Materská z Rakúska

renca910
11. sep 2012

Ahojte
pokusam sa zistit aky ma narok opatrovatelka v rakusku,ktora je tehotna na matersku a rodicovsky prispevok z rakuska.Platim si odvody do sva,som v 4 mesiaci momentalne este pracujem ale neviem do kedy,prosim Vas o info,ktora s tymto mate skusenost.Presla som tu asi uz vsetky prispevky no vacsinou su par rokov dozadu.Viem ze vyplacaju matersku 8 tyzdnov pred a 8 tyzdnov po porode,viem ze odvody sa musia platit pravidelne dalej,ako je to ked zena ostane na rizikovom a hlavne ma zaujima rodicovsky prispevok po materskej davke,citala som ze su s tym dost opletacky a strasne dlho sa caka a odvody sa musia platit,Za kazdu radu budem vdacna 🙂

marienka1703
18. sep 2012

@renca910 to hej aj ja som pocula ze sa caka dlho na vyplatenie niekedy aj rok...a odvody platit musime, ja to taktiez teraz zistujem, ak budem vediet viac dam ti vediet, no kazdopadne na rizikove sa hodit mozes, potrebujes potom doklad od posudkoveho lekara ze nemozes dalej pracovat, a do porodu by ti mali platit 80% tvojho platu, no po porode uz presne neviem,, :(

renca910
autor
18. sep 2012

@marienka1703 ok ak budes vediet viac budem rada ak napises

marienka1703
18. sep 2012

samozrejme hned sa ozvem, viem ake je to dolezite pre mna🙂)) takze okamzite info budem podavat dalej

macko28
20. sep 2012

ahojte dievcata, prosila by som o radu tiez mam podobny problem ako vy som v piatom mesiaci a nevlazdem uz pracovat v rakusku ako opatrovatelka nocne su narocne a neviete mi pomoct ake su podmienky odchodu na pn a co treba vybavit aby sme dostali matersku z rakuska?pracujem na zivnost viac ako rok a pol platim si i pripoistenie dakujem vam

jasmine2
25. sep 2012

@macko28 Treba ísť ku najbližšiemu gynekologovi v AT a ten ťa pošle ku posudkovému a je to v suchu.Tam problémy nerobia. Veľa šťastia...

katavinka
8. nov 2012

ahojte, ja som počula, že podľa nového zákona, nie je možné ísť na rizikové, inak strácaš nárok na wochengeld 😒 tak už neviem, všade píšu a povedia iné..

alexisas
4. dec 2012

@marienka1703 Ahoj Marienka nevieš mi poradiť ako je to s platením marodky v rakusku? Pracovala som ako opatrovatelka a momentalne marodujem lebo už som nezvladala robotu. Cítala som tvoj príspevok že v prípade rizikoveho maš narok na 80 percent z platu, je to tak aj ked maroduješ?

marienka1703
4. dec 2012

No v prípade ze si na marodke by si mala do 7 dní odoslat na sva tvoje krankenmeldun.....od kedy si vypísana, a samozrejme si platit odvody,,, tam to vychadza nejakych 10 eur na den, v prípade hospitalizacie 13 eur na den,,,ale dôlezite su veci ktore musís Swa odoslat..samozrejme ak sa pytas o marodku? platís si dufam, pripoistenie?

lanabi
5. dec 2012

ahojte ja som na SVA pochodila asi takto ....pri vaginlnom porode nam bude vyplatene wochengeld 8 tyzdnov pred a 8 tyzdnov po porode (vybavuje sa to az po narodeni dietatka) v tom case si riadne platime odvody.Pre priznanie kinderbetreuungsgeld KBG je potrebne mat narok na rakuske rodinne pridavky (pre vydate KBG doplatok raz rocne preto to vybavenie trva tak dlho ) pre slob.mamicky kazde 2mesiace aj ked s tym robia ostaru :o(.No v oboch pripadoch je to zacarovany kruh.Ked som namietala ,ze pridavky su vyplatene na zaklade honorarrechnungu ,ktory nebudeme mat kedze nebudeme pracovat pani na SVA sa iba uskrnula . Ak je priznany KBG pladby do SVA uz neodvadzame a mozme zivnost pozastavit.Ja vo vyplateni KBG vydim jedinu sancu iba tak,ze sa s rodinou dohodnut,ze "akoze pracujeme" po porode dalej .A kedze akoze "pracujeme " .v tom pripade zivnost musi byt aktivna a nadalej platit SVA a tu treba pouvazovat ci sa oplati ak si sva musime platit a este aj cakat kym sa im uraci to vsetko schvalit .Nieje problem si pozicat na prezitie, ale co v pripade ak to vsetko rakusko zamietne ? hmmm ja som tiez jelen ako urobit aby dobre bolo chcem si tehu uzivat a nie stresovat sa uradmi .Zistil niekto nieco nove ?

leony
9. jan 2013

Dievčatá zdravím Vás,
posúvam Vám čísielka na jednu paní zo SK, ktorá pomáha vybavovať rodičovské a KBG pre slovenské tehotné opatrovateľky. Mne ho dala kamarátka, ktorej pomohla. Budem rada ak pomôže...Je to beh na dlhé trate ☹(

páči sa
031 24 234 27 a 00421 - 90 4410 555

alexisas
11. jan 2013

@marienka1703 áno platím si pripoistenie. Už mi prišli peniaze a je to asi takamo poses 10 eur na den. Len nevies nahodou ci sa rata aj vikend do toho?

marienka1703
11. jan 2013

Fuha tak to ti povedat neviem :(((

luluska29
2. feb 2013

ahojte, poprosim vas nevie mi niekto poradit, ako to je ked pracujem sezonne v rakusku,a pocas sezony by som otehotnela mam narok na matersku?dakujem

jennyka
25. feb 2013

ahojte. kamaratka by chcela ist na matersku pracuje ako opatrovatelka v rakusku na rakusku zivnost. chcela by vediet ci jej bude vyplacana materska z rakuska. plati si vsetko. a chcela by vediet ako sa pokracuje potom ked bude babatko starsie a bude sa chciet vratit spat do prace.
dakujem

denipp
26. feb 2013

@luluska29 ahoj, podľa toho aké dlhé máš sezóny, no minimálne nepretržite 6 mesiacov na Wochengeld

mirkitak
26. feb 2013

ahojte baby.....tak,studujem tu pripevok za prispevkom......ja tiez pracujem v AT,ale ako chyzna-na sezony.viac nez 4 roky.moja otazka je,ak otehotniem pocas sezony,a lekar ma vypise na rizikove-moze ma zamestnavatel odhlasit z poitovne,pripadne prepustit,alebo je to ako u nas na PN-ke,nemozu ta prepustit a pod.,tym padom som na rizikovom doma-ale stale poistena v AT-kde zasielam potrebne vysetrenia a pod.,a materska,aj wochengeld mi bude vyplacana z AT?????Dakujem za odpoved pripadne blizsie info co a ako.....🙂

luluska29
27. feb 2013

@denipp ahoj moja sezona trva 8-9mesiacov a ako treba zacat? s akymi papiermi a kam mam ist?a prosim ta wochengeld co je to vlastne?kedy by som to dostavala?po narodeni dietata, ci? dakujem dakujem velmi pekne dakujem

denipp
28. feb 2013

@luluska29 Musíš íst aspon na 1 prehliadku ku rakúskemu gynek.,aby ťa tam evidovali, dostaneš Mutterkindpass a už bude na tebe, či prehliadky,ktoré sú stanovené v tom ktorom týždni budeš absolvovať tam,alebo na Slovensku.budeš ich mať evidované v tom Mutterkindpasse. Je potrebných 5 prehliadok. 8 týždňov pred pôrodom a 8 týždňov po pôrode budeš dostávať tie Wochengeld, čo je po novom 50euro na deň. Rakúsky gynekológ ťa však môže vypísať aj skôr, t.j.12 týždňov pred pôrodom, to pôjdeš k posudkovému lekárovi,alebo posudkový lekár príde na miesto , kde pracuješ. Ak toto obdobie uplynie musíš si zistiť , či máš nárok aj na Karenzgeld. 🙂

luluska29
28. feb 2013

@denipp velmi pekne dakujem za radu 🙂

lauraa
28. feb 2013

@mirkitak vyska wochengeld je vypocitana podla vysky platu, len zivnostnicky dostavaju pausal ako pise @dennip... s vypovedou je to tak ,ako tehotna si chranenna podla zakona , nesmie ta zamestnavatel vyhodit ani ked budes PN.... len ked budes PN nesmies opustit uzemie rakuska, ine je to ked dostanes Freistelung( teda posudkovy ta vypise zo zdravotneho hladiska na pn a nastupis na predcasnu matersku) allebo arbeits inspektor uzna tvoju pracu za nevhodnu pre tehotnu.... otazka je vsak ako to je s pracovnymi zmluvami na dobu urcitu.... tu ti asi najlepsiu odpoved da arbeiterkammer....
@luluska29 asi to iste , zavolat na arbeiterkammer a informovat sa ako to je s sezonnou pracou...

mirkitak
28. feb 2013

@lauraa Dakujem za info 🙂 este co sa tyka Freistelung-na rizikove ma moze vypisat aj slovensky lekar,alebo len rakusky?A ak si najdem pracu-dajme tomu len par hodin tyzdenne(aby som ostala prihlasena v zdravotnej poistovni a cerpala vsetko z rakuska),ake su mesacne odvody do zdravotky a pod....?

lauraa
28. feb 2013

@mirkitak rakusky posudkovy lekar , ale robia to v poslednom case coraz neochotnejsie....naozaj musis mat zdrav. dovod....ked pojdes na rizikove nemozes pracovat ....keby si zostala pracovat musela by si minimalne 20 hod. tyzdenne aby za teba odvadzali zdravotne poistenie,ako samoplatca okolo 150 eur mesacne ale viac by ti urcite povedali na krankenkasse....

lauraa
28. feb 2013

@mirkitak ako tehotnu ta uz nikto nezamestna , lebo to su len zavazky a nevyhody pre zamestnavatela....

mirkitak
28. feb 2013

@lauraa dakujem este raz 🙂necham tomu volny priebeh-co bude ako bude.....na tych 20 h.tyzdenne sa pytam kvoli tomu,ze ma napadla este este jedna varianta-keby ze to nezvladam,"zamestnali"by ma znami tuna z rakska(napr.ako haushilfe)-ale len na papieri,poitne a pod.by som si zaplatila sama(ale akoze oni
),az do dna,kym by mi nevznikol narok na matersku...Ale tu ma napada dalsia otazka-ak nastupim na matersku a neskor rodicovsky prispevok-musi za mna zamestnavatel-respektive musim ja nadalej mesacne prispievat do zdravotnej poistovne a pod.alebo ako?

lauraa
28. feb 2013

@mirkitak moznost by to bola, a co robi tvoj manzel? je tiez zamestnany v at?

mirkitak
28. feb 2013

@lauraa ano,manzel pracuje tiez v at-sezonne,ale ked pride babo,chcely by sme byt spolu na SR,potom neskor by isiel zas do at.este ta porosim-ak vies odpoved na to,kto pocas cerpania materskej a rodic.prispevku plati odvody v AT-zaestnavatel(ja),alebo.....je to ako na SR-socialna poistovna?

lauraa
1. mar 2013

@mirkitak ano ako na SK

pflegerin
2. mar 2013

Dievčence,prosím Vás poradte mi.,,ak som živnostníčka a pracujem v AT ako opatrovateľka a platím si všetky odvody tu,tak mám narok na matersku aj na Slovensku?alebo čo treba urobiť,aby ten nárok na matersku bol na SR?DAKUJEM PEKNE.

pflegerin
2. mar 2013

@happy8051,,,prosím Vás,ak môžte tak sa mi ozvite,potrebovala by som sa s Vami o niečom poradiť,,,som tiež opatrovateľka.DAKUJEM PEKNE,,