Tehotné ženy vodičky. Dokedy je vhodné šoférovať?

emmamax
17. jan 2011

tehotné baby, ženy čo si myslíte do ktorého týždne je vhodné aby žena šoférovala? resp. je nato nejaký zákon v ktorom sa hovorí do kedy je to možné? aa čo si o tom myslíte? 🙂

zuzka38
17. jan 2011

podla mna je to skor o tom, kto sa na co citi a dokedy xce... ja si osobne neviem predstavit chodit nejakou hromadnou dopravou alebo cakat na to, kto ma kedy kam odvezie.. stat sa moze nieco aj na sedadle spolujazdca, takze preco nesoferovat? 🙂

emmamax
autor
17. jan 2011

@zuzka38 ...no ja osobne mám nato taky istý nazor ako ty 😉

medyna
17. jan 2011

ja som soferovala takmer az do porodu, nemala som ziadne zdrav. komplikacie, a citila som sa dobre. Ono to zalezi od toho, ci sa na to citis. Ak mas ale nejake pochybnosti alebo ti byva zle, za volant radsej nesadaj ....

zuzka38
17. jan 2011

@emmamax 🙂

sasikas
17. jan 2011

@emmamax - zalezi od toho ako sa citis.....ja som sa 4 dni po termine viezla do trencina na poradnu... 😉 na dlhsiu cestu by som sa uz asi sama neodvazila, ale toto bolo asi 20 min. a za 20 min este nikto neporodil..... 😅ale zas mala som bezproblemove tehu, zaidne bolesti ani nic..... ja som mala najvacsi problem vpratat sa za volant a vystupit z auta....uz ked som sedela tak bolo dobre... 😉 takze si myslim ze je to veeeelmi indi vindi.....stat sa moze hocico aj ked budes na sedadle spolujazdca a opatrnosti nikdy nie je dost.... 😉

veqa
17. jan 2011

ja som šoférovala do konca tehu, až do poslednej poradne 😉

anjelicek26
17. jan 2011

No este na poradnu v 35. tyzdni som sla sama, potom ma uz viezol drahy... nejaky problem som nemala 😕

l_enus_h
17. jan 2011

🙂

maznacik007
17. jan 2011

sestra jazdila az do dna porodu... este sa odviezla na poslednu poradnu a uz si ju tam nechali lebo sa porod rozbehol

dai
18. jan 2011

no, ja som sa tiez odsoferovala na poslednu poradnu v stvrtok vecer sama 🙂 v piatok rano som rodila - to ma odviezol aj s celou vybavou na 20-hodinovy porod moj muz ( vratane fit loptky, nafukovacky a este neviem kolkych blbosti...) - porod trval 40 minut, cize som si nic z tych blbosti neuzila a vklude som sa mohla odsoferovat tiez sama 😀 keby teda muz nechcel byt pri porode...

zuzanocka
19. jan 2011

🙂 ahojte 🙂
pri prvej dcerke som soferovala fakt az do uplneho konca - rano o pol 5 som sa este sama viezla do porodnice 😉
chodila som do nejakeho 7. mesiaca aj dlhsie trasy, ale strasne nepohodlne sa mi sedelo, bolel ma chrbat...

pri druhej ma uz sice do porodky viezol manzel, ale par dni pred potodom som este kdesi bola autom...

a co sa tyka "vhodnosti" - no iste je to zvysene riziko... ale asi lepsie, nez MHD-ckou 😉

maca_p
19. jan 2011

v prvom tehu som si sama soferovala nonstop, a v druhom zatial tak isto 🙂 - len uvidim do kedy. akurat ked sme isli s muzom spolu, tak soferoval on. pre mna najorsie je nastupovanie, usadzanie, prisuvanie sedadla, upravenie si pasu a vystupovanie. to sa vzdy zavesim do toho ucha co visi nad dverami. a vytacanie tela pri cuvani tiez uz nie je bohvie co (29tt).

kaktusik007
19. jan 2011

@emmamax je to vhodne dovtedy, pokial sa na to zena citi 😉 ja som nemala problem dat 130km trasu v 39tt 😀 ale je pravda, ze som ad jeden mala vsetky veci do porodnice zbalene, a ad dva, mala som na takuto streku od 37tt zavoznika co sedel na mieste spolujazdca 😝 ale jazdy do 40km som chodila sama uplne v pohode...
teraz je to o tom, ze zavoznika mam este ani v 37tt nie som - lenze ten zavoznik ma 9 mesiacov prave 😀 😀 😀

proste je to indi vindi... su ludia, co soferovat nevedia, a je to jedno ci je to zena a ci je dokonca tehotna, alebo su take, co maju najazdene uz viac ako stotisic km a tak to, ze su tehu, im ani nepride.... 😉

zajo79
19. jan 2011

soferovat musim, lebo inak mi je zle a vraciam 😀

a aj predtym pri tehu, uplne v pohode.. este som sa chcela do porodnice viezt, isli sme ze len na poradnu ---a maly sa narodil.

maca_p
19. jan 2011

@kaktusik007 tak takeho zavoznika 22 mes. mam aj ja 😀 a pekne ma vie vyjedovat, ked sa mece v sedacke, co sa nechce dat priputat...
este som zabudla napisat, ze v zaciatkoch teho som chodila autom do robty 120 km denne a ranajsich 60 km ma niekedy pekne napinalo na zvracanie. vzdy som musela mat vodu a nejaku svacinku po ruke.

pink_lady
19. jan 2011

toto som sa pytala doktora, a pozeral na mna ako mucha puk ze co za blbost sa to pytam 😀 jasne ze mozes soferovat - hoc aj do dna porodu 😉

dankadina
21. jan 2011

ja vozím dieťa do školky a zo školky, neviem si predstaviť, že by sme chodili busom, pokial sa na to budem cítiť budem jazdiť a možno sa odveziem aj do porodnice 😀

stanislavp
31. dec 2015

Zdravím emmamax (rovnako ostatné mamičky),

dúfam že sa teraz (spolu s mamičkami čo zdieľajú s tebou emmamax rovnaký názor) do mňa nepustíte a nezačnete ma lynčovať, len preto že som chlap a mám iný názor! No v prvom rade som tiež rodič, preto mám tiež nárok na svoj názor!
Za svojho synčeka v prvom rade cítim zodpovednosť, no tá však zjavne niektorým z Vás zjavne chýba (zuzka38, zuzanocka, zuzka38)
No niekoľko krát tu zaznel názor že žena môže šoférovať až do vtedy do kedy sa na to osobne cíti... No mne to príde trošku egoistické, obzvlášť keď si žena sadne za volant vo vysokom štádiu tehotenstva. Pomysleli ste na to, že tým vystavujete svoje dieťatko zbytočnému riziku????!!? Určite sa neodporúča (opieram sa o XY štúdií a odborných publikácií) v posledných troch mesiacoch tehotenstva aby žena zbytočne šoférovala (a v deviatom mesiaci už vôbec!!!). V tomto štádiu vaše dieťa chráni plodová voda čoraz menej. Tým drasticky narastá nebezpečenstvo zranenia pri dopravnej nehode. Chápem aj to že sú v živote aj situácie, kedy sa jednoducho nedá inak... a žena si sadne za volant. O.k. fajn. Ale bagatelizovať tu (na fórach) riziko spojené s prípadnou nehodou určite nie je na mieste!
Drahé matky, ešte jedna vec, prečo si stojím a budem stáť za svojím názorom....:
Určite mi dáte za pravdu že vedenie motorového vozidla, prináša zo sebou často mnohé STRESOVÉ situácie, či už chceme alebo nie.
Ako iste viete samy, stres veľmi negatívne vplýva na plod. Tak prečo (preboha) chcete zbytočne vystavovať svoje nenarodené dieťatko riziku zo stresovej situácie???!

PS: odporúčam mamičke s nickom "pink_lady", aby si skúsila radšej zmeniť doktora, prípadne sa na to aspoň informovať u iného doktora.

Stanislav

anula
31. dec 2015

Tu v CH sa robi az do dna porodu, takze chces, nechces, do roboty sa nejako dostat musis.

lucka1987
31. dec 2015

@stanislavp tak je uzasne, ze mozes byt pri svojej zene posledne 3 mesiace a vozit ju, kam potrebuje, nie kazda, mame takyto prepych doma, a 90 % mamiciek tu, ci uz prvorodieciek alebo viacrodiciek, sa musia starat aj o beznych chod domacnosti, vozit starsie deti do skoly, do skolky, pripadne si predstav, ze stale chodia do prace ( napriklad moja praca bez auta sa tiez nedala robit ) .a nie kazdy byva v centre mesta a ma vsetko pod rukou. 😉

za mna, moj muz je profi vodic, doma dva dni v tyzdni. busy chodia minimalne.. soferovala som este v den porodu. citila som sa komfortne, a soferujem rada.
teraz pri druhom, si absolutne uz neviem predstavit, zivot bez toho aby som sa nemohla odviezt naprikla dna poradnu alebo domov nakupit co treba, syna zaviest do skolky a poobede odviezt z nej. ist do nemocnice 25 km vzdialenej ( ked busy do obce idu 4 krat denne max )

ano poznam zeny, ktore maju vodicak, a stale ich niekto niekam vozi, ci uz su tehotne, alebo nie su, ale to su podla mna nesamostatne zeny, ktore bez pomoci minimalne piatich clenov rodiny sa ani nevy*eru .. ( sorry za vyraz )
ked je hnusne pocasie, alebo sa necitim, jednoducho do auta nesadnem, a snazim sa aj neodkladnu vec si prehodit, az nemusim ist autom, alebo az vtedy niekoho poprosim.

stanislavp
31. dec 2015

to lucka1987, som rád že som vo Vás vyvolal taký úžas, no nie je za tým žiadny zázrak. Volá sa to dovolenka + sprievod rodinného príslušníka, na ktorý mám zo zákona nárok! a za ten čas od kedy som vedel že budem otcom som si tých niekoľko dní dokázal (pre istotu) ušetriť. Aby som bol k dispozícií keby bolo treba. Vedela o tom aj moja expriateľka s ktorou mám synčeka, no aj tak si jazdila radšej sama a riskovala tak jeho život. A to len a len preto že jej hrdosť nedovolila ma ako otca o to požiadať. nuž smutné...
Rovnako mnohý z nastávajúcich rodičov má vo svojom okolí niekoho (či už rodiny alebo z okruhov priateľov), kto by vedel v nutnej situácií pomôcť a dokázal by budúcu matku zaviesť. Som realista a verím, že nie vždy sa to dá (ak si prečítaš môj príspevok ešte raz tak zistíš že som spomenul aj to že existujú situácie kedy sa inak nedá..). No vyslovene mi príde nezodpovedné pokiaľ sa má prípadne riziko (či už z autonehody alebo stresu vyplývajúc zo situácie v premávke) bagatelizovať. Treba si uvedomiť kým sa to ešte dá... nie spytovať svedomie keď už (nedajbože) život prinesie takú kritickú situáciu, to už bude pravdepodobne neskoro. Neprajem Vám Lucia nič zlé, ale určite netreba zbytočne riskovať.
Inak celkom ma pobavilo Vaše tvrdenie že 90% z Vás sa musí starať aj o bežný chod domácnosti. nie preto že by som išiel spochybňovať ženy že sa nestarajú o domáce práce, no nikdy neuverím tomu že sa nedá 90% mužom nedá doma pomôcť žene, či priateľke s chodom domácnosti. Možno vy konkrétne máte partnera ktorý je neustále na cestách... no 90% žien aby sa schovalo za taký (prípadne podobný) argument? Holá blbosť.
Je pravda že kopec mužov je "hnilých" na domáce práce, no to je o inom.... zas o ich pocite zodpovednosti. No až také percento ich takých nie je...

lucka1987
31. dec 2015

@stanislavp tak super, ze sa vam da vybavit volno v praci, viem, ze na to je zakon, ale .. poradna kazde dva tyzdna, nakup a kazdy dne vozenie do skolky. + chodenie do prace .... to mi ako vysvetlite, ako sa tam mam prepravovat ? ked vam dam link na nas cestovny poriadok ( ak mate v pase uvedene mesto puchov, tak zijem nedaleko )
rodina ? svagrovci na tyzdnovkach, svagrine na materskych pripadne v praci bez vodicakov, sovkrovci v praci od rana do vecera... nie kazdy ma rodinu taku, ze ked is pisknem, su pripravení ma odviezt kam chcem...
moj je kamionista, iste poznate co ta praca obnasa.. a nie kazdy zamestnavatel je tak ustretovy ako vas.
moj muz je super, ked je doma, robi co moze , aj napriek tomu ze je vystaveny z jazdy, a nevyspaty, a ked je doma, soferuje on ...
len mi povedzte... ako by ste sa starali o dieta ktore musi dochadzat do skolky ci skoly 10 km od miesta bydliska. a zaroven chodili do prace ktora je dalsich 15 km dalej ako skolka. s tym, ze busom sa ist jednoducho neda, kedze spoje nesedia a nestihaju sa.
jednoducho sa to neda....

nebagateluizujem ziadne riziko, a kedze som uz jednu autonehodu mala, ked som tehotna nebola, viem, ze nie vdzy to musi byt vina sofera... riziko je tu vzdy.
riziko je tu rovnake dokonca aj ked uz tehotna nebudem a budem chodit s babatkom do poradne..

ak mate nejake nutkanie vozit tehotne na miesta kam potrebuju, kludne vozte a urobite im tak sluzbu. nie som ziadna feministka, len som jednoducho zdrava samostatna zena, ktora musi fungovat v ramci moznosti, a tym, ze som ostala tehotna sa pre mna nezastavil, svet.
clovek musi chodit nadalej do prace , starsie deti do skolok ci skol, ci k lekarom, ktory nie su hned pod oknom


a teraz neurazte sa , ale vase vyroky o bezpecnosti nenarodeneho dietata mi pridu nanajvys paranoidne.. pretoze to riziko je tam tak vysoke ako aj ked sa veziem ako spolujazdec na mieste vedla sofera .
mozno ste prave cerstvy otecko a ste zo vsetkeho popotok .. tak uzivajte si to, a starajte sa o zenu ako uznate za vhodne ... 🙂 no kritizovat tu zeny, ze rikuju a su nezodpovedne ked v tehotenstve soferuju, je velmi opovazlive z vasej strany, najma ked nie ste odbornik ani na dopravu ani lekar, a dokonca ste ani nebol tehotný 🙂

jana_eyre
31. dec 2015

@lucka1987 tak to je velmi zvlastny nazor (a dost urazajuci), ze zeny co maju vodicak a nejazdia su nesamoatatne a nedokazu sa ani vykadit same.. Asi ta ani nenapadlo, ze aj take zeny su samostatne dost, len sa proste boja jazdit.. Navyse si osobne si myslim, ze nie kazdy ma dar jazdit dobre a ak nejazdi dobre, je len lepsie ak neohrozuje ostatnych a seba..

Ja sa ako nesamostatna vonec necitim aj ked mam vodicak par rokov nejazdim, pretoze sa bojim.. Ak potrebujem a muz ma nemoze odviezt tak vyuzivam autobusy aj s detmi.. Ked sa clovek boji vysok tiez nebude horolezcom..

lucka1987
31. dec 2015

@jana_eyre nemyslela som to v zlom.. su rozne pripady, a nikoho som tym nechcela urazit. skor som to smerovala na zeny pohodlne, ktore si vodicak urobia, mavaju ti s nim pred ocami, a potom volaju polovicu dediny, aby ich zaviezli do obchodu...
lebo chapem, nie kazdy ma na to vlohy. ja nemam vlohy sa postavit na korcule... ( citim sa trapne, a nechopne, ale prezijem to 😀 )

prasiatko30
31. dec 2015

@stanislavp na sk ma v podstate tehotna zena-chodec take iste riziko dopravnej nehody ako keby soferovala alebo este vacsie - stacilo mi vidiet tu absolutnu nevsimavost voci chodcom - aj alebo hlavne na prechodoch pre chodcov - sorry ale to by tehotna zena v poslednom trimestri nemala ani chodit autobusom/vlakom/ lietadlom a radsej sa asi vozit na invalidnom voziku aj ked jej v podstate nic nie je. Ja som soferovala ked som potrebovala radsej som chodila pesi ale v 40st okolo 13-14h na ulici som bola skor vystavena tomu ze niekde odpadnem ako tomu ze budem dopravnu nehodu

dominikav123
31. dec 2015

@stanislavp súhlasím s prispevkom od @lucka1987 . Nebezpečne je sedieť na sedadle spolujazdca, nebezpečne je aj voziť sa MHD či ísť cez prechod. No tehotná žena nemôže byt 9 mesiacov v ochrannej bubline aby sa vyhla nebezpečenstvu. Rovnako stresujúca môže byt aj práca no chodiť do nej treba.

Prosím nevolajte nás, ženy čo šoférujeme s bruchom, za nezodpovedne. Vy nikdy nebudete vedieť aké je to cítiť zodpovednosť za dieťa v bruchu a podľa toho sa aj chovať. Ale to neznamená že budeme ležať celé tehotenstvo doma aby "sa nič zle nestalo ".

lucka1987
31. dec 2015

@prasiatko30 vsetky tehotne podme sa zabalit do bublinkovej folie, lebo sme " tehulky " .. a pre istotu ani do tesca nechodme, lebo co ak by nejaky dochodca ponahalajuci sa za akciu z letaku do nas vrazil nakupnym vozikom ...

jana_eyre
31. dec 2015

@lucka1987 ked nieco nemyslis v zlom, skus hladat vhodnejsie slova - v tom je caro pisaneho, mozes si rozmysliet ako co povies ;)

Inak podla vsetkych jazdim dobre, len proste moje nutkave myslienky sa pocas soferovania tak vyhrotia, ze mi je na zvracanie.. Tak sa tomu radsej vyhybam.. Aj ked pred mesiacom som sa odvazila ist po 4roch rokoch (prestala som jazdit pri prvom tehotenstve) do lidla, co je vzdialeny par minut.. Cely nakup som sa triasla zo stresu a zaroven potila ako v saune.. Radsej si pockam na bus a kupim tasku na kolieska..

lucka1987
31. dec 2015

@jana_eyre ak niekto na to " nema " tak radsej nech sa necha vozit, akoby mal mat z toho nejaku ujmu alebo traumu, ci stresy... vtedy sa najskor moze nieco zle stat. a reagovala som tak preto, ze tiez som tehotna a vedia ma niektore veci trochu viac podrazdit, tak sorry

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre