Materská a rodičovský príspevok z Nemecka

hanah24
10. okt 2016

Ahojte baby 🙂 mám takú otázku,
Bývame s manželom už vyše roka v Nemecku a chceme sa začať snažiť o bábätko, lebo by som bola rada, ak by sa nám ešte tu narodilo. v lete 2018 by sme sa ale radi vrátili na Slovensko. Otázka je tá, ako budem potom dostávať materskú a rodičovskú? Lebo podľa nmeckého zákona musím mať 2 roky odrobené a potom mám nárok na 4 mesiace materskej od zamestnávateľa. Ale ak by som sa náhodou po týchto 4 mesiacoch odsťahovala späť na SR, poberala by som niečo aj z Nemecka? Lebo však som si tu 2 roky na tú materskú šetrila... Na SR nemám odpracovaný ani deň, rovno po VŠ sme šli sem. Čo je podľa vás výhodnejšie? Porodiť tu či na SR? Počkať si a odrobiť si niečo aj na SR? Ďakujem za vaše postrehy!! 🙂

kikiklop
10. okt 2016

@hanah24 ahoj ja by som ti poradila len jedno, najdi si na googli mesto v ktorom si narodena a urad, a napis im na mail kratku spravu oni ti poradia ,ale v nemecmu ostan peknu matersku dostanes aj porodne podla mna a ked sa aj vratis na sl, tak ti stake pojde nemecka materska ,lebo tam sa ti narodi babo ,,ale napis priamo nejakej oracovničke ona ti na mail odpise a budes v klude

saska.t
10. okt 2016

Ak chces matersku musis mat odrobeny min rok nie dva.ak sa odstahujes po porode na Sk, matersku ti doplatia z de ale rodicak a pridavky ti bude vyplacat stat v ktorom budete zit

saska.t
10. okt 2016

@kikiklop v nemecku porodne neexistuje a z Sk ho nedostane, ak tam nebude byvat

kikiklop
10. okt 2016

@saska.t ozaj je tam porodne aj msterska s este aka, vy ked porodite v nemecku mate sutomaticky narok na vsedko, len to treba vybavyt a ked pridete na Sk tak budete brat stale stade mstersku, na Sk je 220ale tam je tisic alebo dve? Uz neviem, lebo sesternica otehotnela a roby v rakusku tak vravela

katriona1
10. okt 2016

@kikiklop ale 220€ není mateřská, ale rodičovský příspěvek a teda je to spíš něco málo přes 200€ a nejsem si jistá jestli se v Německu po mateřské vyplácí ještě nějaký rodičovský příspěvek, toto všechno je potřeba si zjistit dopředu na příslušných úřadech a podle toho plánovat

kikiklop
10. okt 2016

@katriona1 ano jasne ja mam rodicovsky ano ale pani ked robyla tak matersku bude mat aj v nemecku a dost peknu ale skusim sa opitat presnejsie sesternici ona to vie lebo aj ju to caka porod tam tak uvidim co zistim

katriona1
10. okt 2016

toto jsem našla v jiné diskusi jako odpověd na podobnou otázku :
tak ja ti poviem presne, zijem v DE 15 rokov, sama som teraz tehotna. Matersku, Elterngeld dostanes 67 bzw. 65 % z platu poslednych 12 mesiacov priemer po dobu jedneho roka. Ak ti vyjde menej ako 300 € dostanes minimalne tych 300 €. Na pridavky 184 € 1 a 2 dieta, potom sa stupnuje, dostane kazde dieta zijuce v DE. aj nedas potom dieta do skolky tak dostanes od 15. mesiaca Betreuungsgeld 150 € mesacne do 3. rokov alebo pokym dieta nepojde do jasli/skolky.
Ked mas poistku v DE,t ak naco sa chces pre boha trepat na SK koli prehliadkam a porodu? Po prve, tam by si to musela platit a davat si to preplacat DE poistkou, po druhe, starostlivost je tu lepsia, tak isto ako porod. Mna by na SK nedotiahlo ani 100 volov.
A este, porodne v DE neexistuje a nedostanes ho ani na SK, ked tu budes nadalej poistena a budes tu zit. Tie casy uz pominuli, ked takto mamicky vyciciavali Slovensko. Velmi sa to vyuzivalo.

katriona1
10. okt 2016

@kikiklop mateřskou bude mít podle toho kolik vydělává, takže klidně se může stát, že na Slovensku může mít někdo lepší mateřskou než druhý v Německu 🙂 a podle toho to vypadá, že i rodičovský je vyšší na Slovensku, ale v Německu jsou mnohem vyšší spíš příspěvky na dítě, ale když se potom vrátí a budou žít tady tak ty už asi dostávat nebudou

marcah
11. okt 2016

@hanah24 matersku dostanes z nemecka. Pokial sa potom prestahujete na SK a ani jeden z Vas uz nebude mat platnu pracovnu zmluvu v nemecku tak budes dostavat slovenske prídavky aj rodicak. Ak by aspoň jeden z Vas si tam nechal platny pracovny pomer tak by vam z Nemecka doplacali ten rozdiel.
A nemozes nastupit na matersku ale nedat vypoved? Jako dlho mozes v Nemecku ostat doma s dietatom na rodicovskej dovolenke? Tym padom by si bola akoze este zamestnana v Nemecku ale zila by si uz na Sk a z Nemecka by si mohla dostavat ten doplatok.... A po ukonceni rodicovskej by si dala vypoved....

@kikiklop a sesternica je v Rakusku alebo v Nemecku?
Ten rodicovsky v Rakusku urcite nie je dve tisíc eur 🙂....

saska.t
11. okt 2016

@kikiklop zijem v de 12 rokov materska je 80% z tvojho zarobku a dostavas ju 13 tyzdnov potom prechadzas na Elterngeld ktory Cani 65 % z tvojho platu a mozes ho poberat 1alebo 2 roky ale je to ten isty objem penazi tj ak je tvoj rodicak vypocitany na 800 € dostanes 1 rok 800 alebo 2 roky po 400€.Porodne tu neexistuje iba ak cakas dvojicky ci trojicky mas nejaky priplatok. Este dostavas Kindergeld ktory cini 190€a je vyplacany do 18 roku dietata.

hanah24
autor
11. okt 2016

@saska.t ďakujem veľmi pekne za postreh 🙂 a tých 80% budem tie prvé 4 mesiace dostávať a potom tych 65% bude uz Elterngeld?

saska.t
11. okt 2016

@hanah24 to su tri mesiace a tyzden, ale ano cast ti zaplati zamestnavatel a cast myslim 13 € na den Krankenkasse,potom automaticky prechadzas na Elterngeld, ktory dostavas do 1 alebo 2 rokov dietata (podla toho co zadas do ziadosti)