Kojenie 8 mesačného, ako ho postupne odstaviť?

marylin21
3. nov 2018

Ahojte mamicky. Prosim vas ako sa da dieta odnaucit od kojenia??😂 moj maly ma 8 mesiacov, samozrejme ze kojim a este aj budem ale chcem len do roka. Maly mi zaspava na prsniku, ked si odsajem mlieko do flasky nechce, chce len prsnik a v noci tiez kazde cca 2 hodky papa a ja sa uz teraz bojim ze ako ho to odnaucim kedze o chvilku sa nam blizi rok a chcem aby bol kojeny do roka, potom mu dam uz normalne kravske mliecko. Poradte prosim 🙏🙏🙏 dakujem 😀🤗

mrkvicka060
3. nov 2018

@marylin21 toto aj mna zaujima. Maly ma 9 mesiacov. Cez den kojim iba pred spanim, ale v noci...uz 6 mesiacov v noci nespi suvisle dlhsie ako hodinu a vzdy musim kojit, lebo jaci na cely dom. Posledne 3 noci uz spi pri nom len manzel, ja spim v obyvacke a dohodli sme sa, ze ja pojdem max 3krat kojit. prva noc bola dost zla, druhu noc uz bol hore len trikrat. A tuto poslednu noc spal od 20 az do 0.30 a potom az do 4.30. A potom do 7.30 rano, kedy sa uz nekojime. Tzn. 2 kojenia za noc. Super. To dieta akoby citilo, ze mama tam nie je, a nema dovod sa nadrapovat a radsej spi. Pomaly to zacnite takto skusat. Tiez chcem kojit len do 1 roka. Z flase vypije iba vodu, nic ine z nej nechce vobec. Takze neviem, aku nahradu vymyslim. Budem sledovat rady 😀

evittam
3. nov 2018

@mrkvicka060 Ako náhradu ak nebude chcieť mlieko tak jogurty,ine mliecne výrobky.😉
Mne sa našťastie obe deti odstavili same v 10.mesiacoch. Držím prsty.☺️

marylin21
autor
3. nov 2018

@evittam jemu praveze ani tak o to mlieko nejde ako o prso 😁 moje mlieko z flasky nevypije napriklad. No uz vidim ze to bude boj 😂 ale dakujem krasne za radu 🙏😉

evittam
3. nov 2018

@marylin21 Tak len vydrzat a nedať. Lebo cim bude vacsi tym to bude tazsie-dieta si uz zacne uvedomovať,ze mu niečo beries.

marylin21
autor
3. nov 2018

@mrkvicka060 tak to by ma nenapadlo. Ale dakujem krasne za radu. Vyskusam. Sice aj ked tie prve noci budu urcite uplakane asi to treba len vydrzat 💪💪😀

mrkvicka060
3. nov 2018

@evittam dakujem 🙂 cez den to snad zvladneme. Len sa obavam tej noci, ked sa mi bude budit hladny, co mu dam? Nemas nejaky tip? 😁

mrkvicka060
3. nov 2018

@marylin21 moj muz prvu noc čičíkal o zivot na rukach, tretiu noc uz mu staci povedat ššš ššš, pripadne dat cumel a maly sa ukludni. Nastastie 😁

evittam
3. nov 2018

@mrkvicka060 Skus caj, vodu. Fakt ti neviem povedat-mne sa deti budili od 3.-5.mesiaca len 1x na dojčenie od 5.spali celu noc.😉

jarkabarka
3. nov 2018

@marylin21 no neviem aký máš dôvod ale ja pri synovi v 1,5roku ked behá ako z divých vajec po byte a vystrája tak ďakujem bohu za tých 15minút keď je na prsníku, že mám kľud a oddychnem si pri tom spolu s ním.. tak isto keď nejaká kamoška povie že dieťa hodinu reve a nosia ho na rukách lebo sa nevie ukľudniť si v duchu vravím, že vďaka bohu, že mame mliečko.. lebo to do 5minút vyrieši každý plač.. ten prvý polrok je dojčenie skutočne náročné no po roku dieťatka je to podľa mňa skôr pomoc ako námaha

marylin21
autor
3. nov 2018

@jarkabarka ja som nemala dojcenie tazke mozno prvy mesiac a teraz v pohode ale po roku je dojcenie uplne zbytocne kedze sa da uz materske mliecko nahradit aj normalnym v ktorom su potrebne vsetky ziviny atd a dieta cim je starsie tym viac zavislejsie na matke a na prsniku. Ja praveze nechcem dosiahnut to ze ked zacne plakat utisim ho len prsom. Nicim inym. Lebo momentalne to tak u nas niekedy byva 😕

jarkabarka
3. nov 2018

@marylin21 no to je vec nazoru, v súčastnosti Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dojčenie do 2 rokov ale som toho názoru, že každa mamička si ma urobiť tak ako jej to vyhovuje.. ja som ponúkla ten pohľad z inej stránky.. nie je to len o strave ale aj o láske a fyz.kontakte, za pár rôčkov nam už nebudú chcieť zaspávať na hrudi a aj pusa na rozlúčku bude pre nich trápna..

90909
3. nov 2018

@jarkabarka ano mas svojim sposobom pravdu. Ale ma to aj svoje ale. Ja poviem takto..tiez som chcela do roka, ale velmi mi vyhovovalo, ze syn bol na prse za par minut tuhy a nas rezim slapal ako hodinky. Aj to.mojkanie je super, ze na chvilu vypne a pride sa len tak potulit. Ale, problem vidim v tom, ze jeho spanok nie je kontinualny - to ze ma potrebuje citit neberiem - lebo presne vnimam ako sa na mna v noci natuli, tzn. vie ze som tam, ale to mu na uspatie nestaci. Musi byt prso. Druha vec je jedlo. Ak spi na prse cez obedny spanok, tak samozrejme aj nieco vypije a potom uz nechce obed. A z toho mlieka uz nema vsetko, take zelezo z neho nedostane. Ano, mozno by nespal a nejedol aj bez prsa, ale videla som fazy, kedy nemal prso cez spanok a krasne jedol. Ono treba na to kojenie po roku pozerat z viacerych uhlov a nebrat to tak definitivne, ze do dvoch rokov a bodka. A pravdou je, ze v tom roku by skor zabudol, lebo presiel mesiac mozno dva a presne som videla ako mu doplo, ze mama ma mlieko a moze si ho zobrat aj sam. Takze sama neviem, co by som robila ak by mal znova rok a ja som sa mohla este raz rozhodnut. Ja mam kojenie rada,.uzivam si ho..ale myslim si, ze po tom roku uz treba zvazovat viac veci, lebo dieta uz nie zive len z mlieka, uz musi poriadne spat, jest a mojkat sa vie tiez bez toho. Takze babo rad, co je najlepsie.

lady911
3. nov 2018

@marylin21 tak toto ti poviem, že my sme mali veľké trápenie. Ja som kojila rok a pol, a potom mesiac bol zabijak, malý strašne reval, lebo mi zaspával tiež na prse, strašne plakal, že chce cece, každý deň som robievala mlieko s kakaom, a kým sa naučil z fľaše piť, poviem ti bol to asi polrok, ale keď sa na to dáš, tak nepolav, bude to ťažké. Niekedy som plakala s nim, potom mi zaspával na rukách, ale teraz je super. Vypije kakao, a potom zaspí.

evittam
3. nov 2018

@jarkabarka Ak je dojčenie narocne k comu je to akoze dobre? Ja som nemala ziadne narocne dojcenie. Dojcenie ma byt o pohode matky aj dieťaťa.😉 A fyzický kontakt nie je len o dojčení a mozny len dojcenim.
A otazka neznela ako ma dojcit a prečo ma dojcit nadalej.

marylin21
autor
3. nov 2018

@90909 plne suhlasim. 🙂 a viem tiez ze cim dlhsie tym horsie a tazsie sa odvyka, toho sa bojim asi najviac 😀 a dalsia vec ako som pisala ze moje mlieko z flasky nevypije. To znamena ze jemu ide len o prso, niekedy ani nepije z neho potrebuje len cumlat preto sa ucime aj na dudlik ktory mi od narodenia nechcel. Cize davat mu aj po roku prso ako dudlik aby si len podudlal mi pride zbytocne 🤔

marylin21
autor
3. nov 2018

@lady911 ano viem ze hlavne nepolavit lebo dieta potom bude vediet ze placom si to vydobije. Ale tomu niekolkodnovemu placu som sa chcela vyhnut no asi to nepojde 😕 naivne som myslela ze zacnem odsavat do flasky a potom svoje vymenim za kravske a ziadny problem 😀 no uz teraz v tom vidim problem ked mi flasku odmieta 🤔

veronikadomanova
3. nov 2018

@marylin21 moja má 2 roky a kojim ju stále...pre mňa a dcérku to má viac výhod ako nevýhod....hlavne keď jej idú zúbky tak je to nenahraditelna pomoc v noci...teraz jej idú posledné stoličky takze opäť sa v noci koní častejšie ale som za to.ze radšej nech sa koho aj celú noc a ukľudní ju to akoby som do nej mala pchať lieky od bolesti...a po ukončení dojčenia jej mlieko určite nahradzovat kravakym nechcem...skúste si o Tom niečo prečítať,možno na to kravské zmeníte nazor....a nezabudajte,máte doma dieťa,nie teliatko ;) (neberte to prosím ako urážku,to malo byť na odľahčenie ;) )

lindusss2016
3. nov 2018

@evittam no ja ti neviem, ci toto plati u vsetkych, lebo moja starsia sa prvykrat odstavila ako 18 m, kedze som uz nemala mleiko kvoli dalsiemu tehotenstvu a uplne v pohode to pochopila, plakala snad len raz. O pol roka som ju zacala kojit zas, teraz ma 2,5 a dam jej len obcas a max v pohode to berie, vie, ze mliecko je v prvom rade pre mladsieho, aj sama di obcas vypyta, niekedy jej dam a niekedy nie, ale vzdy to pochopi, nerobi ziadne sceny. Takze podla mna to "cim skor, tym lepsie" je len mytus, so staraim dietatom sa clovek lepsie dohodne. A z hladiska vyzivy snad ani nemusim pisat, ze kravske sa materskemu z daleka nevyrovna.

lindusss2016
3. nov 2018

@marylin21 prosim ta, ake potrebne ziviny su v kravskom mlieku? To mi je novinka. Naopak je velmi tazko stravitelne, zle tolerovane a tieto umele vody z krabice okolo ziadnych zivin ani nesli. Ja ta samozrejme nechcem nahovarat na predlzovanie kojenia, ty vies, preco a do kedy chces dojcit a je to len tvoja vec, ale nahovarat si, ze kravske mlieko je nieco dobre, dokonca potrebne, to je hlupost. Ja som teda rada, ze moja mala si ho vypyta len obcas pre chut a nepije ho denne. A nemozes vediet, ake je odstavovat starsie dieta, ked si to nezazila.

marylin21
autor
3. nov 2018

@veronikadomanova ano citala som aj o tom nakolko aj pracujem v oblasti zdravotnictva tak som sa stretla s viacerymi nazormi. Niekto je za to cim dlhsie tym lepsie, niekto za to ze je to jednoduchsia a ta najzdravsia forma papania. ja chcem kojit len do roka,je to moj nazor a viac dovodov preco a nazor niektorych odbornikov. Ale neberiem nikomu nazor na to pretoze tak ci onak kazda mamina vie co je pre jej drobca to najlepsie a chce pre neho len to najlepsie. A ja by som chcela vediet ako sa da len odnaucit od prsnika ako som uz pisala maly ho ma castokrat ako dudlik 😀 p.s: neurazila som sa, naopak poznamka o teliatku bola mila lebo ked mojho drobceka vidim ako cuca ten prsnik fakt mi niekedy pride ako rake moje male teliatko 😂😂🤗

maggiba
3. nov 2018

Pozor si daj na klamlive "v kravskom mlieku su vsetky potrebne ziviny". Nie, nie su.
Ty budes musiet normalnou stravou u rocneho dojcata vykryt celu skalu vitaminov, mineralov, zivin.

Bez revu to nepojde. A urcite sa nespoliehaj na to, ze dieta odstavis a ono spokojne bude spat od 8 vecer do 8 rano. V tomto dojcenie nema ziadny vplyv. Ide o individualitu dietata a jeho spankove cykly.
Plus separacna uzkost: hlada ta, potrebuje ta citit, prsnik je istota.

Ak ho chces odstavit, rob to postupne, zvysuj davky normalneho jedla a znizuj davky materskeho. Odstavi sa ti samo. Len musi jest a hlavne pit vodu v dostatocnom mnozstve, aby nedoslo k zdr.problemom (ano, aj u teba - zapal prsnika a pod).

(Mne sa dieta akurat uplne odstavuje same. Ma 3 roky a 2 mesiace. V noci nema uz skoro rok, to sme sa dohodli, na obed od maja, ranne a vecerne si zrusil sam.)

marylin21
autor
3. nov 2018

@lindusss2016 kravske ci kozie mlieko je po roku uplne bezne. Z materskeho mliecka sa vytraca napr zelezo a ine ziviny ktore najdeme v, inom mlieku ci strave. Nemam osobnu skusenost ale zatial byvam v dome kde je vychovanych 5 deti ktore boli kojene mala som moznost sledovat ich reakcie. U tych co boli kratsie kojene aj u tych co boli dlhsie. A dalsia vec spytala som sa len na to ako ho odnaucit od prsnika. Toto je problematika viacero nazorov ak sa vam moj nepaci, rolujte dalej. Ak mi viete v tomto poradit bola by som vdacna 🙏 dakujem

renimac
3. nov 2018

@maggiba máš môj obdiv, že kojis tak dlho, ale ja si naozaj pri mojom dieťati (nie všeobecne) neviem predstaviť kojit tak dlho. Má takmer 18m a je to čoraz horšie. Už mesiac sa koji častejšie ako keď bol novorodenec, vezmem prsník po hodine nočného dudlovania, tak sa hystericky rozplače, a čo pri kojeni vyvádza, nemá zmysel ani rozpisovať. Keby sa kojil na spánok, kľudne na obed, večer, prípadne 1x v noci, bez prekážkoveho behu, horolezeckych výstupov, OK, kľudne do 3 rokov. Ale takto som už akurát zrelá na psychiatriu. Viac ako 2 hodiny vkuse ešte nespal ani raz. Cez deň má len "mikrospanky". Z únavy a samotného priebehu tohto divadla som zlá a myslím, že za to nestojí ani kojenie. Žiaľ ☹.

marylin21
autor
3. nov 2018

@maggiba viem ze musim postupne zacat preto som mu zacala davat cumlik. Odvtedy mi pekne prespi aj dve hodky. Bez cumlika celu noc na prsu. Viem ze nemozem chciet aby mi prespalo vkuse to ani nechcem sak by som sa bala ze mu nieco je 😀 ale ako hovorim on nie je hladny ze preto chce byt na prsniku. On ho ma ako cumlik. Takze mozem mu zvysovat papanie a znizovat materske mlieko ale jemu nejde to mlieko. Jemu ide o prso. On sa napapa normalne a potom chce prso 😁 uz fakt neviem co by bolo lepsie 🤔😕

maggiba
3. nov 2018

@renimac Nepisala som na obdiv, skor na to, ze so starsim dietatom sa da dohodnut, da sa to regulovat, ide to aj bez placu (aj ked ani toto nie je na 100%, ale to uz skor suvisi s vekom ako takym a nie dojcenim), ze chodi od roka a 8 mesiacov do jasli a nasledne skolky a ide to. Samozrejme, ak to ma matka takto nastavene.
Kazda ma inak a hlavne dieta vsetko citi, na to treba mysliet.
18mesacne az 2rocne obdobie tiez bolo u nas tazsie, ale dalo sa to zvladnut. Nejak. Uz ani neviem ako. Aj do prace som na pol dna chodila.

@marylin21 Cumlik je taka dvojsecna zbrat. Skoro rocneho ho naň ides ucit a o rok, rok a pol budes hladat rady, ako sa zbavit cumla. Byt dietatom a toto vediet, otrepem ti ho o hlavu (humor).
A urcite si uz pocula o "dojcenie nie je len o uspokojeni potreby hladu". Tu mas odpoved.
Napr ja som si od cca 6 mesiacov nastavila hranicu, ze ho nebudem pri kazdej bolacke ukludnovat prsom. Vzdy najprv uznanie bolesti, pomojkanie, tisenie v naruci. Az ked bolo ozaj zle, prislo na rad prso (zuby, horucky, rozbitá hlava...). Cize aj takymto sa da predchadzat, ak si dopredu povies co chces a co nie.
Sama si musis najst sposob z rad, ktore ti tu napisali. Nic nikdy nefunguje na 100%. Drzim palce.

lindusss2016
3. nov 2018

@marylin21 ale ved ja som ti pisala, ze je to tvoja vec, kedy to spravis, len som ta chcela povzbudit, ze tak nemusis tlacit na pilu, ze to trwba stihnut do roka, lebo da sa to uplne pokojnw vysvetlit aj starsim detom, skor si myslim, zeje totak oa komunikacii, ako su zvyknute mamu vnimat a pocuvat. Z materskeho sa sice vytracaju pomaly ziviny, ale v kravskom ich tiez nenajdes 😀 a este je aj tepelne spracovane, to ani nehovorim o trvanlivych mliekach. Ale opakujem, tymto ta neodradzam od odstavovania, len sa ti snazim napisat, ze od kravskeho vela zazrakov necakaj

marylin21
autor
3. nov 2018

@lindusss2016 jasne chapem ta. Viem ze vsetky ziviny v kravskom mlieku nenajdem. Doplnat ich budem aj v ostatnej strave. Tym som myslela ze maly dostane vsetky potrebne ziviny aj ked uz nebudesom na materskom mlieku. Viem ze ked bude starsi je to hlavne o komunikacii a da sa s nim lepsie dohodnut no ci teraz alebo potom asi aj tak sa tomu placu nevyhnem. Len som chcela ze ako by som ho odnaucila aby to nebolo az take drasticke a srdcervuce pre nas oboch 😁dojcenie je krasne, puto medzi matkou a dietatom to neberiem. Ale nechcela som nikdy aby si maly zamenil prsnik s dudlom. Celu noc na prsniku. Viem ze ked pride dieta sa clovek nevyspi ale momentalne som za tyzden spala 3 hodiny to je za prve zedva potrebujem fungovat a starat sa o neho mierne oddychnuta, co by som za to dala keby som tie 3 hodiny spala aspon za jednu noc 🤔 druha vec materske mlieko uz az tak nepotrebuje ked uz papa aj ine veci ale to je iba moj nazor. A za dalsie cim starsi tym sa horsie bude odnaucovat od prsnika. Ale to je tiez iba moj nazor, z mojho sledovania inych deti, mozno by to bolo u mojho lepsie ale nechcem to riskovat 😂😂

siska53
3. nov 2018

@marylin21 ja som si octovala prsia,ale az jed som chcela starsiu odstavit,lebo ta cez den chodila aj 15-20x ( v noci od roka nastastie spala bez zobudenia,dovtedy len raz). Ale.uprimne? Kebyze maly,ktoreho som v 11m.odstavila,lebo mne sa tvorili podliatiny a on mal uz radsej prikrmy ako mlieko,sa chcel dojcit aj dalej a ja nemam ten problem,tak ho dojcim dalej,lebo on sa uz vlasnte lne rano a pred spinkanim dojcil.. takto som.musela.kupivat mlieko umele,ja som tu zbrndu, co volaju kravske mlieko,nechcela tak skoro davat ( maly pil od roka UM rano plnu davku a pred spinkanim cca 90-120 UM, ale len dva mesisce,potom uz pil len rano) a zas UM ide do penazi,takze u mna dojcenie vyhrava na plnej ciare,ak nie su dovody. Malu som.aj lahsie odstavila , keďže bola starsia, ako mladsej by som to neurobila,ak by nebol zdravotny dovod..ta sa az v roku naucila pit z flase vodu a mlieko akekovlek ine odmietala, skusala som totiz... Ona zatato flssku odmietala,aj ked ja som bola v nemocke..(to mala 7mesiacov).

marylin21
autor
3. nov 2018

@siska53 lenze po roku malemu uz nedavam imunitu z mojho mlieka a vsetky ziviny ktore tam su uz dostane aj zo stravy ktoru papava. Moj nazor. Chcem kojit len do roka. A velmi pekne dakujem za nazor, radu 😉🤗

siska53
3. nov 2018

@marylin21 no..nie je tomu uplne tak. Nasa,ked som.jej v druhom roku zscala.davat namiesto UM kravské,zacala zrazu byt soplava, presli sme spat na UM a bola opat ok, len tu istu funkciu plnilo aj MM,lebo chorlava nebola v case pitia materskeho mlieka,navyse to bolo pohodlne a lacne,nemusela som ako pri malom prenasat krabicky a hladat hotel,kde je rychlovarna co ju trepat z domu.
A keby MM naozaj nemalo po roku ziviny,tak by nevyrabali UM.do 3 rokov veku.
Nas starsi napr.po zruseni UM (3roky) ani kravske nechcel ( uz aj po Um zvykol.vracavat,co po MM nerobil,ak nepocitam pri odgrgnuti obcas grcol mliecko). Doteraz on mlieko skoro nepije a dcera tiez uz malo. Len v skolke a obcas doma. Mne je kravske tazke, takze ja vyhodu kravského tesa velmi nevidim.. robim z nejho privarky alebo mliecne polievke ,ked uz,ale doma ho viac-menej pije uz len muz rano s kavou. Klasicke kravske ma iny pomer niektorych látok,co mnohym.ludom.akodi,kedze je urcene teliatkam.

Ale ved tvoja vec, mne dojcenie vyhovovalo po stranke financnej aj kvoli pohodlnosti.