Mám depresiu a úzkostnú poruchu

lia1988
21. nov 2023

Ahojte 🙂
Mám depresiu aj úzkostnú poruchu. Beriem len krátko Escitalopram 20mg ale vo forme kvapiek a mam len 15 kvapiek zatiaľ. Každým dňom zvýšujem po kvapke až do 20mg. Môj problém ktorý ma začal trapit a ktorý som nepoznala sú blbé myšlienky a samota keď ostanem sama (manžel v práci ja som PN z tohto všetkého ). Hysterčím aby ma nenechával samú že sa bojím. Žijeme mimo SR a dva mesiace bývame v novom byte ktorý je blízko vody. Tá voda - tok vody hučí od rána do večera a od večera do rána.. Pár krát sa zastaví a opäť. Začala som si namyšlať, že čo ak mi prepne a vyberiem sa k tej vode a nebodaj by som no ja neviem 🙊 ani vysloviť to nechcem.Ja sa nechcem odpratať pre boha to nie(nemám samovražebne myslienky život mám rada aj keď je momentálne ťažší pre mňa) Neviem plávať to je pravda ale vodu milujem i jazerá či kúpaliská tak nechápem prečo sa to zrodí takáto myšlienka blbá. Dokážem sa vystresovať s tou myšlienkou, začnú sa mi potiť ruky a najradšej som keď príde muž domov alebo sa staví kamoška aby nie som sama. Mám aj terapie zatiaľ len tretiu, ale nejak nevidím že by mi Dr extra poradila okrem cviku či dýchania.Ma niekto niečo podobne? A ako s tým pracujete?

deti95060810
21. nov 2023

jednoznačne potrebuješ niečo na ukľudnenie...lekár ti nepredpísal Neurol, Xanax, alebo niečo podobné?
po čase ukľudňovák nebudeš potrebovať, budú úplne zaberať Ad...

lia1988
autor
21. nov 2023

@deti95060810 nie nič viac len escitalopram..

liv1
21. nov 2023

Dufam, ze chodis pravidelne na terapiu k psychologovi. Ten by ti poradil lepsie ako sa pratat liekmi hned ako problem nastal. Mozno na cas nieco na ukludnenie je super, Neurol, Xanax atd., ale ty potrebujes hlavne psychologa. Uz som to tu niekde pisala. Tymto myslienkam sa treba naucit hovorit STop. Normalne nahlas stop a nutit sa hovorit stop. Ty myslienkami rozvijies celu story, ty proste musis nutne “nasilne” ich v hlave stopnut. Postupne sa naucis, ako s tym pracovat a prestanu chodit. Len im proste nemozes dat zelenu. Ale ako hovorim, psycholog psycholog psycholog

lia1988
autor
21. nov 2023

@liv1 zajtra mám tretiu terapiu len. Použijem tvoju radu o stopnutí myšlienky/nok.

liv1
21. nov 2023

@lia1988 super. Drzim palce nech si z toho von cubidup. Psychicke tazkosti idu ruka v ruke so stavom nasich criev, nasej stravy, chybajucimi mineralmi atd. A samozrejme vonakjsie podnety atd. Su obdobia v nasom zivote, ktore nas maju nieco naucit. A ze su obcas dost narocne, to vieme vsetci. Mysli na to, ze v tom nie si sama a takym tazsim obdobim na psychiku prechadzaju tisice/miliony ludi. Ide len o to, porozumiet svojmu telu, hlave, svojim potrebam. Skus zacat seba presviedcat o opaku, zacni si nahlas hovorit ako sa chces citit, na co by si chcela mysliet, hovor si nahlas co by bolo super, co by ta potesilo atd. a zacni svoju hlavu preprogramovavat. Najdi si na nete motivacne videa, rozni psychologovia ci ini odbornici natocili mnozstvo skvelych videi. Chodievaj pravidelne na vzduch, zacni cvicit, venuj sa veciam co ta bavia. Staraj sa o seba, ber vitaminy, mineraly, najma magnezium. Skus cim menej cukru. A celkovo sa staraj o svoje telo a hlavu najlepsie ako to ide ☺️. Drz sa, bude dobre uvidis ✊

lia1988
autor
21. nov 2023

@liv1 si veľmi milá ďakujem Ti 🤗 a tvoje vety znejú ako balzam na dušu.

luccija
21. nov 2023

@lia1988 to sú úzkostné myšlienky bojíš sa ich a prichádzajú Ti napriek tomu na rozum.Ako príde, tak odíde skus sa zaujať niečím iným a nezľaknut sa ich.Ten liek na upokojenie by bol fajn hlavne teraz na zaciatku.Skus tu samotu nebrať ako nutné zlo, ale zacvičiť si, uvariť niečo dobre, venovať sa sebe.

lia1988
autor
21. nov 2023

@luccija ved práve že človek ich nechce, je to niečo ako píšeš neprijemne a i tak to príde na rozum. Pravda je že necvičím, upratujem až prehnane a variť varím 🙂 ale je čas kedy z postele presuniem na gauč a začnem niečo robiť až okolo obeda. Ale som rada že vôbec niečo robím, mesiac dozadu to bolo hrozné. Ďakujem za radu 🙂

zobaka
21. nov 2023

Ahoj, ja ta len ukludnim, ze tie "blbe" myslienky patria k uzkostnej poruche, je to nieco ako obsesivno kompulzivna porucha ako bonus

lia1988
autor
22. nov 2023

@zobaka ahoj, ďakujem za odpoveď. Pekný bonus teda 🙊

zobaka
22. nov 2023

@lia1988 toto ide ruka v ruke s uzkostou , ale Escitalopram je podla mna jeden z najlepsich liekov plus terapia, urcite bude lepsie

lia1988
autor
22. nov 2023

@zobaka zrovna idem z terapie. Ja som sa len bojím tých myslienok. Nič iné mi tak nerobí starosti ako to že čo ak... Pripadám si ako najhorší prípad ktorý má myšlienky že sa bojí vody a ze pôjdem k vode... Nechcem skončiť zavretá na psychiatrii, chcem začať žiť bez strachov a takýchto myšlienok. Je to pre mňa nove a nepochopiteľné ze prečo ja..... Extrem ozaj...