Ako sa vysporiadať so strachom zo smrti?

5. jan 2023

Je tu niekto, kto trpí panickým strachom zo smrti ? Nemyslim, že sa boji ale že každý deň zaspava aj sa zobudza s myšlienkou na to, že môže umrieť a hneď katastrofické scenáre. Každý deň sa bojím, nedokážem žiť, stále len myslím na choroby, infarkt, zástavu srdca, porážku, nádory a podobne veci. Už som z toho fakt zúfalá. Potom mi je stále zle, na odpadnutie, búši mi stdce, boli na hrudi, neviem dýchať asi z toho strachu.

kacena4
5. jan 2023

co takto psychiater?? vsetci zomrieme ako je jedno, ale je to fakt. miesto bania sa skus sa na to pripravit a zi naplno kazdy den ako by mal byt tvoj posledny. kazdy mozeme dostat infsrkt, rakovinu, zrazit nas auto... treba to len prijat ze je tu aj tato moznost, tak ako berieme zmeny pocasia za samozrejme. drzim palceky aby si s tym dokázala plnohodnotne zit bez strachu

heln
5. jan 2023

ak chces, tak mi napis spravu.

simona20201309
5. jan 2023

Ja sa smrti nebojím. Bojím sa toho, aby moje deti neostali bez matky. Chcem byť s nimi tak dlho, kým ma budú potrebovať.
Každý raz umrie, jediná spravodlivosť na tomto svete.
Keď nad tým niekedy premýšľam, nie sú to príjemné pocity, ale vždy ma upokojí myšlienka, že tam hore ma čakajú milovaní.

elia9
5. jan 2023

Tiež sa bojím iba toho, čo by bolo s deťmi a mojou rodinou keby som zomrela.. taký strach má zrejme každá mama, to mi príde ešte v norme..na tvojom mieste by som však vyhľadala odbornú pomoc..tebe strach zo smrti zasahuje do každodenného života a ani jeden deň nežiješ, len prežívaš..život máme iba jeden, preto by bola veľká škoda ho takto premárniť a trápiť sa..

inak2022
5. jan 2023

Máš to po nejakej konkrétnej skúsenosti?

manzanillaa
5. jan 2023

Toto je na psychiatra,prepáč,nepotešila som ta,ale uľaví sa ti a dokážeš fungovat

7miriam77
5. jan 2023

Ak je to uz az tak vážne, ze ti to nici život, vlastne aj zdravie....vyhladala by som odbornú pomoc. Smrť je súčasť zivota a nik nevie, kedy si zubata pride pre neho.

rol76
5. jan 2023

Ak myslíš,napíš mi správu.Co to opisuješ,som zažil veľakrát,a aj zažívám doteraz.

teleskop
5. jan 2023

uzkostna porucha plus ocd

autor
5. jan 2023

@kacena4 navštevujem, aj lieky beriem. Žiaľ neviem sa toho strachu zbaviť a mám pocit, že aj keď mi zmierňuje fyzické prejavy stále nedokážem na to prestať myslieť a prestať sa báť

autor
5. jan 2023

Navštevujem aj psychiatra, beriem lieky ale stále sa nedokážem toho strachu zbaviť. Mám dcérku a veľmi sa bojím, že tu nebudem pre ňu ale zároveň sa bojím aj o seba, ešte chcem žiť

estrella5
5. jan 2023

Odkedy si pamätám som mala strach zo smrti.. Fakt, už ako dieťa som o tom premýšľala a bála sa.. A pomaly sa to stupňovalo.. Začala som pociťovať z toho úzkosť.. Niekedy ma to tak prepadlo, že "do p*dele, ja FAKT niekedy zomriem, to sa nemôže stať!", stav kedy sa mi chcelo z tej paniky a strachu plakať.. chcelo sa mi kričať o pomoc.. To uvedomenie si, že sa to NAOZAJ niekedy stane.. a uvedomenie, že to vôbec nemusí byť až o xy rokov, ale kľudne zajtra alebo o hodinu... No hrozné....
Ja sa s tým snažím bojovať tak, že vedome tie myšlienky posielam preč.. Ak sa mi vkradnú do hlavy, uvedomím si ich, uvedomím si, že nemá význam sa v tom vŕtať a snažím sa presmerovať pozornosť niekam inam.. Spočiatku to nebolo ľahké a hentaké stavy sa mi diali často (prakticky som každý deň rozmýšľala o smrti), ale čím lepšie a úspešnejšie sa mi darilo odkloniť pozornosť inam, tým bola tá frekvencia nižšia... Zároveň som si našla hobby, .. vášeň, ktorá ma pohltila natoľko, že ani nemám čas na smrť myslieť.. Proste tie dni mám tak zaplnené, že nie je priestor na premýšľanie o "hlúpostiach".. A ak náhodou to príde do hlavy, pošlem to proste preč, "nerochním sa" v tých myšlienkach... V čase fakt nepríjemných stavov som skúšala aj techniku uzemnenia "5-4-3-2-1"..

avicii18
5. jan 2023

Ako povedal Epikuros, smrť sa nás vlastne netýka. Pretože pokiaľ sme tu my, nie je tu smrť. A keď príde smrť, nie sme tu my. Nik sa predsa nezúčastní vlastného pohrebu. Aspoň ja taký plán veru nemám 🙂

rol76
6. jan 2023

Ja sa viac bojím o nijakej zákernej chorobe,že ostaňem ležať bezvládný na posťeli,nedajBože tak,že ma budú musieť krmiť,polohovať,atd...Z otcovej strany moji ujovia,už nežijú,styria zomreli na rakovinu,pomerne v mladom veku.Od 45-60.Asi preto mám obavy.

domak2
6. jan 2023

Smrti sa netreba ani báť, ani sa na ňu tešiť, proste len je. Ja sa skôr bojím umierania, ale neviem prečo to na mňa prišlo na 30. narodeniny, ako darček 😅 Ale musíš si nájsť techniku ako obsesivne myšlienky ovládnuť, prijmi ich keď prídu ale nevenuj im príliš pozornosti, lebo ten krátky čas co tu máš stravis strachovanim.

vorkola
9. jan 2023

Ano ja,Bala som sa Zaspat ze sa uz nezobudim ,Akonahle som po materskej isla do prace, zakratko topreslo

woman79
16. apr 2023

@estrella5 ahoj, vieš mi povedať niečo viac o tej technike?
Mám pocit, že z toho strachu zošaliem.

rol76
16. apr 2023

Zo začiatku,ked som ochorel psychicky,( v roku 2005) depresie,úskosťi,porucha osobnosťi,aj mne sa to začalo s búšením srdca.Ale po x vyšetreniach mi nezisťily nič,som úplňe zdravý,len na to,že depresie a úzkosťi mi pretrvávajú až dodnes.A dodnes chodím s búšeňím srdca na kardiolôgiu,raz ročňe,kde mi robia vyšetrenie krvy,Echo srdca,záťažový EKG,klasické EKG,ale na búšenie mi srdciarka povedala,že je to zo stresu,čo prežívá každý človek.Je to reakcia ťela na stresové situácie.Len niektorý,teda väčšina ľudí to zvláda dobre.Doteraz mávam bušenie,niekedy aj ked som doma,a nemám žiadný stres,úzkosťi.Naučil som sa s tým žiť-po 18-tých rokov,a už tomu nevenujem toľko pozornosťi,kedže viem,že moje srdce je v poriadku.Ale úplňe neni som pokojný,kedže stres, dokáže vyvolať srdcový záchvat-nechcem ťa strašiť...ale čím viac na to myslíš,tým viac to bude pre teba ťažšie.Treba to konzultovať s psychiatrom,či nemáš náhodou panickú chorobu,(alebo fôbiu)ako ja npr.z výťahu,kde sám nenastúpím.Roky som sledoval svôj pulz,čo je stále od 60-do 75,čo je norma,a mám 47 rokov.Nepijem alkohol,ani drogy,"len fajčím"😢
Aj moj psychiater mi povedal na búšenie srdca,že pokoj,je to zo stresu.Treba si dať vyšetriť na srdce,a ak bude všetko ok,čo aj dúfám,tak sa snažiť byť pokojný.Aj ked viem,že v dnešnom sveťe sa to moc nedá,ale čo narobíme...
Veľa šťastia.❤

woman79
22. apr 2023

@rol76 úplne ťa chápem, ja mam ale strach iba z rakoviny.
Nežijem, prežívam a prestávam to zvládať

rol76
22. apr 2023

@woman79 Ked máš potrebu o tom hlbšie sa porozprávať,kľudne mi napíš mail. : rol76ko@gmail.com 🌹

p_alexandra
28. máj 2023

Ahoj 🙂 aj ja som podobne, ked chces, tak mi napis 🙂

huginko02
24. sep 2023

Ahoj,ja mam rovnaky problem.Pomaha ti nieco??Je to dost hrozne..☹

walentina7
24. sep 2023

Skor by som sa bála klinickej smrti, že sa zobudim a budem klopat celý deň na veko a už sa nedoklopem 🙂 alebo ze v kremacnej peci sa akurat preberiem lebo zacitim teplo na kríže a zistím že horím. 🙂

mama147
31. dec 2023

@rol76 ahoj ja som natom takysto uz to ide treti mesiam a mam aj fyzicke prejavi nedokazem sa na nic sustredit a mavam aj tocenie hlavy kazdy den ma boli zaludok nedokazem uz ani jest velmi som zhudla minuli tyzden som bola na pohotovosti tam mi robili ekg a krv bolo vsetko v poriadku ale ja mam aj tak strach teraz ma boli velmi chrbat a aj zaludok a citim sa velmi unavena a jemi zima bojim sa velmi a uz nevladzem kazdy den prezivat tento strach

rol76
1. jan 2024

@mama147 Ahoj. Zaujímavé, aj ja som vyšetrení, na všetko, okrem tých bolestí v krížovej oblasti, a medzi lopatkami. Všetko je v poriadku. Už neviem čo, a ako...