Chemoterapia v tabletkovej forme

nikoleta123
16. sep 2018

Aké sú vedľajšie účinky chemoterapie podávanej v tabletkách? Mojej mame našli zhubný nádor v hrubom čreve, nádor vybrali ale v limfatických uzlinách našli niečo. Od októbra bude brať chemo v tabletkách. Má 74 rokov, žije sama, dúfam že to zvládne. V rodine ešte nemáme skúsenosti s rakovinou...
Prosím poraďte, na čo sa máme pripraviť! Ďakujem

sasa1983
16. sep 2018

to je otázka na klinického onkológa.

sasa1983
16. sep 2018

ktorý bude asi Xelodu predpisovať

nikoleta123
autor
17. sep 2018

@sasa1983 dík za odpoveď! Len som chcela vedieť, či nemá niekto skúsenosti s tými tabletkami....

sasa1983
17. sep 2018

@nikoleta123 no ja mam napríklad.

petrakvetinka
17. sep 2018

To záleží od dávky, iných ochorení čo má človek...väčšinou to zvládajú naozaj dobre aj skoro 90roc....ale bol aj jeden prípad,čo mal bolesti na hrudníku po 2tbl...ale väčšinou naozaj dobre...pri dlhšom bráni môže byť redšia stolica až hnačky a suchá koža na ploskach nôh a ruky končeky prstov,až bolestivé praskanie...prevencia je od začiatku premastovat aj 5x denne, stačí aj obyčajná indulona...na hnačky isto dostane a isto aj proti miernej tazobe lieky...to sú najčastejšie komplikácie...ale hovorím, väčšinou to zvládnu dobre...ak je to kapecitabin(účinná látka)

nikoleta123
autor
17. sep 2018

@sasa1983 ty máš aké skúsenosti? prosím! 🙏

sasa1983
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikoleta123
autor
19. sep 2018

Ďakujem pekne za odpoveď 🙂, síce neviem či som porozumela všetkému...
O rádioterapii sa zajtra budú rozhodovať, na onkológiu ideme 26-ho sepembra, vtedy nám predpíšu lieky, neviem konkrétne či to bude xeloda, ale lekár ich plánuje od 1-ho októbra....

neviem čo znamená kardiálna komorbidita.... mama sa lieči aj na srdce, má anginu pectoris, ischemickú poruchu srdca, mala vysoký krvný tlak, ale odkedy schudla má skôr nízky alebo normálny tlak, nechali jej len 1/2 tabletku každé ráno(neviem presne čo)

Kúpila som jej probiotiká, aloe vera gél, graviolu, nech sa troška posilní pred liečbou.

sasa1983
19. sep 2018

@nikoleta123 no to je presne to, čo ste opísala, snáď okrem infarktu má ale toho aj tak dosť...

nikoleta123
autor
20. sep 2018

Neviem čo máme robiť, odmietnuť chemo alebo sa na to pozerať ako ju to zničí!?😢

sasa1983
20. sep 2018

@nikoleta123 netuším o čom píšete. Pokiaľ je právne svojprávna tak to čo chcete Vy, alebo hocikto iný, nie je správne uvažovanie. A tá časť, že ju to zničí, tiež nie je namieste. Ani rakovina veľmi nikomu nepomáha okrem iného. Vždy je lepšie mať viac možností na liečbu, než ich nemať žiadne

sasa1983
20. sep 2018

A všetky tieto otázky sú určené pre klinického onkologa, nie na túto stránku, najmä keď vlastne poriadne ani neviete navrhnuté spektrum liecby.

nikoleta123
autor
20. sep 2018

@sasa1983 smozrejme máte pravdu,rozhodovať bude ona, tieto otázky položíme aj onkológovi pri najblizšej návšteve, len som bola zvedavá aj za nazor iných...Je to pre nás veľmi ťažké obdobie.

sasa1983
21. sep 2018

neviem v akom štádiu a presne o čo ide, ale zďaleka to nemusí byť žiadna tragédia, mnohé onkologické ochorenia sa liečia a vyliečia a mama môže žiť v dostatočne plnohodnotnom živote roky..a neporovnávajte onkologické ochorenie toho a toho, nie je karcinóm rekta (príklad) ako karcinóm rekta...

nikoleta123
autor
30. sep 2018

Mama zajtra začne užívať tabletky capecitabine, 2x3 tabletlky 2 týždne a 1 týždeň pauza...po pauze zase capecitabin + 27 ožiarov. Držte nám palce! Ďakujem!😘

nikoleta123
autor
30. sep 2018

@sasa1983 dobrý deň. Presné štádium nám nepovedali... Mohli by ste nám poradiť prosím , aké výživové doplnky by mala brať mama pri tabletkách capecitabine ( b komplex, probiotiká atď) aby neznížili účinok chemoterapie. Môžem vám poslať do IP presnú diagnózu? Ďakujem pekne!

katarina644
30. sep 2018

@nikoleta123 ahoj, mama berie chemo v tabletkach. a v ziadnom pripade nemoze ostat sama. sice je este po dvoch operaciach nohy, ale ked to berie, tak to je koniec. furt s nou niekto musi ostat. drzim palce, ak ju chcete nechat samu.

nikoleta123
autor
30. sep 2018

@katarina644 ďakujem pekne! Vašej mame prajem skoré uzdravenie, držím palce tiež!

nikoleta123
autor
30. sep 2018

@katarina644 mohli by ste to opísať konkrétnejšie prosím.hoci aj do IP

sasa1983
30. sep 2018

@nikoleta123 dobrý deň, rozhodne probiotiká a to striedať, aby si črevo nezvyklo na rovnaké laktobacily, lepšie je pre črevnú flóru to striedať. Začnite napr.Probiofixom, je drahší, ale lepší, stačí 2xD na začiatku. Vitamíny skup B (napr,Pyridoxin sa dával 2-2-2 až, )pri onkoliečbe sú poslednú dobu kontroverzné, skôr by som ho nedávala, ak tak len pri poklese bielych krviniek (leukopénia). Držím palce.

katarina644
30. sep 2018

ale tak zle sa citi, lezi v posteli, treba ju obskakovat, pomahat, varit, prat, upratovat, do obchodu ist. kazdy to ale inak zvlada.

nikoleta123
autor
30. sep 2018

Ďakujem pekne za odpovede, sme pripravení jej pomáhať vo všetkom čo je v našich silách...Probiofix berie 2x za deň, všetko ostatné plánuje vynechať.. . Teraz mi prezradila, že už druhý deň ju veľmi bolí zub, takže zajtra ideme k zubnej, len neviem čo bude s tabletkami.... :(

katarinabadz
2. okt 2018

dobry den , mozem Vas poprosit o vyplnenie dotaznika pre moju doktorsku pracu .Dakujem.

https://drive.google.com/open?id=1R-oNJgRu-Ld-X...

nikoleta123
autor
2. okt 2018

@katarinabadz dobry deň. Vyolnené,odoslané!😉

moon1979
30. jan 2020

@nikoleta123 ahoj, prosím ťa ako sa má mama? Ako zvládala liečbu?

nikoleta123
autor
31. jan 2020

@moon1979 mama sa má dobre. Liečbu zvládla celkom dobre, z tabletiek nemala skoro žiadne vedľajšie účinky, ale keď sa pridali ožiare vtedy mala hnačky, bola slabá, vtedy to bolo najnáročnejšie. Teraz ju sledujú, každý polrok ct a pravidelne kontroly u onkologa.

moon1979
31. jan 2020

@nikoleta123 super ďakujem. Manžel dostal tieto isté lieky tak máme obavy

moon1979
31. jan 2020

@nikoleta123 aké mala NU z týchto liekov?

nikoleta123
autor
1. feb 2020

Čo je NU?

moon1979
1. feb 2020

@nikoleta123 nežiaduce účinky 🙂