Dali ste si operovať ďalekozrakosť?

nwnw
7. dec 2022

Ahojte, dali ste si niekto operovat dalekozrakost? Vrodenu alebo ziskanu. Neviem o tom nic najst a lekari tiez co kus, to iny nazor. Tak skusim tu, ci niekomu vobec pomohla operacia.
Muz ma 2 dioptrie a boji sa tam ist, ze co ak sa zhorsi este aj do dialky videnie. Syn ma +6,5 a cilindre a neviem ci sa s tym bude dat nieco do buducna.
Dakujem za kazdu odpoved

1234321
7. dec 2022

@nwnw určite treba ísť ak ste rozhodnutí. Môj známy mal dioptrie 11 čo je že vraj riskantne ísť s takými na opku a teraz je šťastný. A zhodou okolnosti som sa s ním minule rozprávala a povedal, že keby mal ísť ešte raz a zaplatiť 20000€ tak hneď zaplatí lebo oci sú oci. A že s okuliarmi a šošovkami to bola katastrofa.

taktotedanie
7. dec 2022

Neodporucam pacientom s plusovymi dioptriami do dialky absolvovat laserovu operaciu oci
Vysledky nebudu take ako si pacient predstavuje
Lepsou moznostou je vymena ocnej sosovky ale v mladom veku to nerobia
Kludne sa mu to moze zhorsit a dioptrie vysoke nema, urcite by som na jeho mieste nesla a ani by som mu to neodporucala..ak ho v centre presvedcsju chcu len zarobit
A co sa tyka syna to iste a este aj cylinder k tomu, urcite nie

taktotedanie
7. dec 2022

@1234321 pozor musite rozlisovat ci minusove do dialky alebo plusove

0silvia0
7. dec 2022

@taktotedanie mínusové sú bezpečnejšie?
A čo v prípade, že už treba dioptrie aj do diaľky, aj na blízko aj na pc?

taktotedanie
7. dec 2022

@0silvia0 laserova operacia minusovych dioptrii je na inom principe ako laserova operacia plusovych dioptrii do dialky
Pri minusovych su vysledky lepsie
Tak ja vacsinou odporucam si urobit tzv “pracovne alebo interierove okuliare” pri praci s pc a na blizko- multifokalne a na dialku osobitne alebo trifokalne vrchna cast skliciek do dialky stredna cast na pc a spodna cast na citanie

0silvia0
7. dec 2022

@taktotedanie takže o operácii nemám rozmýšľať? Momentálne fungujem s dvojimi okuliarmi, jedny na diaľku a druhé na pc. Na blízko zatiaľ okuliare nemám, ako-tak ešte dovidím z 15 cm. Ale lekárka ma upozorňuje, že už takto dlho sa nebude dať fungovať a mám rozmýšľať nad multifokálnymi okuliarmi.

taktotedanie
7. dec 2022

@0silvia0 pokial mate plusove dioptrie laseorva operacia urcite nie
Dalsou moznostou je chirurgicka vymena sosovky- do dialky okuliare potrebovat nebudeme akurat na citanie pokial sa implantuje monofokalna sosovka, v sukromnych centrach davaju aj multifokalne sosovky ale na tie si nie kazdy zvykne a cesty spat potom nie je..
Samozrejme toto sa robi u starsich pacientov, kde sosovka ich uz vykazuje znamky sedeho zakalu

0silvia0
7. dec 2022

@taktotedanie nie, mám mínusové dioptrie okolo 6 dioptrií, vek mám 48 rokov

taktotedanie
7. dec 2022

@0silvia0 do -5 este odporucam, od -5 je moznost, ze sa nejaka dioptria vrati
Tym, ze ste kratkozraka okuliare na citanie tak skoro este potrebovat nebudete.. len do tej dialky a na strednu vzdialenost
U kratkozrakych ludi nastupuje presbyopia cize starecke videnie o dost neskor

jarmillka
7. dec 2022

@taktotedanie a ja pri monofokalnych vidim na blizko super a na 2 m od seba skoro nic 🤷‍♀️

0silvia0
7. dec 2022

@taktotedanie Ďakujem, a čo operácia urobí so zrakom nablízko? Zmení sa nejako?

taktotedanie
7. dec 2022

@0silvia0 nemalo by dojst k zmene

0silvia0
7. dec 2022

@taktotedanie super, ďakujem.

nwnw
autor
7. dec 2022

@taktotedanie dakujem. Ved to ze kazdy lekar inak... Muza doslova prehovarali nech ide. Viac ma to trapi u syna. Ma ich silne a neviem akomu pomoct. Estw som vygooglila Bates metodu, ale o nej tiez nic moc.. na tych forach si ludia pletu + a -. Alebo nespecifikuju

taktotedanie
7. dec 2022

@nwnw nesla by som do toho
Pracujem na ocnej ambulancii a svojim pacientom toto naozaj neodporucam
A u syna uz vobec, je mlady a vysledok nie je 100%, laserova operaciu by som u neho urcite neodporucala
Na to + a - si treba davat pozor bohuzial vacsina kudi si mysli ze do dialky su len minusove dioptrie pritom to tak vobec nie je

Preto si treba davat pozor v akych forach sa pytate
Nabuduce odporucam skupinku zdravotnici na MK ak mate otazky ohladom zdravia

1234321
7. dec 2022

@taktotedanie on mal plusové

taktotedanie
7. dec 2022

@1234321 skuste sa ho na to opytat po par rokoch…a byt pokusnym kralikom a dufat, ze snad par rokov budem vidiet dobre je na kazdom ako sa rozhodne

1234321
7. dec 2022

@taktotedanie na operácii bol pred 13 rokmi

taktotedanie
7. dec 2022

@1234321 no to nevylucuje ze o pol roka alebo o 3 mesiace sa to nezhorsi
Je to nevyspytatelne

1234321
7. dec 2022

@taktotedanie aha, rozumiem

prosimopomoc
7. dec 2022

Bola som na laserovej s minuskami 3,5 a 5. O rok a pol som riesila reoperaciu jedneho oka, o rok dalsieho oka. Presli asi 3 roky, zase som adept na reoperaciu, prosim pekne, 3x. Uz do toho nechcem ist. Takze za mna diskutabilne, dioptrie mi stale rastu, vracaju sa. A to bola operacia za 2000 eur na renomovanej,, celebritnej'' klinike v Bratislave. K tomu darcek, suchost oci, denne si kvapkam umele slzy a bez slnecnych okuliarov nevyjdem z domu v lete, leju mi z oci slzy