Archív: Marec 2011 - Marec s vodou Drobček - Aká dojčenská voda je vhodná pre dieťa?

voda_drobcek
7. mar 2011

Viete aké je zloženie vody a čo z nej je pre vaše dieťa potrebné a čo mu škodí?
Rada by som sa tu venovala práve zloženiu vody a jeho vhodnosti pre dieťa.
Ako pozvanie do diskusie sa vás opýtam, čo najviac môže škodiť vášmu dieťaťu vo vode a prečo?

Daniela

valika_val
15. mar 2011

@cicimon, no my sme jeden cas trasenim vybublinkuvavali vodu 😀 ale stale tam cosi steklive na jazyku ostalo, tak sme drobceka prestali kupovat. ide mi prave o tu "pohodlnost": otvorit a naliat vodu, ak potrebujem.
to prevaranie mozem robit aj s pitnou vodou z vodovou, nie? 😅

cicimon
15. mar 2011

@valika_val hej... ja davam z vodovodu prefiltrovanu v brite... to ked uz mam kupit PET flasu a prevarit mi to pripada ako nezmysel

mirka907
15. mar 2011

@valika_val ja malej drobceka od 6tich mesiacov neprevaram, len prihrievam (na kasu) a inac ju normalne pije ze len prelejem z velkej flasky do malej...nemala ziadne problemy...skusila som nedavno aj vodovodnu tu nechcela

voda_drobcek
autor
15. mar 2011

@valika_val predávame Drobček sýtený,jemne sýtený a nesýtený. Drobček nesýtený sa odporúča podávať deťom od 1 roka, netreba ho prevárať. Drobček dojčenská voda je určená výlučne pre dojčatá do 1 roka, pozrite si zloženie v albumoch, preto sa prevára, lebo obsahuje CO2, ktorý zvyšuje ochranu a trvanlivosť vody. Daniela

voda_drobcek
autor
15. mar 2011

@cicinom sýtená pramenitá voda Drobček nie je určená pre dojčatá. Daniela

valika_val
15. mar 2011

@mirka907, a ty si jej davala (davas) toho nesyteneho drobceka? ci toho s CO2?

mirka907
15. mar 2011

@valika_val dojčeneckú...ale prejdem asi na nesyteneho...

valika_val
15. mar 2011

@voda_drobcek
Este raz sa ospravedlnujem, prosim odpovedzte mi "polopate": 😀

Ake vody Drobcek su k dispozicii? (Nezaujima ma objem balenia, ale druh vody.)
A ktore z nich su vhodne pre dojcata do 1 roka (a ci ich treba prevarat a pod.) 😅 😅 😅

voda_drobcek
autor
15. mar 2011

@valika_val Drobček dojčenská voda (ružová) je určená pre dojčatá do 1roka, je potrebné ju prevariť. Ja osobne by som bábätku nedávala inú ako dojčenskú vodu do 1 roka. Je na každej mamičke ako sa rozhodne. Daniela

valika_val
15. mar 2011

Aj ked ste len ciastocne odpovedali na moju otazku, nevadi, dakujem 🙂

V com sa odlisuje dojcenska voda Drobcek (ruzova) od Drobceka nesyteneho? (Samozrejme okrem obsahu CO2.)

voda_drobcek
autor
15. mar 2011

@valika_val snažím sa odpovedať na každú otázku 🙂
Rozdiel je v dobe záruky a v povolených hodnotách dusičnanov. Daniela

mima2x
15. mar 2011

u nas doma,ked sa sestre narodil syncek,tak sa kupovali len dojcenske vody,no potom starka investovala do velkeho filtra vody kde jedna cast len filtruje a druha aj mineralizuje vodu..ale obcas aj tak prestriedame nejakou balenou 🙂

ivush
16. mar 2011

Teda nesýtený Drobček obsahuje viac dusičnanov ako sýtený, je tak ?

leyla24
16. mar 2011

Mám doma filter ( ionizér ) na vodu, moja voda je zdravá-NIE JE TO PRAVDA.

Filtračné zariadenia pracujú na rôznych princípoch, a pri kúpe podobného zariadenia treba mať k dispozícii informácie o kvalite vody, ktorú ideme upravovať. Vo všeobecnosti však platí, že z hygienického hľadiska nie sú vhodné ako konečný spôsob úpravy vody, produkujú „demineralizovanú“ vodu, zbavenú prakticky všetkých minerálov, ktoré sú pre ľudský organizmus nenahraditeľné, nie sú vhodné na trvalú spotrebu a v žiadnom prípade nie sú vhodné na prípravu stravy pre dojčatá.

Každá voda z vodovodu je po prevarení automaticky neškodná a vhodná na prípravu stravy pre dojčatá-NIE JE TO PRAVDA.

Varom sa z vody môže odstrániť napr. oxid uhličitý (CO2) alebo chlór, nemožno však odstrániť iné nežiaduce látky, ktoré sa vo vode môžu vyskytovať, a preto nie je vhodné pripravovať stravu pre dojčatá z akejkoľvek vody. Pre najzraniteľnejšiu časť populácie, našich najmenších, je určený osobitný druh vody „dojčenská voda“ . Dojčenská voda je pramenitá voda, pre ktorú platia prísnejšie požiadavky. Napr. obsah dusičnanov smie byť len 10 mg/l, pri vode z vodovodu je to 50 mg/l a prísnejšie sú aj mikrobiologické ukazovatele. Jej celková mineralizácia nesmie prekročiť 1 000 mg/l a v prípade, ak je dojčenská voda sýtená CO2, musí sa na etikete nachádzať upozornenie „pred použitím odstrániť oxid uhličitý varom". Pretože kvalita vody z vodovodu nie je na celom území rovnaká, môže sa po finálnej úprave zmeniť a líšiť od pôvodného zloženia, neodporúča sa pripravovať stravu pre dojčatá z vody, ktorej zloženie nepoznáme. (Informácie o kvalite pitnej vody sú dostupné na stránkach vodárenských spoločností, prípadne môžete informácie o vode vo vašej rozvodnej sieti získať od pracovníkov na vašom obecnom či miestnom úrade).

PET fľaše obsahujú Bisfenol A, ktorý zvyšuje riziko rakoviny či neplodnosti-NIE JE TO PRAVDA.

Látka známa ako bisfenol A (BPA) je organická chemická zlúčenina, ktorá sa používa pri výrobe polykarbonátových plastov (PC). Z PC sa vyrábajú napr. umelohmotné dózy alebo klasické dojčenské fľaše. V prípade, že sú podobné polykarbonátové fľaše poškodené, napr. poškriabané, môže dôjsť k migrácií určitého malého množstva BPA do potravín alebo nápojov. Bisfenol A nie je súčasťou polyetyléntereftalátov (PET), z ktorých sa vyrábajú obalové materiály na potraviny alebo nápoje. PET fľaše používané na balenie nápojov vyrábaných a predávaných na Slovensku, vrátane minerálnych, pramenitých a dojčenských vôd sú pod kontrolou Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) a zdravotná bezpečnosť týchto obalov je potvrdená Národným referenčným centrom pre predmety bežného používania a obalové materiály.

http://www.copijeme.sk/myty-a-fakty

leyla24
16. mar 2011

A este nieco-Otvorená voda by sa vo všeobecnosti mala skladovať v chlade a tme a spotrebovať do 3 – 4 dní. Tu je mierny rozdiel medzi sýtenými a nesýtenými vodami. Pretože oxid uhličitý (CO2) zabraňuje rozmnožovaniu mikroorganizmov, sýtená voda vydrží dlhšie ako „tichá“. Preto je najlepšie v záujme zachovania vlastností vody po otvorení skladovať ju v chladničke.

danilo32
16. mar 2011

Mojej dcérke zarábam mliečko s dojčenskou vodou, ale vodu na čajík a polievky filtrujem Britou vodným filtrom z toho dôvodu, že vodu máme zo studne, bývame blízko poľa (dusičnany). Je to tvrdá voda a myslím, že filtrovaná je lepšia. Balená voda nie je ekologická, no našťastie u nás funguje separovanie plastov. Avšak keď som u rodičov v meste spokojne používam prevarenú vodu z vodovodu.
Používam dojčenskú vodu Lucku ale nabudúce určite kúpime Drobčeka.

ivet1371
17. mar 2011

hnus voda z vodovodu.mam bielu vanicku na kupanie a ked som ju oplachovala tak na dne s nej ostala spina a este to dat babovi pit urcite nie.ja osobne ju nevipijem a este detom.kupujeme lucku lebo nemozem zohnat drobceka zo skusenosti viem ze je lepsia.a neni to taka velka investicia.

voda_drobcek
autor
17. mar 2011

@ivush rozdiel je minimálny, ale dojčenská voda je viac kontrolovaná, oproti Drobčeku nesýtenému, ktorý má povolené väčšie rozmedzie dusičnanov. Daniela

anic1
17. mar 2011

Zdravím, mám 6 mesačnú dcérku, začíname s príkrmami a aj s vodičkami. Treba prevárať dojčenskú vodu Lucku?

voda_drobcek
autor
17. mar 2011

@anic1 pokiaľ obsahuje CO2 tak áno, ak neobsahuje tak nie. Daniela

suuzanee
18. mar 2011

gfccccxy65v io65ui

zuzana1710
19. mar 2011

ja davam malej len dojcensku vodu..ma vyse 2,5 roka,ale vodu z vodovodu som jej este nedavala...velmi smrdi po chlore a tiez ked ju prevarim,tak hrniec zostane uplne biley..tak u nas nehrozi aby pila vodu z vodovodu...planujem jej ju davat dost dlho..len ked pojde do skolky,tak tam sa s tym asi nekaslu a pacnu jej vodu z vodovodu..v spanielsku napr dojcensku vodu nemaju,tak som jej davala obycajnu z balonov a prevarenu a to ani nemuselo byt,kedze vodu do pol roka som vobec nemusela davat nakolko bola plne kojena.. 😉

lucia90051
26. mar 2011

ja som najskor prevarala dojcensku vodu Lucka a po roku som zacala prevarat vodu z vodovodu, pediatricka sa cudovala preco kupujem dojcensku vodu a este ju aj prevaram, ked staci prevarit vodu z vodovodu 🙂

lucia90051
26. mar 2011

@anic1 ružovú, úplne neperlivú netreba prevárať

lucikatn
28. mar 2011

ja som od narodenia pouzivala pre maleho prevarenu vodu z vodovodu aj na pitie aj s UM. U nas mame velmi dobru vodu a zatial neboli este ziadne problemy. No uz rozmyslam ze prestanem prevarat...

hajanka
27. sep 2011

Pri vyššom obsahu dusičnanov vo vodách z individuálnych zdrojov a verejných vodovodov, ktoré by chceli mamičky používať na prípravu umelej stravy pre dojčatá sa stretávame s otázkou, či sa dusičnanov nedá zbaviť varom.
Prevarením síce zaručene zlikvidujeme živé mikroorganizmy, čo má svoj význam, ale v zásade nezmeníme chemické zloženie vody. O objem odparenej vody skôr naopak zvýšime koncentráciu škodlivín.