Som bez žlčníka. Ako sa mám stravovať?

zuzanak89
15. dec 2015

Potrebujem poradiť. Mám za sebou laparoskopiu žlčníka a milión otázok. Doma 22m dieťa a 9 ročné. Ako variť? Môžem kávu? Soliť? Viem, že mastné nie, dostala som aj papier na dietu ale tam toho veľa nie je. Máte nejaké koláčiky k Vianociam čo by som mohla jesť? Ak hej šup recept. Za každú radu budem vďačná. Ďakujem

havana_frost
15. dec 2015

@zuzanak89 Ahoj, mne žlčník vybrali pred 5 rokmi, mala som 32 rokov. Neviem ako dlho si po operácii, ale poviem ti, že ja som cca do pol roka už fungovala úplne normálne, bez akýchkoľvek obmedzení. Začínala som ako keď babatko začína jesť: varené kura, ryža, mrkvička, špagety. Ale postupne som sa rozbehla (a rozjedla) a vôbec ani neviem, že nemám žlčník. Zo začiatku by som s tou kávou a soľou opatrnješie.

mikys1
15. dec 2015

@havana_frost ta isto aj ja 🙂

siska53
15. dec 2015

@havana_frostne vyberali pred 3rokmi koncom oktobra..cca 2m som drzala trosku prisnejsiu dietu,ale postupne som polavovala a zacala jest uplne vsetko.
Kavu neviem,lebo v tom case som ju kvoli intenzivnemu dojceniu nepila,pijavala som caro alebo meltu.

anula
15. dec 2015

normalne. Som chirurg, moji pacienti po operacii zlcnika dostanu 4 hod po ope normalnu stravu a idu domov.

eeffka
15. dec 2015

@anula no vies ale v tej nemocnici dostanu nemocnicnu stravu 🙂 , co je pre mna bezna strava akurat malo slane, ale pre niekoho je to brutal dieta
svokra aj svagrina mali "zlcnikovu dietu" , podla ich reci nemohli NIC, podla mna normalne jedlo, ale im ak nie je smazene a 110% tukove sa nerata...
toz lidi sme rozni, aj tu pani ide na operaciu a namieto toho aby sa zaujimala ako sa zregenerovat ju trapi ake kolace moze..... a co takto ziadne? snad 4dni vydrzi.... 😎

katrin21
15. dec 2015

@anula uplne suhlasim...
aj ked mozno by bolo fajn obmedzit trochu tuky....
ale moj ocino je 20r bez zlcnika a stravuje sa uplne normalne. vsetko OK

anega79
15. dec 2015

ja som trochu drzala dietu asi 6 mesiacov, nie mastne, ani moc solene, bez cierneho korenia... po vybrati zlcnika to bolo s mojim bruchom ovela horsie, ako predtym ☹

nyusika
15. dec 2015

@eeffka trefa do cierneho.
ja uz sa ani nepozastavujem radsej nad tym, co mnoho ludi povazuje za "normalne" jedlo.

anula
15. dec 2015

naco je zlcnikova diéta ludom bez zlcnika? Co tou diétou chceme setrit? Niet zlcnika, niet kamenov, niet diéty.

siska53
15. dec 2015

@anula ale zlc sa ti stale vylucuje,len chyba zasobnik zlce. Organy si musia zvyknut. Preto doktori kazu cca 2-3mesiace dietu.

siska53
15. dec 2015

@anula tak to je zvlastne,
Lebo m e davali v nemocnici len suchare a nic ine. V stvrton ma operovali,az v sobotu som.si konecne doma dala suchy rozok a uvarenu mrkvu bez tuku. Kazali mi dieti drzat normalnu zlcnikovu,na zaciatok prisnu
, postupne skusat.

anula
15. dec 2015

@siska53
ved bohuzial na SK sa po dlhe roky nic nezmenilo a asi ani nezmeni. Ked som pred 12 rokmi prisla do CH, bola som prekvapena, ze tu ziadne diety neexistuju, bola iba pankreaticka a aj od tej sa uz vzhladom na vysledky klinickych studii upustilo.
My robime zlcniky ambulantne, len pacienti ktori nemaju pribuznych, byvaju daleko alebo maju mnozstvo inych ochoreni, ostanu na noc. Diéty nedavame ani po zapaloch zlcnika, len upozornime pacienta, ze by sa mal vyvarovat napr vajec, cokolady a mastnych vyprazanych jedal. No tychto pacientov mame malo, spravidla su operovani hned, aby sa vyhlo dvojitej hospitalizacii.
Zatial sa ziaden pacient na normalnu stravu nestazoval a to mam za sebou asi 500 zlcnikov.

stellamaris
15. dec 2015

@anula mozem sa opytat,operujete zlcniky laparoskopicky alebo klasicky rezom cez brucho?

anula
15. dec 2015

len laparoskopicky.
@stellamaris

terezka1947
15. dec 2015

@anula prave som otvorila tuto temu a az som sa potesila,ze si lekarka 🙂
ja mam problemy s kamenom=teda,pobolieva ma niekde okolo zlcnika=taka divna bolest=pichlava mozno?a nezavisi to od jedla...a niekedy vystreluje do chrbta...no a nasli mi kamen...hned chceli operovat,lebo aj pecenove testy mam zvysene mierne,vraj tie,kt.poukazuju asi na kamen
aaale lekarka mi povedala,ze ked sa oparacia nepodari laparoskopicky,co oni dopredu nevedia(ako aj chapem,moze sa stat cokolvek),musi ist zlcnik von a ze mi hrozi rakovina ...tym,ze mamka zomrela na roakovinu,mam neskutocny strach 😖
nemoze sa ten kamen stratit,co? 😀 😀 sam....

pipinka4
15. dec 2015

@zuzanak89 ahoj ja som po operacii rok .presne 24 november 2014. A na vianoce som uz normalne jedla rybu so salatom. Chirurg co ma operoval ( kamarat) mi povedal ze maximalne na moc mastne jedla dvat pozor inak mozes vsetko. Ja somntaku prisnu dietu drzala asi 2 tyzdne.ale co mi robilo zle bolo cerstve ovocie napriklad jablko po nom som dostala zachvat jak slak.alebuz teraz mozem uplne vsetko.neboj sa zvladnes uvidis 🙂 ja som vtedy mala rok a pol rocnu dcerku papali sme spolu polievky vyzivky piskoty a tak 🙂 ak mas nejake konkretne otazky kludne napis rada odpoviem.

stellamaris
15. dec 2015

@terezka1947 mne nasli niekolko kamenov v zlcniku a musim vraj na operaciu.Obcas ma pichne v oblasti zlcnika,inak nic.Na ultrazvuku bolo vidno niekolko kamienkov.Pravdupovediac,na operaciu nechcem ist...................

terezka1947
15. dec 2015

@stellamaris hm...ja som po dvoch cisarskych..tiez po tom netuzim ☹

anula
15. dec 2015

@terezka1947
kamen nezmizne sam, ale male kamienky do 6 mm mozu migrovat cez zlcove cesty.
Asi 25 % populacie ma zlcnikove kamene, ale neprejavuju sa u vsetkych klinicky. Podla medzinarodneho konsenzu sa zlcniky s nahodne objavenymi kamenmi neoperuju, ak nesposobuju problemy.
U teba je bolest typicka pre zlcnikovu koliku, navyse mas zvysene pecenove testy (alebo si mala), co moze znamenat, ze si prekonala pasaz kamena. Zlcnik sa vzdy vybera cely aj s kamenmi, nie je mozne vybrat len kamene a ani by to nemalo vyznam, kedze zlc v takomto zlcniku je litogenna, cize kamienky bude tvorit aj nadalej.
Male kamienky su nebezpecnejsie ako velke, pretoze ak migruju, mozu ucpat zvierac zlcovodu a sposobit zapal zlcovych ciest ci pankreatitidu.
Cize u teba by som navrhla zlcnik vybrat. Myslim, ze je extremne vzacne, ze sa zlcnik nepodari vybrat laparoskopicky. Je tazko povedat, ci kamene sposobuju rakovinu, pamatam sa, ze ked som este robila na SK, bola to jedna z teorii. Ak by bola potvrdena, robili by sme ultrazvuky celej populacii (ako sa odporuca kolonoskopia po 50 r) a vyberali zlcniky zaradom. Odporucania su jasne: operuju sa len symptomaticke cholecystolitiazy.

imanuel
15. dec 2015

@zuzanak89 Ahoj, ak sa smiem tiež zdieľať, moja strava bola po operácii takáto https://www.modrykonik.sk/blog/imanuel/album/zl..., hodila som to sem do môjho blogu, mńa nete sa dosť ťažko hľadali podobné informácie, mám pocit, že ich je málo. Možno ti to troška pomôže. 🙂
Osobne nemám žlčník 8 mesiacov, pred operáciou som už nemohla jesť vôbec nič, ani suché rožky, bolo to hrozné ☹ Po operácii som sa nádejala, že to bude úplne o.k, ale žiaľ, nie je. Musím veľmi dávať pozor, čo mi robí dobré a ktoré kombinácie nesmiem, hneď mám bolesti až záchvat. 😖 A od operácie mám denne 24 hodinovú ťažobu na žalúdku, ktorej sa vôbec neviem zbaviť, mám pocit, že som stále tehotná.
Ale - pomaličky skúšam, vyprážané a mastné stále nemôžem, to mi osobne ani veľmi nevadí, môžem všetku zeleninku a ovocie, vrátane strukovín, bez problémov. Takže, hladná nie som. A verím, že sa to ešte upraví. 😉

Myslím, že reakcia na stravu po operácii je individuálna, poznám veľa ľudí, kt. si hneď po operácii dali rezeň a pohoda a mám známych, kt. aj po operácii majú stále, už roky problémy s trávením. A vyberajú si, čo môžu zjesť a čo nie.

Myslím, že ak budeš variť jedlá vhodné pre malé deti, tak to bude v pohode aj pre teba.
A k tým Vianociam a koláčikom, tiež som tu do fóra dávala túto otázku, prišla mi odpoveď, že môžem koláč zo studenej krupice, len zaleješ ochutenú krupicu do formy, na druhý deň vyberieš a krájaš. A ešte je jeden dobrý recept na jablčník bez vajíčka, tuku, bol veľmi dobrý, skús mrknúť do môjho albumčeka, Klasika, mal by tam byť recept. 🙂

1mamicka1
15. dec 2015

Zlcnik nemam 15 rokov a stravujem sa uuuplne normalne aj slane aj sladke aj stiplave na co mam chut 😉

terezka1947
15. dec 2015

@anula dakujem pekne za odpoved...takze...chvilu s babom este pockam a radsje pojdem...moj by mal mat 1cm..takze mi nic one neostava

anula
16. dec 2015

@terezka1947
treba ist. V tehostenstve zlcnik pracuje menej a tvoria sa viac kamene. Mozme sice operovat a v krajnom pripade aj operujeme aj tehotne zeny, ale je to pre nas velky stres.

zuzanak89
autor
14. jan 2016

Tak sa hlásim, že po operácii som nedržala ani mesiac dietu a stravujem sa úplne bez obmedzení. Začala som úplne pomaly, po kúskoch ochutnávať a skúšať. Na Vianoce som dokonca ochutnala klasický šalát a pár kúskov rezňa, koláčiky a pod. Potom to išlo všetko ako malo 🙂. Som rada, že sa nemusím obmedzovať ak mám na niečo chuť.

terezka1947
14. jan 2016

@zuzanak89 tak to je super 😉
mna to este len caka...prosim ta,bola si operovana laparoskopicky? a cievkovali te pred operaciou?

zuzanak89
autor
14. jan 2016

@terezka1947 Po májovej operácii miomu som sa nestačila diviť aké sú rozdielne postupy. Pri žlčníku žiadne cievkovane, klystír ani napichnutie kanily, tú až na operačke dávali. Celý deň pred operáciou som tam bola relatívne zbytočne. Robili my laparoskopicky, jeden vpich pod bedrovým oblúkom, jeden tesne nad pupkom a dva postupne v jeden rovine s pupkom. Mala som vývod-drenáž, našťastie pri vyberaní vôbec nebolela. jednie čo bolo negatívum sa my pri pupku urobila zrazenina ktorá bolela, po vybratí štichov my povedali, že sa vstrebe aj tak bolo. Inak všetko OK. Nemala som bolesti ani po operácii, večer som si už sadla, treba sa hýbať a nie ležať. Držím palce, nech všetko dobre dopadne 🙂

terezka1947
14. jan 2016

@zuzanak89 dakujem....vela zdravicka aj tebe 🙂

mata0410
6. okt 2016

Baby som 4 den po operacii zlcnika... zatial som jedla len stare rozky s medom a vyzivu (to mi dali v nemocnici) tak som si to pripravila aj doma... dnes som vyskusala kuracie masko na vode a zemiaky, zeleninovu polievku s cestovinou.... Viete mi poradit ci uz mozem zaradit aj bielkoviny ako mozarella alebo nizkotucny jogurt? Proste mliecne vyrobky?

lolalita
6. okt 2016

Ja som 2 týždne po operácii žlčníka a doma 10 mesačne dieťa. Mne lekár povedal toľko: 3 týždne držať žlčníkovu diétu a potom začať postupne jesť všetko, aby sa zlcovody prispôsobili. Sama prídeš na to, čo tolerujes a čo nie. Na fotke je moja zbierka. 😉

mata0410
6. okt 2016

@lolalita noo pekna zbierka, mne moje neukazali ale ze boli ako koralky. Mne dali len zoznam potravin, ktore mozem a ktore nie, to co som uz davno vedela. Ja sa len teraz obavam nabehnut na stary rezim.