Úzkosť a fyzická aktivita

8. nov 2022

Máte aj vy, čo trpíte úzkosťou priblem s fyzickou aktivitou ? Napr. ja mam priblem aj s prechádzkami. Toci sa mi hlava aj boli, mam zaľahnite v ušiach, pocit akoby som bola úplne mimo a len chodila ako stroj, je mi na odpadnutie, búši mi srdce, potim sa. Rýchlo utekám domov, ľahnem si ten pocit sa ešte zdvojnásobí a následne prejde. Je to normálne ? Všetci vravia, že fyzická aktivita a prechádzky pomáhajú, žiaľ mne to zhoršujú. Môže to byt len tým, že už sa bojím keď mam ísť von? Ma niekto podobnú skúsenosť ? Či to riešiť len so psychiatrom alebo treba pre istotu aj iné vyšetrenie.

lennaa
8. nov 2022

Mozno je to aj o nastaveni v hlave, skus napriklad ist von a so sluchatkami, pustit si nieco prijemne, co ta upokojuje.

autor
8. nov 2022

@lennaa ja si myslím že to je tým, lebo už len keď viem, ze musím ísť von začnem sa báť a rozmýšľať, čo všetko sa mi môže stať a ako mi bude zle 🤦‍♀️

autor
8. nov 2022

@lennaa len sa bojím, či za tým nemôže byt aj niečo iné, napr. nejaká choroba srdca alebo čo

kristinkakvetinka
8. nov 2022

No všetko to máš len v hlave bohužiaľ treba sa len prekonať, Keď už predtým si premietas ako ti bude zle a sleduješ každý pohyb seba a srdca tak potom jasne ze ti je zle, Pre mňa nieje nič viac relaxujuce ako prechádzka rýchla alebo beh ,dám si sluchátka a vnímam len hudbu a svoje nohy ,prídem domov a cítim sa super a s čistou hlavou.

autor
8. nov 2022

@kristinkakvetinka v dobrom ti závidím. Takýto pocit som nemala už dobre 2 roky. Je to pre mna veľmi náročné a vyčerpávajúce, kedysi som žila normálne a zrazu bum a bojím sa obyčajnej prechádzky :(

ninka297
8. nov 2022

zober si pre pocit istoty a pre upokojenie nejaku tabletku ak mas, nejaky ukludnovak…budes vediet ze v pripade potreby si ho mozes dat a nic sa nestane 🙂

ninka297
8. nov 2022

@kristinkakvetinka toto clovek s uzkostou nedokaze, aj ked to velmi chce..kazdy sport a pohyb je pre telo uzkostliveho cloveka stres a tak nedokaze palit ani kalorie a vacsinou taky clovek neciti ani radost z pohybu

han_ka11
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
8. nov 2022

@ninka297 dala som si jeden neurol pred prechádzkou a aj tak to na mna prišlo. Ale snažím sa každý deň aspoň aj keď na 15 minút vyjsť a skúšať. Len ma to demotivuje, keď to stále nejde. Niekedy mám pocit, že je to len horšie

kristinkakvetinka
8. nov 2022

@ninka297 trpela som uzkostami aj depresiami ale prekonala som sa .Keby sa dodnes ľutujem a sledujem tak už tu asi niesom .Treba sa nútiť do veci niekedy aj keď je to ťažké.

ninka297
8. nov 2022

keby si skusila psychiatra, ten by ti urcite “naordinoval” KBT, to znamena, ze sa musis vystavovat situaciam, ktore v tebe vyvolavaju uzkost. Velmi dobre robis, ze sa im vystavujes aj sama napriek priznakom, ktore neustupuju…raz to urcite musi prejst

ninka297
8. nov 2022

@kristinkakvetinka aj ked mas pulz 190? to sa ani neda rozdychat a nie ze sa nesustredit na to

irusa
8. nov 2022

@ninka297 pokiaľ je pravidelný,tak predychas...no pokiaľ máš exstrasystoly myslíš,že je to tvoja posledná minúta

stanulienkat
8. nov 2022

Nemas panicke ataky?

han_ka11
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kristinkakvetinka
8. nov 2022

@ninka297 pulz 190 nemôžeš človek mat dlho samozrejme .No viem sama ze som až príliš sledovala vtedy a potom som si povedala dosť, max .som zvýšila dvaky magnezia ale nedovolila som aby uzkost a strach ovládali mňa ale naopak .Tu treba sa len rozptylovat pokiaľ sú vylúčené ostatné choroby napr .srdcové. Tiež som pobehala vtedy všetkých možných lekárov a jedine co som sa dozvedela ze som úplne zdravá a všetko je len v mojej hlave.

slovakboy
8. nov 2022

Ak máš potvrdení úzkosť alebo uzkostnu poruchu tak je to normálne. Mal som to tiež. Fyzická aktivita pomáha ale až neskôr. Teraz potrebuješ oddych a znížiť množstvo vnemov na minimum. Nepozeraj telku nečítaj a nepozeraj správy pusti si len relaxačnú hudbu a medituj sama so sebou. Potrebuješ sa zvnútorniť. Prechádzky je dobre robiť ale len na chvíľku. Keď ťa berú mdloby alebo ti padajú ramená ako mne padali , vezmi si Neurol alebo iný ukludnovak. Ako dlho to celé máš?

autor
8. nov 2022

@stanulienkat mávam panické ataky ale už nie tak často keďže beriem lieky

autor
8. nov 2022

@irusa to je to, že občas našťastie len občas prídu aj extrasystoly a to je už koniec

autor
8. nov 2022

@slovakboy snažím sa postupne. Začínam pomaly aspoň na tých 15 minút okolo bytovky. Aj to mi robí priblem. Mám potvrdenu uzkost s panickou poruchou už 2 roky s tam bojujem. Zo začiatku sa to dalo. Potom som vysadila lieky, čo nebol dobrý nápad a vrátilo sa to ešte silnejšie

irusa
8. nov 2022

Mne najskôr tiež tep vyletel na 170 no pravidelný...no teraz,keď mám stále maximálne 110 no pociťujem,že mi vynecháva každý druhý , tretí úder...je to niečo strašné

autor
8. nov 2022

@irusa tak to musí byt hrozne. Mne sa to deje fakt len raz za čas keď sa už úplne vystresujem. Vtedy vyskočí tep a cítim aj pár extrasysol. Vtedy ma obleku pot, vyzrazi mi to dych a mám pocit, že to je môj koniec.

slovakboy
8. nov 2022

Neporovnavaj sa so zdravými. Dostaneš sa z toho. Ja som po jednej 15 minútovej prechádzke odpadol do bezvedomia. To je normálne keď si v ťažkej úzkosti. Keď sa budeš liečiť tak už o týždeň budeš cítiť zlepšenie. Ono to sa vracia vo vlnách ale tie sú potom už menšie a riedšie.

slovakboy
8. nov 2022

Už dva roky máš rovnaké stavy ako teraz že nevládzeš okolo bytovky? Alebo sa to teraz zhoršilo?

slovakboy
8. nov 2022

@irusa pri úzkosti a panickom ataku sa ti nemôže nič stať fyzicky. Ten tep ti vyletí aj srdce vynechá ale nezastaví sa. To si treba vždy uvedomiť že to síce hrozne bolí ale nič ti to nemôže urobiť. Najprv som volal záchranky a neskôr už som sa prebral z bezvedomia a len som si kľudne oddychoval. Už ma panika nedržala. Len preto že som si zo uvedomil.

irusa
8. nov 2022

@slovakboy vieš ono ťažko,keď si človek začne v tej chvíli namyslat...presne viem ako sa cíti autorka..bojujem s tým už šesť rokov..dnes prvý krát som sa pustila prečítať literatúru panické ataky som na strane 65 a úplne som stotožnená s tým,čo píše autor...asi sa na to nezomiera..za tých päť rokov už by bolo po mne..no človek si začne namyslat,že fakt ma niečo zo srdcom..ráno som mala stres celý deň tep 110 a exstrasystoly neskutočne... tlak ukážkový

ninka297
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ninka297
8. nov 2022

@irusa myslim si ze to nie je dobre dlhodobo pre srdce a ani pre cely organizmus, ktory v podstate nonstop zije v strese..take ze sa na to nezomiera je blbost. nahle mozno nie ale postupom casu urcite vzniknu choroby podmienene stresom..a poznam ludi ktori maju vykyvy v pulzovej frekvencii..zo 150 sa nahle znizi na 60..myslim ze to nie je ok..a ani doktori nevedia co s tym..mam kamarata ktory ma s tym problem a hoci nasadili AD, jemu to nepomaha, on je vesely clovek a panicke ataky sa aj tak objavuju, pritom je dlhodobo na marodke a uplne v pokoji v podstate

irusa
8. nov 2022

@ninka297 tiež si myslím

autor
8. nov 2022

@slovakboy ja som vysadila lieky, teraz sa to vrátilo a začala som liečbu odznova, sú to asi 2 týždne čo ich beriem