Strach z vetra po zažití tornáda

alexas56
21. okt 2021

Ahojte,
Pár rokov som žila v zahraničí, kde som zažila tornádo, ktoré mi pred očami doslova ,,rozmetalo''auto a zničilo dom..a celkovo tento ,,zážitok'' bol pre mňa nočná mora. Od vtedy mám neskutočný strach z vetra, stačí, že len trošku fúkne a ja už chytám paniku, na všetko si spomeniem a veľmi sa bojím, že to príde zas.. strašne sa bojím, neviem niekedy ani dýchať, klepem sa celá. Keď príde silnejší vietor, musím si dať tabletku na upokojenie, inak by som to nezvládla. Chodím stým k psychiatričke, lebo sa to nedalo už zniesť, cítim neskutočnú paniku a neviem si pomôcť. Mám aj lieky na ukľudnenie, robíme cvičenia, ale nepomáha. Máte tu niektorá podobnú skúsenosť ? Ako stým bojovať ? Viem, že niektorým to možno príde veľmi smiešne, ale keby ste zažili na živo to čo ja, tiež by ste mali neskutočný stres. Ďakujem za názory.

haley7897
22. okt 2021

@alexas56 úprimne, neporadím. "sranda" téma, akurát mi pred pár hodinami muž hovorí ze vydali výstrahu pred tornadom ( US), tak dúfame, že nás to obíde a nezdemoluje dom 😑 a ze sa dostane normálne do a z roboty 😣
Ako sa stresu ubrániť ti neporadím, tiež mi nieje všetko jedno.

pelopeia
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miirka123
22. okt 2021

@alexas56 nemám osobnú skúsenost s tornádom našťastie ale teda musí to byt hrozný stres ja sa bojím aj búrok aj vetru a po takej skúsenosti by som určite skončila pod lekárskym dohľadom a s liekmi na upokojenie. Obzvlášť keď tu na Slovensku to začína byt z roka na rok horšie a horšie s tým vetrom a prírodnými katastrofami. Asi by som si na tvojim mieste v tomto strachu vytvorila prostredie aby si mala bezpečne miesto, ktoré by tá ukludnovalo napríklad v pivnici. Len niečo take čo by teba ukludnovalo že take niečo bezpečne máte ale samozrejme nikdy sa nič katastrofálne stať nemusí

henrikir
22. okt 2021

praveze to vobec nie je smiesne. ja chapem, ze mas z toho stale strach. bohuzial poradit neviem, ale drzim ti palce, aby to bolo aspon casom lepsie 🙂

liv1
22. okt 2021

Toto nie je na psychiatra, ale na pravidelne sedenia u dobreho psychologa. Terapia dokaze robit zazraky. A potom sa da este co to robit v hypnoze

maris5
22. okt 2021

Ak vhodis dlhodobo k psychiatricke a nepomaha treba zmenit lekara resp. zacni chodit k psychologovi. Psycholog je na terapiu, psychiater na lieky. Aj psychiater sa s tebou porozprava, ale nie je to take ako u psychologa.

kiki68
22. okt 2021

PTSD, dobre ze to riesis. Mas z toho traumu a kto by nemal. Proste to Tebou otriaslo a stale sa to vracia

marca12
22. okt 2021

@alexas56 ja mam odjakziva strach z vetra. Ked silno fuka vietor,tak saliem,neviem si predstavit,co musis ty prezivat. Ale clovek sa zo strachu aspon takeho velkeho dostane asi iba tak,ze je pravidelne vystavovany takym situaciam a snazi sa ich pomaly po krocikoch zvladat. Ja si vzdy hovorim,ze strachom sa nic nezmeni,neprestane fukat,neovplyvnim to,len takto sa utesujem. Davnejsie som prezila poziar a dlho som mala panicky strach z ohna ani sviecky na cintorine som nemohla zapalit,doma dodnes nezapalujem sviecky,vadi mi aj pohlad na horiacu zapalku. Tento rok sme uz zvladli grilovat,takze rokmi sa to zlepsuje,ale uz navzdy bude vo mne stiesneny pocit pri pohlade na ohen. Verim,ze aj tebe sa casom zlepsi stav. Musis hlavne chciet sa s tym popasovat a verit aj terapeutovi,brat si jeho slova blizsie k srdcu,nielen povrchne. Castokrat sa drzime v akejsi lutosti a vtedy si nevieme pomoct,nevieme ani prijat pomoc. Musis vnutorne chciet a potom to pojde lepsie. Strach uz asi nikdy neodide,len sa zmierni. toto,co prezivas je hrozne. Drzim palce

danieladeley
22. okt 2021

Mam obdobnu skusenost, ale so zemetrasenim a absolutne mi to nepripada smiesne. Skvele, ze navstevujes odbornika, ale vymenila by som ho, nakolko sa zda, ze ti velmi nepomaha.

palisko
22. okt 2021

Nie je to smiešne, je to normálne. Dodnes si pamätám noc z 18 na 19.1.2007 keď sa tadeto prehnal orkán Kyrill. Dovtedy ma nenapadlo sledovať vietor. Trvalo hádam zo tri roky kým ma to ako tak prešlo. Sledoval som fakt každý pohyb konárika a každý deň aladina predpoveď vetra. Ale doteraz keď silno fúka cítim sa nesvoj.

alexas56
autor
23. okt 2021

Ďakujem Vám všetkým za komentáre. Ste skvelé a držím palce aj ostatným. ❤️

alexas56
autor
23. okt 2021

@palisko presne aj ja sledujem každý pohyb..je to strašné

bluka2
23. okt 2021

Baby ti už dobre poradili.
Ja len dodam, že tých tornád, cyklonov a ďalších extrémnych počasí bude stále viac, ak neprehodnotime svoj konzumný životný štýl.
Každopádne ja keď som počula o cyklone, ktorý išiel do môjho mesta (kde zomreli stovky ľudí), rovno som nabalia seba, dieťa a novorodenca do jednej tašky a sadla na prvý let (a zároveň posledný z toho mesta) a neľutujem. Oplatí sa to nezažit...

mariannka4
17. feb 2022

Ja mam taktiez strach z vetra, chyta ma uzkost, ked vidim hybajuce sa konare a stromy. Mala som v detstve traumatizujuci zazitok, ktory suvisel s vetrom a odvtedy mam uzkosti, ked fuka. neviem, co s tym robit, ci si davat zakazdym tabletku. Bola som aj u psychologa kvoli tomu, ale nepomohlo. Plne Ti rozumiem, ako sa citis v tych chvilach, aj ja neraz sledujem kazdy pohyb a je to stres.