Materská z Rakúska

renca910
11. sep 2012

Ahojte
pokusam sa zistit aky ma narok opatrovatelka v rakusku,ktora je tehotna na matersku a rodicovsky prispevok z rakuska.Platim si odvody do sva,som v 4 mesiaci momentalne este pracujem ale neviem do kedy,prosim Vas o info,ktora s tymto mate skusenost.Presla som tu asi uz vsetky prispevky no vacsinou su par rokov dozadu.Viem ze vyplacaju matersku 8 tyzdnov pred a 8 tyzdnov po porode,viem ze odvody sa musia platit pravidelne dalej,ako je to ked zena ostane na rizikovom a hlavne ma zaujima rodicovsky prispevok po materskej davke,citala som ze su s tym dost opletacky a strasne dlho sa caka a odvody sa musia platit,Za kazdu radu budem vdacna 🙂

happy8051
2. mar 2013

@pflegerin ahoj, napis mi IP, rada pomozem

happy8051
2. mar 2013

@lanabi velmi sa mylis, teda resp. mylia sa - mozno zamerne uradnici, ktori ti podali info. aj ked budes poberat kgb VZDY musi ostat zivnost aktivna a musis si platit odvody. bez toho nedostanes nic.

lanabi
2. mar 2013

@happy8051 na SVA mi povedali ze ak KBG priznaju ,tak potom odvody bude platit WKO ze treba napisat ziadost taka mi bola podana informacia priamo na SVA tak neviem uz mi z toho vybavovania zacina harasit

lanabi
2. mar 2013

@happy8051 poberas prispevky z rakuska? mas prosim nejake info ako teda postupovat ? uz ani neviem co je informacia a co dezinformacia :o(

happy8051
2. mar 2013

ja som sa mailom pyala, ci mi nemozu odvody aspon znizit a nehrozi..... takze si myslim, ze keby bola moznost zivnost pozastavit a ak by nejaka institucia za nas mala platit, dialo by sa to, ale ono je to tak, ze prispevky dostanes prave vdaka aktivnej zivnosti a ta je aktivna vtedy, ked su platene odvody.
kedna kocka tu na mk ma tiet presviedcala o tom, ze prx je taka, ako teraz pises ty, ale sama napokon videla, e nie...
aku pomoc konkretne potrebujes? pis, ak mas nejake otazky

bazar0000
4. apr 2013

Leony ,prosim ta pani ktrorej si zverejnila tel. cislo sa chce s tebou skontaktovat .Prosim zavolaj jej .
paaa bazar0000

lauraa
4. apr 2013

@lanabi zial musim dat @happy za pravdu....mozes prestat platit odvody ale len v pripade ze tvoj manzel pracuje v at alebo tu trvalo zijete a mozes dokladov ze platite najom, elekrtiku......neviem zeby zakon nejako upravili , aj ked sa to stale meni

kikus3110
10. apr 2013

prosim vas vedeli by ste mi niektora poradit ohladom Antrag auf Kinderbetreuungsgeld.....

lauraa
10. apr 2013

@kikus3110 co potrebujes?

nik21
14. apr 2013

ahojte, prosim vas o radu..pracovala som ako opatrovatelka v at, manzel pracuje na sk,bola som na rizikovom,babatko sa narodilo vo februari, cize marec,april dostanem wochengeld (matersku), ako postupovat dalej, mam zivnost hned prerusit alebo ju ponechat aktivnu?ako postupovat pri vybavovani pridavkov? ja sama musim poziadat a kam to odoslat na ake adresy? dakujem velmi pekne za kazdu radu

lauraa
15. apr 2013

@nik21 tak najskor poziadas o vsetky pridavky na sk , teda o rodinne a aj o rodicak.... potom spätne raz rocne poziadas rakusko o doplatok rodinnych a rodicaku....mas narok pokial mas aktivnu zivnost na diferenzahlung

nik21
15. apr 2013

lauraa, dakujem velmi pekne, to vsetko som na sk vybavila, po dvoch mesiacoch som chcela zivnost prerusit-ak to urobim nemam narok na nic?ak ju ponecham, mam ziadat v januari alebo ak bude mat babo rok?myslela som si, ze Antrag auf KBG musim zasielat uz teraz

lauraa
16. apr 2013

@nik21 ano ten posles uz teraz....ten s aposiela do pol roku od narodenie dietata , aziadost o diferenzzahlung si das v januar 2014 , teda vzdy za kalendarny rok budes ziadat spät..... zivnost musi byt aktivna , teda musis odvadzat dane dalej....

motyli_k
16. apr 2013

@leony ahoj ta pani mi nedviha telefon ani jeden nemas este nejaky kontakt nanu aby som sa s nou skontaktovala?

leony
19. apr 2013

Ahojte, zverejnila som tu tč na paní, ktorá pomáha pri vybavovaní formalít v AT, dala mi ho kamaratka, zrejme tie čísla neboli správne tak sa ospravedlnujem ak som sposobila nedorozumenie ☹ ale poteším Vás s novým tč a správnym , už som s tou pani aj ja volala a je veľmi príjemná! paní Feherpatakyova 0918961180, vybavovala mojej kamarátke materskú aj prídavky. veľmi príjemná pani 🙂

jecky
2. máj 2013

ahojte dievcata...neviete mi poradit??,ako je to s marodkou?? co si platis vsetko ked si na maodke a co vsetko potrebujes k tomu??

vladamo
8. máj 2013

Ahojte...je tu uz velka diskusia rozbehnunuta,som citala,len som nejako nenasla odpoved na to,co potrebujem ja.Pracujem v AT a momentalne som na MD s dcerou,ktora ma 17 mesiacov.Poziadala som WGKK o vyplatenie rozdielu kinderbetreuungsgeld a odtial mi prisiel papier,ze budem dostavat mesacne len nejaku malu sumu( za februar som dostala okolo36 E a za marec 65E ) a ze ten rozdiel bude vyplateny az ked skoncim matersku na slovensku.Stretli ste s tym niektora?? lebo ako som od kamosiek pocula,ze dostali vyplatene normalne ,ale neskorsie...tak neviem,kde je pravda.Dakujem za odpoved

vladamo
8. máj 2013

@leony
Ahoj..mozem sa spytat,ta pani je odkial?? myslis,ze by som jej mohla zavolat a poprosit o radu?? dakujem za odpoved

janinkad
8. máj 2013

@vladamo ano,zaviedli nejaký nový "mores"ze vsetko ostatné vyplatia az po skonceni vyplacania na SK,az do veku 4 rokov to moze byt...mne totakto tiez prislo za minulý rok,kdezto pri prvom dietati som to mala krasne vyplatené za 20 mesiacov a hotovo,nezalezalo kolko som poberala na SK.Asi s tym nic nenarobíme,lebo aj kamaratkam co su na materskej to tiez tak doslo

vladamo
8. máj 2013

@janinkad
Dakujem ti za odpoved,lebo uz mam z toho chaos...Som tam odovzdala uz vsetky mozne aj nemozne tlaciva.som si myslela,ze len mne prietahy robia,ale ked je to tak uz oficialne,nic s tym nenarobime☹( Ale je to sranda,kamosky co mam a su na MD a robia na slovensku len hovoria,ze ty sa mas,dostavas matersku z rakuska a ja prd☹( Do februara 2012 som poberala wochengeld a odvtedy len slovensku matersku.Takze nejake vyhodne to asi zase nie je..Ozaj a kolko ti chodilo mesacne ?? odovzdavala si aj nejake potvrdenie od pediatricky??

janinkad
8. máj 2013

@vladamo veru,veru,kazdy tu si mysli ze kolko mi dostavame,pritom baby co si priplacali dobrovolne pripoistenie dostavali omnoho viac ako mi,lebo mali to pol roka po porode a my len 2 mesiace wochendgeld,a ako potom lamentuju,ze uz neni taka materska.....🙂)ja som mala od jula 2012,a robilo mi to nejak 3,70 na den,hrozne vela🙂))

vladamo
8. máj 2013

od momentu,ako som zistila ,ze som tehotna (marec 2011 ) som ostala doma na PN.Bolo mi fajn,nic ma netrapilo,ale kedze uz nie som najmladsia a praca dgks tiez nie je najlahsia ,som nechcela riskovat.Zostala som na PN a uz v juni ma uznali freigestelt,bez nejakej otazky,nic,len som papiere odovzdala.Mala som stastie na lekarku na inspektorate...Vtedy som dostavala pekne peniaze a skoncilo to vlastne vo februari 2012 a odvtedy ako som spominala,nic,len materska a pridavky zo SK.Este ze aspon finanzamt vyplatil ten rozdiel bez problemov a teraz uz platia kazdy druhy mesiac.Inak som zvedava,kolko mne budu vyplacat,zatial som len 2x dostala....

miriama60
11. jún 2013

Ahojte baby. mam len par strucnych otazok ako suhrn, k tejto teme. Som na cierno ako haushilfe v rakusku ale mam tu odrobeneho pol roka na teilzeit 20 hodin tyzdenne, som v 15 tyzdni tehotenstva. Byvam tu s polovickou a on pracuje ako stolar ale na slovensku zivnost. Vsetky vyhliadky na nejaku zmluvu stroskotali tak sa chystam platit sama svoje zdravotne aby som hned mohla navstivit doktora, pretoze najneskor do konca 16teho tyzdna by mala byt prva prehliadka aby sa mi uznali Wochengeld. Staci mi platit len zdravotne a mat tu trvale bydlisko,alebo aj socialne? apropo bude mi stacit ked si budem do decembra platit zdravotne a ci ho budem musiet platit pokym budem na materskej? Predpokladam ze 8 tyzdnov pred a 8 po porode budem dostavat Wochengeld a potom nazad do prace? Mam tam potom narok na nejaky rodicovska prispevok po uplynuti 8 tyzdnov? Prosim poradte mi.

lauraa
11. jún 2013

@miriama60 a manzel plati dane kde? teoreticky ak v at tak by ta mohol pripojistit k sebe, narok na wochengeld mas len ak pracujes, po skonceni wochengeld prechadzas ana rodicak ale neviem ci na ten budes mat narok v at.... to ze si tu niekedy pracovala ti nezaruci rodicak, dolezite je kde manzel dovadza dane.... ak na sk tak budes musiet ziadat slovensko o prispevky (teda rodinne a rodiack, ci ti vznika narok na matersku na slovensku si musis tiez zistit sama)

vladamo
15. júl 2013

Ahojte..uz som sem raz pisala,ale teraz som dostala zase info od kamaratky,ze sa ten rozdiel medzi materskymi tu na slovensku a v rakusku i nadajej vyplaca 1x do roka ,vzdy so spätnou platnostou 1 Rok.
Ja so momentalne na MD,pracujem v rakusku,ale byvame cela rodina na slovensku.Som poziadala o dorovnanie pridavkov,to bez problemov finanzamt vyplati,len z wgkk mi prisla odpoved,ze matersku mi dorovnaju az ked skoncim matersku tu na slovensku.Tak naozaj teraz neviem.Nie je tu medzi vami niekto,kto by mi to objasnil,alebo nejaka kocka,co poziadala o dorovnanie,ze aku odpoved dostala ona??dakujem za kazdu radu...

veronka888
27. júl 2013

ahojte baby potrebujem poradit.nezda sa mi co mi poslali z SVA dobrala som kran.meldung od 6.7. som oficialne na materskej dovolenke poslala som im o tom dokumenty od lekara oni mi poslali antrag na Wochenged a kindder.bet.geld po precitani som pochopila ze im to mam odoslat aj s rodnymi list.prepustacou spravou az po porode...no a wochengeld mi uznali od 22.6 s tym ze mi ho mesacne budu platit a spatne, dnes je 27.7 zatial mi neprislo nic ,a potom som sa docitala ze vraj mi ich vyplatia den pred terminom porodu .je to normalne? nemam ziadny prijem a caakaju ze im mam platit 421 e odvody v ziadnom pripade sa nedaju znizit,musi byt vsetko nadalej aktivne,tak som sa rozhodla ze tie odvody budem tak isto platit spetne ked mi poslu peniaze poslem aj ja,to neexistuje takto sa neda zit,uvazujem nad tym ci sa too vobec cele oplati platit ked aj rodicak musim poziadat o dorovnanie raz rocne kde je istota ze mi gto vyplatia a ja si to uz viac menej zaplatim dopredu v odvodoch,a z tychto ubohych sk davok.ma to cele vobec zmysel?vie mi niekto poradit s tymi wochengeld alebo im tam mam zavolat? neviem si uz rady.dakujem

marienka1703
3. sep 2013

@pflegerin ahoj uz ti niekto poradil? ak nie na pis mi

marienka1703
3. sep 2013

@vladamo ahoj, info ktore mas je uz stare, od roka 2013 sa vyplacaju rodinne kazde dva mesiace a ma nato narok kazda.
a co sa tyka materskej, tu dostava zena kazdy mesiac k 10.v mesiaci,,, nie je pravda, ze sa dorovnava az po skonceni slovenskej,,, len si asi trAFilo na niekoho komu sa to nechce riesit, a odbije ta s neochotou

marienka1703
3. sep 2013

@veronka888 veronka klud, ak ti vznilo narok na Wchg- od 22.06 to znamena ze v juni si mala poslat antrag na datum od 22.06 - 30.06 ( 4 dni) a odoslat to 1 jula,,,
za jul si ziadas zase na konci mesiaca a odosles to zaciatkom augusta,, a takto stale dookola,,,
no neviem ci si na rizikovom-ktore ti schvalilo At, alebo len na marodke od slovenskej lekarky, v tom pripade mas narok na Wchg- len 2 mesiace pred a 2 mesiace po termine porodu..
Ak by si niecomu nerozumela napis mi...

vladamo
3. sep 2013

@marienka1703
Ahoj,dakujem za odpoved.Co sa tyka pridavkov,s tym som problem nemala,pekne mi vypatili dorovnanie za rok 2012 a od januara 2013 mi to posielaju v 2 mesacnych intrevaloch. Skor si neviem rady s doplatenim materskej.Uz som tam viac krat pisala a vzdy mi prisiel ten isty papier,ze mam narok na sumu od 0,29 ako dennu davku a ze zvysok az po ukonceni materskej na slovensku.Nejde mi to cele do hlavy,lebo kamaratkam prisiel tiez takyto list,len tam bola ta denna davka vyssia,u kazdej to bolo asi tak okolo 3E.
Prave dnes som tam napisala opät,som zvedava aku odpoved dostanem tentokrat🙂)uz idem aj od oktobra do prace,bola som doma 20 mesiacov.Ale uz by som to rada vsetko dovybavovala,kym som este doma. U teba to ako bolo??vsetko doplatili a dorovnali ako mali??