Vhodné a nevhodné potraviny pre dospelých

znaila
23. feb 2015

Ahojte,
chcem sa opýtať čo si myslíte alebo máte nejakú osobnú skúsenosť s vyselektovaním vhodných a nevhodných potravín na základe dotazníka, ktorý sa robí v sieťach zdravej výživy pri úprave váhy pomocou úpravy stravy - urobia tam všetky merania aj navrhnú vhodný jedálny lístok.
Zvažujem túto možnosť, ale vzhľadom na pomerne veľkú finančnú náročnsť by som najskôr rada vedela, či to niekto absolvoval a s akými vásledkami.

mirabelluska
23. feb 2015

@znaila mne to príde ako ťahanie peňazí od ľudí. Skús si odsledovať sama, ktoré potraviny ti prospievajú a ktoré skôr škodia, naučíš sa poznávať a počúvať svoje telo. Aj pri úprave hmotnosti. Čo ti určite povedia je, že máš vylúčiť bielu múku a cukor, a to vieš predsa aj sama.

lorela
23. feb 2015

Málo muziky za veľa peňazí 😉.
Pri troche snahy a čítaní o racionálnej životospráve so zameraním na úbytok hmotnosti určite aj sama prídeš na to, kotré potraviny so svojho jedálnička vylúčiť a ktoré obmedziť.

znaila
autor
23. feb 2015

@mirabelluska
@lorela

áno, samozrejme máte pravdu. Tieto základné informácie a pravidlá ovládame snáď už všetci 🙂 , ale ide o to, že v centrách vyslovene "povedia", ktoré potraviny sú - nie sú vhodné pre konkrétneho človeka - pre jeho metabolizmus. Teda nejde o všeobecné rady, ale konkrétne - tak ma zaujímalo, či to niekto na sebe vyskúšal.

damedame
24. feb 2015

Ahojte, ano baby vyssie maju pravdu, no musim suhlasit so znaila. Je pravda ze ja osobne som to nikdy nevyskusala,ale moje okolie ano. Kamoska moja vdaka tomu na svadbu vyzerala uzasne. Funguje to dobre, no pravda ze musela spolupracovat, robila a jedla len to co mala v jedalnicku (a nikdy nebola hladna). Ale hovorim ja nie som odbornik na tuto temu. Ja osobne ak robim aj detox tak vzdy si davam pozor na prijem vitaminov a mineralov. Pre mna D-cko zinok, vela C-cka, to je alfa a omega. 🙂

miskatomy
24. feb 2015

@znaila ahojky ja by som ti mozno viac odporucila osobneho trenera ktory zostavuje jedalnicky presne podla potrieb,,,,neviem presne ake centra si mala na mysli?

lorela
24. feb 2015

@znaila Som toho názoru, že neexistujú potraviny vhodné len pre teba a nevhodné pre mňa 😉. Fakt, že existujú centrá takto zamerané nepopieram, no treba dobre zvážiť ich metódy. A títo, dovolím si nazvať "šarlatáni" ponúkajú aj množstvo prípravkov nevyhnutných pre chudnutie. Čo je, samozrejme, ďalší nezmysel ale finančne výnosný. Existujú centrá, v ktorých si síce zaplatíš nemalé peniaze, ale chudneš naozaj racionálnou úpravou stravy a pod lekárskym dozorom.
Sú potraviny nevhodné všeobecne pri chudnutí, a to najmä tie s vysokým obsahom živočíšnych tukov, cukrov a bielej múky. Taktiež platí niekoľko zlatých pravidiel ohľadne stravovania a pohybových aktivít, na účinnosti ktorých sa desaťročia nič nemení, sú všeobecne uznávané a hlavne, hlavne nepodliehajú žiadnym "módnym vlnám".

kiki68
24. feb 2015

je to tahanie penazi z ludi, mozno niekomu to pomoze,kto naozaj nevie co ma do seba ladovat okrem klobasok, ale clovek podla mna rychlo zisti,co mu robi a nerobi dobre. A dnes je plny internet toho,co je a co nie je zdrave, aj ked by bolo nezdrave skoro vsetko,ale tak sedlacky rozum a clovek sa snad nezadrhne 😉

liebling98
24. feb 2015

@znaila pri úprave hmotnosti platí jedno základné pravidlo. Energetický výdaj má byť väčší ako energetický príjem.
Tieto centrá zdravej výživy sú len biznis. Kamoške v jednom takomto radili, že má jesť nízkotučné jogurty, ale keď sa ich spýtala, či neochutene alebo ovocné, tak jej povedali, že to je jedno. Skús si porovnať obsah cukrov...

moni244
24. feb 2015

Presne ako ti radi @miskatomy radsej fitness trener ako tieto pochybne centra

miskatomy
24. feb 2015

Zienky ak by ste mali zaujem ponukame sluzbu osobneho trenera, zostavovanie jedalnickov a treningovych planov. Cvicenie pre deti,seniorov,ztp. Spolupracujeme s poprednymi lekarmi.
Zostavovanie našich jedálničkov sa vymyká akýmkoľvek diétnym zákonom, ktoré boli zaužívané doteraz. Neuznávame hladujúce diéty, ktoré ohrozujú zdravotný stav človeka a nemajú trvalý efekt. V prvom rade dbáme na zdravie človeka a pestrosť jedálničku. (aj s čokoládou sa dá schudnúť)

Viac info IP

znaila
autor
24. feb 2015

mala som na mysli "Sieť zdravia", ktoré funguje vo viacerých mestách

lorela
24. feb 2015

Záleží na tom, koľko kíl potrebuje zakladateľka témy schudnúť.
Napr. pre obéznych ľudí nie je vhodné začať v posilňovni, je lepšie začať aeróbnymi aktivitami (plávanie, rýchla chôdza, bicykel a pod.). Samozrejme, v posilňovni by mohli využiť stacionárne stroje napr. na tú chôdzu, no ísť vonku bude lepší nápad. Takisto kruhový tréning by pripadal do úvahy, no nie na úplnom začiatku chudnutia povedzme z nadváhy 50 - 40 - 30 kíl.
Čo sa týka jedálničku treba natrafiť na naozaj dobrého osobného trénera, ktorý ho nepostaví len na rýchlom odvodnení organizmu - aby sa u klienta dostavila rýchlo eufória z chudnutia - t.j. jedálniček prevažne tvorený z bielkovín (príp. proteínových nápojov, ktoré zamestnávateľ - teda fitko - ponúka a mnooooožstva doplnkov, takisto spoza fitness baru).

liebling98
24. feb 2015

@znaila nič také mi ujo Google nenašiel. Nie sú to scientologovia? Tí tuším mali (alebo aj majú) také nejaké centrá, raz dávno som to niekde videla, tuším dianetické centrum zdravia sa to volalo. Už si presne nepamätám. Ale možno sa mýlim.

miskatomy
24. feb 2015

@znaila a kolko to stoji?

miskatomy
24. feb 2015

http://www.r-fitness.sk/domaci-trening/casopis-...
http://www.r-fitness.sk/domaci-trening/casopis-...

ja pracujem s tymto trenerom...ziadne doplnky, ziadny doping...pre neho bolo a aj je dolezite zdravie...dlhorocne skusenosti, vysledky...
partnera mi pripravuje prve do sutaznej formy a by ste neverili aku uzasnu stravu ma...a ked si to porovnal s jedalnickom co mu dal iny trener vo fitku ktore je znamejsie tak nic moc.

znaila
autor
25. feb 2015

@liebling98 nie, nie. určite nie

znaila
autor
25. feb 2015

@liebling98
http://www.svet-zdravia.sk/
moja chyba - zle som napísala názov

liebling98
25. feb 2015

@znaila moja kamarátka chudne cez podobnú spoločnosť, schudla už 7 kg za 6 týždňov. Hovorila, že je to dosť drahé. Ona si to ale môže dovoliť.
Ak by som bola finančne v pohode a potrebovala schudnúť, tak by som asi do toho šla. Ale fakt len ak by som nevedela, čo lepšie s peniazmi. Ak sa človek na to dá, potrebuje fakt silnú vôľu začať sa hýbať a zmeniť stravovanie.

znaila
autor
25. feb 2015

hej dievčatá, viem všetky základné veci, ktoré tu spomínate. nepotrebujem vyslovene schudnúť, prinajlepšom spevnieť svalstvo.
išlo mi vyslovene o to, či sa dajú naozaj pre konkrétneho človeka určiť vhodné a nevhodné potraviny kvôli metabolizmu - myslím, že oni pracujú a určujú ich na základe krvných skupín

lorela
25. feb 2015

@znaila Takže chceš len upraviť jedálniček v prospech zdravších, a logicky aj menej kalorickým, potravín? Ak spevniť svalstvo, tak rozhodne posilňovňa 😉. Najprv pod odborným dohľadom a potom sama.

Nie, vhodné a nevhodné potraviny iné pre človeka toho a iné pre onoho neexistujú, rovnako stravovanie podľa krvných skupín je názor len malej skupinky ľudí. Tak ako majú svoj názor poniektorí na oddelenú stravu, vegetariánstvo, vitariánstvo, paleo... A ktovie čo ešte príde... 😀
Ak máš možnosť vo svojom okolí, skús sa opýtať hematológa. (Ale pozor, asi dostane záchvat smiechu, ako ten môj.).

liebling98
25. feb 2015

@znaila pozerala som si tu ich webstranku. Skús sa spýtať, čo obsahuje to úvodné sedenie. Ak by Ti už tam dali nejaké odporúčania ohľadom stravy, tak je to ok. Ale podľa mňa to úvodné sedenie ("vyšetrenie") je len namotávka, aby si si kúpila ten program, že tam Ti presne všetko vysvetlia. Bohužiaľ, tak to chodí, rada by som sa mýlila.
A ako píše @lorela, hematológ by dostal záchvat smiechu pri zmienke o diéte podľa krvných skupín, tipujem, že ten jej sa smeje doteraz. Ide o to, že nie sú len 2 systémy krvných skupín (AB0, Rhesus), ale je ich oveľa viac (Kell, Duffy, Lewis...). Ale môže to byť pekná výhovorka, prečo u niektorých ľudí tá diéta vôbec nefunguje.

znaila
autor
25. feb 2015

Ďakujem veľmi pekne za všetky reakcie, ani som nemyslela, že to bude také živé - takže nám iné nezostávať, len sa chytiť zdravého rozumu a vybehnúť z jari von 🙂
Tiež som si už na sebe "kade čo" vyskúšala a najviac sa mi osvedčilo v podstate jesť s mierou všetko a naozaj vynechať tie nešťastné sladkosti 😖

lorela
25. feb 2015

@znaila Presne tak a držím palce! 😉
Ono je veľa spôsobov ako schudnúť, do istej miery aj úspešných, no máloktorý z nich je zdravý a trvale, resp. len s malými obmenami udržateľný.
Stále platilo a platiť bude; pravidelný prísun nízkokalorického jedla v menších porciách, vyvážených a pestrých, dostatok tekutín a dostatok pravidelného pohybu. Výdaj energie musí byť pri chudnutí vyšší ako príjem, pri udržiavaní hmotnosti v rovnováhe.

liebling98
25. feb 2015

@znaila presne tak, niet nad obyčajný zdravý rozum.
Mne napríklad pomohlo vylúčiť sladké nápoje, sladené čaje, džúsy, pijem len čistú vodu s citrónom alebo minerálku. Tiež som obmedzila prílohy (ryža, zemiaky, cestoviny, chlieb) na polovicu množstva, čo som jedla predtým. Jem ďalej biele pečivo, celozrnné mi proste nechutí. Ale miesto 2 rožkov zjem len jeden. A hlavná zásada, nedojedať po deťoch!
Držím palce!

lorela
25. feb 2015

Ani údeniny nie je zlé vylúčiť (nielen salámy ale aj párky), paštéty, nátierkové syry, tučné tvrdé syry - je v nich okrem soli aj veľa veľa nezdravého tuku. Namiesto toho radšej morčaciu šunku, zajačiu a zdravé tuky v podobe panenských olejov, orechov a semien, mastnejšie ryby a avokádo.

elienka69
27. feb 2015

@znaila ak ti môžem odporúčať, poznám veľmi dobrú nutričnú poradkyňu, ktorá má vyštudovanú zdravú výživu a fytoterapiu na prestížnej škole prírodnej medicíny v Austrálii. Volá sa Eva Blaho a pracuje na klinike MEDANTE v Bratislave. Tá ti zostaví jedálny lístok špeciálne pre tvoj organizmus.

znaila
autor
2. mar 2015

@elienka69
super, ďakujem za radu. Presne toto hľadám, diagnostiku metablizmu a zostavenie jedálnička od odborníka. Veľmi, veľmi ďakujem 🙂