Som nezamestnaná. Ako mám dostať dieťa do škôlky?

bubinko83
2. nov 2010

Chcem poradit ako je to kedže som nezamestnana a chcem dat maleho cca o rok do školky? Trošku som si to začala zistovat a dozvedela som sa že detičky ktorych matky nenastupia do prace vraj take deti nemusia vziat do školky vobec ani na 4 hodiny. ☹ V tom pripade by som si sice maleho nechala doma ,prihlasila na urad prace a keby si najdem pracu zase nemožem nastupit,lebo mam doma dieta ktore mi do školky nevezmu.Mate podobnu skusenost? 😒

zanetak
2. nov 2010

zo zakona je to tak, ako píšeš,ked si nezamestnaná, tak môžu vziať skôr do školky dieťa,ktorého matka je zamestnaná.
moja išla do školky, keď mala 2 a pol roka a vzali mi ju, lebo som bola zamestnaná a matka,ktorá bola na materskej s druhým dieťaťom , tak tej nechali dieťa doma a nevzali ho. Ja som dala výpoved a teraz sa tiež obávam, aby ju náhodou nevyhodili zo školky, neviem či môžu, nemôžem si ani nájsť prácu, lebo som zistila , že som tehotná.

anaku
2. nov 2010

Neviem o tom, že by bol na to nejaký zákon, ako píše zanetak, ale možno sa niečo zmenilo a neviem o tom. Každá škôlka má svoje kritériá prijímania, je pravda, že väčšina uprednostňuje deti zamestnaných rodičov. Treba sa informovať v konkrétnej škôlke.

anaku
2. nov 2010

A ešte zanetak, to s tvojou situáciou...myslím si, že raz keď tvoju dcérku prijali, tak by ju nemali vyradiť, však to by ako vyzeralo, keby to robili vždy, keď nejaká mamička otehotnie prípadne príde o prácu...

bubinko83
autor
2. nov 2010

a ked aj nastupim do prace a nahodou ma po troch mesiacoch "nebodaj" vyhodia alebo sa tym mi tam nebude pačit a odidem tak maleho mi vyhodia zo školky? To čo je??? ☹

babulina
2. nov 2010

to sa nerobi, ked je raz uz prijaty tak ho nemozu vyhodit a neexistuje nijaky zakon ze ak je matka doma nemozu prijat dieta, lebo je to diskriminacia

winona24
2. nov 2010

@bubinko83 to nikde v zákone nie je...je to bohužiaľ len výmysel škôlok samotných.... ☹

jajka78
2. nov 2010

@bubinko83 , to uz nevyhodia,myslim, ale spytaj sa uciteliek.
inak uz sa vsetky skolky musia riadit jednym zakonom, nerozhoduje kazda podla seba.
i u nas bol kedysi poradovnik, este tehotne si baby davali prihlasky.
teraz sa davaju prihlasky vo februari.

bubinko83
autor
2. nov 2010

@babulina ,aj ja si myslim.Ale aj tak je to nejake čudne,pretože ja musim maleho sice do školky prihlasit už niekedy v marci ale to ešte nemusim mat pracu vybavenu.A čo ked mi ho oni nevezmu a ja si ešte za ten polrok možem kludne pracu najst 😖 No neviem .

bubinko83
autor
2. nov 2010

no je to nejake nedomyslene a taka diskriminacia mamičiek ktore sa nemaju kde vratit čiže nemaju pracu,lebo fakt niekedy sa praca najde zo dna za den a vtedy čo? musim čakat dalši rok ked mi maleho vezmu do školky.

babulina
2. nov 2010

pokial bude splnat dieta podmienku ze dovrsi tri roky v septembri, tak by som sa urcite odvolala lebo oficialny dovod nemoze byt ze si nezamestnana, dovod musi byt iny, ja tiez ocakavam problemy s prijatim dcery do skolky kedze som doma na materskej so synom, ale urcite sa odvolam ak mi dojde zamietave stanovisko

jajka78
2. nov 2010

@babulina, zakon ze nemozu prijat dieta do skolky ak je matka nezamestnana neexistuje ale su tam body a na ich zaklade sa prednostne uprednostnuju napr. slobodne mamicky, pracujuci rodic a surodenec v skolke a nezamestnana matka je dakde na konci... nepoznam do detailov
a takisto ak je zena tehotna tak nechcu brat do skolky, pripadne nezamestnana...

junovka
2. nov 2010

@bubinko83 ja som pri prvej a teraz aj pri druhej doma, a obe mi chodia / - ili do skolky bez problemov.Pokial nemali deticky 3 roky, tak som na UP vravela, ze deticky nemam v skolke 🤐 😉 ...a riaditelka mi len tolko povedala, ze oni ako skolka nie su povinni nahlasovat deti kade-tade na socialku atd. 😉

bubinko83
autor
2. nov 2010

@junovka a na UP si načo vravela že deti niesu v školke? Oni sa ta na to pytali?