Uspávání. Poradíte, prosím?

Ahoj holky, máme problém s uspáváním. Malý spí 2x denně, bude mu 8 měsíců. Půl hodiny dopoledne a 2-3 hodiny odpo - to chodí do kočárku a spí okamžitě, zatímco dopoledne ho uspávám 45 minut (někdy i dýl), aby spal 30 min., někdy ani to ne. Dávám ho do postýlky zavčas, přečtu mu pohádku, pustím kolotoč a .. on se směje, zvedá, otáčí,... jen ne a ne spát. Až se dostane do fáze, kdy je přetažený a řve. Musím ho pochovat, uklidnit, dám mu napít, pustím vysavač, .. položím a zase nanovo, takhle třeba hodinu. Někdy pomůže uchovat, někdy usne v postýlce, jindy si lehnu vedle něj do postele a hladím ho..., ale vždy tomu předchází několik desítek minut pláče. Nenechávám ho ani vyřvat, protože sotva lapá po dechu a na to fakt nemám. Navíc vydrží takhle řvát fakt dlouho.
Vždycky pro mě bylo vysvobozeni koupání, kdy se pak najedl a usnul a spal až do rána, poslední dobou se budí v noci a minimálně 1x ho takhle uspávám + se takhle vzbudí i půl hodiny po koupání, kdy je vyspělý a hrozně čilý, půl hodiny je to hrozná sranda a pak zase řev a dvě hodiny uspavani.
Dneska neusnul už ani po tom mléku.
Malý je celkově dost náročné miminko a večer byla jedina doba, kdy něco můžu dělat a celkově jsem měla klid. Teď jen z hrůzou čekám, kdy se vzbudí.
Už jsem z toho na prášky a nevím co s tím.
Nemáte některá podobnou zkušenost?
Děkuji za odpovědi

fandysek_1
30. pro 2020

@dddddddddddddddddddddddddd vypadá to, že spí moc přes den a pak se mu nechce. Odpo bych začala lehce krátit spánek + to můžou být i zuby.

levandule_k
30. pro 2020

Já teda nejsem zastánce buzení, trhá mi to srdce, když vidím, jak dítě spokojeně spí a někdo má potřebu regulovat jeho spánek, to dítě pak je protivné a brečí.

zettta
30. pro 2020

Moje děti jsem velmi brzy začala učit na stereotyp. Večer šli spát cca 21-22h., a spali celou noc bez probuzení až do 7-8h., odpoledne měli spánek cca 2h. 13-15h. Píšu to jen přibližně, někdy se to posouvalo o hodinku, ale snažila jsem se to dodržovat. Dětská doktorka mi doporučovala děti odpoledne budit, nenechávat je moc dlouho spát (pokud nebyli tedy nemocné) a musím říct, že u nás to fungovalo. Pamatuji si, že syn byl kojený a jeden čas se také v noci budil, ale to jsem pak zjistila, že mu mléko nestačí, měl hlad a dostal kaši, po té spal jako dudek 🙂 Může to být i rostoucíma zoubkama, kdy ho to bolí a on nemůže pořádně zabrat. Ale záleží, kdy se ráno probouzí, kolik má činných hodin během dne, aby neusínal zase moc brzy.

dddddddddddddddddddddddddd
autor
31. pro 2020

@fandysek_1
@zettta
Tím to určitě není. Nechce se mi věřit tomu, že by najednou ze dne na den potřeboval o 2-3 hodiny spánku míň. Kdyby bylo na něm, spal by i víc, máme co dělat udržet ho do koupání, i po tom, co se vzbudí večer a chvilku si hraje, tak do pul hodiny se mžourá, zívá okamžitě. A on o to zase pak i dyl spí ráno, takže co do hodin za den to vychází plus minus stejně.
Problémy s usínáním má od malička a místo toho, aby se to zlepšilo, je to horší, takže k zubum se úplně nepriklanim, ty snáší celkem dobre.
Ani by mi nevadilo, že je vzhůru, je hodný a hraje si, ale to usínání....😥😥

puhelin
31. pro 2020

Odpoledni spanek ma fakt dlouhy na to, ze mu brzo nasleduje vecerni spanek. Zkusila bych jen jedno spani. Obe deti mi okolo 9 mesicu presly na jeden spanek pres den, dlouhy hodinu az 2,5. Spat davam mezi 11 a 13, podle unavy. Doma uspavam u prsu, venku se unavi koukanim z kocarku.

dddddddddddddddddddddddddd
autor
1. led 2021

@puhelin a co mám dělat, když je ospaly? On to prostě nevydrží, pak prorve jídlo a o to horší je pak to uspavani, když je přetaženy...., kdyby bylo na něm, tak si da minimalne jeste jednu pulhodinku denně 🤨🙄🤷‍♀️

puhelin
1. led 2021

@dddddddddddddddddddddddddd Co to znamena, ze prorve jidlo? Muj ma veceri okolo 18. hodiny (pred koupanim) a pak ma v posteli na usnuti mleko.

dddddddddddddddddddddddddd
autor
1. led 2021

@puhelin myslím tím oběd, když ho nedám spát, tak bude protivný a řve.

puhelin
1. led 2021

@dddddddddddddddddddddddddd A kdyby obedval driv?

fandysek_1
1. led 2021

@dddddddddddddddddddddddddd na začátku píšeš, že ho dopoledne uspáváš i 3/4 hodiny, aby spal třeba půl hodiny. Takže se mu spát prostě nechce. Tudíž bych posunula oběd třeba na 11 a pak zkoušela jeden spánek v tom kočárku, když tam spí lépe. Tohle fakt vypadá, že nebude potřebovat 2x spát a je potřeba trochu upravit režim dne. Tak to u dětí je, že se jejich potřeby mění a i my se musíme přizpůsobit.

dddddddddddddddddddddddddd
autor
3. led 2021

@puhelin už takhle obědva dřív, aby nebyl protivný i přesto, že spí dopoledne..

dddddddddddddddddddddddddd
autor
3. led 2021

@fandysek_1 ja ho ale uspávám tak dlouho, protože je přetaženy a nemůže usnout, je protivný, breci. Není to tak, že ho "nutim" spat.. taky píšu, že kdyby bylo na něm, zdrimne si ještě jednou odpoledne, ale to už ho nedávám. ..
Nicméně předevčírem spát teda dopoledne nešel a odpoledne spal tak jako trhane jen 2 h a stejně byl do pul hodiny po koupání vzhůru ,takže to určitě není tím, že spí přes den moc ...

Každopádně můj dotaz původně byl mířený spíš na to uspavani ....., to, že je vzhůru a hraje si, by mi až tolik nevadilo za předpokladu, kdyby se unavil a usnul, ale následuje prostě hodinové uspavani s pláčem ..

xxx3d
3. led 2021

Ahoj,
těžko ti můžeme poradit, jak uspávat, když z toho, co jsi popsala se jako evidentní problém zdá ten dopolední spánek, který ty rušit nechceš.
Totiž, on jestli spí ráno dýl, logicky potom není dostatečně unavený na dopolední spánek a i když je unavený, neusne. Anebo jo, po šíleně dlouhým uspávání, aby spal třeba jen půlhoďky, to je na nic, takový spaní. Fakt.
Jednoduše se tvému malému změnila denní aktivita, to, co platilo dřív je už passé. Buď to přijmeš a upravíš - posunout oběd, aby byl ten odpolední spánek a následně večerní, nebo ne a bude to vysilující pro vás oba.

antoinet
3. led 2021

Opravdu není dopoledne ospalý, to ti mohu potvrdit po 3 dětech 🙂
A ještě upozorním, že nový režim není zavedený ze dne na den, počítej, že to trvá tak 14, než si to sedne, pak teprv nastane pohoda a hladké usínání, jeden den na otestování nestačí.

serafinovicova
4. led 2021

ano, s tím souhlasím. S dcerou jsem v 9 měsících přešla na dřívější uspání po obědě - kolem 11-12 s tím, že spala cca 1,5-2 hodinky. Potom jsme šly na hřiště či procházku a po návratu byla někdy unavená, tak si dala ještě 15-20 minut (to usnula sama od sebe na svém koberečku či i klidně na pohovce), ale dopoledne jsem ji už spávat nedávala. Pokud mi spala do 8 hod, tak jsem opravdu raději dala oběd v 11 hod, a pak jsme vyrazily s kočárkem na procházku a odpolední spánek. Jinak v noci se mi budí stále. Někdy jsou to zuby, jindy nachlazení a jindy bubáci. Když má trošku "živější" den, tak ho ještě prožívá v noci a budí se mi i 3x za noc. Věřím, že se to časem srovná...

dddddddddddddddddddddddddd
autor
4. led 2021

@xxx3d ja si zase myslím, že poznam, kdy je unavený a chce spát. Od malička nespí doma dál jak pul hodiny, kdybych ho vzala odpo ven, usne mi hned a spí i déle, doma spí hůř, to uspavani prostě neni momentální problém, takže si nemyslím, že je to tím, že zrovna teď už nepotřebuje spát.

Chtěla jsem nápad, jak uspat, něco, co jsme ještě nevyzkoušeli.

Myslím, že každé dítě je jiné a to, že něčí už v tomto věku nespalo dopoledne ,neznamená, že nebude ani to naše. ..

xxx3d
4. led 2021

@dddddddddddddddddddddddddd určitě poznáš, kdy je tvoje mimčo unavený. Jsi jeho máma, kdo jiný by to měl vědět líp.
Jde o to, že mezi 6.a9.měsícem se potřeba spánku a rozvržení mění. Někomu i dřív, někomu později, ale z toho, co jsi napsala, jsme hromadně usoudily, že vynechat dopolední spánek by ti pomohlo k harmonizaci celkového spánku. To, jak usíná taky souvisí s denní aktivitou, takže to, že je unavený automaticky neznamená i ospalý, nakonec to víš, protože jinak bys to neřešila.
Nápady na uspávání mimča, které následně horko těžko spí půlhoďky... je nesmysl. Vynechat dopolední spánek není myšleno špatně, ale ty jsi rodič, ty máš zodpovědnost, ty si to uděláš jak budeš chtít, akorát je škoda, že nedáš na dobrou radu.

aneta_v
4. led 2021

@dddddddddddddddddddddddddd obě moje děti spí buď v šátku, kočárku nebo autě, starší už teď teda usne i doma, ale to tak od dvou let a něco. Uspáváni doma je/byl boj. Co zkusit dopoledne kočárek, že by líp usnul, možná i na dýl a odpo hodil jen tu půlhodinku a líp usínal večer?

aneta_v
4. led 2021

@dddddddddddddddddddddddddd jinak moje starší dcera odbourala 2 spánky denně až kolem roku a půl, nechávala jsem režim na ní

marti89
4. led 2021

A musí chodit spát v ty časy?

rencinka87
4. led 2021

Ja si teda narozdil od ostatnich myslim, ze spat potrebuje (jinak by po hodine uspavani nebyl pretazeny) a ze to poznas 😉
Navic v tomhle veku je podle me jeste zcela bezny, ze bude mit dva spanky denne, moje obe deti prechazely na jeden spanek az tesne po roce.
Problem je podle me v tom, ze je to typ ditete zamereneho hodne na vnejsi podnety, takze se nemuze uklidnit, kdyz je v posteli/postylce. Kocarek znamena, ze je tam “natesno”, zababusenej, s omezenym vyhledem a navic na cerstvym vzduchu, nevim, jestli jezdis nebo jestli spi v zastavenym kocarku, pokud v jedoucim, tim spis nemuze zabrat v posteli.
Takze ja doporucuju dat i dopoledne do kocarku, pokud to jde, pokud ne, prichazi v uvahu satek/nositko, ale pokud neni zvykly, muze se vztekat, ze je tam natesno a budes mozna muset chodit.
Znami meli jedno takove prechodne obdobi, kdy jim dcera usinala jen v nositku, ale usnula do tri minut a nebyl problem ji pak do postele odlozit (na moje deti to nefungovalo - pokud spaly v satku, musely tam zustat, jinak se okamzite vzbudily).

dddddddddddddddddddddddddd
autor
6. led 2021

@xxx3d ano, spánek se mu změnil tak, že dopoledne už spí jen 1x místo dvakrát, dřív ještě nedávno chodil i podruhé odpoledne, teď už ho většinou nedávám. Myslím, že je malý na to, aby spal 1x denně, ani neznám nikoho, kdo má tak malé dítě a spí mu jednou, tak to je fakt podle mě brzy.
Navíc nevím, k čemu mi bude, ze ho budu půl dne jenom nosit, protože bude ukňouraný a ospalý... Spánek tvoří spánek a u něj teda platí, že čím líp/víc (jak on potrebuje) spí přes den, tím líp spí v noci.
A ne, nebude líp usínat, když bude přetažený.
A přece pokud nebude spát dopoledne, o to dyl bude spát odpoledne, takže na hodiny to bude vycházet stejně

dddddddddddddddddddddddddd
autor
6. led 2021

@aneta_v Taky to nechávám na něm, proto se mi příčí nějaké vynechavani spánku, když chce spát. 🤷‍♀️
Chodili jsme i dopoledne ven, ale chtěla jsem ho naučit na spaní doma, potřebuju taky někdy vařit. .. ale v kocarku spí dopoledne hodinu a odpoledne si dá stejně ty svý 2-3 hodiny, to chodíme ven tak i tak, kdyby si dal pulhodinku doma, tak do večera nevydrží.. i takhle má problém 🙊😁

dddddddddddddddddddddddddd
autor
6. led 2021

@marti89 chodí tak, jak je ospaly.

dddddddddddddddddddddddddd
autor
6. led 2021

@rencinka87 děkuju 🙏 konečně věcná odpověď.
Ano, je pravda , že od té doby, co se ochladilo a máme zimni fusak, tak spí ještě o něco lépe. Za to právě hůř doma. Usne i v kocarku, ktery stojí, já než se oblecu, je tuhy, ale jezdíme, protože nemám kočár kde mít. Dopoledne jsme chodili taky ven, ale učím ho na spaní doma, abych něco udělala, je to pak takový honem domů, uvařit, najist se a zase ven, vydrží vzhůru fakt tak max. 1,5 hodiny..
Nositko mám chvíli a občas si v něm odpočine, někdy i usne, ale právě vyndat je problém. Ale zkusila jsem ho nosit jako v nositku, ale bez něj, chápeme se 😁 a spí do pěti minut. Večer teda je to horší, to i tak ho uspávám minimálně půl hodiny než skutečně zabere, .. ale tohle pomohlo.
A svete div se, chodí si lehnout ted poslední 3 dny dopoledne dvakrát a někdy ještě navečer před koupáním a spí večer stejně jako když spí 1x dopoledne a 1x odpoledne.
Takže.. Spánek tvoří spánek ☝️😁😉

hanka158
6. led 2021

My jsme uspavali druhe dite v hojdavaku tam byl skoro do roku, ale uz kolem toho 8. Mesice se tam moc nevesel... a potom v normalni houpaci siti, zavesili jsme do pokoje nad postel.. Uspavam ho tam doted, bude mit 3 roky, vzdy se tam tesi a usne do 5ti minut. Vecer to trva trochu dyl.. Po obede ho tam necham a vecer ho pak preneseme do postylky... Kdyz nemame sit a zkousime v kocarku / v postylce tak pres den bud neusne vubec nebo jen na chvilku. Za me nejlepsi investice 🙂 dite i rodice spokojeni 🙂

hanka158
6. led 2021

A take souhlasim s tim, ze takhle male dite potrebuje aspon 2x spat... Take mam kamaradky, ktere nenechaly spat, aby pak dite nespalo moc dlouho odpoledne, ale dite bud spalo s otevrenyma ocima pres den nebo bylo strasne urvany / pretazeny... Nekomu to vyhovuje, me to prislo priserne vuci diteti.

dddddddddddddddddddddddddd
autor
10. led 2021

@hanka158 s tím spánkem souhlasím..
O tom hojdavaku jsme přemýšleli, když byl malý, nakonec jsme ho neporidili.. možná chyba. Takže myslíš, že teď už by se tam pomalu nevesel?

me_druhe_ja
10. led 2021

Taky se přidávám k táboru, že ještě nejspíš 2 spánky denně potřebuje. Syn přešel na jeden spánek denně až teď, před 14.mesicem. asi 3 tydny měl období, kdy to bylo na pomezí. 🙂 Teď aktuálně ráno vstává kolem 7:00 (plus mínus 30min) a kolem 11h už je dost kantare - když jsem se ho snažila udržet dýl, nešlo to - obědvat nechtěl a oběd mi i vyblil. Teď dostane kolem té 11h ovocnou kapsičku a spí tak do 12:30-13:30....Pak teprve normálně obědva. Večer jde spát kolem 20:00. A spí celou noc, sem tam se probere, ale většinou hned sám usne. Jinak na uspávání asi nic extra neporadím - ten náš si teda občas stoupá, že ho několikrát sundávam, ale většinou usne sám v pohodě. Má teda dudlík pouze na spaní, takže to možná i má tak naučený, že jak dostane dudlík, jde se spát. 😀 a nějaký rituály nebo tak nezabírají?

hanka158
11. led 2021

@dddddddddddddddddddddddddd no vesel se tam, ale je problem, ze uz v tomhle veku musis mnohem vic hlidat kdyz spi, aby odtamtud nevylezl a treba nespadnul nebo tak... My ho davali urcite do roku a pak jsme presli na tu sit, tam mu bylo pohodlneji... Taky zalezi jak je malej velkej, nas je spis drobnejsi...