj na to,že sú tam aj deti mamičiek ktoré si to nemôžu dovoliť. Robila som v škôlke a viem ako to deti prežívajú, hlavne také čo nikdy nemohli ísť na obed domov..ďalšia vec čo je hlúposť je,že deti tam poobede už nič nerobia. Taký rodič so vie prísť pre dieťa každý deň o 14.00 asi nieje v práci. Bežné chodili o 16.00 a neskôr. Ďalšia vec je,že každá učiteľka je ina, niektorá vedie lepšie, iná horšie. A keď tá čo pripravuje deti do školy poriadne neuvidí celý týždeň to dieťa a nič s ním neurobí, tak je to podľa mňa dosť dlhá doba.

marika6
12. sep 2019

@janaaaaaaaaa ak nemusi na cely den. stači pol dna na pohratie sa. O nic nepride. Nasa pani riaditelka zo skolky to dobre definovala ked povedala, ze ako dospeli chodia do prace tak dieta do skolky. Je to pre nich fuška. Vsetky nase deti chodili na pol dna a nechodili v skole do družiny. O nic neprišli. Parkrat to vyskušali a dali STOPKU.

lenka2710
12. sep 2019

@janaaaaaaaaa Ja ju ani nemôžem dať,lebo som na predlzenom rodičaku, ale nič nespominala,že by chcela ostať spať! Niekedy mi medzi rečou povie,že keď pôjde do predškolsky,takže by chcela ostať celý deň,tak jej poviem že uvidime 😉

rakywanda
12. sep 2019

Poobede máme tiež určitú plánovanú činnosť. Robíme pracovné listy - matematiku, grafomotoriku a pod., striháme, učím ich rôzne skupinové hry. Nie je to len dozorovanie pri voľnej hre.

janaaaaaaaaa
autor
12. sep 2019

@pininka1 takmer každý deň stretávam nejakú maminu čo si došla po dieťa cez obed. Ale určite skôr po tie menšie, než deti tesne pred školou. To neviem dokonca či nebude aj povinná škôlka od 5 rokov podľa nového zákona, aby dokázali deti pripraviť na školu??? Ale do 5 rokov má ešte 1,5 roka, to nechcem teraz riešiť.
Ale ešte by som sa rada spýtala na tú poobednú vzdelávaciu činnosť: od koľkej do koľkej u vás asi prebieha?

janaaaaaaaaa
autor
12. sep 2019

@lenka2710 do predškoly?

lenka2710
12. sep 2019

@janaaaaaaaaa od septembra pôjde do predskolky, takze to by som ju už dala na celý deň,keďže je to uz priprava

janaaaaaaaaa
autor
12. sep 2019

@rakywanda ak tomu správne rozumiem, vy si myslíte že je lepšie dávať dieťa do škôlky na celý deň?

pininka1
12. sep 2019

@janaaaaaaaaa u nás deti vstávali cca o 14.30, do tretej boli najedene a ešte do štvrtej robili nejakú činnosti, tak ako písala pani vyššie, pracovné listy, resp ak išiel nejaký sviatok, darčeky mamičkám, oteckom, nacvičoval sa opakoval sa program, keďže nie vzdy cez deň sa dá. U nás chodili asi tak dve deti na obed domov z toho to jedno dieťa bolo potom samé nešťastne že keď sme cvičili besiedku bola proste pozadu, lebo celý čas poobede nebola. Ale je to každého osobná vec, ja len píšem ako to bolo u nás. Moje deti ešte o piatej nechceli ísť domov.

janaaaaaaaaa
autor
12. sep 2019

@lenka2710 predškôlka - myslíš 0-tú triedu v škole?

janaaaaaaaaa
autor
12. sep 2019

@pininka1 k tomuto by som sa aj ja rada prepracovala, aby tam sama chcela ostať s deťmi. Len čo som si zatiaľ robila mini prieskum tak sa takto pýtali staršie deti okolo 4,5-5 rokov. Vaši mali koľko?

pininka1
12. sep 2019

@janaaaaaaaaa no tým že naši od mala teda od dvoch rokov, mladší od troch boli na celý deň, tak v podstate od začiatku. Ono keď si raz dieťa zvykne že mamka príde po obede, samo sa buď nevypyta nikdy ostať,alebo len ak tam ostávajú jeho dobrí kamaráti. Dcéra má 2,5 roka, teraz od septembra nastúpila, chodí teraz pár dní na obed domov, lebo je to citlivejšie dieťa a hneď od začiatku som ju nechcela nechať celý deň, ale na budúci týždeň už ostane. Dokonca mi sama.dnes ukazovala že si berie vankúš na spanie do školy k deťom. Ešte som chcel napísať svoju skusenost, že deti, ktoré chodili na obed domov, to dobre vedeli a často nechceli vôbec spolupracovať,len sedeli a čakali kedy už bude obed a pôjdu domov.

lenka2710
12. sep 2019

@janaaaaaaaaa u nas je predskolka, potom klasicky prvý ročník, je to proste rok pred prvým ročníkom, každý to volá inak 😉
Vtedy by som ju už dala na celý deň,bo predĺžený rodičak mi bude končiť a keďže ona je októbrova pôjde o rok neskôr do školy a rodicak je do 6 rokov

mogaa
12. sep 2019

@janaaaaaaaaa tak prečo to tu vôbec riešiš, keď ti to zjavne takto vyhovuje a si s tým spokojná? ono 100 ľudí - 100chutí....sú mamičky čo sú presvečené že škôlka pre deti je vhodná až okolo 5-6rokov, mamičky čo sú presvečené že deťom prosepjú jasle už v roku a pol a rovnako mamičky čo ti budú tvrdiť že škôlka na celý deň je uplne v pohode....Ono aj každé dieťa je iné - sú deti čo sú radi celý deň v kolektíve iných detičiek a aj také čo škôlku nezvládajú....Je to o tom, aby bolo spokojné aj dieťa aj mamička....Mamička čo ide po RD do práce si nemôže dovoliť nechať dieťa na pol dňa v škôlke ak má plný úväzok a nemá dieťa kto vyzdvihnúť a byť s ním pokiaľ sa vráti z práce.....Takže pokiaľ si doma a dieťa je spokojné na 1/2dňa tak to nerieš...Rovnako o rok-dva možno budeš riešiť situáciu že pôjdeš do práce a dieťa ti nebude chcieť ostať v škôlke na celý deň, lebo predtým nemuselo🙂 a keďže mu dávaš na výber, tak je možné že ani po škole ti nebude chcieť ostávať v družine, či v škole chodiť na obedy🙂 je fajn pýtať sa dieťaťa na jeho názor a rešpektovať ho, ale o určitých veciach jednoducho rozhoduje rodič....rovnako ti dieťa môže povedať že nechce ísť k lekárovi či do školy....

iwesska
12. sep 2019

Podla mna to je jedno,ci je na pol dna,alebo na cely. Dcera aj syn chodili aj tak aj tak a rozdiel som v tom nevidela. Poobede okrem spania,hrania vnutri,alebo na dvore a cakania na rodicov nerobia nic.

janaaaaaaaaa
autor
12. sep 2019

@pininka1 ona práveže chodí do škôlky rada, v škôlke spolupracuje, zapája sa bez problémov. Len pri téme spánok je zásadný protest.
Osobne stotožňujem s názorom odborníkov ako Marek Herman a Jiří Halda, ktorí otvorene upozorňujú na dôsledky násilného pretrhnutia puta matky a dieťaťa v dôsledku psychickej nepripravenosti dieťaťa, výsledkom ktorého sú napríklad ranné dramatické lúčenia.
Keďže s tým máte určite viac skúseností, rada by som sa spýtala, čo si o týchto názoch myslíte?