Trojročný syn sa nepýta cikať a kakať. Mám ho dať do škôlky?

aldream
15. apr 2013

Mam 3.-rocného syna,ktory sa stale nepyta cikat ani kakat.Vycika sa len vtedy,ak ho posadim na nocnik alebo na zachod,inak nie.Doma sa vsak uz nudi,je chytry,mudry.Myslite,ze je dobre dat ho uz teraz do skolky aspon na 4 hodiny,aby odkukal od deti,kam ma chodit aj on cikat??alebo ho do skolky nedat,pockat do leta a naucit ho to doma??

slady
15. apr 2013

ak sa nepyta este ti ho nezoberu a teraz uz duplom nie v polovici skolskeho roka. prihlasky do vacsiny materskych skol sa vypisovali v marci, a to uz na buduci skolsky rok, cize od septembra. cize ak nechces sukromnu skolku, mozes s tym mat asi trosku problem aj ak sa pytat nauci dovtedy.

stanislavao
15. apr 2013

zapis do skolky sa robi vo februari - marci a to je potom dieta prijate od septembra. v priebehu roka vam malokde zoberu dieta do skolky. a pokial sa nepyta, tak sa aj tak bude pocikavat. ucitelky nebudu striehnut na jedno dieta, ze musia ho poslat cikat, ci kakat. oni ked tam maju 20-25 deti, tak nemozu kazde jedno individualne sledovat.

luna22
15. apr 2013

Teoreticky ak ho nezoberú pre dôvod, že nevie sám cikať je to dôvod na predlženie rodičáku?

maznacik007
15. apr 2013

@luna22 nie

arieska
15. apr 2013

tiež si myslím, že ti ho ešte do škôlky nezoberú. resp. záleží na škôlke, lebo poznám prípad jednej mamičky, ktorá robila blízko škôlky, tak si chodila 3,5 ročné dieťa prebaľovať.
v tom prípade ak sa nepýta by som možno skúsila jasle, mne tam malého odučili od plienok v 1,5 roku...na denné spanie sme mali potom ešte asi 2-3 mesiace a na nočné ešte asi rok 😀

katmi
15. apr 2013

@aldream do skolky ti ho urcite nezoberu.. vyskusaj detske jasle..

marrya
15. apr 2013

no my sme zacali chodit v 2 rokoch do jasli,ja som tam davala malu na par hodiniek a mne sa uz aj predtym ako chodila do jasliciek naucila pekne pytat,ja si myslim ze na to dieta to pride samo,aj ja som mala obavy ze sa nebude pytat,no uz je to za nami chvalabohu a mne mala jasle zboznuje chodi mi tam velmi rada,aj na obed ju tam davam obcasne ako super,my sme neskutocne spokojni,skus aj ty ak mas v okoli take nieco

sisaha
15. apr 2013

@aldream v škôlkach chodia v pravidelnych intervaloch na wc, takze myslim, ze by to mohol zvladnut.. 😉. mozno ked uvidi ine deti, ze sa pytaju, tak to zacne robit aj on...

libka1
15. apr 2013

moja mala isla s plienkou na spanie do skolky (mala vtedy 28 mesiacov), behom 3 tyzdnov ju uz nepotrebovala lebo odkukala od deti ze to sa uz nenosi 😉 ucitelka sa ma pytala ze ako som ju tak rychlo oducila a ja som kukala ako puk 😕 som si myslela ze to oni ju oducili 😀

anjelicek26
15. apr 2013

@aldream - no do skolky ho nezoberu, nehody sem-tam samozrejme toleruju, dokonca plienku na spanie daju, ale nie komplet full servis ohladom cikania a kakania, na to su tu jaslicky...

simca06022011
15. apr 2013

sup do sukromnych jasli aspon na cas, naucia ho tam rychlo chodit na wc a zvysok doucia aj v skolke... mne sa mala nepytala, ale ked bola chvilu v jasliach pekne tam s ostatnymi detmi chodila... teraz sem tam povie ze ide, ale nejde... ale musim povedat ze tento trening nejak ignorujem, lebo sa chystam oducat ked bude teplo, cize je to moja chyba :P skusala som pred mesiacom a za den som mala vsetko ocikane :P

daniela_4
15. apr 2013

co ja viem nechcu bravat deti ked nevedia sa pytat...aj moja svagrinka tak mala a sprisnila malej rezim a slo to. 🙂 potom ju zobrali.

dm1
15. apr 2013

@aldream ja neviem ale vam to neslo zatial naucit maleho aby sa pytal cikat a kakat a to mate len jedneho a ucitelky v skolke co maju 20 deti to maju zvladnut 😕 . Ako nehody OK to sa stava ale ked to vobec nevie nedavala by som ho isto do skolky a radsej trenovala doma oducanie aby to zvladal pri nastupe do skolky

ivett1
15. apr 2013

@aldream možno do súkromnej by ho vzali aj v priebehu šk. roka😉 do štátnej škôlky ste už zmeškali zápis, ak by si ho chcela dať od septembra 2013 ... neviem ako je to, ak by si ho chcela dať do MŠ od januára 2014 ... a čo sa týka toho cikania a kakania - teda, že sa nepýta ... treba trošku sprísniť režim, nepovoliť a naučiť ho to... možno je len pohodlný, veď sa nemusí snažiť, lebo mamička ho dá cikať aj kakať ... náš mal v tomto jasno, že sa má pýtať sám cikať aj kakať, cca od tých dvoch rokov a dvoch mesiacov (keď prestal celkom nosiť plienky😉 ... skúste, oteplilo sa, lepšie sa vám bude učiť ... a ešte je tu zopár diskusií na túto tému, len ich treba vyhľadať vo fóre ...
PS: do MŠ, kam chodí aj náš synček, nevezmú dieťatko, ktoré používa plienky, alebo odmieta chodiť na wc ... ale aj také, ktoré sa nevie vypýtať - oznámiť, že ide cikať ... nič na tom nemení fakt, že na toalety chodia "hromadne" ... alebo, že pani učiteľka niekedy aj sama pošle škôlkára na wc-ko ... hlavne, keď vidí, že pre véééééľa práce pri hraní, zabúdajú deťúrence ísť alebo "nemajú na cikanie skrátka čas" 🙂...

bibianka
15. apr 2013

Nosí cez deň plienku?

precudziedeti
15. apr 2013

@aldream v súkromných berú aj počas roka, štátne ste už premeškali.

aldream
autor
15. apr 2013

@slady
@stanislavao
@ivett1 dievcata ja som ho nahlasila do skolky uz pred rokom,ziaden zapis sme nezmeskali🙂Mal nastupit teraz v aprili od 3rockov...Doteraz sa mi ho vsak nepodarilo oducit od plienky,kedze byvame u mojej mamy a ta nechce ani len pocut o tom,zeby bolo maly bez plienok.Hoci by som vsetko upratala docista po nom,a inu moznost ani uz nevidim ako ho to naucit,brani mi v tom prave ona a mna ide roztrhat.On je uz veliky na plienku ,a ta ho tak myli,ze aaaz... ☹V lete minuly rok bolo este priskoro ho to naucit,este sa nedalo,potom cez zimu sa mi podarilo aspon ho dostat na nocnik,kedze dovtedy o nom nechcel ani len pocut.No a teraz,ked ho ja dam krasne sa ihned vycika,ale ked ma na zadku plienku nema dovod sa pytat na zachod 😒Je to proste vecny kolotoc,vsetko moje usilie vyjde aj tak na nic,kedze plienkou sa vraciame stale o krok dozadu

aldream
autor
15. apr 2013
bibianka
15. apr 2013

@aldream Prekvapuje ma, prečo to tvoja mama odmieta, práve staršia generácia bola sa rýchle odplienkovanie a 3-ročné dieťa s plienkou bola rarita. Dnes už sa to tak nehrotí, ale 3 roky už sú dosť aj na dnešnú modernú dobu.
Takže k veci: okamžite plienku preč, buď si istá, že v tomto veku do 2 týždňov (možno aj skôr) sa bude pýtať. Treba spočiatku počítať s nehodami, ale malý je už dosť starý na to, aby mu to doklaplo rýchle. S mamou si to proste musíš nejak vybaviť. Hlavným vinníkom toho, že sa nepýta, je u vás plienka.

bibianka
15. apr 2013

@aldream Na spanie ešte stále môžeš nechať, hlavne aby ju nemal cez deň. Keď budete vonku, proste budeš nechávať ocikávať kríky (a do tašky pre istotu nejaké náhradné oblečenie).

aldream
autor
15. apr 2013

@bibianka juuj moja z tej mojej mamy som uplne chora uz mam naozaj niekedy dost..uz som skusala s nou aj po dobrotky,aj som sa s nou uz velakrat pohadala kvoli tomu.Jednoducho davno viem,ze toto je u nas hlavna brzda,preco moj syn je este stale v plienkach 😠 Nepoznas moju mamu,ona by to fakt neprezila,keby sa docikal na jej drahom koberci,alebo drahom gauci 😀 A este mi aj povie,ze sa za nho v praci hanbí,ze to nemoze ani povedat nikde akeho ma vnukaktory sa este stale nepyta.Ona si to ani sama neuvedomuje,aka je hroznaaaaaaaa 😝A to sme tri deti ,a vraj my sme nemali nikdy nehody 😨 vraj sa dieta takto bez plienky nema ucit,a mna ma za tu blbanu,ktora je neschopna 😅 Podla mna ona ani sama uz nevie ako sme sa naucili,chodili sme do jasli,tam nas to zrejme naucili...Pritom ja viem presne co mam so synom robit,ako mam ist na nho,zial podmienky v tomto dome mi to neumoznuju. Som uz niekedy zufala 😕

aldream
autor
15. apr 2013

@bibianka vies keby to bolo take jednoduche,nemozeme byt vonku cele dni🙂mne treba aj nieco uvarit,nachystat malemu papat..a stale, ked by sme sa sem aj vratili,jedine doma s plienkou???.......vies tie nehody doma budu ja s tym ratam,ale co ked ona to nezvlada?

bibianka
15. apr 2013

@aldream No je mi ľúto, moja mama síce tiež nemá potuchy, kde som sa všetko naučila, keďže som bola od pol roka v jasliach, ale keď som odplienkovávala dvojročné dvojčatá, prala pocikané veci so mnou 🙂 Proste jej povieš, že je malý v plienkach kvôli nej a nemusela by sa hanbiť, keby mu umožnila prirodzený vývoj. V tejto chvíli sa už s z toho stáva u dieťaťa pohodlnosť a nesmiete to naťahovať. Možno by pomohlo, keby jej to vysvetlila vaša pediatrička, ako mu jej prístup škodí. Hlavne musíš dávať pozor, aby na neho neziapala, keď k nejakej nehode dôjde.

bibianka
15. apr 2013

@aldream Fakt, nenormálne je nechávať 3-ročné dieťa v plienke kvôli kobercu, nie, že 3-ročné dieťa, ktorému vnucujeme plienky, ich stále nosí 😖
O tom "venčení" vonku som písala preto, aby bolo jasné, že plienka musí preč na celý deň, kým je dieťa v bdelom stave - aj doma, aj vonku.

aldream
autor
15. apr 2013

@bibianka x-krat som jej uz vravela,ze ona je tym hlavnym dovodom,preco ju este stale nosí na zadku,a ze sa moze hanbit tak akurat za seba a nie za svojho chytreho vnuka,ktory by to uz davno vedel,ak by sme mali vlastne byvanie.Ale ona ma svoju pravdu-nemennu,a jej je prd potom co by jej povedala pediatricka.Minule som mu inak dala dole plienku,samozrejme ,ze sa mi aj pocikal v kuchyni na koberec,tak mi potom este niekolko dni nadavala aka som glupana...

bibianka
15. apr 2013

no je to hrozné, niečo s tým musíte urobiť, chudák malý... Je niekto, koho by brala vážne a od koho by si dala poradiť?

aldream
autor
15. apr 2013

@bibianka ja to vsetko chapem,len som Ti chcela nacrtnut ako to zrejme bude vyzerat u nas v lete,ak sa aj vratime z prechadzky,sup plienka musi byt???ved to je cele chore.......

maznacik007
15. apr 2013

@aldream nehnevaj sa ale podla mna si tym hlavnym dovodom ty a tvoj pristup....
skus si prestudovat tento postup
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/macocha/clan...

stale hladas dovody ako sa neda a kvoli komu a comu co tak najst prijatelny sposob... pre obe strany a pocas tych sedem dni byt len vo svojej izbe alebo vonku a bez plienky... tie dat len na spanky...
ak sa ti maly odplienkuje a das ho do skolky tak mozes ist pracovat a mozno sa aj od mamy prestahovat... 😉 ci ty pracujes z domu ...

aldream
autor
15. apr 2013

@bibianka vies oni su spriahnuti aj s mojim otcom,jednoducho maju svoju pravdu,ze tak sa dieta neoduca od plienok.Stale im hovorim,ze aj citam na nete pokial mi maly spi co a ako rozne diskusie,ze je to normalna vec,ak sa dieta docika niekde..ze ja to poupratujem,vytepujem koberec...Ze kazde dieta si tym jednoducho musi prejst...ze sme aj my mali urcite ako male deti nehody,ale ja mam z nich taky pocit niekedy,ze mi uz ked sme sa im narodili sme vedeli sami jest lyzicou,cikat a kakat este v porodnici...proste su strasni ani nevedia ako🙂))S nimi nepohneme... ani ja,a ani moj partner.......staviame dom do jesene by sme mali byt v novom dome,ale na jesen bude mat nas maly 3,5r.. 😨 .ved uz teraz je na to veliky a mudry az az...to mam fakt dovtedy cakat,a modlit sa,aby uz bola konecne jesen,ze naucim svojo syna malej a velkej potrebe???

aldream
autor
15. apr 2013

@maznacik007 moja tie vsetky rady mam davno na ploche PC,riadim sa tymi radami uz niekolko mesiacov..co ak mi v tom ale niekto brani???nemyslim si,aby som ja obvinovala ich nepravom,mala by si si to s nimi vyskusat,vzdali sme tento boj s mojim partnerom daaaaaaaavno....nezazijes-nepochopis!!!