OCD - nutkavé umývanie rúk

16. máj 2024

Dobrý deň,

😞 je mi skutočne ťažko. Je niekomu známa forma OCD spojená s nutkavým čistením a vyhýbaním sa,, špine"? Ja ešte relatívne fungujem, však cítim ako má to vyčerpáva. Ruky mám nutkanie si umývať takmer po všetkom. Neustále sa cítim mimo domov znečisteno. Robím iracionálne veci, aby som sa vyhla potencionálne kontaminácie a čo má osobné hnevá, strašne som spomalila a všetko mi trvá. Ja len poznáte niekoho takého vo svojom okolí? Alebo nebodaj niekto z Vás má podobný problém? Existuje nádej na uzdravenie. Podarilo sa to niekomu bez relapsu?

denithestrange1993
16. máj 2024

OCD ak chces mat pod kontrolou tak jedine psycholog so psychiatrom ti pomozu

sisska96
16. máj 2024

Čo je OCD? Ja tiež často si umývam ruky. No neviem u mňa je to hygiena

denithestrange1993
16. máj 2024

@sisska96 pozri si co je OCD,je to pomerne vazne dusevne ochorenie. Nejedna sa o beznu hygienu,ale o chorobne doslo drhnutie. Toto clovek musi liecit,ak chce zit aky taky dostojny zivot.

brezza
16. máj 2024

Mame v rodine chlapca. Uz bol 2x hospitalizovany na psychiatrii lebo to nezvladal. V puberte sa jeho stav rapidne zhorsil. Uzkosti, zachvaty, uz nebol schopny sa ani k smetnemu kosu priblizit, rozbijal veci od zlosti. Zmenili mu lieky a zlepsilo sa to, len ich musi brat. Ono OCD sa casom zhorsuje.

snehulak77
16. máj 2024

Mám ocd, iný problém, ale napr moja mama ma toto s bacilmi. Dôležity je psychiater a psychológ. Mne najviac pomohol psychológ. To sa nedá porovnať ako sa cítim teraz a ako predtým

larinka552
16. máj 2024

Chapem 😞 ja si ruky prilis casto po vsetkom umyvam este aj doma 🙁

cubos
16. máj 2024

Ahoj, ja mám tento problém.
Začalo sa to počas praxe v nemocnici, po príchode domou som si pamätala každý bod na svojom odeve a tele o čo sa presne dotkol a nasledovalo drhnutie rúk, pranie, dezinfekcia...
Zvládam to bez odbornéj pomoci.
Mám dni kedy sama sebe poviem že si nebudem umyvať ruky a vystavujem sa naschvál "špine".
Mám aj také dni že si umývam ruky veľmy často.
Náš pes mi pomáha veľmi, nosí špinu do domu a ja nestíham upratovať, keď som unavená tak už mávnem rukou a prežijem to aj v téj "špine"😁