Ako neprísť o nervy?

mahmulienka
12. jún 2012

Caute maminy. Viem, ze je tu mnoho tem spytujucich otazku "som dobra / zla matka (pripadne aj manzelka)?" V poslednej dobe mna mata neustale dookola ta ista otazka. Mam dve dcerky, 2.5 roka a 4.5 mesiaca a nervy na prasknutie... Ked som sa vratila z porodnice, mala som zo seba pocit, ze som super zena, vsetko som stihala, na dietky mila ako Mary Poppins, proste hormony ficali. Teraz? Paneboze, staci uplna kravina a mam nervy v kybli. Starsia vyleje vodu na zem, ja zacnem hukat, mladsia sa rozplace (to je uplne najvacsi spustac), ja sa rozhukam este viac a dopada to vacsinou tak, ze hucime vsetky naraz. No psychiatria na spadnutie. A po rozume mi zrovna v tych chvilach beha: "Reagujes hrozne, toto by si nemala robit, ved to dieta psychicky dod*bes (najma v suvislosti so starsou), mala by si s tym prestat" ale ja nie som schopna, neviem, ako sa zastavit. Po akcii, ked sa situacia ukludnim, mnoho krat placem, vratim sa k dcerke, ospravedlnim sa jej, ale viem, ze to nie je spravne. Chcela by som sa naucit, ako tomuto vsetkemu predchadzat, aby som si nemusela vecer co vecer vypocitavat situacie, z ktorych bude mat Saska v 30-tke tiky v oku a v kabelke prasky kvoli matke... Mate niektora skusenosti s "terapiou" na toto, ktora fungovala? (Rada by som zasla aj za odbornikov, ale nemozme si to momentalne dovolit). No a na zaciatku som spomenula v otakze aj slovo manzelka - moje nervy sa tykaju aj vztahu s manzelom. Uz sa nehadavame ako sme sa zvykli, ale pozorujem, ze od neho bocim. Radsej travim vecery sama, ako s nim (kniha, debilny serial, alebo sa tvarim, ze som sla spat a len tak lezim a nic nerobim, len aby som nemusela byt s nim)... Paneboze, bude tomuto niekedy koniec? Znormalnim sa? Poradte.... Dakujem...

mahmulienka
autor
12. jún 2012

@ katren dakujem, pozriem, snad nieco pomoze...

aliza
12. jún 2012

@mahmulienka nuz, ja mozem poradit len jedno, najst si nieco, co ta bude bavit a zariadit si to tak, aby si mohla na par hodin z domu bez deti. Ci uz sport, tanec, plavanie, sauna, kurz anglictiny,...cokolvek, co ta bude bavit, kde stretnes novych ludi a najma nove prostredie, nove temy. Ono nervy nemas ako zastavit, ani terapiou, praskami....proste si vycerpana a frustrovana, tocis sa v jednom kolotoci, stereotype a aj ked si urcite doma s detmi stastna, nie si proste tazny kon a mas aj svoje potreby. Je sice fajn sa obetovat a vsetko podriadit detom, ale najst si chvilku na seba nie je ziaden hriech, prave naopak, je to velmi potrebne, vo vsetkom treba mat ako taku rovnovahu, ziaden extrem nie je dobry. Ja som od narodenia maleho chodila na kurz, vtedy sa staral otecko, ked mal asi 6 mesiacov, vratila som sa ku sportu, aspon raz tyzdenne, chodila som aj plavat a do sauny, teraz hram zase tenis a chodim na dalsi kurz a velmi mi to pomaha byt vyrovnanou a stastnou maminou, dokonca aj sebavedomie stuplo, proste som 'ozila' 😝. Jasne, tiez mavam nervne chvilky, maly mi este neprespal celu noc, kazdu noc buntosi, niekedy aj kazdu hodinu, nespavostou som trpela uz pocas tehu, takze som nespala dokopy vyse 2 rokov 😠 a jednoducho sa to musi podpisat na nervoch, ale prave ten sport a kurzy mi pomohli vypnut a vypadnut z toho kolotoca aspon na chvilu a potom ovela lepsie zvladam ten napor pri detoch. A inak, aj ja som radsej po veceroch sama 😉, proste vypinam a potrebujem cas pre seba. Nastastie drahy robi vacsinou vecer, takze to nikomu nevadi 😀 a ja to momentalne neriesim.

anjelicek26
12. jún 2012

@mahmulienka - najlepsia terapia je okamzite si zacat pisat zivotopis, z materskej mnohym zenam zasibkava- vratane mna... momentalne som uz v stave, ze sa modlim, nech je september, lebo to doma v tejto rutine uz nevydrzim. Pokial ma maly potreboval na 100%, mala som co robit, bolo to krasne a naplnajuce, ale teraz? Je to samostatna jednotka, minimalna robota s nim, no proste... ja chcem znova ZIT AKO CLOVEK. Nie len ako mama. Viem, ze niektore maminy to tak necitia, ze ich to bavi, ze si to uzivaju, tesia sa z pokrokov deti, ja im to neberiem. Mne doma vsetko pada na hlavu, uplna ponorka. Rovnake to bolo, ked Saska mala dva roky 😅 Nastastie som vtedy a aj teraz nasla robotu na prvy sup. Takze uz len nejako prezit leto a bude to fajn, dalsiu zimu doma a asi by ma svaclo uplne 😅

jezibosorka
12. jún 2012

@mahmulienka ja som na tom neako podobne, mam rocne sidlo, a ja nic nestiham, a dokaze ma vytocit kazda blbost, ale to asi koli deficitu spanku a z toho,ze nemam cas ist ani na zachod....a vecery som tiez radsej sama, teda,kym sa maly nezobudi a aspon toska pokojne posediet,,,, terapia asi cas..treba cakat,ked deticky osrastu bude lepsie,,, snad... a co sa tyka prace,ja by som nedokazala dat rocne babo do jasli......

anjelicek26
12. jún 2012

@jezibosorka - no rocne urcite nie, ale tipujem, ze ked ma ona 4,5 a 2,5 rocne deti, tak mala dve materske po sebe a to sa jej nedivim, ze ma toho kolotoca uz celkom dost 🤐

lussy666
12. jún 2012

@anjelicek26 to mladsie ma 4, 5 mesacne myslim.. 🙂

jezibosorka
12. jún 2012

@anjelicek26 4 a pol mesiaca nie roka 😉 a ja mam toho kolotpca dost uz po roku, ale musim vydrzat a nezblaznit sa :D

suezana
12. jún 2012

@anjelicek26 2,5 roka a 4,5 mesiaca 😉

suezana
12. jún 2012

jáááj to je rýchlosť 😀 😀 😀

anjelicek26
12. jún 2012

@mahmulienka - jaj prepac, som zle precitala 😅 Mne maly druhy stale chrnel, inak flegmos dieta, ten prvy rok bol uple easy, ziadna unava, ziadna vycerpanost, ale ked sa to dieta postavilo na nohy - tak len vtedy zacala zabava 😅 Nechcem ta teraz strasit 😅 😅 😅 Ja som sa dopovala vitaminmi, spala kolko sa dalo a mala bola cely den v skole (este ten rok do skoly nemusela, napriek tomu sla v 4 rokoch), aby som mala cas na vsetko.. hlavne nebyt unavena, to je prvy krok k tomu podrazdene reagovat

suezana
12. jún 2012

aj mňa hnevá, že hneď vybuchnem a kričím..... za hociakú blbosť - a naopak, keď sa stane niečo vážnejšie, tak reagujem kľudne 😒

amulienka
12. jún 2012

@mahmulienka a robis cez den aspon JEDNU vec, ktora ta bavi a ktoru mas rada? cokolvek, spievanie, hra na gitaru, klavir, co vies, citanie oblubenej knihy, tanec, kupit si nieco co ti urobi radost, cokolvek aspon raz za den sa potesit???

marecek1
13. jún 2012

@mahmulienka súhlasím s
@aliza. skús si nájsť aspoň raz-dvakrát do týždňa chvíľku len pre seba - a zájdi sa prejsť, zacvičiť si, alebo s kamoškou na kávu, porozprávať sa. myslím, že ťa ubíja ten stereotypný kolotoč: už druhá materská, denno-denná starostlivosť o deti, zvlášť keď si na ne sama, a manžel moc nepomáha, a potom stačí už naozaj hlúpa maličkosť, a ty vybuchneš.

ty sa odreaguješ, a nazbieraš nové sily na to, aby ťa nevytáčali maličkosti, a nebude na škodu, ani keď sa tvoj manžel viac zapojí do starostlivosti o deti.

mahmulienka
autor
13. jún 2012

@ aliza @amulienka @anjelicek26 @ suezana @jezibosorka @ marecek1

hej, robit nieco pre seba... tazko sa mi to momentalne realizuje v praxi. ked mi sibalo po prvej dcerke, tak som zacala chodit na kurz patchworku a potom som sila doma, super zurka. teraz sme sa ale prestahovali, nemam este miesto na stroj a manzel ma novu pracu, takze skoordinovat nase "programy" je problem zatial. natasku este kojim a stale nema rezim, takze vypadnut vecer na akykolvek cas je proste risk. skusala som si aj odstriekat mliecko a do flasky, ze keby som tu nebola, "nakoji" manzel, ale naty mi flasku za svet nexe zobrat, proste dudka je dudka (prsnik). takze si hovorim, ze budem musiet pockat. ale to cakanie je nekonecne. a sa citim absolutne apaticka. ked som rozmyslala nad nejakym kurzom, mala som pocit, ze by ma nic nebavilo. proste kompletne vyhoreta. to bude fakt tym spankom, ani neviem, kedy som sa rano zobudila ze: jeeej, ako dobre som sa vyspala (toto mam ale uz od detstva,mam pocit, ze na prstoch dvoch ruk mozem spocitat, kolko krat som sa v zivote fakt dobre vyspala).
no a robim denne vzdy, co ma "bavi" - vecer po "sichte" si citam, alebo kukam pridebilene serialy na pc, ale systemom, polozte ma niekam, ja sa tam vykakam a nic prosim odo mna radsej nexite. nedajboze musim zehlit, alebo este nieco porobit po uspati v domacnosti a mam pocit, ze najvacsia depka, skoro do placu. a tak vacsinou len sedim a pozeram do blba. neviem sa k nicomu schopnemu nastartovat. takze tak...

vieruna
13. jún 2012

@mahmulienka tiez mam dvoj rocny rozdiel medzi detmi. Velmi dobre viem o com hovoris. Chapem, ze sa ti nic nechce, ale mne ked sa podarilo do niecoho sa donutit, tak som mala vzdy dobry pocit. Potrebujes vypadnut. Sama! Kym boli deti take malicke, tak som isla aspon potraviny nakupit a vzdy som si drobnostou - sponka do vlasov, kozmetika...spravila radost. Neskor som sa dokopala k cviceniu. Vela krat som si povedala, ze sa mi nechce a nesla som, ale ked som sa presvedcila, ze idem, tak mi to o 180 stupnov zlepsilo naladu. MM to tiez velakrat nepasovalo, ze si idem po svojom, ale v tomto treba mat klapky na ociach a ukradnut si pre seba tu chvilku. Aj ked ju len prelezis v horucej vani so svojimi predstavami 😉 Drzim palec

berus222
13. jún 2012

@mahmulienka ako keby som citala o sebe. este k tomu sme zavreti v byte a mam depresiu ze sa do nicoho nezmestim. som zrela na slucku okolo krku

ivuska6
13. jún 2012

@berus222 aj ja som bola tak natom ako pise ona 🙂

amulienka
13. jún 2012

@mahmulienka viem sa vcitit co asi prezivas, ja som toto prezivala prvy mesiac po porode, ale preslo ma to. presne si pamatam na tie iste pocity, tu ma polozte, tu sa vykakam a cumakovanie do steny bol najvacsi relax aky som kedy zazila 😀
no napriek tomu som si povedala, ze to chce trosku potesit telo i ducha a snazim sa robit nadalej cinnosti, ktore som robila pred porodom, aj ked stokrat odbehnem k malej, verim, ze casom toho casu bude viac a to ma drzi pri zivote.
plus este som si musela vyriesit stav, ze som mala obcas pocit, ze s muzom mam doma babatka dve, tak tomu som spravila razny koniec a ked sa mu nepaci, tak jeho problem 😉

lubik78
13. jún 2012

@amulienka ups tu je nieco omylom 😀

lubik78
13. jún 2012

sorry,to som tu ja omylom. 😅
@amulienka,ale mimochodom aj ja mam niekedy ten pocit,ze mam doma 3 deti,nie 2 ☹

amulienka
13. jún 2012

@lubik78 ??? 🙂

betina1984
13. jún 2012

@mahmulienka ja mam 4-rocnu a 6-mesacne dvojcata a som presne tak isto na tom, ako ty. Tiez po malej hukam a niekedy aj po dvojcatach. Ale snazim sa mat nervy na uzde

amulienka
13. jún 2012

@lubik78 v pohode heh

eeffka
13. jún 2012

@mahmulienka tu 2,5rocnu daj do jasli/skolky ak to financne zvladnete, lebo ti prepne, ja mam doma 7r a 4m babo, uz mi vlasy dupkom vstavaju ked budu prazdniny, nasa chodila do skolky od 2r 3m takze aj so skolkou by nemal byt problem a skolka nieje taka draha ako jasle a budes moct volne dychat aspon dobedu ked nie cely den.
Ja este aj robim z domu takze najviac si uzivam doobedia, mala v skole, muz v praci, babo sa hraje pri mne a ja si tukam ako datel, ked boli jarne prazd. alebo starsia bola chora no mala som dost.
A ze nechce flasu ani moja nechce ale chodim cvicit kazdu stredu a nech s nou muz robi co chce 1,5hod nestaram sa, neumrie od hladu, cicne si pred, proste vtedy som slobodna zena 🙂 on sa tiez nestara ako to zvladnem ja ked tam nie je.
Ked sme vsetci doma no veru hulakam aj ja ... nic moc no ale co narobim ked mam slabe nervy a dcera starsia je po mne 😀 a nas tatko dufa ze mladsia bude po nom.

amulienka
13. jún 2012

@mahmulienka @betina1984 fakt vas obdivujem kocky, pri dvoch detickach to je isto ine, tak ale nie je to ten stav co hovoria, ze mama pride o svoju identitu a stane sa iba mamou na plny uvazok? plus deticky vyvadzaju prave vtedy, ked mozno nie je na to vhodna doba alebo nalada, no viem si predstavit... fakt vas obdivujem, mna to len caka 🙂

rebecca2006
13. jún 2012

@mahmulienka teraz nestíham, naraz maľujem eprstami, varím a odsávam sople mladšej dcérke, ale som na tom úúúúúplne rovnako. Včera som sa dostala do takého amoku, že som mslela, že mi prepne. Stačí, ak som nevyspatá, unavená, ustráchaná o deti, a je to. Snaží sa veľmi to eliminovať, aj sa mi to tak na 90% darí, ale tých 10% stratených nervov stojí zato. Staršne ma to potom trápi, pripadám si ko úúúplný zlyhanec, preboha, veď jdna inteligentná žena nemôže takto hučť po deťoch 😢 😢 😢 Rada pokecám 🙂 Myslím, že kľúčové riešene je v odtreaní strašieho dietky do škôlky.....Inak je to fatk psychiatria, kto nezažil, nepochopí 😢

zaneta123
13. jún 2012

@mahmulienka ahoj, moc Ti asi neporadáím, ale možnoTi trochu pomôže, že nie si v tom sama. Ako keby som videla seba(okrem vzťahu s manželom-ten je OK).U mňa taktiež medzi deťmi 2 ročný rozdiel (skoro presne na chlp🙂)), s tým, že mladší je veľmi aktívne a živé dieťa. pokiaľ bol mladší malé ležiace bábo dalo sa to ako tak zvládnuť, dokonca sa dal udržiavať aj ako taký poriadok. akonáhle sa však začal pohybovať tak katastrofa, všade b ordel, staršiemu začal robiť zle, ten začal naňho vrešťať proste blázinec, ja som sa zmenila na neurotického policajta, ktorý dáva pozor, aby jedno dieťa neprizabilo druhé, domácnosť bokom, varím po nociach (deti spia až okolo 21.30), manžel sa stal hromozvodom,vyvrieskam sa na ňom. Z domu sa mi nedá odísť, stále kojím a ak vyženiem na chvíľu deti s mužom tak vždy robím niečo čo mi už padá na hlavu, buď žehlím alebo upratujem storočný prach. A k tomu pernamentné nevyspatiue keďže malý sa v noci budí niekedy aj 6x. ale svetlo čo ma drží nad vodou, aby som skutočne nezbláznila je 1.9. starší do škôlky, mladší do jaslí a ja po 3,5 roku konečne medzi ľudí. Tak som sa do roboty nikdy netešila.Proste dvojročný rozdiel medzi deťmi už nikdy. Malého som si nevychutnala tak ako by som chcela a mám taký pocit, že moja úloha (viac akosi nezvládam) je robiť servis mojim deťom (na ostatné mi ostáva akosi málinko času 😢 😢 😢

papuka
13. jún 2012

@mahmulienka ahoj, tak presne tento problém má aj moja sestra, ma 2 detičky jedno 3,5 ročné, chodí do skolky a druhé 1 r a 4m. nechcem mudrovat čo a ako, lebo aj jej sme sa snažili pomoct, no nič z toho sa nekonalo, čo sme jej radili, až neváhala a rozhodla sa chodit k odborníkovi, zajtra tam už ide 4 raz, a poviem ti už po prvom sedení bolo na nej vidiet zmenu k lepšiemu, skus aj ty vyhladat odbornú pomoc, nebude ta to stat ani cent, teda aspon ona chodí k takej lekárke že to ide cez poistovnu všetko, držím palčeky PS: a moja sestra bola fakt na tom zle

eeffka
13. jún 2012

@zaneta123 nO sanka dolu sefe 🙂 heh 2deti by mna zabili. v takom rozpati. Inak s tou skolkou a jaslami si nevyhrala lebo pridu choroby, nechcem strasit len oznamujem, som si svoje odskakala so starsou. TYm ze teraz starsia nosi domov sople pre mladsiu ( uz mala 2x za 4mesiace 🙄 ) tak VERIM a DUFAM 😀 ze ona bude v 2r taka imunna ze na nu neskoci nic, no dufat snad mozem...
Uff uz teraz ked si spomeniem na ten cca 2r kolotoc, ze ked som pocula vecer zakaslanie, uz som mala tlak 200 ze co mi zajtra trebalo v praci robit a ako to zariadim... uff mna to caka o rok ak sa mamka nado mnou zlutuje a pojde mi varovat mensiu 😀