Nepravidelný menzes, mastná pleť, chĺpky a priberanie

25. mar 2023

ahojte na uvod poviem ze dufam ze sa mi nebudete smiat za tento prispevok ale mam strach a potrebujem sa niekde poradit. mam 25 rokov, menzes od 14 rokoch vzdy nepravidelny, teraz ale posledne mesiace skoro ziadny, navyse som pribrala za posledny rok asi 15 kg, mam mastnu plet rozsirene pory a nepekne chlpky pod nosom a na brade a vsimla som si ze sa mi objavuju aj tmave chlpky na krku, idem riesit s lekarom v utorok ze preco nemam menzes ale velmi sa bojim co mi povie..nahodou mi niektora z vas nevie poradit co by to mohlo byt? googlit nechcem lebo tam sa len vydesim

simsalabim
25. mar 2023

PCOS by to mohol byt.

stellarstar
25. mar 2023

Pcos aj stitnu nechaj vyšetriť

gabrielikta
25. mar 2023

Určite si nechaj vyšetriť štítnu zlazu.

jana0215
25. mar 2023

Ja som mala to isté a v 19 mi diagnostikovali pcos.

autor
25. mar 2023

@jana0215 nemali ste tiež menzes ?

jana0215
25. mar 2023

Rok a pol vôbec, kým to dr konečne začal riešiť

autor
25. mar 2023

@jana0215 to znamena ze predtym ste mali a vymizol?

jana0215
25. mar 2023

Áno, vždy som mala nepravidelnú menštruáciu. Potom som viac pribrala a prestal chodiť úplne.

terry658
25. mar 2023

PCOS teda aspoň u mňa to presne tak začalo

autor
25. mar 2023

@jana0215 ja to iste a potom sa mi zacali predlzovat cykly..potom zacalo chodit kazdy druhy mesiac a potom vobec 😢

jana0215
25. mar 2023

Určite to treba začať riešiť čo najskôr. Neodporúčam ale lieky. Hlavná je zmena životosprávy + mne pomohol inisitol - výživový doplnok. Treba zistiť, či nemáš inzulinovú rezistenciu. Ak áno, treba obmedziť cukor. Viac sa hýbať, ak máš psíka, tak dlhšie prechádzky. Denne 10-15 tisíc krokov. Vraj je dobré aj dvíhanie váh - činky, to som ale nikdy nerobila. Ak vieš po anglicky, na instagrame je viacero diétológov, ktorý sa týmto syndrómom zaoberajú. Je to pomerne nová záležitosť, takže k tomu ešte nie je veľa info ani liečba, dajú sa ale značne zmierniť príznaky. Ja som sa dostala na cca 40 dňové cykly a tento mesiac sa mi podarilo otehotnieť prirodzene po 2 rokoch snaženia sa, kedy som dokonca 2 krát podstúpila aj umelé oplodnenie a nič. Ja som to ale začala riešiť neskoro. Netreba to brať na ľahkú váhu a riešiť, až keď budeš chcieť dieťa. Ja som poslúchla v tomto gynekológa, nasadil mi antikoncepciu a povedal, že to začneme riešiť, keď budem chcieť dieťa. Tento syndróm ale ovplyvňuje takmer všetko, nie len plodnosť. Ak, tak mi napíš. 🙂

66simonka66
25. mar 2023

@jana0215 píšem správu aj ja. 🙂

autor
25. mar 2023

@jana0215 ja mam dieta a dalsie neplanujem,

autor
25. mar 2023

@jana0215 ci mam inzulinovu rezistenciu to neviem ale v rodine mame vela cukrovky..aj obaja rodocia aj stari rodicia z oboch stran mali

jana0215
25. mar 2023

Tak potom na to treba dať bacha. Neriešená inzulínová rezistencia môže viesť k cukrovke, ale aj iným problémom. A čo sa týka dieťaťa, ako som písala, netreba to riešiť len vtedy. Aj na nete nájdeš veľa info, čo všetko môže PCOS spôsobiť, ak sa nerieši. Nie je to len o plodnosti. Môže z toho byť vysoký krvný tlak, problémy so srdcom, rakovina ženských orgánov. Odporúčam čo najskôr ísť k lekárovi a dať sa poriadne vyšetriť.

kristie571
25. mar 2023

Asi PCOS, ak sa to potvrdi, nenechaj sa odbit antikoncepciou. Ta nie je riesenim, len to cely problem zakryje pocas doby jej uzivania.