Prolaps srdcovej chlopne- ťažkosti a liečba

red_cat
5. júl 2018

Ahojte zienky,

Mate niektora uvedenu diagnozu? Ja to mam zistene od narodenia, ale nikdy mi to nesposobovalo tazkosti. Az za posledne dva roky a zhorsuje sa to. Pred porodom som mala len obcas take dni kedy mi busilo srdce (nonstop zachvevy a arytmie), potom zase prisli dni ked som necitila nic. No po porode (7mes.) mam busenie srdca nepretzite, kazdy den. Pridala sa aj unava, zavraty a velmi nizky tlak (90/45). Kardiologicka sa vyjadrila, ze na zmiernenie busenia pri tomto probleme sa pouzivaju lieky znizujuce tlak a tie ja uz dostat nemozem.
Mate niektora tuto diagnozu a spominane tazkosti? Liecite sa na to nejako?
Viem len, ze to mame rodove. Dedko mi na to zomrel a zopar dalsich pribuznych podstupilo operaciu

milus777
5. júl 2018

Ahoj. Ja som po vysetreni na kardio mala tiez napisane ze prolaps mitralnej chlopne. Mala som aj velmi vysoky tep... Ani echo kvoli tomu nemohli poriadne urobit... Dal mi betablokatory na ten tep ze mam brat len ked budem citit ze je vysoky ale velmi som nebrala... Tiez mam velmi nizky tlak. Ono ten selest ma dnes skoro kazdy. Aj moja mama a sestra to iste. A ked bol manzel z prace na kardio tak tiez to mal v papieroch... Mne to po case nejak preslo aj ked obcas na mna pride taky stav ze trosku busi srdce ale zakaslem alebo predycham a je dobre. Odvtedy mi robili niekolkokrat ekg ci uz v tehotenstve alebo ako predoperacne a vraj vsetko oki... Asi aj zalezi ze aky stupen mas. Taky ten lahky stupen ma vela ludi a ani o tom nevie. Nepytala si sa dr ze aky mas stupen?Lebo moze to byt len ta lahka nedomykavost chlopne. Operuju sa az tie tazsie priapady.zaujimave je u mna ze to busenie mi preslo ked mi laparoskopicky vybrali lozisla endometriozy na vajecnikoch. Kvoli nim som mala aj v krvi vysoku sedimentaciu a skoro stale chora hrdlo ma bolelo. A ked som poriesila to tak zazrakom presli aj tie ostatne problemy... Tep mas aky vysoky pri tom buseni? Mne kludne aj na 120 vyskocil v klude.teraz mam tiez obcas vyssi ale uz nie tak... Magnezium by ti nepomohlo na to busenie? Dzim palce

mogaa
5. júl 2018

Neviem čo myslíš tým kolaps srdcovej chlopne. Väčšinou býva nedomykanie srdcovej chlopne a to sa len sleduje a v prípade ťažkostí (zadýchanie, zväčšenie predsiene...)sa to operuje. Dáva sa biologická alebo mechanická chlopňa.

milus777
5. júl 2018

@mogaa nie kolaps ale prolaps.... A je to prave to nedomykanie co spominas

didi2102
5. júl 2018

Ahoj aj ja to mam a aj ten tlak ... pulzy vysoke a tlak nizky.lieky brat nedoporucili preto iste ako tebe ... tiez som po porode tak uvidim ci pride zmena alebo nie...mna dr kazdy rok len skontroluje na echu a kedze to stagnuje nezhorsuje sa mi nalez som len sledovana . .... to ze su horsie dni neznamena ze sa ti stav zhorsuje realne mozno si unavena vbuyorby stres atd

mogaa
5. júl 2018

Aha prepáč blbo som to prečítala....Sestra to má, ako už spomínala kočka v tom predchádzajúcom príspevku, dávajú sa na to aj betablokátory vždy je to od stavu. Podstata ochorenia je v tom že tým že sa nedomyká chlopňa, tak súbežne je v komore krv ktorá má aj pritekať aj odtekať a srdce je viac namáhané. Jediná liečba je len operácia - výmena chlopne. Betablokátory sa dávajú len na zmiernenie ťažkostí. Sestre to zistili úplne náhodne - žiadne ťažkosti nemala, teda okrem únavy. Zaplatila si nadštandard preventívky v Onkologickom ústave sv.Alžbety a tam jej to zistili z EcHA. Hneď že je to už 3.stupeň a bude potrebná operácia, lebo predsieň je už zväčšená, inak by sa to len sledovalo. Takže teraz čaká inému kardiológovi ktorý je aj operatér, takže ten rozhodne či ešte čakať alebo operovať. Je tam dôležité načasovanie operácie, lebo ak sa čaká pridlho, tak je aj srdce viac poškodené a začne zlyhávať. Sestra cítila len únavu, iné príznaky ako opuchy, ťažkosti s dýchaním alebo zadýchanie pri bežnej činnosti nemala. Ak si sledovaná, tak je to v poriadku, horšie sú stavy takéto bezpríznakové, lebo na ne sa príde až keď srdce začne zlyhávať a vtedy je to už akútny stav.

pomarancu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamuko123
17. sep 2021

Dobrí večer ja bisom sa chcel informovať ked vidim ze mate stim uz skúsenosti po akej dobe sa shorsuje stav chlopny ked uz je potrebná operácia