18 ročná dcéra má ísť na odber krvi, ale má strach z ihiel

rebecca789
25. jan 2022

Dobrý deň, moja 18 ročná dcéra má ísť na odber krvi, ale ona má panický strach z ihiel a je jej zle z krvi. Naposledy keď sme boli na odbere, tak jej poriadne krv ani netiekla, tiekla strašne pomaly a z toho jej býva ešte viac zle a potom sa viac boji. Neviete o niečom čo by jej tu krv rozprúdilo? Nechcem aby sa tak veľmi bála. Predtým keď chodila na odbery to nebolo tak hrozné lebo jej krv išla normálne pekne. Ale od poslednej skúsenosti sa boji ešte viac. A to už predtým bol extrémny strach. Ťažko ju tam dokopem, ale musíme. Už ju dva týždne boli stále hlava, je slabá, unavená a občas jej je ťažko od žalúdku. Ale ona aj tak nechce. Viete mi niečo poradiť na tu krv? Alebo aj niečo na tu bolesť hlavy a tak ďalej? Ďakujem vopred.

andrea_prestastna
25. jan 2022

@rebecca789 vela vela vela vody

clori
25. jan 2022

@rebecca789 nech den vopred vela pije, skuste sa s dr. dohodnut, ze pridete hned, ako zacne ordinovat. nech si pri odbere lahne na lehatko alebo nech pije aj pocas odberu vodu.

mijunik
25. jan 2022

@rebecca789 ahoj, nech slečna pred odberom vypije dostatok čistej vody (uvádza sa aspoň 1/2 litra, neviem, či to zvládne, ale tak ako sa podarí). Ono to zriedi krv a lepšie potečie. A musí mať teplú ruku, z ktorej jej budú brať krv. Inak mi nič nenapadá, ale držím palce. 🍀

rebecca789
autor
25. jan 2022

No hádam do nej veľa vody dostanem, lebo ona hneď ani po zobudení nechce vypiť veľa vody a potom to všetko si odkašle na krvi. Ach hrozne! Ona sa mi vždy ešte tam rozplače...vôbec som nečakala že by sa takto začala báť..keď bola maličká vôbec jej to nevadilo až od 12 to takto začala mať. Len ma to bolí keď ju vidím plakať ! Ďakujem.

zuzahajdulka
25. jan 2022

@rebecca789 malym detom sa zvykne natierat pred odberom rucicka znecitlivejucou mastou Emla (volnopredajne), tak mozno by dceru ukludnil uz len ten pocit, ze to nezaboli. A este nech poprosi doktorku, aby jej krv brala poleziacky, to bezne zvyknu poskytovat odpadavajucim typom, tak sa to omnoho lepsie znasa.

dadis
25. jan 2022

@rebecca789 Este dolezitejsie ako rano, mat dobry pitny rezim cely den predtym. Teda ked idem darovat krv, som si vsimla, ze rychlejsie odtecie ked den predtym fakt dost vela pijem. No a ja sa bojim ihiel a odberov tiez. Ale bojujem s tym, snazim sa ist 3x do roka darovat krv, bojim sa vzdy ako pes 🙈, ale vzdy som to zatial zvladla. No a po darovani mi obycajny odber uz nerobi taky strach, aj ked toho sa uz asi nezbavim do konca zivota...a nepozeram sa nikdy, hlavu otocim hadam najviac ako sa da...aj tak mi je vzdy z toho strachu aj mdlo trochu..

vanda323
25. jan 2022

@rebecca789 Ahoj. Ja som taká istá. Darmo veľa pijem nepomáha to. Zle mi je stále . Sestrička už hotova je zomna. Musí mať okno otvorené stále a rýchlo odobrať lebo mi je zle

prihlasenemeno
25. jan 2022

@rebecca789 ráno vypiť aspoň 3-4dcl vody, odber robí tlen v ľahu a najlepšie, ak by bol niekto pri nej, kto by ju vedel odreagovať, aby mala pri niekoho ako psychickú barlicku. Posledný odber mohol byť s pomalým prietokom práve kvôli strachu, reflexné sa mohlo znížiť tlak, vtedy tečie pomaly krv.

katkasmacka
25. jan 2022

Ahoj,ja to mam podobne,nie ze by som sa bala, ale mam zle viditelne zily,krv netecia a byva mi zle. Naozaj na krv pomaha vypit vela vody,potom lepsie tecie a poprosit ci si moze lahnut a samozrejme nepozerat sa. Drzim palec.

didi2102
25. jan 2022

@rebecca789 ja som sa odberov vždy bála a ostalo mi to doteraz , už mám typy ako ale nato, ráno musí vypiť aspoň 0.5l vody,vieš že nechce vypiť to je také ako keď nechce 3rocne,má 18 tak jej povedz či chce aby ju zase dopuchali lebo budem mať hustú krv , no potom klasika požiadať že krv sa bude brať v ľahu, a poriadne pri Tom dýchať , riadny nádych výdych, ak ideš a ňou tak sa rozprávaj s ňou a buď pri nej,ak ide sama normálne nech povie že jej býva zle a sestrička s ním bude komunikovať , ja som si ako decko spievala 😄🤭 ale teraz už len debatujem a potom nech ma hneď pripravený neaky keksík,Kofolu .. ja som neraz aj v dospelosti odpadla 😁

rebecca789
autor
25. jan 2022

Pri odberoch vždy leží sestrička sa potom pekné aj o ňu stará, dá jej vodu a párkrát sa aj stalo že dostala pásik čokolády 🙂 len som jej to chcela uľahčiť..chcela som nech to má rýchlejšie za sebou

semkatamka
25. jan 2022

Ahoj, mne pomáha, keď sa pozerám opačným smerom a počítam po troch... Tri, šesť, deväť, dvanásť, pätnásť... Ono sa to nezdá, ale mozog sa zamestná a odreaguje aspoň trošku 🙂 Aj kamarátkam som to odporučila a im to tiež pomohlo 🙂 Držím palce 🙂

basska_b
26. jan 2022

Urcite veeela vody... ja som sa toho tiez bala, aj zle mi vzdy doslo... vtehotenstve som si zvykla. Tam mi stale ktosi cosi bral. Kanyla je uplna chutovka, hlavne ked to drape von

rebecca789
autor
26. jan 2022

@didi2102 no ja veru musím chodiť s ňou to by sama nešla ! 😂

disiskus
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
disiskus
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
disiskus
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danieli
6. apr 2022

U nas pomohol odber krvi v pololahu, nozky vylozit pohodlne opriet a pozerat inym smerom…

heln
6. apr 2022

@rebecca789 poznam, bola som na tom podobne, az hystericka padavka, ziadala som odber krvi poleziacky, vacsinou na vysmiali, ked dom par krat odpadla tak uz boli zhovievavejsi....
musi si to zracionalizovat, ze je to len ihla a je to pre jej zdravie.... ked si predstavis co vsetko ta caka pri operacii alebo pri porode, tak odber krvi je nic.....
a pred odberom pit vela vody

disiskus
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
disiskus
12. apr 2022

Dobrý deň. Opravujem svoju chybu z minulého príspevku: Príčinou dlhého trvania odberu krvi môže byť zvolená tenká injekčná ihla. Ihly sa vyrábajú vo viacerých hrúbkach. Na porovnanie: Keď chceme preliať rovnaký objem krvi cez injekčnú ihlu s polovičnou hrúbkou, bude nám to trvať štvornásobný čas. Vysvetlenie: Diera v ihle má tvar kruhu. Čas prelievania je úmerný veľkosti plochy tohto kruhu. Keď zmenšíme priemer kruhu dva krát, plocha kruhu sa tým zmenší až štyri krát. Lebo plocha kruhu je úmerná druhej mocnine jeho priemeru.

magimi
21. jan 2024

Ja by som k tomu chcela povedať, že pacientom niekedy netečie krv práve z toho zlaknutia. Proste sú tak v strese, že tu krv akoby "nepustia". Skús jej len pripomenúť ten pitný režim, ak má dobré žily, treba to prízvukovat, že to je ľahko napichnut, ale fakt je dôležité, aby bola pokojná, že čím bude pokojnejšia, tým to bude ľahšie. Že po ležiacky jej nebude zle, voda bude po ruke, otvoria okno, aby mala takú istotu, že "pomoc bude nablízku". Nech sa nepozerá , ako to sestrička chystá. Aj to počítanie nasobkov je super nápad, prípadne sa s ňou nejako rozprávať a odpútať pozornosť. Alebo sa jej skús opýtať, čo si ona myslí, že by jej pomohlo zvládnuť to.
Prízvukuj, že samotný vpichu je jediné čo bolí a trvá to len sekundu,nech to dostane do hlavy.
Ešte ju skús tak ukľudniť, že to nie je vôbec hanba, že aj dospeláci odpadávajú, len treba sestričke vždy povedať, že chce ležať. Lebo aj taký ten pocit, že "to zas bude hanba" vie pridať na strese.
V práci sa stretávam s rôznymi reakciami na odber, ale pri pokojnom prístupe to všetci zvládnu.
Možno trochu chaoticky, ale tieto veci mi tak napadli, že väčšinou pomôžu.