Antidepresíva v tehotenstve?

lolita1805
27. sep 2011

ahojte maminky, nájde sa tu maminka, ktorá pred tehotenstvom aj počas tehotenstva užívala antidepresíva??chcem sa spýtať, či to nejako neohrozilo bábatko a neostalo poznačené tým...ďakujem Vám za odpovede.....píšte prosím len tie, ktoré s tým máte skúsenosti...Vďaka 🙂

simona_simi
16. sep 2017

Ahoj baby chcem sa vás spýtať tie, čo ste brali AD počas celého tehu. Na začiatku tehu ste mali stav trošku rozhádzaný, že ste mali napr závraty a potom to prešlo ? Ustupovalo to pomaly ? Ďakujem ... Myslím tie stavy z úzkosti ... Dúfam, že pozitívne ma naladíte 🙂 a tiež som neni jediná

andocka
16. sep 2017

@simona_simi Ahoj, no ja za seba musim povedat, ze sa mi zhorsil spanok.Ale to robia svoje aj tehotenske hormony a to, ze beriem minimalne davky a bojim sa zvysit. Nejak som to vydrzala a ak sa nebude dat inak, zvysim davku, co uz.

andocka
16. sep 2017

@kachita a aj kojis s tymto liekom? Ja mam k tomu este aj to Trittico, ale zevraj aj to sa moze v tehu. A pred porodom sa vysadila, ci nie? A aj si niekedy zvysovala davku pocas tehu, alebo si bola stale na tej istej davke....ach tilko otazok, prepac, no bojim sa ☹

andocka
16. sep 2017

Ak ste tu este niektore zienky, ktore brali AD pocas tehu, prosim, napiste svoje skusenosti.🙏

simona_simi
16. sep 2017

@andocka Ahoj. v ktorom si tt ??

andocka
16. sep 2017

@simona_simi Ahoj, ja som teraz skoncila 1.trimester, takze teraz 13.tt 🙂) A Ty si tehu?

simona_simi
16. sep 2017

@andocka Takže lieky berieš normálne ďalej a všetko v poriadku zatiaľ ? 🙂 Hej som len pondelok idem ešte len na potvrdenie ... Ms mešká a testíky pozitívne 🙂 Dnes som robila digi a mala som, že 4-5 tt takže len začiatok 🙂 ten 5 tt sedí 🙂

andocka
16. sep 2017

@simona_simi Jeeej gratulujem, a Ty tiez beries dalej lieky? Ake AD beries? Co na to tvoja psychiatricka?

simona_simi
16. sep 2017

@andocka Ano beriem a budem celé tehu. Ja už nevysadím a nikdy a viem, že keď ja budem v poriadku bude aj drobec 🙂 Beriem Escitalopram ty ? Ona si veľa o tom čítala a povytláčala mi články a tak 🙂 Testovali ženy v zahraničí ... A deti boli v poriadku 🙂 dokonca žena, ktorá nebola liečená a trápila sa úzkosťami dieťa malo problémy. Aké berieš ty ? Nejak som nepostrehla

andocka
16. sep 2017

@simona_simi ja beriem rano 50mg Sertraline a vecer 1/3 Trittico

simona_simi
16. sep 2017

@andocka Tebe sa to skôr bude krátiť ako mne ale držím palce 🙂 Nejak to dobojujeme a potom nebude čas myslieť na niečo iné ako na povinnosti. Inak všetko v poriadku však ?

kachita
16. sep 2017

@andocka ano, kojim. Nezvysovala som pocas tehu, az teraz po porode. Nevyspate noci daju zabrat. Moja dr je nazoru, ze spokojna matka je to naj, co moze dietatu dat. Uplne ti rozumiem, ten strach som mala i ja.

andocka
16. sep 2017

@simona_simi dufam, ze je vsetko v poriadku, uvidime pri dalsom sone a odber krvi

andocka
13. okt 2017

@simona_simi Ahoj Simi, ako sa mas? Tehulkujes? Chcem sa spytat, ci tie lieky dalej beries alebo si vysadila? Co ti na to povedal gynekolog?

simona_simi
13. okt 2017

@andocka
Ahoj ☺️ ďakujem, že si si na mňa spomenula. Mám sa všelijako ale snažím sa užívať si ... Nevoľnosti ako sviňa a vraciam dosť ale už mi končí pomaly prvý trimester tak to nejak už vydržím 🤗
Gynekológ vie aj psychiatrička vie a zatiaľ máme všetko v poriadku a ja verím, že to tak už aj zostane 😎 myslím hlavne pozitívne. Lieky beriem ďalej. Nejde to bez nich ... Ale tak nemám silné dávky. Ty ako ?

mokocchi
21. nov 2017

Ahoj baby.už roky trpím depresiou.Lieky neberiem nepretržite.Väčšinou som ich pomaly vysadila v spolupráci s doktorkou keď mi bolo lepšie.podobne to bolo i nedávno a tesne po vysadení som zistila,že som tehotná.Som asi v 3tt a keďže momentálne žijem v UK,midwife(pôrodná baba-tu majú iný systém) ma ešte nevyšetrí.Ale menzes dlho mešká a testy pozitívne,tak je to ''viac-menej'' isté.I keď som k deťom nemala nikdy zvláštny vzťah,cudzie som nepestovala a pod.,nikdy som ani netvrdila,že deti nechcem.Chcela som a stále chcem,len si seba neviem predstaviť v úlohe matky.Mám obavy,či sa budem vedieť o dieťa postarať,či ho budem dostatočne ľúbiť.Viem(z fór :D ),že mnohé nastávajúce mamičky majú takéto chvíle hlavne zo začiatku tehotenstva,lebo predsa je to veľký zásah do života,niečo úplne nové,a k tomu ''tie hormóny''.Netvrdím,že hormóny sú výmysel,avšak v mojom prípade to už nie sú len hormóny,ak vôbec. Snažím sa myslieť pozitívne,avšak mám pocit,že opäť nepriateľ depresia preberá kontrolu. A síce viem,že každá sme iná,jedinečná a každému lieky zaberajú inak,predsa sa chcem opýtať,máte alebo ste mali niektorá v minulosti podobnú skúsenosť? Ak áno a doktor vám predpísal lieky,ovplyvnili nejako zdravie dieťatka?
Ešte jedna otázočka,mimo AD liekov. Čítala som rôzne fóra ohľadom pitia kamilkového čaju,avšak si ''protirečia''. Môžem ho či nie? Ak áno,koľko?
Za vaše odpovede vopred ďakujem

andocka
14. jún 2018

@simona_simi ahojky, neviem, ci si ma pamatas, pisali sme si v tejto teme ohladom liekov pocas tehu. Ako sa mas ? Ako malinka,?kojis ju? Ja som po porode vysadila vsetky lieky. Malinky ma 2,5 mesiaca a kojim. No teraz som 4.noc nespala, dufam ze sa mi to nevracia, bojim sa.

andocka
14. jún 2018

@kachita Ahoj, mozem sa spytat s odstupom casu, ci este kojis? A ci si si ten Sertraline navysovala, alebo nebolo treba? Kojila si nadalej s nim? Aku si mala davku? Dakujem za odpoved

simona_simi
14. jún 2018

@andocka
Ahoj 🙂
Pamätám jasné. Mám sa dobre a malinká tak isto🙂 už sme si pekne zvykli máme svoj režim a včera mala 3 týždne 🙂
Nekojím lebo lieky beriem i naďalej a mne hneď po pôrode laktáciu zastavili🙂 papáme Nutrilon 🙂
Ja by som to bez liekov nedala 😉 tak preto to UM

eliska13
14. jún 2018

@andocka ja som kojila s AD seroxat 20 mg benzaky som nebrala.Vysadit po pôrode nebolo moc rozumné veď to sú veľké hormonálne zmeny.Drz sa, keby bolo horšie zase nabehni na lieky

eliska13
14. jún 2018

@simona_simi myslela som na teba🙂tak už to máš za sebou super!Užívaj si to

simona_simi
14. jún 2018

@eliska13
Ďakujem krásne 🙂 áno Viktória sa narodila 24.5.2018 a rodila som prirodzene 🙂

layla1
7. sep 2018

Ahojte dievčatá možem sa opýtať tie čo ste užívali AD počas tehotenstva aký to malo dopad na babo? Ja som užívala Paroxetin 20 mg denne ked som zistila ze som tehotná tak som to vysadila, lekárka mi povedala, že to mam skúsiť bez nich.Ale nejako to dobre nezvládam som v 18 týždni a počas tých týždnov som mala zlé stavy tak som brala asi 5x xanax 0,25mg.Snažím sa to prekonať bez liekov ale ked na mňa príde panický atak vtedy sa to nedá.Poradte mi prosím.

silvika99
7. sep 2018

@layla1 lieky nie je dobre vysadit iba znizit, ja som brala znizene cele tehu a vsetko ok maly je zdravucky, pisem za seba kazdy je iny mne sa to bez liekov vzdy vratilo

layla1
8. sep 2018

@silvika99 tak mne psychiatricka povedala ze to mam vysadit, a tie xanax neberiem kazdy den iba ked mam zachvat cize 5 tabletiek som zobrala za tych 18 týždnov. Ty si aké lieky brala??

eliska13
8. sep 2018

@layla1 brala som Seroxat čo je paretin 20 mg, ale na zač.teh.som ho vysadila a do 4 m zase zle, takže nasadeny znova iné lieky som nebrala
Dieťa je zdravé a s AD som aj kojila
Vieš podľa mojej psychiatrický je lepšie zostať na AD ak sa dá znížiť dávku a nie ukludnovaky
Mne sa ten štýl vysadiť a nechať matku v tej búrke hormónov bez liekov nepáči
Každá má strach o seba, dieťa a my úzkostlivejsie o to väčší🙂

layla1
8. sep 2018

@eliska13 A tie 4 mesiace bez liekov si dobre znášala či nie?? Ja som sa tiez čudovala, ze mi nechcela dať žiadne lieky iba mi povedala, že ak budem mať zlý stav tak si možem dať xanax že raz za čas to neuškodí, horšie by bolo keby som ho brala každý den.20mg paroxetinu som ja brala pred tehotenstvom.

eliska13
8. sep 2018

@layla1 záleží aj co Ti bolo predtým a koľko si sa liečila.Vies mne povedala, že nebudeme riskovať popôrodnú depresiu a zle stavy, tak som sa vrátila k AD.tie 3 m boli celkom fajn,len posledný 4 jedného dňa úzkosť strach plač.. už som nevedela ráno spat skore budenie. tiež som sa liečila predtým na PP, ale takéto niečo som nemala.
Záleží ako sa cítiš aký si typ osoby ja si myslím, že je to veľký risk prídu prebdedené noci, stres....ono lekári radi vysadia, lebo niektorí sú ešte za to, že žiadny liek ja som nechcela brať pokým sa vyvíjajú orgány predsa ten začiatok je kľúčový...ale nečakala som, že budem musieť znova začať brať lieky.Ved uvidíš ako Ti bude, aj si sa cítila predtým,..sú ženy, ktoré sú celé tehotenstvo na silných liekoch a deti zdravé rôzne schizofrenicky...ja by som sa išla spýtať aj k inému lekárovi.Ked Ti ten Xanax občas staci a nepreháňas to tak v pohode veď vedia čo robia
Ale celkovo AD Ti navodí dlhodobú psychickú pohodu zvýšením serotonínu ako benzak, ktorý len uhasi úzkosť zlý stav

layla1
8. sep 2018

@eliska13 Tak predtým som mala také že búšenie srdca, proste mi bolo veľmi zle brala som lieky ten Paroxetin 20mg a pomohlo mi to ale ked som zistila že som tehotná tak som to povedala psychiatričke a ona povedala že lieky mi netreba že tie stavy v tehotenstve prejdu oni aj prešli ale teraz nejako sa nemám dobre.Beriem aj magnerot 3tabletky denne. Rozmyslam že by som skúsila ist za psychologičkou na nejakú terapiu či je to zbytočné?

eliska13
8. sep 2018

@layla1 to je práveže dobrý nápad vykecat sa z pocitov, emócií ....tak to si nemala extra veľké problémy načo Tá hneď dala na AD?magnet je dobre.Spm myslela, že si mala vážnejšie problémy drž sa bude dobre!ide jeseň, zmeny počasia všetko na ľudí vplyva

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre