Ako zistíte, že je 10-týždňové bábätko hladné?

kvietocek89
21. mar 2024

Ahojte, mala je prevazne na UM. Snazim sa ju aj trosku kojit, ale ocividne jej je stale malo, tak ju aj tak musim dokrmit. Ma 10 tyzdnov a donedavna si pytala papat presne kazde 3 hod. V noci pomenej. Vzdy som vedela ze uz je hladna tak, ze plakavala a ked som si zohla prst na malicku a strcila jej ho v klbiku do ust, tak silno sala. Teraz uz posledne asi 2 tyzdne ked je nervozna a uz je cas jedenia, tak jej strcim tiez takto prst a uz mi nesaje. Len sa na tom rozculuje. Unavena nie je, robi to aj po spanku ktory ma bud dlhsi, alebo kratsi. Dam jej aj tak UM kedze uz je jej cas papania. Ale aj v poslednom case nam este viacej grcka a dokonca aj po 2, alebo 3 hod. ked uz ma papat, vygrcka nestravene mlieko. Dojde mi to, ze uz asi nepotrebuje papat po 3 hod, ale mozno az neskor, kedze mlieko este ani po 3 hod nema stravene a ani mi nesaje prst. Skusala som jej davat aj nizsie davky ze ak je nahodou prepapana, ale vrieska ked jej dam menej a az ked jej dam jej plnu davku tak sa ukludni. Je mi to divne, pretoze kazde tie 3 hod je nervozna a aj place, ale prst nesaja. Ona vzdy vsetko vypije co jej dam, keby jej aj kazde 2 hod dam jest. Teraz pije 100ml, ale keby jej zarobim 150 ml tak stiahne aj to, ale samozrejme sa potom totalne dogrcia.
Moze to teda tak byt ze uz nebude musiet tak casto papavat? Lebo uz fakt neviem co s tym. Ma aj probiotika a vit D berie DeVit. Poradite nieco ak ste to mali niektora rovnako?
Dakujem

cookie29
21. mar 2024

Reflux ste zvazovali? Nevhodne mliecko? Nemenili ste nieco? Ci zu probiotika alebo D?

anavixy
21. mar 2024

Prst v ustach a jeho satie ci nesatie naozaj nie je doveryhodny sposob alo posudit hlad dietata. Novorodenec ma silny saci reflex, prisalo by sa ti aj na nos… najdi si na internehe prve prejavy hladu a ako ich vies rozpoznat a riad sa tym, strkanie prsta medzi ne nepatri. Vseobecne sa mozes riadit casom a blavne prejavmi dietata, pokial dieta je po 3h placlive a ocividne hladne, aj ked zrovna nema chut cuvat ti prst, tak mu daj papat. Ked je hladne po 2h, tak mu daj papat vtedy. Ak po 3h nie je placlive ani teda nejavi ine znamky hladu, tak mu este papat nedaj a daj mu kludne az o 4h, ked tie znamky hladu prejavovat bude.
Co sa tyka davky, mozes jej ju skusit navysit na davkunzo 120ml, tam sa treba riadit v prvom rade tym ci je dieta po papani spokojne, ci vydrzi na mensej davke viac ako 2h, ci prispieva a potom pri vyssej davke ci ju toleruje a nezvracia. Samozrejme lepsie je dieta neprekrmovat. Opat, to, ze dieta by po vypiti svojej davky vypilo este dalsich 50ml nie je dokaz toho, ze mu obvykla davka nestaci, takto male dieta casto alebo vacsinou este nevie ze uz mu stacilo, zasa je to aj o reflexe a o tom ze sanie nie je len o hlade, ty to musis trochu regulovat (navyse aj nam dospelym chcilu trva kym do mozgu pride sprava, ze zaludok ma dost). Mensiu davku teraz uz urcite nedavaj, jedine ze by papala castejsie, ak papa v normalnom case alebo dokonca po dlhsom, tak davky neznizovat.
No a co sa tyka zvracania, moze ist o reflux, ak ste nemenili znacku mlieka v poslednych tyzdnoch, pravdepodobne to bude ono. Reflux je v prvych mesiacoch (do pol roka) fyziologicky a ma ho vacsina deti, nie je dokonale vyvinuty zvierac pazeraka a mlieko sa tak lahko vrati zo zaludka spat do vyssich etazi, az do ust. Tento stav by mal do pol roka vymiznut. Pokial dieta zvracia parkrat za den alebo len male mnozstva, hoc aj po kazdom papani a nesposobuje mu to vyrazne tazkosti ci nepohodu a dieta prospieva, netreba okrem beznych rezimovych opatreni riesit nic. Ak by bol reflux vyrazny, zvracanie caste a objemne, dieta nepokojne, s vyraznym dyskomfortom (opat odporucam googlit prejavy refluxu a rezimove opatrenia), pripadne by malo caste respiracne infekty, existuju rozne zahustovace mlieka, speci mlieka ci sirupy. Treba sa poradit s lekarom, ak mas podozrenie na reflux. A este k nestravenemu mlieku, zaludok sa nemusi a vacsinou ani nevyprazdni uplne, neznamena to, ze nie je alebo nemoze byt este hladne, skor tam bude “problem” s tym zvieracom, ktory to nestravene mlieko prepusti spat hore. Davaj si pozor na manipulaciu s babatkom, odgrgavanie, polohovanie, fyziologicky reflux by sa mal casom upravit. 🍀

dadka1997
21. mar 2024

@kvietocek89 skor mam pocit ze je prejedena, ale to ze ma dietatko sací reflex ťahá, .. lebo kojiš aj dokrmuješ a vypije 100 a viac mi príde dosť veľa, čiže ma aj kŕče v brusku...

Ak by bola hladná ma zelenú stolicu cize hladová

kvietocek89
autor
22. mar 2024

@cookie29 podla nas reflux ma. Ked sme to dr hovorili tak nam kazala kupit sirup gastrotuss ale ten bud vypluva alebo ho vygrcia. Nemam pocit ze by jej to zaberalo. Vit D berie staleten isty. Ale je pravda ze probiotika smejej menili. Pretoze BioGaia jej nesedela a zle z nej kakala a stale sa pucila. A aj lekarka a aj lekarnicky kazali po kazdom dobrati proiotik prejst na dalsie nove. Ze nebrat tie iste. Myslíš že tym by mohli byt spôsobené tieto problemy s papanim?

kvietocek89
autor
22. mar 2024

@dadka1997 ale nekojim ju a ani nedojrmujem naraz. Bud ju nakojim a o 3 hodiny aleho skor ak si pyta jej dam UM.

dadka1997
22. mar 2024

@kvietocek89 a ako si 10tyzdnove babatko pyta?

kvietocek89
autor
23. mar 2024

@dadka1997 tak ze place a a je nepokojna. Neviem, ale toto chytanie za slovicka nemam rada. Myslela som, ze sa chapeme. Ked rychlo pisem, lebo mi mala vrieska tak nerozmyslam nad tym uplne co pisem.

kvietocek89
autor
23. mar 2024

@anavixy dakujem za tvoju odpoved. Mam nastudovane ake prejavy hladu u bábatka su. A aj ako vyzera reflux. Moj krstny syn mal skryty reflux a zas znamej dcera mala tie reflux, cize som to videla aj viac krat na vlastne oci a nasa mala ho pravdepodobne ma, ale mozno nie az taky silny. Kamoska tiez svojim detom skusala aj prstom ci su hladne, tak to tak robim aj ja. Ked som si nie na 100% ista ci ide o hlad. Som este len prvorodicka, tak este to nemam uplne zmaknute.

anavixy
23. mar 2024

@kvietocek89 no ten prst proste nie je objektivny ukazatel toho ci je dieta hladne, alebo nie, bez ohladu na to ci to kamoska robi alebo nie, ale tak to uz je na tebe cim sa budes riadit. Nijakej mamicke som to nikdy neradila a ani neplanujem, som novorodenecka sestra, mozno niekto iny ma ine zauzivane rady. Nepoviem keby to bolo po hodine od UM, ale po 3h od papania je to podla mna zbytocne a nema to vypovednu hodnotu.
Co sa tyka probiotik, pokial ma dieta reflux, hoc aj mierny, tak podla mna tieto problemy co opisujes su jednoznacne sposobene nim. Vyrastie z toho, ak sa to bude horsit, tak skusat gastrotuss alebo nutriton.
A este k probiotika, nie je pravda, ze sa musia obmienat. Viem, ze to mnoho lekarnikov aj lekarov a dlasich ludi radi, ale nie je to potrebne! Pokial najdes probiotika ktore ti/dietatu vyhovuju, netreba ich menit aj keby si ich davala cely rok (odporuca sa max dat par tyzdnov pauzu). Vyborny je Probiofix baby imun, chvalia si aj Infant Dophilus.

kvietocek89
autor
23. mar 2024

@anavixy dakujem teda este raz za rady. Gastrotuss mala berie, ale nemam pocit ze jej zabera. Bud ho vypluva, alebo rovno vygrcka. Probiofix brala ako prve. Tie boli fajn. Tak ja ako obycajny clovek si necham.ppradit lekarom a nakoniec to tak ani nie je ze probiotika sa maju striedat

anavixy
23. mar 2024

@kvietocek89 no je to tak ze v mnohych veciach (a bohuzial obzvlast co sa babatiek tyka) su aj lekari nejednotni, ked niekto nesleduje pokrok vedy a mediciny, tak si bude tvrdit svoje, nemusi to znamenat ze je to zle, ale v tomto pripade je to zbytocne… drzim palce, nech rychlo z toho refluxu vyrastie 🍀

dadka1997
24. mar 2024

@kvietocek89 ja si myslim, ze dovod jeho plaču je uplny opak, ale ty si musis sama poradit s dietatom a hlavne povedat lekarke

kvietocek89
autor
26. mar 2024

@dadka1997 no neviem teda, ale ked som jej dala dnes rano UM o 10ml menej a 5,5 hodin po poslednom jedeni, tak taktiez grcala. A dokonca aj viac ako inokedy. Ogrcala tento krat aj mna. Takze uvidim co povie dnes doktorka na to ked jej to porozpravam.